Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Uwaga!  

Trwają zapisy na HIP czyli Harcerską Imprezę Plenerową. Komendantka Hufca Lubliniec druhna Iwona Legencka serdecznie zaprasza wszystkich harcerzy do udziału w dedykowanej nam wycieczce będącej podsumowaniem wakacji. Biwak odbędzie się w dniach 22-24 września i przewiduje udział w atrakcjach przygotowanych przez Chorągiew Śląską w Chorzowie oraz wizytę w Planetarium w Chorzowie.  Dla osób, które pełniły funkcje kadry i/lub technicznych podczas akcji letniej wyjazd jest darmowy. Koszt wyjazdu dla harcerzy i harcerek hufca to 35zł. Zapisy do 18 września u druhny Zuzanny Tiffert na facebooku lub pod numerem telefonu 782 144 274.

18527668 1334806633282495 1083397208320392042 n

Z ogromną przyjemnością gościmy w swojej bazie młodych ludzi pełnych pasji. Prezentujemy kilka zdjęć z wizyty uczniów realizujących innowację pedagogiczną „Specjalizacja wojskowa” w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym (dawniej Zespół Szkół Technicznych). Młodzież w czasie dwudniowego pobytu przeszła m.in. szkolenie z medycyny pola walki w JWK w Lublińcu, szkolenie ogniowe, poznała typy amunicji i budowę broni, trening strzelecki na video strzelnicy. Odbyła patrol nocny samochodem Hummer, poznała wyposażenie indywidualne operatora sekcji komandosów.

(By zobaczyć więcej zdjęć kliknij poniżej)

W pierwszych dniach grudnia magiczną zimową przygodę na Kokotku przeżyły zuchu na swoim Mikołajkowym biwaku, oto co piszę o nim druhna Paulina Kędzia

Nadszedł grudzień, a w Kokotku już zapanował świąteczny klimat. 8 GZ „Złote Koniczynki” wraz z 38 GZ „Zielone Piórka” zorganizowały biwak zuchowy, którego głównym celem było porządne przygotowanie świąt. Okazało się, że w punkcie kulminacyjnym trzeba było je nawet uratować! Nie ma jednak powodu do zmartwień – odważne zuchy sprostały zadaniu. Piątkowy wieczór uczestnicy przy pomocy kadry spędzili na ozdabianiu sali kominkowej, a także innych obszarów hotelu. Wchodząc po schodach mogliśmy więc napatrzeć się na błyszczące kokardy, magiczne światełka, czy starannie przyszykowane skarpety na prezenty. Zuszki zadbały także o choinkę – postawiły nawet dwie, których szaty okazały się równie piękne jak reszta dekoracji. Poznawszy czworo przewodników – elfa, renifery, Panią Mikołajową oraz samego Mikołaja – dzieci odpowiednio przyłączyły do orszaku każdego z nich. Przygotowania do następnego dnia kadra rozpoczęła już w nocy, piekąc pyszne pierniki.


Korzystając ze świetnej pogody i puchatego śniegu, dzieci prawie cały dzień spędziły na dworze – to uczestnicząc w grze terenowej, to lepiąc ogromnego bałwana. Nie mogliśmy zapomnieć jednak o najważniejszym – zdobieniu pierników. Kolorowy lukier i ogrom kolorowych ozdób poszło w ruch. Najładniejsze ciastka zostały wykorzystane podczas gry nocnej, w celu próby zmiany planów Grincha, dotyczących destrukcji tegorocznych świąt. Zielony stwór oczywiście uległ. W czasie sobotniej nocy trójka zuchów złożyła Obietnicę Zuchową – druh Tomek, druhna Estera oraz druhna Dominika. Niedługo potem, kiedy większość ogarnął sen, przeżyłam swój bieg o naramiennik wędrowniczy.
Niedzielny poranek był dla wszystkich szczególnie miły – w wyżej wspomnianych skarpetach znaleźliśmy słodkie niespodzianki! Niezwykle szczęśliwi, pożegnaliśmy się iskierką i podsumowaliśmy całe trzy dni. Jesteśmy pewni, że po tak intensywnych trzech dniach, każdy poszedł spać z myślą o nadchodzących świętach. Do zobaczenia niedługo!

(kliknij poniższe zdjęcie)

identyfikatorHufca malyPrzypominamy o terminie Zjazdu Sprawozdawczego Hufca ZHP Lubliniec, który odbędzie się 18 listopada 2017r. o godzinie 10.00 na Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym w Kokotku

W zakładce Rozkazy pojawił się nowy Rozkaz L8/2017
Komendanki Hufca - pwd. Iwony Legenckiej

Zapraszamy do zapoznania się z nim klikając poniżej
pdf2012

Druhny i druhowie! 
W zakładce rozkazy pojawił się nowy rozkaz Komendantki Hufca - pwd. Iwony Legenckiej.
Zapraszamy do zapoznania się z nim klikając poniżej
pdf2012

Druhny i druhowie! 
W zakładce ROZKAZY pojawiły się dwa uaktualnione rozkazy Komendantki Hufca Rozkaz Specjalny L3/2017 oraz Rozkaz Specjalny L4/2017
Zapraszamy do zapoznania się z nimi klikając poniżej! 
pdf2012

Druhny i Druhowie!

To ostatnie dwa tygodnie wakacji, jeszcze trwają Wasze obozy harcerskie, kolonie zuchowe. Rozpoczynacie zloty chorągwi, organizujecie bezpieczny powroty grup z wakacji harcerek i harcerzy do domów.
Zróbmy wszystko aby te chwile i końcowe dni wakacji bezpiecznie dla wszystkich zakończyły się powrotem do miejsca zamieszkania.
Wojewodowie zbierają dane dotyczące szkód jakie kataklizm wyrządził w infrastrukturze samorządowej ale i tej na stanicach i obozach harcerskich. Proszę o przekazywanie danych do wojewódzkich sztabów zarządzania kryzysowego. Proszę powiadomić ubezpieczycieli, sporządzać protokoły zniszczeń.
Przypominam o decyzjach podjętych na szczeblu rządowym o przeglądzie i kontroli jeszcze odbywających się placówek letniego wypoczynku. Proszę w tym temacie o bezpośredni kontakt z kuratoriami oświaty.
Jednocześnie przypominam że zagrożenie burzowe na terenie kraju w określonych województwach jest nadal podtrzymane.
Proszę o pisemne informacje w przypadku nowych informacji.
Dziękuję za dotychczasowe komunikaty i informacje z chorągwi, które informują o sytuacji na Waszym terenie działania i Waszych placówkach.

Czuwaj !
hm Małgorzata Sinica
Naczelnik ZHP

pdf2012

Ukazały się dwa nowe rozkazy Komendantki Hufa: L7/2017 oraz Rozkaz Specjalny L2/2017 - zapraszamy się do zapoznania z nimi!

