Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

W 97 rocznicę wkroczenia 74 Pułku Piechoty do Lublińca - kwiaty oraz znicz pod tablicą przypominającą o tym wydarzeniu, złożyli w imieniu naszego Hufca: druhny Olga i Zuzia, oraz druh Błażej. Pamiętamy i będziemy pamiętać...

 

21 czerwca odbyło się podsumowanie roku harcerskiego Gromady zuchowej "Legendarne Smoki".

Czuj!
Podsumowanie roku zuchowego z zuchami i rodzicami. Na samym początku odbyła się min gra gdzie to właśnie zuchy prowadziły rodziców po ośrodku mieli takie zadania jak malowanie kadry,wyścigi rzędów,układanie ogniska i szyfr i pytania ile jest ławek na ośrodku albo okien. Wszystko było skrupulatnie policzone i wykonane. Później nadeszła najważniejsza chwila dla Agaty i Julii złoży obietnice zuchową którą odebrała dh Kinga równie dla dh Amelii był to wyjątkowy dzień bo została już oficjalnie przyboczną 27 Gz,,Legendarne Smoki "gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze harcerskiej. Cała gromada dostała sprawność zuchową życiodajna kropelka krwi. Ostatnim już punktem naszej zbiórki było wspólne ognisko z kiełbaskami. Podziękowaliśmy całej komendzie hufca -najlepszy przyjaciel gromady zostałała dh Kinga i dh Mariusz natomiast dh Kasia została matka smoków i mały upominek od gromady.

Kadra gromady

(aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij poniżej)

16 czerwca odbył się rajd podsumowujący cały rok harcerski 9 drużyny harcerskiej Szczepu Millenium. 9tka przejechała na rowerkach trasę zająca żeby wspólnie spędzić dzień na naszym kochanym Kokotku.

Pierwsze 3 godzinki poświęciliśmy na pracę na rzecz bazy, grabiliśmy, zamiataliśmy... A ekipa rodziców na czele z kadrą drużyny rozkładała namioty. Gdy ma się przy sobie odpowiednich ludzi, praca idzie błyskawicznie. Następnie kadra drużyny przygotowała małą grę terenową dla zastępów, a rodzice zajęli się przygotowaniem ogniska z kiełbaskami.
Po "przerwie obiadowej" zakończyliśmy rajd ostatnim rozkazem drużynowej w tym roku harcerskim. Pozamykaliśmy próby i co najważniejsze nasze zastępy z próbnych przeobraziły się w oficjalne. Zastępowi po wakacjach z nową energią wezmą się do roboty! Z resztą tak samo jak kadra drużyny. W drodze powrotnej złapał nas deszcz, co wbrew pozorom okazało się dla uczestników niezłą frajdą. To był naprawdę super dzień!
Bardzo dziękujemy rodzicom, za to że byli dzisiaj z nami. - "Przy innym ogniu, w inną noc"

pwd. Zuzanna Pradela

Czuj!
15 czerwca odbyła się już czwarta edycja ,,Wyprawy w Świat Skrzata" organizowanej przez szczep Millenium hufca Lubliniec, dla dzieci i rodziców powiatu lublinieckiego. Tegorocznym tematem, było hasło ,,Skrzat w pracy". Zaczęliśmy od przywitania przybyłych poprzez następujące zawody: bibliotekarka, listonosz, kucharz, ogrodnik, malarz, bankier oraz gościnnie żołnierze z organizacji Redline. Potem podzieliliśmy się na grupy i wyruszyliśmy na punkty. U malarzy zadaniem było namalowanie wspólnie z rodzicem arcydzieła farbami na kartonie. Żołnierze oferowali strzelanie na strzelnicy. U ogrodnika zasadzaliśmy zioła w doniczce oraz robiliśmy ,,las w słoiku". Bibliotekarka pomagała robić zakładki do książek, a następnie przekazywała rodzicom zagadkę z bajki, aby mogli ją zadać swojemu dziecku. Kucharz przygotował owoce do zrobienia pysznej sałatki owocowej, a głównym zadaniem był punkt listonosza- zrobienie pocztówki dla każdego zawodu i wrzucenie mu do skrzynki.
Na samym końcu zebraliśmy się wszyscy żeby stworzyć własne miasto namalowane na kartonach.
Po zakończeniu gry, wszyscy zebraliśmy się pod wiatą i nastąpiło oficjalne zakończenie. Dzieci dostały ,,wypłatę"po dobrze wykonanej pracy, a następnie wszyscy wspólnie zjedli obiad.  Mamy nadzieję, że za rok frekwencja będzie taka sama, a nawet większa.

