W dniu 14 lutego 2015r. w Lublińcu swój finał miała ogólnopolska akcja EkoWalentynki, której pomysłodawcą jest Dominik Dobrowolski. Zgodnie z ideą akcji w tym dniu w całej Polsce rozdawano lizaki serduszka wszystkim osobom, które przyniosły do wyznaczonych punktów 10 sztuk zużytych baterii. Pomysłodawczynią i lublinieckim koordynatorem akcji była Dh Iwona Pluta, która od wielu lat związana jest z różnymi instytucjami pozarządowymi i lubi wyzwania inspirujące, szczególnie młodzież, do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i nie tylko. Zbiórka zużytych baterii i ich prawidłowa utylizacja ma ogromne znaczenie dla działań proekologicznych i powinna odbywać się w specjalnych instalacjach  ze względu na skład chemiczny baterii (zawierają one metale ciężkie jak np. ołów czy rtęć). W lublinieckiej akcji EkoWalentynki brały następujące instytucje i firmy: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubliniec najstarsze z lublinieckich publicznych przedszkoli tj. Przedszkole Miejskie Nr 2 zwane "Słoneczną Chatką"; Gimnazjum Nr 2 w Lublińcu, firma Pana Andrzeja Gawrona Tel-Com oraz firma "Centrum Elektroniki" ul. Mickiewicza.

W ramach akcji zebrano sporą ilość zużytych baterii i tak np. przedszkolaki ze Słonecznej Chatki zebrały w sumie 1967 sztuk baterii. EkoWalentynki to świetna inicjatywa, którą z pewnością warto powtórzyć także w przyszłym roku. Niemniej ważne jest, byśmy na co dzień dbali o środowisko naturalne, aby mogło służyć nie tylko nam ale i przyszłym pokoleniom.
ekoferie2015dertaffas
Podczas przeprowadzonych w Ośrodku Harcerskim Ekologicznych Ferii odwiedziła nas regionalna telewizja TVT oraz władze Chorągwi Śląskiej. W dniu 14 lutego została zakończona oficjalnie inicjatywa zbierania baterii, a każdy harcerz i zuch otrzymał lizaka w postaci symbolicznego serduszka;-).

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
ekoferie2015aswwr