Kadra młodzieżowa kolonii zuchowej Hufca ZHP Bytom pojechała do Lublińca zamknąć „Wrota Czasu” otwarte podczas kolonii. Jeszcze w bazie obozowej Hufca Bytom, w Kokotku, otrzymali informacje na temat Konrada Mańki, wraz z listem, z którego wynikało, że muszą nauczyć się tych informacji podczas drogi z Kokotka do Lublińca. Na dworcu czekała na nich pierwsza informacja przekazana przez harcerzy z Lublinieckiego Hufca (druh Daniel Gbur)
"Aby zamknąć „wrota czasu” musicie wykonać zadania.
Jest to niezbędne aby otrzymać nagrodę
udajcie się na plac Konrada Mańki.
Znajdźcie tam pamiątkową tablicę.
Polecam Wam po drodze –
przeczytajcie jeszcze raz otrzymane informacje"

Pod pamiątkową tablicą czekała na nich kolejna osoba w mundurze harcerskim z Hufca ZHP Lubliniec (druhna Natalia Dramska) oraz niełatwe zadanie ich niełatwe zadanie, przedstawienia sylwetki Konrada Mańki i odpowiedzenie na pytania dotyczące tego harcerza.

harcbytom1201721asgt

Po prawidłowo wykonanym zadaniu otrzymali kolejną wskazówkę –
"Udajcie się na plac zabaw na Bulwarze Grotowskiego.
Tam znowu znaleźli  osobę z listem i zadaniem.
Zagrajcie w RAZ DWA TRZY BABA JAGA PATRZY z dziećmi na placu zabaw."

harcbytom1201721as

W drodze na dworzec wykonywali jeszcze jedno zadanie – przeprowadzali sondę wśród mieszkańców Lublińca na temat tego „Co myślą o współczesnym harcerstwie”. Dopiero po wykonaniu wszystkich zadań otrzymali informację, że teraz czeka ich nagroda – seans w kinie w Częstochowie. Dodatkową przeszkodą było wykonanie wszystkich zadań w strojach z różnych epok, filmów i bajek, których używali na kolonii zuchowej. Zdań nie było wiele, bo na wykonanie wszystkich mieli tylko 1godz. 30 min. Dzień był pełen wrażeń i obfitował w wiele przygód. Dziękujemy bardzo harcerzom Hufca ZHP w Lublińcu za pomoc w organizacji całej zabawy. Bez Was nie byłoby tak fajnie:)

druhna Agata Herman-Kozicka

Tego lata 6 GZ "Tropiciele Marzeń" przeniosła się w intrygujący świat starożytnej Grecji! Już pierwszego dnia uratowaliśmy świat przed wydobyciem się smutków i nieszczęść z tajemniczej Puszki Pandory. A to był dopiero początek! W kolejnych dniach nagraliśmy program kulinarny "Leśna kuchnia bogów", pomogliśmy Herkulesowi dostać się do Tartaru, zrobiliśmy greckie maski i wystartowaliśmy na prawdziwej greckiej Olimpiadzie, którą poprzedziliśmy złożeniem przysięgi uczciwego współzawodnictwa i rozpaleniem ognia olimpijskiego przez naszego boga Olimpu wybranego w demokratycznych wyborach. Najciekawszym zajęciem okazało się rzeźbienie w mydle.

hellada20172

Oczywiście majsterki nie brakowało - obok rzeźbienia w mydle znalazło się robienie helleńskiej biżuterii, tarcz, greckich masek, naczyń z gliny i kwiatów z bibuły. Uczestniczyliśmy także w spotkaniu z przemiłymi panami policjantami. Na tej kolonii kilka zuchów wzbogaciło się o trzecią gwiazdkę, z czego jesteśmy bardzo dumni! Niestety dni szybko mijały i w końcu musieliśmy się rozstać. Jednak zanim to nastąpiło przeżyliśmy noc filmową dla najwytrwalszych. Z pewnością każdemu żal było opuszczać naszą Helladę, ale nie martwcie się - na pewno za rok znowu się spotkamy!

hellada2017

Podczas imprezy "Patriotyczny Lubliniec oddaj hołd Powstańcom Warszawskim", która odbyła się 1 sierpnia 2017r. można było zwiedzić wystawkę poświęconą budowie Harcerskiej Stanicy Turystycznej Hufca Lubliniec w Kokotku, która rozpoczęła się 50 lat temu z inicjatywy druha Mariana Ożarowskiego, w lipcu 1967r. Zwiedzający wystawę mogli obejrzeć zdjęcia z tych dwóch bardzo gorących i pracowitych miesięcy, 

wystawa2017tgyh78
wystawa2017tgyh782

a także posłuchać wspomnień instruktorów harcerskich: druha Karola Wengera (ówczesnego obozowego) oraz druha Bogdana Wolińskiego (instruktora programowego).

budowaosrodka2017tyhu

Czas podczas zwiedzania umilały piosenki harcerskie, które odtwarzane były na równolatku Ośrodka Harcerskiego - adapterze Bambino:) Dziękujemy wszystkim zwiedzającym za miłe słowa i dzielenie się swoimi wspomnieniami:)

Kliknij poniżej by obejrzeć galerię zdjęć

wystawa2017tgyh7823

Z rozpoczęcia budowy Harcerskiej Stanicy Turystycznej Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku w 1967r. pozostało mnóstwo zdjęć. Opowiadają one w przepiękny sposób historię tamtych gorących letnich miesięcy. Jednak nawet najlepsze zdjęcie nie jest w stanie opowiedzieć nam wszystkiego. Dlatego postanowiłem, utrwalić za pomocą kamery wspomnienia dwóch instruktorów tamtego pamiętnego obozu: druha Karola Wengera i druha Bogdana Wolińskiego. Dziękuję im bardzo za to. I zapraszam na film:) Mam nadzieję, ze dostarczy Wam on tyle wzruszeń ile mnie:)

Jak mawiał Robert Baden-Powell, „czynna praca przynosi szczęście”. Kierując się tą sentencją, członkowie Hufca ZHP Lubliniec cały rok pracowali, aby 29 lipca móc świętować Jubileusz 50-lecia Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Kokotek”.

W ubiegłą sobotę (29 lipca 2017r) w ośrodku gościliśmy ponad sto osób, które przybyły, by wspólnie przeżyć obchody. Mieliśmy zaszczyt dzielić się radością między innymi z ważnymi osobistościami dla miasta Lubliniec, byłymi instruktorami oraz harcerzami. Przedsięwzięcie rozpoczęliśmy uroczystym apelem oraz przemowami gości i członków Komendy Hufca.

apel2017tgyhuj
(kliknij powyże zdjęcie - Jubileusz okiem Bartka)

Następnie udaliśmy się na znane wszystkim „słoneczko”, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie i skierować się pod wiatę, gdzie czekał na wszystkich jubileuszowy tort.

jubzdjec2017uiko9
(kliknij powyże zdjęcie - Jubileusz okiem Pauliny)

Nie zabrakło oczywiście zwiedzania Kokotkowego muzeum, obozowisk i całego terenu ośrodka.

jubzdjec2017uiko989(kliknij powyże zdjęcie - Jubileusz okiem Karoliny)

Był także czas na ulubioną zabawę kokockich zuchów, harcerzy i instruktorów, czyli - pląsy, które poprowadził druh Kajtek.

jubzdjec2017uiko934

Jedną z najciekawszych atrakcji okazał się koncert zespołu „Segars”, grający muzykę żeglarską oraz harcerską. Mimo utrudnień technicznych, do śpiewu włączyła się cała publiczność, która tuż po występie otrzymała przepyszny bigos.

apel2017tgyhujkiol2

Uroczystość zakończyło ognisko wspomnień, przy którym mogliśmy wysłuchać gawęd starszych instruktorów hufca, jak i wspólnie śpiewać przy blasku ognia. Z pewnością w każdym z przybyłych gości zapłonęła iskra nostalgii i tęsknoty za czasem spędzonym na Kokotku – za letnimi obozami, nieprzespanymi nocami oraz cudowną atmosferą każdego dnia. Podziękowania należą się każdej osobie, która włożyła odrobinę siebie w ten ośrodek. Za nami już tyle lat, a magia i więź, która łączy wszystkie osoby w tym cudownym miejscu nadal trwa, więc zostało nam tylko odliczać do kolejnej pięćdziesiątki.

apel2017tgyhujasedr45

W ostatnich momentach obchodów stanęliśmy w kręgu, aby móc złapać się za dłonie i przekazując symboliczną iskierkę, powiedzieć sobie „czuwaj”. Druhny i druhowie – przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów!

