Terenem działania Hufca Ziemi Lublinieckiej ZHP jest miasto Lubliniec, Olesno oraz powiat lubliniecki. Początki harcerstwa w powiecie lublinieckim to rok 1920, jednak pierwsze drużyny powstają w 1922 w Lublińcu a następnie w Koszęcinie, Kaletach, Olszynie i Herbach. Symbolem uzyskania niepodległości Ziemi Lublinieckiej jest 74 Górnośląski Pułk Piechoty, z którego oficerowie i ich dzieci wspólnie z lubliniczaniami przez lata będą fundamentem naszego hufca. Usytuowanie przygraniczne hufca, współpraca z Wojskiem Polskim, patriotyczne wychowanie, umiłowanie wolności spowoduje iż to harcerze pierwsi staną do obrony Ojczyzny. Patriotyzm, pomoc innym, zamiłowanie do pracy, do dnia dzisiejszego tworzy oblicze naszych drużyn. Spójnym jest system wychowawczy oparty o harcerskie zasady, metody i program, chęć służenia Bogu, Polsce i Bliźnim. Integracja pokoleniowa, kulturowa i międzynarodowa realizowana jest w budowanym przez 40 lat Ośrodku Harcerskim KOKOTEK "drugim domu lublinieckich harcerzy". Przedsięwzięcia realizowane przez drużyny hufca skierowane są do dzieci, młodzieży i mieszkańców naszego regionu, tych najmniejszych, sprawnych inaczej, starszych i ludzi trzeciego wieku. Hufiec zrzeszał tysiące młodych i starszych harcerzy, którzy przezywali i przeżywają ze sobą wiele niezapomnianych chwil przekazując sobie takie wartości jak prawda, sprawiedliwość, pracowitość, tolerancja i przyjaźń.
logohufiec2012