Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

 

Jeżeli jesteście zainteresowani nabyciem książki o losach harcerzy na terenie miasta Lubliniec - można odebrać ją w Starostwie Powiatowym w Lublińcu

Książka powstała, dzięki działalności strony internetowej Historia Hufca ZHP Lubliniec, której autorem jest druh Bartek Zbączyniak. Została wydana dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Dziękujemy!

Zachęcamy!

X Jubileuszowa Gala Mistrzów Harcerstwa  była dla naszego hufca szczególnie wyjątkowa. Zwłaszcza dla druhen phm. Ewa Majczak oraz pwd. Julia Prandzioch, które otrzymały List Gratulacyjny Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad.
Druhna Ewa jest drużynową Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Czarne Orły" z Droniowic, a druhna Julka 19 Gromady Zuchowej "Wszędobylscy". Ich praca, zaangażowanie i pasja w pracy ze swoimi drużynami zostały docenione. Jesteśmy z nich bardzo dumni i gratulujemy!

 

Jednak to nie wszystko. Tego wieczoru trzymaliśmy kciuki również za dwóch innych instruktorów naszego hufca - druhnę  pwd. Karolinę Widerę, która została nominowana w kategorii Przedsiębiorczy Skarbnik - Księgowy oraz jej męża i naszego rzecznika prasowego i szefa ZIP phm. Piotra Widerę, nominowanego w kategorii Bądź widoczny. Po 10 latach statuetka znowu trafiła w ręce naszego instruktora. Harcerskie gromkie brawa dla druha Piotrka za to wyróżnienie.

"Zrobiłam coś dla siebie" - z podniesioną głową mówi komendantka Szczepu Millenium druhna Kinga Stawecka. Wraz z końcem marca druhna Kinga wraz z druhną Katarzyną Michalak ukończyły Kurs Kadry Kształcącej. Gratulujemy i za ten kolejny krok rozwoju dziękujemy :)

Wiadomość z ostatniej chwili!
Do grona instruktorów Hufca ZHP Lubliniec im 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty dołączyła druhna Kasia - drużynowa 17 DH Laeta Silva.

Nasza radość nie zna granic. Gratulujemy i życzymy powodzenia na instruktorskim szlaku.

Hacerze naszego hufca wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zarówno w Lublińcu jak i w Oleśnie wzięli udział w koncercie muzycznym podczas zbiórki, a także można było ich spotkać z puszkami na ulicach miasta. Jeśli chodzi o pomaganie na nas zawsze można liczyć!

"Bratnie słowo sobie dajem,
Że pomagać będziem wzajem,
Druh druhowi, druhnie, druh,
Hasło znaj: Czuj duch!

Bacz, by słowo sobie dane
Było zawsze dotrzymane.
Druh druhowi, druchnie, druh,
Hasło znaj: Czuj duch! "


22 lutego to wyjątkowy dzień dla skautów, skautek, harcerzy i harcerek z całego świata. Obchodzony wtedy Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) jest momentem, w którym wszyscy łączymy się myślami. Przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki tej parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.
I harcerze Hufca ZHP Lubliniec 22 luty przeżyli wyjątkowo. Już od kilku dni na portalach społecznościowych niczym preludium do tego święta w ramach akcji #włóż mundur, zaczęły pojawiać się zdjęcia naszych uśmiechniętych harcerzy w mundurach. Wczoraj również włożyliśmy je z dumą i tak reprezentowaliśmy nasze środowiska w szkole i w pracy. Nadszedł też czas na wspólne spotkanie. O godzinie 17.30 na rynku w Oleśnie zebrali się wszyscy harcerze naszego hufca, rodzice, przyjaciele i mieszkańcy miasta. Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem sztandaru hufca i apelem. Dzień ten okazał się ponadto szczególny dla wyróżnionych w rozkazie osob.
Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym zdobyły druhny Wiktoria Jakubowicz i Marta Kowalska.
Zobowiązanie instruktorskie złożyły druhny Weronika Wąsala i Julia Doleżych.
Odznaka za zasługi dla hufca trafiła do druha Błażeja Widery i druhen: Pauliny Smol, Hanny Łukiewskiej, Agnieszki Mieczkowskiej, Zuzanny Pradeli, Pauliny Kędzi, Marty Dembowskiej oraz Zuzanny Tiffert.
Podczas apelu głos zabrał burmistrz miasta Olesno Pan Sylwester Lewicki, który od lat wspiera działalność 3 Szczepu "Feniks".
Akcentem kończącym było zawiązanie ogromnego kręgu łączącego wszystkich zebranych, zaplecenie uścisków dłoni i puszczenie harcerskiej iskierki, która po kolei trafiła do naszych serc i rąk. Dziękujemy wszystkim za obecność. Niech ta braterska ciepła atmosfera towarzyszy nam przez cały rok.


pwd. Zuzanna Tiffert

kliknij zdjęcie poniżej, aby zobaczyć więcej

Przez trzy jesienno-zimowe weekendy – 16-18 listopada, 7-9 grudnia oraz 4-6 stycznia – przyszli, lublinieccy instruktorzy uczestniczyli w Kursie Przewodnikowskim „Wędrujemy na szczyt” organizowanym przez Hufiec ZHP Piekary oraz Hufiec ZHP Lubliniec. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Kokotku, drugie w Piekarach Śląskich, trzecie zaś w Chorzowie.

            Podczas trzech zjazdów uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z różnych dziedzin harcerskich, które są im niezbędne do zostania wzorowym instruktorem. Brali więc udział w różnorodnych zajęciach, które tematycznie powiązano z wędrówką górską. Podczas tego kursu każdy starał się zmierzyć z postawionym przez siebie celem. Droga zwykle zawierała wiele przeszkód – przy pomocy niezastąpionej kadry kursu udało się jednak przezwyciężyć nieraz ogromne lęki, uporać z trudami i brnąć dalej.

            Harcerze mieli okazję wiele razy zastanowić się nad swoją ścieżką harcerską, która w niedalekiej przyszłości wieść ma przez Zobowiązanie Instruktorskie. Warto wspomnieć tutaj o wędrówce na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który był jednym z symbolicznych szczytów – czas wędrowania był idealnym momentem na refleksję.

            Trzy spotkania pełne zajęć, zadań i dyskusji zwieńczyła wieczorna rozmowa instruktorska, przed którą nie jeden uczestnik miał obawy, jednak finalnie okazywała się jednym z najmilszych (o ile nie najmilszym) wspomnień z kursu.

            Z pewnością każdy uczestnik oprócz ogromu wiedzy, miłych wspomnień i doświadczeń, docenił również nabycie nowych harcerskich kontaktów.

            Serdecznie dziękujemy kadrze kursu, a przyszłym instruktorom gratulujemy ukończenia kursu oraz powodzenia na dalszej, miejmy nadzieję, niedługo instruktorskiej drodze!

dh Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie aby przejść do galerii)