180px-Samuel MorseAlfabet Morse'a, kod złożony z kombinacji kropek i kresek (sygnałów krótkich i długich) tworzących odpowiedniki poszczególnych liter alfabetu, cyfr, znaków przestankowych oraz niektórych innych znaków i oznaczeń graficznych (nawiasów, pytajników, podkreśleń itp.). Stanowi podstawę sygnałów, które można przesyłać za pomocą impulsów elektrycznych, dźwięku, światła. Niegdyś powszechnie używany w telegrafii i radiotelegrafii. W komunikacji morskiej stosowany do końca 1998. Opracowany 1840 przez S.F.B. Morse'a.

Morse Samuel Finley Breese (1791-1872), amerykański malarz i wynalazca. W latach 1837-1840 skonstruował telegraf elektromagnetyczny i opracował dlań specjalny alfabet telegraficzny złożony z kombinacji kropek i kresek.

Darmowy tłumacz alfabetu Morse'a - tłumaczy litery, słowa i zdania z normalnego alfabetu na alfabet morsa, oraz z alfabetu Morse'a na zwykły - kliknij na zdjęcie

SYGNALIZACJA
można sygnalizować na wiele sposobów, przykłady niektórych:

- sygnalizacja ŚWIATŁEM
KROPKA - sygnał 1 sekundowy
KRESKA - sygnał 3 sekunodwy

- DŹWIĘKIEM, TELEGRAFICZNIE
KROPKA - krótki dźwięk, impuls
KRESKA - dłuższy "" - zwykle też 1 / 3 sekundy, ale w wypadku telegrafów
te wielkości się znacznie zmniejszają......

- CHORĄGIEWKAMI
KROPKA - uniesienie jednego ramienia