Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Swiat-MlodychPierwsze numery czasopisma młodzieży harcerskiej i szkolnej zaczęły ukazywać sie w 1949r.  Gazeta ta początkowo - tygodnik - powstało z połączenia młodzieżowego pisma "Świat Przygód" oraz harcerskiego "Na Tropie". Pierwszym redaktorem nowo powstałego "Świata Młodych"  został  Wojciech Krasucki.  Od 1954r. od numeru 34 czasopismo zaczęło ukazywać się z częstotliwością 2 razy w tygodniu. W redakcji gazety  pracowali m.in. Wanda Chotomska czy Miron Białoszewski. Od pierwszego numeru pracował w "Świecie Młodych" Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel - twórca komiksów z cyklu "Tytus, Romek i Atomek".

Na historyjki obrazkowe (nie zawsze był to typowy komiks) "Świat Młodych" przeznaczał ostatnią stronę (zazwyczaj: ósmą). Historyjki były czarno-białe lub czarno-białe z jednym, dodatkowym kolorem (np. czerwonym, niebieskim...). W takiej formie ukazywały się w latach 1955-1974. Największą i najbardziej popularną historyjką byli oczywiście "Tytus, Romek i A'Tomek". Bohaterowie nie byli tylko postaciami z komiksu, stali się maskotkami pisma, pojawiając się jako konferansjerzy, zapowiadając zmiany w magazynie, składając życzenia świąteczne i na wiele innych sposobów uosabiając redakcję pisma.

Część artykułów była poświęcona ruchowi harcerskiemu i zuchowemu (informacje o zlotach, sprawnościach, teksty piosenek i chwyty gitarowe itp.). Była także część popularnonaukowa, trochę sportu młodzieżowego, a na ostatniej stronie komiks.

Dla pisma, przełomowym był rok -  1974r. Zmienia się podtytuł, na "Harcerska Gazeta Nastolatków", druk - z czarno-białego, na kolorowy, oraz częstotliwość, teraz już 3 razy w tygodniu: wtorek, czwartek i sobotę. Wydanie wtorkowe (niebieskie logo) poświęcone było nauce i technice, wydanie czwartkowe (logo zielone) - przyrodzie i motoryzacji, wydanie sobotnie (logo czerwone) - muzyce.

W tym okresie w "Świecie Młodych" swoje komiksy drukują: Szarlota Pawel - ze swoim "Kleskem", Janusz Christa - twórca "Kajko i Kokosza", czy Grzegorz Rosiński - rysownik "Kapitana Żbika" o oczywiście serii o "Thorgalu"

Kolejnym, przełomowym (choć niekoniecznie pozytywnie) momentem była zmiana formuły w roku 1992. Po upadku systemu rozchwytywane dotąd w przeciągu minut pismo musiało rozpocząć konkurencję w nowymi, mało ambitnymi za to potrafiącymi przyciągnąć do siebie tytułami, takimi jak np. "Bravo" czy "Dziewczyna". Nowy powiew oraz duża swoboda treści skutecznie zmniejszyła czytelników "Świata Młodych" do tego stopnia, ze zaczął mieć poważne problemy natury finansowej. Nie pomogła zmiana formatu ani papieru. Magazyn upadł. Ostatni numer nr 29/30 ukazał 24 lipca 1993r.

Kliknij poniżej - bo przejść na stronę o Komiksach z "Świata Młodych"
swiatmlodych2