Kadra 27GZ ,,Legendarne Smoki"

 

(aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij poniżej)

Praca uszlachetnia.. a na naszym ośrodku zawsze jest coś do zrobienia! Wiedzą o tym wędrownicy naszego hufca, dlatego w czerwcowy weekend zjechali się, aby wspólnie pomóc w przygotowaniu ośrodka do HAL. Za ten wyraz służby jesteśmy im niewymownie wdzięczni! Wspólnymi siłami pięknie uporządkowali m. in. basen, aby mógł nam służyć całe lato. Znalazło się oczywiście miejsce na integracje, dyskusje czym jest wędrownictwo, wspólne poszukiwanie własnego zdania oraz mobilizacji do otwierania prób na stopnie instruktorskie. Inicjatorami tego wydarzenia byli druhowie Adam Kolasa i Paweł Krych, brawo chłopaki, dobra robota!

W ramach przebiegającej w 3 Szczepie Feniks w Oleśnie Kampanii Bohater 9 czerwca odbyły się manewry im. hm. Natalii Jasińskiej. Harcerze wyruszyli z oleskiego rynku i przemierzając ulice miasta oraz okoliczne lasy wykonywali zadania powiązane z życiorysem druhny Jasińskiej. Szczep w tym roku ubiega się o nadanie jej imienia, w związku z tym realizuje serię uprzednio założonych zadań, jednym z nich były właśnie manewry. Ten niedzielny spacer zgromadził około 50 osób. Trasa przebiegała przez uroczysko 'Siedmiu Źródeł' i kończyła się w Wojciechowie. Dopisało nam słoneczko i pogoda ducha! Dziękujemy kadrze, harcerzom, uczniom oleskiego lotnika oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie!
Dziękujemy również Urzędowi Miejskiemu w Oleśnie za wsparcie oraz Sołtys Wojciechowa Edeltraudzie Zug za udostępnienie miejsca.

(aby zobaczyć więcej zdjęćm kliknij poniżej)

 

8 czerwca w naszym pięknym Ośrodku w Kokotku odbył się Zjazd Zwyczajny Hufca. Funkcyjni, drużynowi, instruktorzy oraz przyjaciele hufca zebrali się tego dnia po to by podsumować pracę minionej Komendy Hufca, udzielić jej członkom absolutorium, a także podziękować za pracę i zaangażowanie Komisji Rewizyjnej. Na zjeździe stawiło się 37 z 43 osób uprawnionych do głosowania. Prowadzącymi Zjazd zostali druh Tomasz Krupski oraz druhna Olga Spychała, protokolantem dh Zuzanna Tiffert. Mieliśmy zaszczyt ugościć kilka wyjątkowych dla hufca postaci: Komendantkę Chorągwi hm. Annę Peterko, Z-cę Komendantki Chorągwi hm. Aleksandrę Lechocką, Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Chorągwi hm. Janusza Szlenka, kapelana Hufca ks. Roberta Krzysztofiaka, posła ma sejm Pana Andrzeja Gawrona, Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej Pana Janusza Bulę, wójta gminy Koszęcin Pana Zbigniewa Seniów. Gościom za przybycie, przychylność i współpracę raz jeszcze serdecznie dziękujemy.Po udzieleniu absolutorium poprzedniej Komendzie, została wybrana 'nowa' Komenda oraz Komisja Rewizyjna, w składzie: Komendant Hufca Mariusz Maciów, Skarbnik Karolina Widera, Zastępca Olga Spychała, Członek ds. programu Błażej Widera, Członek ds. pracy z kadrą Dominika Beszoner, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Kajetan Zbączyniak, W-ce Przewodniczący Ewa Knebel, Sekretarz Anna Górska. Wszystkim wybranym gratulujemy oraz życzymy owocnej, satysfakcjonującej służby.