apel2017tgyhujasedrio90

tekst: druhna Paulina Kędzia
Foto: druhna Paulina Kędzia, Karolina Mazur, Bartek Zbączyniak

PATRIOTYCZNY LUBLINIEC - ODDAJ HOŁD POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM

20399406 1092094137558224 1063714261 o

1 sierpnia w Lublińcu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o charakterze patriotycznym pod nazwą „Patriotyczny Lubliniec – oddaj hołd Powstańcom Warszawskim”. Organizatorzy: Hufiec ZHP Lubliniec, Jednostka Wojskowa Komandosów, Komenda Powiatowa Policji, Służba Więzienna z Lublińca oraz Fundacja "WSPIERAM cicho i skutecznie" połączyli swoje siły, aby po raz pierwszy z takim rozmachem wspólnie uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Na Bulwarze im. Franciszka Grotowskiego w godzinach od 10:00 do 14:00 przygotowano mnóstwo atrakcji! Wśród nich m.in. wyjątkowe prezentacje służb mundurowych: pokaz sprzętu i pojazdów Jednostki Wojskowej Komandosów, specjalny oddział Służby Więziennej z Katowic, stoisko kryminalistyczne lublinieckich policjantów, a także mini obóz harcerski oraz wystawa Hufca 50-lecia OSW Kokotek. Miłośników wojska ucieszy niewątpliwie wystawa zdjęć najlepszych fotografów towarzyszących z obiektywem komandosom z Lublińca. Ratownicy medyczni zaprezentują sprzęt medyczny, a Grupa Rekonstrukcji Historycznej wystawi swoje mundury oraz wyposażenie. Nie lada gratką dla wielbicieli militariów będzie broń z II Wojny Światowej. Zainteresowani sprawdzą się w konkursie wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz turnieju gier planszowych, a podążając śladami harcerzy Hufca ZHP Lubliniec 1923-1939 będzie można zdobyć Harcerską Odznakę Turystyczną. To nie koniec atrakcji! Korzystając z Poczty Harcerskiej wyślemy tego dnia specjalne kartki pocztowe, które trafią do Powstańców Warszawskich. O godzinie 13:00, organizatorzy zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Prezesem Związku Żołnierzy AK na Dolnym Śląsku płk. Ryszardem Filipowiczem. W czasie trwania patriotycznej imprezy, w Muzeum Edyty Stein będzie można zobaczyć fragmenty kronik powstańczych – seanse: 10:30, 11:30 i 12:30. W centrum miasta patrole złożone z reprezentacji służb mundurowych będą wręczać pakiety informacyjne o Powstaniu Warszawskim i okolicznościowe gadżety. Jednym z najważniejszych elementów programu będzie akcja „Mam to we krwi”, której organizatorem jest Jednostka Wojskowa Komandosów. Na lublinieckim rynku stanie ambulans honorowego krwiodawstwa, a każdy kto odda krew otrzyma pamiątkowy certyfikat. Organizowana po raz trzeci akcja ma na celu aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz pozyskiwanie jak największej liczby nowych dawców - nie tylko krwi, ale i szpiku kostnego. Honorowy patronat objął Klub HDK PCK Legion. Dla dawców - niespodzianka, wyjątkowe upominki przygotowały: „Polska Zbrojna”, Surge Polonia, Helikon-Tex, „Special OPS”, Miwo Military – Camp Raptor oraz Wojskowe Krwiodawstwo. Honorowy patronat nad wydarzeniem „Patriotyczny Lubliniec – oddaj hołd Powstańcom Warszawskim” objęły następujące instytucje i organizacje: Starosta Powiatu Lublinieckiego, Burmistrz Miasta Lublińca, Miejski Dom Kultury w Lublińcu, Oddział IPN w Katowicach, BohaterON, „Polska Zbrojna”, „Special OPS”, Surge Polonia, Miwo Military – Camp Raptor, Helikon-TEX, Wojskowe Krwiodawstwo. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia 73. rocznicy Powstania Warszawskiego i oddania hołdu Powstańcom. Do zobaczenia 1 sierpnia na Bulwarze im. Franciszka Grotowskiego w Lublińcu!

phm. Piotr Widera

Podczas drugiego turnusu półkolonii "Kraina Marzeń", dofinansowanych przez Burmistrza Miasta Lubliniec, a prowadzonych przez harcerki i harcerzy Hufca ZHP Lubliniec, na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec zmieniliśmy w... starożytny Egipt! Najlepszą zabawą dla uczestników okazało się budowanie egipskich schronień oraz wszelkie prace plastyczne. W ciągu tych pięciu dni utożsamiliśmy się więc przede wszystkim z rzemieślnikami. Już drugiego dnia stworzyliśmy piękne ozdoby oraz biżuterię, a także własne pismo hieroglificzne.
DSC 0150

Jednak nie zapomnieliśmy o ruchu na świeżym powietrzu (a akurat pogoda nam dopisywała). Zrealizowaliśmy więc między innymi podchody, których celem było uchronienie nas od klątwy Faraona, a także nauczyliśmy się podstaw musztry.
DSC 0258
Pośród zajęć tematycznych nie brakło czasu na zwykłe gry i zabawy na boisku, a słońce pozwoliło nam nawet na zagranie w balonówkę. Ostatniego dnia uczestnicy musieli znaleźć skarb. Czekała ich ciężka wyprawa sprawdzająca dotychczas zdobyte umiejętności. W zdobytym skarbie skrywały się medale, których wręczeniem zakończyliśmy naszą 5 dniową przygodę!
DSC 0153
druhna Paulina Kędzia

Pierwszy turnus półkolonii "Kraina Marzeń", dofinansowanych przez Burmistrza Miasta Lubliniec, a prowadzonych przez harcerki i harcerzy Hufca ZHP Lubliniec, na terenie OSW Hufca Lubliniec w Kokotku - minął w tematyce podróży. Każdego dnia “odwiedzaliśmy” inny kontynent. Uczestnicy mieli okazję poznać kulturę Afryki, Ameryki Północnej, Antarktydy, Azji i Australii.
IMG 7112

Pierwszego dnia podzieliliśmy się na plemiona i zrobiliśmy własne afrykańskie maski. Kolejnym punktem naszej podróży była Ameryka Północna, gdzie stworzyliśmy własną aleję gwiazd. Na Antarktydzie wyruszyliśmy na wędrówkę na biegun południowy. W Azji musieliśmy pomóc chińskiemu cesarzowi oraz stworzyliśmy opaski japońskich wojowników. Ostatniego dnia szukaliśmy i polowaliśmy na australijskie zwierzęta.
IMG 7387
Cały ten czas był pełen wrażeń, przygód i dobrej zabawy.

