20 października 2018 roku druhny i druhowie z lublinieckich drużyn oraz członkowie Komisji Historycznej im. Krystyny Rożniewskiej działającej przy Komendzie Hufca ZHP złożyli wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą harcerzy poległych podczas II wojny światowej oraz pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu.

74gpprodziny2018ujuf

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Lubliniec odwiedziło kilkadziesiąt osób należących do rodzin żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Odbyło się powitanie gości, odznaczenie najbardziej zasłużonych pamiątkowymi medalami z okazji X Zjazdu Rodzin 74 Gpp, a także prezentacja historii miasta i stacjonującego tu w latach międzywojennych pułku, który bardzo zasłużył się dla Lublińca i kraju. Nie zabrakło wzruszeń, kiedy goście wspominali swoje młode lata spędzone na frontach II wojny światowej. Na ekranie pojawiały się zdjęcia ojców, dziadków, pradziadków osób obecnych na sali. Po przejściu na Cmentarz Wojskowy odbył się apel poległych prowadzony przez organizatora spotkania – Mariana Berbesza. Harcerze uczcili pamięć żołnierzy oraz druhów i druhen poległych podczas wojny.

74gpprodziny2018ujuf2

Nie tylko na Cmentarzu Wojskowym, ale także na placu Pawła Golasia, pod niedawno odsłoniętą tablicą zapłonął znicz i złożona została wiązanka kwiatów. Tym symbolicznym gestem pokazaliśmy, że pamiętamy i podziwiamy, że czujemy duchową więź z tymi wszystkimi, dla których ważne są wartości patriotyczne.

74gpprodziny2018ujuf23