W trakcie uroczystości grono osób uhonorowanych odznaką zasłużonych dla hufca powiększyło się, a dh Adonis Wacławek i Joanna Wąsik otrzymali sznury drużynowych. Wyjątkowe wyróżnienie spotkało druhnę skarbnik pwd. Karolinę Widerę, która otrzymała Złotę Odznaczenie za zasługi od  Komendantki Chorągwi Śląskiej. Srebrnym odznaczeniem zostali uhonorowani: Olga Spychała, Kinga Stawecka, Błażej Widera, Dominika Beszoner i Patryk Antos. Omówione zostały także kwestię Ośrodka w Kokotku, a druhowie Karol Wenger i opiekujący się bazą Krzysztof Zbączyniak przedstawili postępy prac przygotowawczych do HAL. Tegoroczny, czerwcowy Zjazd Zwyczajny Hufca obfitował w uśmiechy, jednogłośne decyzje, podziękowania. Przyniósł nam optymistyczną wizję kolejnych lat pracy hufca.

Czuwaj
pwd. Zuzanna Tiffert

 

(aby zobaczyć więcej zdjęć, kliknij poniżej)

Piknik rodzinny 31.05.2019 r. pod hasłem "W poszukiwaniu skarbu Indian" został zorganizowany przez dzieci z grupy Żabki p. Ewy Majczak. W imprezie wzięli też udział zuchy i harcerze z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic. Piknik odbył się na terenie Ośrodka Harcerskiego w Kokotku. Tutaj czekał na dzieci szeryf wraz ze swoją świtą i oznajmił ,że w nocy w Kokotku wódz „Szalona Strzała” zostawił dla dzieciaków skarb z różnymi niespodziankami. Jednak został on ukryty. Zadaniem dzieciaków było odszukanie skarbu. Podczas plemiennych obrad uczestnicy zabawy nadawali sobie indiańskie imiona, wykonywali totemy i pióropusze, wybierali wodzów oraz prezentowali okrzyki powitalne. Młodzi Indianie wykonywali też „Łapacza Snów” –indiański amulet. Nie zabrakło tańców indiańskich oraz zadań sprawnościowych, które miały za zadanie zamienić się w strzelca, tropiciela oraz Zwinną Stopę. Wielkim przeżyciem było również wykonywanie zadań takich pokonanie Indiańskiej Ścieżki Prób. Następnie zaprezentowano krótki program artystyczny dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki zadedykowane swoim rodzicom. Nie obyło się bez oklasków i przytulasów. Nasze poszukiwanie skarbów zakończyliśmy „Tańcem Indian” Następnie zgodnie ze wskazówkami szukaliśmy skarbu. Sukcesem i wielkim przeżyciem było odnalezienie skarbu ”pomiędzy trampami i boiskiem w miejscu gdzie śpiewają ptaszki i czasami słychać szum drzew” W Skrzyni skarbów było wiele niespodzianek dla dzieci nie zabrakło też podarunków dla rodziców. Następnie odbyło się wspólne grillowanie. W bardzo przyjemnej atmosferze czas szybko upłynął i wszyscy wrócili do domów zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

(aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij poniżej)

W ostatni majowy weekend na Bazie w Kokotku odbył się biwak "Zielonych", czyli Szczepu Zielona Ósemka. Wzięły w nim udział drużyny:18 Drużyna Harcerska w Lublińcu, 38 DH" Zielone Pióra" Szczepu " Zielona Ósemka" , 78 DH.