  Kadra półkolonii

W dniach od 26.06- 27.06 i 28.06.2017r. w Droniowicach jak co roku odbyły się wakacyjne zajęcia, w której wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Kochanowicach oraz zuchy i harcerze Drużyny Wielopoziomowej „Czarne Orły” z Droniowic. Nasze zajęcia miały rodzaj wypoczynkowo-poznawczy. Pod opieką phm. Ewy Majczak, Hanny Zakrzewskiej, Joanny Malinowskiej i Marzeny Literackiej miło spędziło czas 41 dzieci w różnym wieku. W pierwszym dniu naszych zajęć odbył się bieg terenowy „W pogoni za historią” przygotowany przez dh. Wiktorię Kaczmarek i dh. Kamilę Majczak, następnie dzieci obejrzały prezentacje multimedialne: pt; „Czym się bawili nasi dziadkowie” oraz „Historia zegarów” po wykonaniu „Ekologicznego kota” dzieci mogły dzięki uprzejmości pani sołtys skorzystać z „Sali fitness” i zgodnie z hasłem „Z nami zdrowo na sportowo” poćwiczyć na różnorodnym sprzęcie sportowym.
W drugim dniu naszych zajęć udaliśmy się na wycieczkę do Kielc gdzie odwiedziliśmy Muzeum Zabawek, Muzeum Narodowe i Pałac Biskupów Krakowskich. Po spacerze deptakiem przy ul. Sienkiewicza udaliśmy się do Muzeum Zegarów w Jędrzejowie, a następnie wyruszyliśmy do Chęcin, gdzie zwiedziliśmy przepiękną jaskinię „Raj” i odwiedziliśmy Neandertalczyka.
W trzecim dniu naszych zajęć pojechaliśmy do Kaliny, gdzie dzięki uprzejmości pani Krystyny Bartochy spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną „Nad Stawem”, poznaliśmy historię Diabelskiego kamienia w Olszynie, oraz obejrzeliśmy bardzo ciekawy film o „Bocianie białym”.
Na zakończenie naszych zajęć odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i każdy uczestnik otrzymał skromny upominek. Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania Zajęć letnich w Droniowicach, które zostaną w pamięci dzieci na bardzo długo.

dh Kamila Majczak

wzdeowrymcielezdrowyduch2017rt23

8 czerwca 2017r. pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch" został zorganizowany przez dzieci z grupy Żabki p. Ewy Majczak - Piknik Rodzinny. W imprezie wzięły też udział zuchy i harcerze Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic. Piknik odbył się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Pawełkach. Dzieci przygotowały dla rodziców krótki program artystyczny przy dźwięku gitary śpiewały piosenki i recytowały wierszyki a następnie w myśl hasła: Dziś nie będzie tu siedzenia i długiego przedstawienia , dzisiaj wszystkie mamy, dzieci i tatusiowie będą biegać, skakać i „stawać na głowie”, brali udział w przeróżnych konkurencjach sportowych przygotowanych przez harcerzy i zuchy. Zmagania zostały uwieńczone wręczeniem pamiątkowych medali. Nie zabrakło też podarunków dla rodziców i upominków dla dzieci. Potem odbyło się wspólne grillowanie. W bardzo przyjemnej atmosferze czas szybko upłynął i wszyscy wrócili do domów szczęśliwi.

dh Kamila Majczak

wzdeowrymcielezdrowyduch2017rt

Niesamowicie piękną i ważną tradycją w okresie świąt stało się dla nas dzielenie się Betlejemskim Światłem Pokoju. Zanosimy go do swoich domów, kościołów, instytucji miasta. I w tym roku tak się stało.

Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Czarne Orły” z Droniowic w roku 2017 wręczyła Betlejemskie Światełko Pokoju: Wójtowi Gminy Kochanowice p. Ireneuszowi Czechowi, pani inspektor Agnieszce Naporowskiej, paniom dyrektor Joannie Grus-Blacha i Krystynie Anioł, pani kierownik GOPS-u, dotarliśmy ze Światełkiem do dzieci w szpitalu w Lublińcu, na wiele parafii i do Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach. Obdarowaliśmy Światełkiem wielu naszych przyjaciół. Harcerze w Oleśnie odwiedzili między innymi Urząd Miejski. Z Betlejemskim Światłem Pokoju nieśmy naszą harcerską moc i nadzieję. Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia. Nadszedł czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Niech wrażliwość i przyzwoitość kierują naszym postępowaniem.
Niech dzięki naszej wspólnej służbie spełnią się prośby o pomoc dla ubogich, o dach nad głową dla bezdomnych, o bezpieczeństwo dla rodzin, o dobre wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia. Budujmy w XXI wieku “cywilizację miłości
".

(by zobaczyć więcej zdjęć kliknij poniżej)

25 czerwca, w przeddzień 95 rocznicy wkroczenia do Lublińca żołnierzy 74 Pułku Piechoty, instruktorzy Hufca ZHP, oraz rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa przypominali o tym ważnym dla historii miasta wydarzeniu, wręczając na lublinieckim rynku mieszkańcom ulotki oraz specjalne okolicznościowe odznaki, przygotowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Zapalili także znicz pamięci, przy pomniku, poświęconym wszystkim tym, którzy walczyli o polski Śląsk oraz przy pomniku przypominającym o wkroczeniu do Lublińca Wojska Polskiego w 1922r..

95rocznicawkroczenia2017

Dla lublinieckich harcerzy 74 Pułk Piechoty ma olbrzymie znaczenie. To właśnie z jego przybyciem wiąże się powstanie pierwszych drużyn harcerskich na terenie naszego miasta. To „dzieci pułkowe” były – trzonem kadry harcerskiej tworzącego się Hufca Lubliniec. To w końcu opieka Koła Przyjaciół Harcerstwa, któremu prezesował ksiądz Jan Szymała, hufcowy kapelan i prezes Koła, umożliwiła tak aktywną działalność harcerską na terenie powiatu lublinieckiego.

MUNDUROWI DZIECIOM GMINY KOSZĘCIN - to niesamowite wydarzenie, które przysporzyło dzieciom koszęcińskim wspaniałych przeżyć. Impreza odbyła się 9 czerwca. Wiele dzieci zgromadziło się, by oglądać niepowtarzalne pokazy, różnych służb mundurowych, wiele się przy tym ucząc. Wśród wszystkich atrakcji nie mogło zabraknąć harcerzy Hufca ZHP Lubliniec, którzy zaprezentowali zalążek prawdziwego, leśnego życia. Dodatkowo koszęcińskie zuchy przygotowały, dla swoich rówieśników, malowanie twarzy oraz harcerskie zabawy, zachęcając przy tym do dołączenia, do naszej harcerskiej rodziny. Wszyscy świetnie się bawili, budując przy tym cudowną atmosferę. Dziękujemy za wspólną zabawę i zaproszenie do współorganizowania tak pożytecznej imprezy:)

tekst i zdjęcia: dh Karolina Mazur

mundurowikoszecin2017

Jedziesz z nami na obóz bądź kolonie i nie wiesz co ze sobą zabrać?
Nie martw się! Pomożemy Ci, abyś był pewien/pewna, że o niczym nie zapomnisz! 


WSZYSCY:
Każdy uczestnik obozu/koloni oprócz Olesna i Półkolonii powinien się stawić na Ośrodku w dniu przyjazdu w godzinach 10:00 - 11:00.
Prosimy o nieprzywożenie ze sobą ŻADNYCH słodyczy/chipsów itp. w tym słodkich napojów tylko i wyłącznie WODA w małych butelkach. Dobrze, gdyby każdy miał coś na komary.
Informujemy również, że w tym roku nie istnieje możliwość zwrotu kosztów na obóz/kolonię jeśli dziecko nie pojedzie bądź zrezygnuje w trakcie z uczestnictwa.
PONAD TO!
Każdy uczestnik, który będzie na obozie/koloni w terminie 01.08 w dniu przyjazdu powinien oddać zgodę na wycieczkę na obchody 1go sierpnia organizowane w Lublińcu przez nasz Hufiec.
Zgoda do pobrania poniżej:
pdf2012

Zuchy, które jadą na Kolonie Zuchową Millenium powinny oddać zgodę na wycieczkę 1go sierpnia do Lublińca oraz do Sztolni w Tarnowskich Górach, która jest do pobrania poniżej:
pdf2012

 

Obozy w terminach :
07.07 - 13.07  
07.08 - 13.08   
24.07 - 06.08  
29.07 – 08.08

