Przeglądając oficjalny profil ZHP na facebooku można natknąć się.. na naszych instruktorów! Zobaczcie jak z okazji dnia Krwiodawcy piszą o naszym druhu Piotrku:

"Kilka lat temu podczas rodzinnej uroczystości moja żona jakoś poruszyła temat. Wtedy nie miałem jeszcze odwagi, żeby podzielić się cząstką siebie. Kilka dni później pojawiła się możliwość zrobienia badań. Zgodziłem się. I tak już zostało, z małymi przerwami staram się oddawać krew regularnie. Wspólnie z przyjaciółmi założyliśmy Klub HDK Commando w Lublińcu, gdzie mamy krwiodawców harcerzy, pracowników wszystkich służb mundurowych oraz cywili. Każdy z nas zgodnie z dewizą „nieść chętną pomoc bliźnim” w różny sposób pomaga. Ja odnalazłem się w krwiodawstwie i organizacji akcji poboru krwi. Po półrocznej przerwie w zeszłym miesiącu znów oddałem krew. Była to dla mnie ogromna satysfakcja i radość, że mogę pomoc kolejnej osobie.

Co podpowiesz tym, którzy chcieliby spróbować?

Niczego się nie powinni bać. Oddawanie krwi jest w 100% bezpieczne. W ambulansie – bo tam najczęściej oddaje krew, jest super atmosfera, ekipa pomaga zapomnieć o stresie. Warto też przeczytać kilka podstawowych informacji np. o tym, co rano zjeść i ile wody wypić, ponieważ dużo osób o tym zapomina i mogą pojawić się problemy przy badaniach i próbie oddania. Zresztą po samym oddaniu krwi serce mocno bije, bo zdajesz sobie sprawę, że ktoś potrzebuje tej krwi, aby cieszyć się kolejnym dniem życia. A ty mu dajesz tę możliwość.

Czego życzysz innym?

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy życzę wszystkim zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia. Przyszłym krwiodawcom odwagi, aby zrobić ten pierwszy krok do pomocy innym.

podharcmistrz Piotr Widera,

Hufiec ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty,Chorągiew Śląska ZHP. Członek zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi „Commando”. Krwiodawca od 2014 roku, oddane 8 litrów."