O wyjeździe opowiadają: Nasza przygoda w wielkim cesarstwie Chińskim rozpoczęła się w piątek zaraz po kolacji. Zostaliśmy zaproszeni do świątyni, gdzie swoją obecnością zaszczycił nas sam cesarz Chin. Dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy wybrani jako najdzielniejsi ze swoich rodów do uczestniczenia w wielkiej walce o tron. Każdy uczestnik biwaku otrzymał nowe imię i ciasteczko z wróżbą, których zawartość rozpoczynała grę w cichego zabójcę. Zostaliśmy również podzieleni na zastępy, w jakich od tej chwili współpracowaliśmy. Czekał na nas szereg zadań, których poprawne wykonanie coraz bardziej przybliżało nas do tronu. Tworzyliśmy flagi naszych zastępów, poznawaliśmy chiński horoskop, uczyliśmy się jeść pałeczkami, wymyślaliśmy własne piosenki i przechodziliśmy metamorfozę w geishe. Nie zabrakło również chińskich smoków oraz wielkiego turnieju walk sumo i nawet w dwuszeregu odliczaliśmy po chińsku.
Pod koniec drugiego dnia byliśmy zupełnie wyczerpani, ale ani zmęczenie, ani brzydka pogoda nie przeszkodziły nam w zorganizowaniu wspólnego ogniska, przy którym kilku naszych harcerzy złożyło swoje przyrzeczenie.
Tak właśnie zakończyła się nasz kolejna harcerska przygoda w Kokotku.

W terminie od 30 maja do 2 czerwca 2019r. grupa naszych harcerzy w skłądzie: Jakub Olszewski, Joanna Chyra, Anna Wróbel, Jakub Fredyk, Krzysztof Mazur, Hanna Łukiewska i Martyna Zgoda - zmobilizowała się i wyruszyła szlakiem Gór Świętokrzyskich na 61. edycję Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Pierwsze dwa dni rajdu okazały się być dla naszych śmiałków intensywną wędrówką szlakami górskimi, jednak rekompensowały nam to cudne widoki i wspaniała słoneczna pogoda. Warto wspomnieć, że miejscem biwakowania było pole namiotowe w Ciekotach, jest to okolica rodzinnego domu Stefana Żeromskiego. Podczas następnych dwóch dni trwał zlot rajdu, gdzie wszystkie parole że wszystkich tras mogły odetchnąć, poznać się nawzajem, no i oczywiście świetnie się bawić. Wróciliśmy do Lublińca mocno opaleni, z bagażem wspomnień, nowych doświadczeń i oczywiście grupą nowych harcerskich przyjaciół. Dziękujemy za ten aktywnie spędzony czas organizatorom oraz wszystkim uczestnikom 61 edycji Rajdu Świętokrzyskiego. Czuwaj!

Druhna Hania Łukiewska

29 maja w harcówce Szczepu Millenium odbyło się posiedzenie hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich. Druhenki Martyna Zgoda oraz Paulina Smol otwarły próby na stopień PRZEWODNICZKI. Gratulujemy i życzymy powodzenia ⚜️

"Nie chodzi o to, byśmy osiągnęli nasze naj­wyższe ideały, lecz o to, aby były one nap­rawdę wysokie."

21 maja podczas posiedzenia Komisji Stopni Instruktorskiej z wynikiem pozytywnym zamknęła swoją próbę na pwd. Druhna Zuzia Pradela - GRATULACJE!! Dzięki nowoczesnym technologią odległość nie sprawiła problemu aby otworzyć próbę na przewodnika druhowi Jakubowi Mann, który działa na co dzień w Zespole Promocji i Informacji, a swoje pole służby będzie realizował w Krakowie. ⚜️ Nowej instruktorce życzymy dalszych sukcesów, a druhowi Kubie wytrwałości w realizacji zadań.