*buty ( na złą pogodę, wygodne obuwie na wędrówki, klapki/sandały)
* kurtka przeciwdeszczowa
* spodnie ( odpowiednia ilość oraz para bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* koszulki ( odpowiednia ilość oraz jedna bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* bluzy
* polar
* bielizna
* coś ciepłego do spania
* ręczniki ( duży i mały )
* kosmetyki ( żel, mydło, szampon, szczoteczka, pasta do zębów itp.)
* moro ( jeśli ktoś posiada ewentualnie ciuchy do zniszczenia/ubrudzenia w lesie )
* leki ( WYŁĄCZNIE jeśli ktoś przyjmuje na co dzień )
* śpiwór
* jasiek ( mała poduszka )
* kocyk ( jeśli ktoś chce )
* latarka
* MUNDUR ( nie dotyczy osób niezrzeszonych )
* menażka + sztućce + kubek
* nakrycie głowy ( OBOWIĄZKOWO każdy uczestnik! ))
* legitymacja szkolna
* mały plecak na kajaki oraz wędrówkę!
* zeszyt + długopis
* blok biały, kolorowy, kredki, klej, mazaki
* igła i nici
* śpiewnik ( jeśli ktoś posiada )
* strój kąpielowy

Kolonia Zuchowa Millenium:

*buty ( na złą pogodę, wygodne obuwie na wędrówki, klapki/sandały)
* kurtka przeciwdeszczowa
* spodnie ( odpowiednia ilość oraz para bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* koszulki ( odpowiednia ilość oraz jedna bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* bluzy
* polar
* bielizna
* coś ciepłego do spania
* ręczniki ( duży i mały )
* kosmetyki ( żel, mydło, szampon, szczoteczka, pasta do zębów itp.)
* leki ( WYŁĄCZNIE jeśli ktoś przyjmuje na co dzień )
* śpiwór
* jasiek ( mała poduszka )
* kocyk ( jeśli ktoś chce )
* latarka
* MUNDUR
* SPRAWNY ROWER, KASK, ŚWIATŁA, ODBLASKI
* nakrycie głowy ( OBOWIĄZKOWO każdy uczestnik! )
* legitymacja szkolna
* mały plecak
* zeszyt + długopis
* blok biały, kolorowy, kredki, klej, mazaki
* igła i nici
* ciuchy do zniszczenia/ubrudzenia w lesie
* śpiewnik ( jeśli ktoś posiada )
* strój kąpielowy

Kolonia Zuchowa Zielona 8:

*buty ( na złą pogodę, wygodne obuwie na wędrówki, klapki/sandały)
* kurtka przeciwdeszczowa
* spodnie ( odpowiednia ilość oraz para bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* koszulki ( odpowiednia ilość oraz jedna bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* bluzy
* polar
* bielizna
* coś ciepłego do spania
* ręczniki ( duży i mały )
* kosmetyki ( żel, mydło, szampon, szczoteczka, pasta do zębów itp.)
* leki ( WYŁĄCZNIE jeśli ktoś przyjmuje na co dzień )
* śpiwór
* jasiek ( mała poduszka )
* kocyk ( jeśli ktoś chce )
* latarka
* MUNDUR
* strój kąpielowy
* nakrycie głowy ( OBOWIĄZKOWO każdy uczestnik! )
* legitymacja szkolna
* mały plecak
* zeszyt + długopis
* blok biały, kolorowy, kredki, klej, mazaki
* igła i nici
* śpiewnik ( jeśli ktoś posiada )
* ciuchy do zniszczenia/ubrudzenia w lesie

Kolonia Olesno:

*buty ( na złą pogodę, wygodne obuwie na wędrówki, klapki/sandały)
* kurtka przeciwdeszczowa
* spodnie ( odpowiednia ilość oraz para bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* koszulki ( odpowiednia ilość oraz jedna bądź dwie, których nie będzie szkoda poniszczyć)
* bluzy
* polar
* bielizna
* coś ciepłego do spania
* ręczniki ( duży i mały )
* kosmetyki ( żel, mydło, szampon, szczoteczka, pasta do zębów itp.)
* leki ( WYŁĄCZNIE jeśli ktoś przyjmuje na co dzień )
* śpiwór
* jasiek ( mała poduszka )
* kocyk ( jeśli ktoś chce )
* latarka
* MUNDUR ( nie dotyczy osób niezrzeszonych )
* strój kąpielowy
* nakrycie głowy ( OBOWIĄZKOWO każdy uczestnik! )
* legitymacja szkolna
* mały plecak
* zeszyt + długopis
* blok biały, kolorowy, kredki, klej, mazaki
* igła i nici
* śpiewnik ( jeśli ktoś posiada )
* ciuchy do zniszczenia/ubrudzenia w lesie

Półkolonie:

*nakrycie głowy
*mała butelka wody 
*mały ręczniczek do rąk
*ubiór dostosowany do pogody

Początek edukacji historycznej wygląda dziś tak, że do znudzenia powtarza się w szkole cały panteon greckich i rzymskich bogów. Wszyscy wiemy kto to Zeus i Hera - a może warto się zainteresować kim był Perun? Niewielu to wie, bo kultura Grecji ma silną pozycję w edukacji a o mitologii i kulturze rodzimych Słowian wiemy mało a często nic. Jednak nasi harcerze to nie przysłowiowe ryby płynące z prądem. Dwie harcerki Hufca Lubliniec - dh. Karolina Mazur i dh. Irena Koza, które tworzą gromadę i drużynę w Koszęcinie, postanowiły nie ulegać panującym trendom i stworzyć wydarzenie, które nie tylko pozwoli się dobrze bawić ale też poszerzy wiedzę zuchów i harcerzy na temat naszych przodków i ich wierzeń. I tak, dzięki świetnej wyobraźni i pracowitości druhen, w sobotni poranek na terenie koszęcińskiego GOSIR-u można było zaobserwować całe grupy ubrane w tradycyjne słowiańskie stroje. Od najmłodszych zuchów z rodzicami, po patrole drużyn starszoharcerskich, wszyscy stawili się na pierwszą Grę Wiejską “Kassiri 2017”, by na cały kolejny dzień przenieść się do magicznego świata, pełnego stworzeń mniej może egzotycznych od Sfinksa, lecz równie, jeśli nie bardziej, ciekawych. Zabawa rozpoczęła się po wprowadzeniu przez dh. Irenę w klimat świata i tematykę, następnie każdy patrolowy od druhny Karoliny otrzymał mapę i wyruszył w drogę.
ddddOrganizatorkom należy się głęboki ukłon, za tak sprawne zorganizowanie paru tras, dostosowanych do możliwości i wieku uczestników. Pogoda, kapryśna jak Baba Jaga, nie pozwalała spływać potem, wręcz przeciwnie, przez pierwsze godziny chłodziła przyjemnym deszczem ale to nie zniechęciło nikogo, każdy pierwszą wędrówkę pokonał z zapałem odkrywając po drodze chociażby kim jest Leszy i dlaczego warto sadzić drzewa. Chwila oddechu i pyszny gulasz pozwoliły nam zebrać siły na kolejną trasę i po krótkiej przerwie ruszyliśmy w następną drogę - tym razem jednak, żeby poznać cel naszej podróży musieliśmy odszyfrować tekst zapisany głagolicą, czyli najstarszym słowiańskim pismem. Po pracowitym przetłumaczeniu każdy wyruszył jak najszybciej, bo tym razem liczył się już czas. Opowiadać o przygodach po drodze można by wiele, bo czy to nakarmienie Strzygi czy pomoc Polewikowi, czyli zbożowemu demonowi opiekującemu się polami bądź przechytrzenie Bełta, mylącego wędrowców na rozdrożach - to wszystko najlepiej przeżyć samemu a genialna organizacja Koszęcińskich harcerzy na pewno da jeszcze nie raz taką możliwość, by w świetnym słowiańskim klimacie wyruszyć we wspólną drogę a potem, wieczorem, usiąść przy ciepłym ognisku przy dźwiękach gitary i śpiewie. Jestem pewien, że niejeden uczestnik Gry Wiejskiej, kiedy już się skończyła, sięgnął czy to do książek, czy to do internetu, by poszerzyć swoją wiedzę o tym, w co wierzyli nasi przodkowie. Tak właśnie powinna wyglądać edukacja, by przez ruch na świeżym powietrzu i wspólne pokonywanie przeszkód, inspirować do zdobywania jeszcze szerszej wiedzy.  Polacy nie gęsi i nie tylko swój język lecz i mitologię mają, w dodatku fascynującą a zgłębianie jej tajemnic w harcerskim towarzystwie, wśród przyjaciół, to prawdziwa magia.

