Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Co roku harcerze naszego hufca biorą udział w uroczystościach organizowanych w Częstochowie na Jasnej Górze, nie zabrakło nas i w 2019. Reprezentacja złożona z harcerzy każdego z naszych szczepów w niedzielę 16 grudnia pojechała tam by odebrać Światełko i przywieźć je do naszych miast. Wzięliśmy udział w grze terenowej, zaśpiewaliśmy wspólnie, przełamaliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. Zwieńczeniem dnia byłą msza święta, pod koniec której odpalilśmy swoje świece od tego wyjątkowego płomienia.

Betlejemskie Światło Pokoju zawita do Lublińca już 20 grudnia podczas uroczystej mszy świętej, która rozpocznie się o godzinie 17:00 w Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu. Harcerze w Oleśnie również rozniosą światło do wszystkich instytucji, a z mieszkańcami miasta podzielą się nim w trakcie mszy roratniej.