11 maja w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie odbyło się seminarium historyczne, którego temat brzmiał: Współpraca zainteresowanych historią harcerstwa z Komisją Historyczną Chorągwi Śląskiej. Podczas spotkania druhna Komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP Anna Peterko wręczyła złote sznury chorągwiane członkom prezydium Chorągwianej Komisji Historycznej, do której został powołany druh naszego hufca pwd. Bartek Zbączyniak. Jesteśmy ogromnie dumni ze wspaniałej pasji druha Bartka, gratulujemy i życzymy powodzenia!

10-12 maja odbył się biwak drużynowych organizowany przez Komendę Hufca, w którym udział wzięli drużynowi drużyn wszystkich szczepów w naszym hufcu. Biwak odbył się w Karpaczu. Był to czas integracji, rozmów, podziękowań i ładowania baterii. Nie zabrakło również wyzwań, uczestnicy zdobyli Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów! Podczas całego wyjazdu, krok w krok na szlaku grupie naszych drużynowych towarzyszył druh komendant Mariusz Maciów. To był wspaniały i pogodny wyjazd, który zaowocuje całym rokiem dobrej pracy, aż do kolejnego wspólnego wyjazdu!

 

 

Jeżeli jesteście zainteresowani nabyciem książki o losach harcerzy na terenie miasta Lubliniec - można odebrać ją w Starostwie Powiatowym w Lublińcu

Książka powstała, dzięki działalności strony internetowej Historia Hufca ZHP Lubliniec, której autorem jest druh Bartek Zbączyniak. Została wydana dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Dziękujemy!

Zachęcamy!

X Jubileuszowa Gala Mistrzów Harcerstwa  była dla naszego hufca szczególnie wyjątkowa. Zwłaszcza dla druhen phm. Ewa Majczak oraz pwd. Julia Prandzioch, które otrzymały List Gratulacyjny Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad.
Druhna Ewa jest drużynową Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Czarne Orły" z Droniowic, a druhna Julka 19 Gromady Zuchowej "Wszędobylscy". Ich praca, zaangażowanie i pasja w pracy ze swoimi drużynami zostały docenione. Jesteśmy z nich bardzo dumni i gratulujemy!

 

Jednak to nie wszystko. Tego wieczoru trzymaliśmy kciuki również za dwóch innych instruktorów naszego hufca - druhnę  pwd. Karolinę Widerę, która została nominowana w kategorii Przedsiębiorczy Skarbnik - Księgowy oraz jej męża i naszego rzecznika prasowego i szefa ZIP phm. Piotra Widerę, nominowanego w kategorii Bądź widoczny. Po 10 latach statuetka znowu trafiła w ręce naszego instruktora. Harcerskie gromkie brawa dla druha Piotrka za to wyróżnienie.

"Zrobiłam coś dla siebie" - z podniesioną głową mówi komendantka Szczepu Millenium druhna Kinga Stawecka. Wraz z końcem marca druhna Kinga wraz z druhną Katarzyną Michalak ukończyły Kurs Kadry Kształcącej. Gratulujemy i za ten kolejny krok rozwoju dziękujemy :)

Wiadomość z ostatniej chwili!
Do grona instruktorów Hufca ZHP Lubliniec im 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty dołączyła druhna Kasia - drużynowa 17 DH Laeta Silva.

Nasza radość nie zna granic. Gratulujemy i życzymy powodzenia na instruktorskim szlaku.

Hacerze naszego hufca wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zarówno w Lublińcu jak i w Oleśnie wzięli udział w koncercie muzycznym podczas zbiórki, a także można było ich spotkać z puszkami na ulicach miasta. Jeśli chodzi o pomaganie na nas zawsze można liczyć!

"Bratnie słowo sobie dajem,
Że pomagać będziem wzajem,
Druh druhowi, druhnie, druh,
Hasło znaj: Czuj duch!