Po więcej - kliknij poniżej!
ffdd

Tekst: Angelo Korzekwa
Zdjęcia: Paulina Kędzia

 "Hokus pokus, czarek marek Skrzat się znajdzie w świecie bajek!!!". Takim okrzykiem zostali przywitani uczestnicy tegorocznej „Wyprawy w Świat Skrzata”, która odbyła się 3 czerwca 2017r. w bajkowym lesie w Kokotku. Dzięki dotacji otrzymanej od Burmistrza Miasta Lublińca po raz kolejny bezinteresownie harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Lubliniec wypełnili sobotnie popołudnie ponad 100 osobowej grupie lublinieckich dzieci i ich rodziców. Celem „Wyprawy... „ była integracja i wzmacnianie więzi wielopokoleniowych poprzez udział uczestników w zajęcia sprawnościowo - zręcznościowe oraz zabawa z zuchami z wykorzystaniem metodyki harcerskiej.
18922870 487669064909123 537114874432829939 oPrzybyli przenieśli się do Krainy Bajek, w której dzielny Skrzat został uwięziony przez złą Wiedźmę. W pierwszej kolejności dzieci u brały się w pomarańczowe koszulki z wizerunkiem skrzata i otrzymały paszport – kartę startową z zadaniami. Każdemu z uczestników nadano obrzędowo imię, które zostało uwidocznione na własnoręcznie wykonanej smerfiej czapie, ozdobionej według własnych pomysłów. Następnie po podzieleniu się na mniejsze grupy malin i duzi podróżnicy ruszyli Skrzacikowi na ratunek! Aby uwolnić go, musiały dzielnie podołać napotkanym przeszkodą, czyhające na nich podczas wędrówki.
18953161 487663581576338 5680081577310572910 oPo drodze musieli pomóc Śpiącej Królewnie udzielając jej pierwszej pomocy. Spotkali  Rybaka,
z którym łowili złote rybki, spełniające ich życzenia. W świecie Pana Kleksa, Ambroży nauczył dzieci robienia śmiesznych kleksów.  Podczas wyprawy bawili się także z takimi postaciami jak: Lilo i Stich, Anna i Olaf, Scooby – Doo, Toy Story, Kopciuszek oraz przenieśli się do Leniuchowa, gdzie musieli się zmierzyć ze swoimi siłami w sporcie. Dzięki wzorowo  wykonanym zadaniom ekipa coraz bardziej przybliżała się do uratowania Skrzata. Ostatnim wspólnym punktem było malowanie znanych postaci z bajek, które ukryły się wśród pięknego wiosennego lasu Ośrodka harcerskiego w Kokotku. Skrzata w podziękowaniu za uwolnienie rozdał uczestnikom upominek w postaci sosnowego talarka z jego podobizną, który będzie na co dzień przypominał dzieciom o przeżytej przygodzie. Spotkanie zakończyła pyszna uczta, a po wspólnym posiłku rozjechaliśmy się do domów, by za rok móc znów powrócić do świata skrzatów. 

Po więcej zdjęć - kliknij poniżej!
18920865 487656428243720 1739812753510927224 o

autorzy tekstu:
dh pwd. Beata Nowińska
dh phm. Kinga Stawecka
autor zdjęć:
dh Martyna Zgoda 

Wczorajszego wieczoru, podczas mszy roratniej naszym Światełkiem Pokoju podzieliliśmy się z mieszkańcami miasta Lubliniec.

27 maja (sobota) w Oleśnie odbyła się Gra Miejska "Alicja w Krainie Urzędów" przygotowana przez 3 Szczep "Feniks". Nazwa gry znalazła dokładne odzwierciedlenie w atrakcjach przygotowanych na trasie. Poruszając się po centrum miasta, między poszczególnymi budynkami instytucji publicznych jak urzędy, poczta czy ZUS uczestnicy odnajdywali bohaterów popularnej bajki zagubionych wśród urzędowych spraw. Przygotowanym dla nich wyzwaniem była pomoc Kapelusznikowi i innym, tj. zrobienie zdjecia do dowodu osobistego, wyrobienie go, złożenie wniosku o dofinansowanie, wykupienie ubezpieczenia i wiele innych. Przy odrobinie szczęściach spacerujący ulicami mogli spotkać również samą Alicję, która chcąc wspomóc naszych bohaterów rozdawała karty do gry zapewniające bonusy w rozgrywce.

gramiejskolesno2017rftg

Z samego rana na oleski rynek na start zgłosiło się 9 patroli, w tym 1 patrol z Lublińca, 2 patrole ministrantów, patrol scholi i patrol oleskiego klubu sportowego. Po załatwieniu formalności na punktach rozłożonych w mieście uczestnicy przeszli trasę, oznaczoną kopertami z kolejnymi zadaniami dotyczącymi wiedzy teoretycznej związanej zarówno z wiedzą o społeczeństwie jak i ze wspomnianą bajką, na pobliskie 7 Źródeł. Tam wspierająca nas Jednostka wojskowa z Szumiradu przygotowała bieg sprawnościowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszyscy pełni determinacji pomimo zmęczenia trasą przebiegli go walcząc o jak najlepszy czas.

gramiejskolesno2017rftg23

Zwieńczeniem wysiłków był wspólny grill i konkurs piosenki rajdowej. Po zsumowaniu wszystkich możliwych do zebrania punktów kolejno miejsca na podium zajęły patrole: I miejsce - Jednorożce (26 DH Sokoły), II miejsce - Wyidywidualizowani z rozentuzjazmowanego tłumu (Lubliniec), III miejsce - Przepraszam, nie umiem tego przeczytać (16 DSH Incoqnito). Przez cały dzień towarzyszyła nam przepiękna pogoda, śmiech i zabawa. Obyło się bez żadnych kontuzji czy komplikacji. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom i  tworzącym grę, sponsorom i wspierającym nas z całego serca dziękujemy. Nasza wiosenna gra staje się już tradycją, zapraszamy więc wszystkich za rok!

druhna Zuzanna Tiffert

gramiejskolesno2017rftg2

W 2018 roku Hufiec ZHP Lubliniec obchodzi 95 lat istnienia!
Z tej okazji decyzją Komendy Hufca Lubliniec zostały przygotowane artykuły upamiętniające te rocznicę i przekazane przez komendantkę hufca ZHP Lubliniec phm Iwonę Legencką komendantom szczepów oraz funkcyjnym instruktorom hufca.

Serdecznie dziękujemy firmie Mpixel za współpracę w realizacji zadania.

