Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem choć przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa
i pokoju.

W sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju 2018 zwróćmy uwagę na to, co nas łączy, co jest wspólne i cieszmy się z tego, co jest dobrem wspólnym, a potem dopiero szukajmy drogi do pełnej jedności, do porozumienia się (…). Tak wiele mamy wspólnego, że dzięki temu jesteśmy Braćmi. Niosąc Betlejemskie Światło Pokoju, przekazujmy płonień nadziei i wiary w braterstwo.

Szanowni Państwo

Na święta Bożego Narodzenia oraz na Nowy Rok 2019 na wilię na rok nowy” w imieniu zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Lubliniec im. 74 GPP przyjmijcie życzenia, zdrowia, szczęścia,  przyjaźni oraz umiejętności zatrzymania się na chwilę w tym pędzącym świecie

Mariusz Maciów

Komendant Hufca ZHP Lubliniec

Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.
Łk 2, 14