Podczas III edycji Wyprawy w Świat Skrzata - „Skrzat w Akcji”, która odbyła się 10 czerwca 2018r. na terenie Ośrodka Harcerskiego Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku - dzieci oraz ich rodzice wcielili się w rolę adeptów szkoły wojskowej. Po przybyciu do "akademii" zostali przywitani przez Agenta, który miał ich przeprowadzić przez trudną szkołę przetrwania – jaką jest wojsko. Niestety „Agent” nie zdołał wypełnić swojego zadania, bowiem został porwany przez wroga. Aby go uratować uczestnicy musieli przejść przyśpieszone szkolenie na "kokotkowym poligonie". Po otrzymaniu przydziału do poszczególnych drużyn o bojowo brzmiących nazwach: Brygada RR, Wojowniczyce Skrzaty Ninja, Skrzaci Tropiciele, Skrzaci Uzdrowiciele, Agenci Inspektora Gadżeta, Odlotowi Agenci, Zwinne Zuszki - wszyscy uczestnicy zabawy wyruszyli na ćwiczenia.

skrzat32018tg23

Oprócz zadań sprawnościowych tj. toru przeszkód, bezszelestnego czołgania się, ćwiczenia celności, "żołnierze" musieli wykonać także przeróżne zadania logiczne. Mało który z młodych kadetów bez trudu przeszedł, zbudowany na tą okazję, nieźle zakręcony labirynt, bądź bezbłędnie rozwiązał zagadki, które do czerwoności rozgrzewały szare komórki.

skrzat32018tg234

Kiedy adepci przeszli podstawowe szkolenie -  ich drużyna mogła otrzymać szyfr do tajnego magazynu, w którym został uwięziony Agent. „Hura odbiliśmy Go! Uratowaliśmy Agenta!”- można było usłyszeć kilka minut później:). Nie był to jednak koniec szkolenia, ale tylko awans na drugi poziom. Tam trzeba było między innymi pokonać pole minowe, które dla większości skończyło się wybuchem wodnych granatów. Z jakiegoś, nikomu nie znanego powodu fakt ten sprawiał, że na buziach dzieciaków pojawiał się "banan":). Zbombardowanym i poszkodowanym kursantom została udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna. Przy okazji - Skrzaty mogły dowiedzieć się jak należy prawidłowo zareagować przy złamaniu, omdleniu, a nawet poćwiczyć masaż serca. Po ukończonym szkoleniu i zakwalifikowaniu się do szkoły wojskowej, Skrzaci Agenci - otrzymali pamiątkowe medale.

skrzat32018tg

Organizatorem "Wyprawy" byli harcerze, instruktorzy, oraz przyjaciele Hufca ZHP Lubliniec. Celem zabawy jak co roku była integracja pokoleń. Dziecko na wyprawę mogło zabrać rodzica, dziadka, brata czy innego starszego opiekuna. Wspólne zadania do wykonania najczęściej w parach przyczyniały się do przełamywania barier.

skrzat32018tg2

Kreatywność, pomoc innym, sprawianie radości dzieciom i dorosłym - właśnie taka magiczna zabawa to nasz harcerski sposób na życie.