Bacz, by słowo sobie dane
Było zawsze dotrzymane.
Druh druhowi, druchnie, druh,
Hasło znaj: Czuj duch! "


22 lutego to wyjątkowy dzień dla skautów, skautek, harcerzy i harcerek z całego świata. Obchodzony wtedy Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) jest momentem, w którym wszyscy łączymy się myślami. Przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki tej parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.
I harcerze Hufca ZHP Lubliniec 22 luty przeżyli wyjątkowo. Już od kilku dni na portalach społecznościowych niczym preludium do tego święta w ramach akcji #włóż mundur, zaczęły pojawiać się zdjęcia naszych uśmiechniętych harcerzy w mundurach. Wczoraj również włożyliśmy je z dumą i tak reprezentowaliśmy nasze środowiska w szkole i w pracy. Nadszedł też czas na wspólne spotkanie. O godzinie 17.30 na rynku w Oleśnie zebrali się wszyscy harcerze naszego hufca, rodzice, przyjaciele i mieszkańcy miasta. Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem sztandaru hufca i apelem. Dzień ten okazał się ponadto szczególny dla wyróżnionych w rozkazie osob.
Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym zdobyły druhny Wiktoria Jakubowicz i Marta Kowalska.
Zobowiązanie instruktorskie złożyły druhny Weronika Wąsala i Julia Doleżych.
Odznaka za zasługi dla hufca trafiła do druha Błażeja Widery i druhen: Pauliny Smol, Hanny Łukiewskiej, Agnieszki Mieczkowskiej, Zuzanny Pradeli, Pauliny Kędzi, Marty Dembowskiej oraz Zuzanny Tiffert.
Podczas apelu głos zabrał burmistrz miasta Olesno Pan Sylwester Lewicki, który od lat wspiera działalność 3 Szczepu "Feniks".
Akcentem kończącym było zawiązanie ogromnego kręgu łączącego wszystkich zebranych, zaplecenie uścisków dłoni i puszczenie harcerskiej iskierki, która po kolei trafiła do naszych serc i rąk. Dziękujemy wszystkim za obecność. Niech ta braterska ciepła atmosfera towarzyszy nam przez cały rok.


pwd. Zuzanna Tiffert

kliknij zdjęcie poniżej, aby zobaczyć więcej

Przez trzy jesienno-zimowe weekendy – 16-18 listopada, 7-9 grudnia oraz 4-6 stycznia – przyszli, lublinieccy instruktorzy uczestniczyli w Kursie Przewodnikowskim „Wędrujemy na szczyt” organizowanym przez Hufiec ZHP Piekary oraz Hufiec ZHP Lubliniec. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Kokotku, drugie w Piekarach Śląskich, trzecie zaś w Chorzowie.

            Podczas trzech zjazdów uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z różnych dziedzin harcerskich, które są im niezbędne do zostania wzorowym instruktorem. Brali więc udział w różnorodnych zajęciach, które tematycznie powiązano z wędrówką górską. Podczas tego kursu każdy starał się zmierzyć z postawionym przez siebie celem. Droga zwykle zawierała wiele przeszkód – przy pomocy niezastąpionej kadry kursu udało się jednak przezwyciężyć nieraz ogromne lęki, uporać z trudami i brnąć dalej.

            Harcerze mieli okazję wiele razy zastanowić się nad swoją ścieżką harcerską, która w niedalekiej przyszłości wieść ma przez Zobowiązanie Instruktorskie. Warto wspomnieć tutaj o wędrówce na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który był jednym z symbolicznych szczytów – czas wędrowania był idealnym momentem na refleksję.

            Trzy spotkania pełne zajęć, zadań i dyskusji zwieńczyła wieczorna rozmowa instruktorska, przed którą nie jeden uczestnik miał obawy, jednak finalnie okazywała się jednym z najmilszych (o ile nie najmilszym) wspomnień z kursu.

            Z pewnością każdy uczestnik oprócz ogromu wiedzy, miłych wspomnień i doświadczeń, docenił również nabycie nowych harcerskich kontaktów.

            Serdecznie dziękujemy kadrze kursu, a przyszłym instruktorom gratulujemy ukończenia kursu oraz powodzenia na dalszej, miejmy nadzieję, niedługo instruktorskiej drodze!

dh Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie aby przejść do galerii)