19 maja 2017r. Komisja Historyczna Hufca Lubliniec, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego zorganizowała I Harcerską Noc Muzeów. Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu i trwała od 20 aż do 2 w nocy:). Uczestniczyło w niej prawie 50 harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec.

nocwmuzeum1

Wzięli oni udział w 7 specjalnie przygotowanych dla nich panelach. Zwiedzili Muzeum Edyty Stein.

muzeumedytystaein2

Od druha Krzysztofa Zbaczyniaka i druhny Małgorzaty Ożarowskiej dowiedzieli się jak powstawała Harcerska Stanica Turystyczna w Kokotku i jak wyglądało w tym czasie życie harcerskie na obozie.

nocwmuzeum124

Dzięki uprzejmości pani Sylwii Kanclerz, zapoznali się z historią 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i mieli możliwość poznania zbiorów Izby Tradycji Pułku.

nocwmuzeum12

Druh Angelo Korzekwa zabrał wszystkich uczestników w podróż przez morza i oceany - opowiadając o drugiej swojej życiowej pasji (pierwsza to harcerstwo) jaką jest żeglarstwo,

nocwmuzeum126

a druh Bartek Zbaczyniak opowiedział o pamiątkach jakie pozostawili po sobie harcerze naszego Hufca na przestrzeni prawie 100 lat.

muzeumedytystaein2i9

Wraz z członkami Kręgu Instruktorskiego, wszyscy biorący udział w "Nocy" - wybrali się na nocny spacer po Lublińcu, ścieżkami przedwojennych harcerzy - co zaowocowało zdobyciem Nocnej Harcerskiej Odznaki Turystycznej.

nocwmuzeum126gt

Wreszcie, dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont i państwa Marty i Michała Dzyzga harcerze i harcerki, zapoznali się z możliwością wykorzystania gier planszowych podczas zbiórek, oraz zagrali w grę, której bohaterami byli kultowi harcerze: Tytus, Romek i Atomek.

nocwmuzeum126gtdz

Wszystko przeplatała piosenka harcerska, a na głodnych wędrowców czekał - pyszny bigos. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej imprezy - pierwszej takiej w Lublińcu:) Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok:) Czuwaj!!!

W dniu wczorajszym 19 grudnia 2017 roku w Domu Harcerza w Oleśnie odbyło się spotkanie założycielskie kręgu instruktorskiego ISKRA im. Natalii Jasińskiej, na którym wyjątkowym gościem była dh Alicja Głuchowska - pełniąca w 1977 roku funkcję komendantki hufca Olesno. Przewodniczącą kręgu jednogłośnie została wybrana dh phm Izabela Wojsa . Na spotkaniu nie zabrakło takich znakomitych instruktorów jak była komendantka szczepu Feniks dh hm Ewa Bebłot, członek hufcowej KSI, dh hm Lech Budzyński, komendantka hufca ZHP Lubliniec dh phm Iwona Legencka, dh Ewa Warzecha, dh Agnieszka Skoczylas, druhna Beata Sznajder- Małecka oraz obecna komendantka szczepu Feniks dh pwd Olga Spychała, która aktywnie wspiera działania powracających do czynnej działalności w hufcu harcerzy i instruktorów.
W inicjatywie powstania kręgu wzięły także udział nieobecne: była komendantka szczepu Feniks dh phm Katarzyna Tobiś oraz członek hufcowej KR dh phm Jolanta Cecota.
Życzymy wszystkim by nadchodzący rok stworzył nowe możliwości do realizacji harcerskiej służby!

Kiedy na początku roku Komendantka Hufca ZHP Lubliniec – pwd. Iwona Legencka – powiedziała nam, że mamy się rozwijać i uczestniczyć w najróżniejszych szkoleniach, szukaliśmy wydarzeń jak najbliżej. No właśnie, a może jednak... nad morze?
Wraz z pwd. Beatą Nowińską wybrałyśmy się na Forum Komunikacji i Promocji organizowanym przez Chorągiew Gdańską w dniu 20.05.2017r. W Muzeum II Wojny Światowej. Jako, że drugi koniec Polski jednak jest daleko, spędziłyśmy cały weekend, oddychając morskim powietrzem. Nocleg zapewnił nam Bunkier Harcerski, w którym zostawiłyśmy oczywiście parę pamiątek – m.in. naszywki Hufca.
DSC 0017Na wspomnianym szkoleniu rozmawialiśmy o kierunkach promocji ZHP – treścią, budową i formą założeń, które chcemy wysyłać w świat. Wizerunek harcerstwa od lat jest pielęgnowany, znamy swoje wartości, które płyną ze słów Przyrzeczenia czy Prawa Harcerskiego, ale czy jednak potrafimy świadomie i spójnie to przekazać? Stoi przed nami ogrom możliwości, które musimy nauczyć się wykorzystywać – mówić śmiało o działalności, ale pamiętając przy tym, aby dążyć do postawionego na początku życia harcerskiego ideału.
Obraz 3Od godziny 11:00 do 18:00 analizowaliśmy swoje dotychczasowe posunięcia, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o nowych; o zmianach, które chcemy wprowadzić, by dotrzeć do każdego. Podczas Forum każdy z nas stał się zmianą – znaleźliśmy się przecież w gronie osób odpowiedzialnych za promocję z całej Polski. Z Chorągwi Śląskiej oprócz Lublińca zawitała również Częstochowa, Rybnik, czy Gliwice – stanowiliśmy 21% uczestników!
Obraz 4Wymiana doświadczeń w tak dobrym i zaangażowanym towarzystwie z pewnością zaowocuje w każdym z nas w najbliższym czasie. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie, więc warto było jechać nawet osiem godzin. W końcu skorzystałyśmy z uroków Gdańska – przede wszystkim  z polskiego morza, które w maju okazało się nie takie złe.
Nie bójmy się odkrywać, ryzykować i poszerzać swoje możliwości – nawet, gdy miejsce lub forma wydają się absurdalne.
DSC 0034autor tekstu: druhna Paulina Kędzia
autorzy zdjęć: druhna Paulina Kędzia, druh Maciej Kołek

W ubiegłym tygodniu dyrektor Zespołu Szkół im. św.Edyty Stein w Lublińcu, Pan Dariusz Przyłas przekazał na ręce komendantki Hufca ZHP Lubliniec krzyż harcerski, który od wielu lat znajdował się w szkole, a którego historia nie jest jeszcze bliżej znana. Bardzo serdecznie dziękujemy za ten wspaniały podarunek.

pdf2012

W zakładce rozkazy pojawiły się dwa nowe rozkazy Komendantki Hufca
Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

17.12.2017 r. Namiestnictwo Związku Harcerstwa Polskiego Hufca Lubliniec zorganizowało wyjazd harcerzy, zuchów oraz instruktorów do Częstochowy, w celu odebrania Betlejemskiego Światełka Pokoju. W tym roku oficjalne obchody poprzedził bieg po terenie Jasnej Góry, podczas którego musieliśmy uporać się z kilkoma punktami dotyczącymi oczywiście ów zdarzenia oraz jego tegorocznego hasła - „W Tobie jest Światło”.

Po wspólnych śpiewach oraz podzieleniu się opłatkiem udaliśmy się na Mszę Świętą, gdzie uczestniczyliśmy w oficjalnym przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju. Po zakończonej Eucharystii odebraliśmy płomień, aby przewieźć jego blask do kościołów na terenie naszego hufca. Za każdym razem podczas dzielenia się betlejemską iskierką możemy poczuć magię nadchodzących świąt oraz braterską więź między harcerzami. Teraz pozostaje nam wziąć ciepło tego płomyka do rodzinnych domów i czekać do Bożego Narodzenia.

Dh Paulina Kędzia

(kliknij poniżej by zobaczyć więcej zdjęć)

Pod koniec ubiegłego roku w naszym Hufcu został przeprowadzony konkurs wśród drużyn, który polegał na zebraniu jak największej ilości kg kredek. Walka była zacięta jednak zwycięską drużyną została 88GZ "Włóczykije" z Koszęcina, która zebrała AŻ 13.5kg kredek! Na drugim miejscu znalazła się 7GZ "Leśne Skrzaty" z ilością 9,5kg kredek, a tuż za nią z niewiele mniejszą ilością, bo 9kg była 19GZ "Wszędobylscy".
13081859 786199214814856 495699201 n
Akcja pozwoliła zaopatrzyć drużyny w całym hufcu w kredki, które będą służyć zapewne przez wiele wiele zbiórek. Cieszymy się z tak wielkiego zaangażowania drużyn w akcję. Możecie już oczekiwać kolejnego konkursu.
13084054 1013668978727292 1327434673 n
Co to będzie tym razem? Dowiecie się już niedługo! 

Szefowa Biura
pwd. Beata Nowińska

W tym roku akcja Szlachetnej Paczki przebiegała bardzo szybko, gdyż czasu mało a rzeczy do zorganizowania mnóstwo. Bieżącego roku patronat nad paczką objęło Namiestnictwo harcerskie. Przygotowaliśmy paczkę dla pana Kazimierza z Olesna, który ma bardzo trudną sytuację życiową. Prośby pana Kazimierza były bardzo trudne do spełnienia, ale przy pomocy naszych cudownych harcerzy szczęśliwie udało się wszystko bardzo sprawnie zorganizować. Mamy nadzieję że nasz potrzebujący ucieszy się z przygotowanej paczki. Serdeczne podziękowania należą się druhowi Karolowi Legenckiemu za transport do Olesna. Podsumowując udało nam się zapakować 15 kartonów jedzenia, i rzeczy higieny osobistej oraz kilka innych bardzo praktycznych rzeczy. Między innymi, wykładzinę za którą serdecznie dziękuję druhowi Angelo Korzekwa oraz papę i farby za które dziękuję druhnie Karolinie Widerze. Miejmy nadzieję że w przyszłym roku równie sprawnie przebiegnie ta akcja.

pwd. Błażej Widera

Majówka to czas lenistwa i odpoczynku dla wielu z nas. Jednak harcerze z 9DH "Lekka Stopa" nie próżnowali i w ubiegły czwartek wybrali się do Lublinieckiego Klubu Seniora. Była to już druga nasza wizyta w Klubie. Tego razu wspólnie z seniorami rozwiązywali przygotowany przez harcerzy test z wiedzy ogólnej, który poszedł znakomicie! 
18278127 1035241986577203 3887075457166398474 o
Nie zabrakło również gier planszowych, które tak bardzo nasza drużyna uwielbia. Graliśmy w "Reglamentacje", która z pewnością przypomniała nie jednemu bywalcowy Klubu Seniora czasy PRL'u oraz to jak długo czekało się w kolejkach. Na sam koniec pan Henryk porwał wszystkich i hracerzy i seniorów do wspólnego śpiewogrania, co oczywiście było kolejną wpsaniałą formą integracji różnych pokoleń.
18216644 1035242199910515 290293482693718339 o
Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zawitamy w Klubie Seniora i sprawimy, że ich uśmiechy trafią na twarze.

pwd. Beata Nowińska

Pragniemy ogłosić wspaniałe wieści!
Decyzją 40 Zjazdu ZHP - druh hm Mariusz Maciów, instruktor naszego Hufca, członek Komisji Rewizyjnej i Komisji Historycznej Hufca Lubliniec, wszedł w skład Rady Naczelnej ZHP. W historii naszego Hufca, zaszczyt ten przypadł tylko dwóm instruktorom naszego Hufca. Gratulujemy druhowi!

W ubiegły czwartek w komendzie Hufca instruktorzy oraz drużynowi spotkali się z Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Hufca - hm Mariuszem Maciów. Spotkanie dotyczyło głównie spraw Zjazdu Sprawozdawczego, który już w październiku odbędzie się w naszym Hufcu. 
18318453 1513537072004290 1034690025 o
Druh Mariusz bardzo skrupulatnie opowiedział nam o przebiegu takiego zjazdu, powiedział czego możemy się spodziewać oraz jakie sprawy będą poruszane. Wszyscy mieliśmy bardzo wiele pytań i wątpliwości jednak druh Mariusz wszystkie je rozwiał. 
18362274 1513536958670968 194230285 o
Niestety przykro nam powiadomić, że frekwencja na spotkaniu była bardzo niska, a do Zjazdu nie pozostało wbrew pozorom zbyt wiele czasu. Dziękujemy druhowi za spotkanie i możliwość zyskania nowej wiedzy. 

Szefowa Biura
pwd. Beata Nowińska

Wczoraj 8. grudnia odbyła się wigilia Szczepu "Zielona Ósemka". Nadszedł czas by w świątecznej atmosferze spotkać się, usiąść przy jednym stole i podzielić się opłatkiem w gronie harcerskich przyjaciół. Zostało ogłoszone hasło na nadchodzący rok: BRATERSTWO FUNDAMENTEM PRZYSZŁOŚCI

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć pełną relację zdjęciową)

3 Maja 2017 roku obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W obchodach tego Święta Narodowego, które miały miejsce na Cmentarzu Wojskowym brała udział Reprezentacja harcerzy wraz z druhem Henrykiem Budzyńskim, jako reprezentantem Komendy Hufiec ZHP Lubliniec. Nasze lublinieckie obchody 3 Maja po powitaniu przez władzę naszego Miasta czyli burmistrza Lublińca pana Edwarda Maniurę oraz Przewodniczącego Rady Miasta Lublińca pana Gabriela Podbioła rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta.
18237978 243556902789113 2375391014708671592 o

Eucharystię w intencji Ojczyzny i Miasta koncelebrował proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki - Ojciec Waldemar Janecki OMI wraz z duszpasterzem młodzieży Ojcem Tomaszem Maniurą OMI z NINIWA - Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży oraz ks. mjr Robertem Krzysztofiakiem z parafii wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu. Po Mszy św. nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego i Powstańców Śląskich przez poszczególne delegacje min. władze naszego Miasta i Powiatu, reprezentację szkół, instytucji oraz organizacji działających na terenie Lublińca.
18238873 243454522799351 605643781126121175 o

Autor relacji i zdjęć 
Dominik Dłubała

Rodzice często dziś narzekają, że ich dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem. Rada na to jest prosta i świetnie zna ją druh Bartek Zbączyniak, są to gry planszowe! Kiedy pierwszy raz słyszy się o “Harcplanszy”, czyli Harcerskim Festiwalu Gier Planszowych, może komuś przemknąć przez myśl, że planszówki to przeszłość i nuda, a nie rozrywka - nic bardziej mylnego. Gwarantuję każdemu, że wrażenia jakie potrafi dać wspólna partia w jedną z setek dostępnych gier, to dużo więcej niż wyciągniemy z  konsoli i komputera, to nauka refleksu, logicznego myślenia, spostrzegawczości, a nawet sprytu i zaradności przy jednoczesnej świetnej zabawie z przyjaciółmi czy rodziną.

harcplansza2017tgy2Wyżej wspomniane umiejętności są bardzo ważne, dlatego w minioną sobotę, 22 kwietnia już po raz drugi, dzięki Szkole Podstawowej nr 3, Hufcowi ZHP Lubliniec, Klubowi "Planszopernik" ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, a także dzięki wsparciu wydawnictw: "Factory Games", "FoxGames", "Rebel" i "Bard", harcerze oraz uczniowie lublinieckich szkół mogli je rozwinąć. Przez trzy godziny od 10.00 do 13.00, wszyscy uczestnicy Festiwalu wpadli w wir zabawy i widać było, że czerpią z tego przyjemność. Czy duży czy, mały, zuch, harcerz czy instruktor, nie miało to znaczenia. W jednym z punktów sali umieszczony był stół z taką ilością gier, że każdy mógł znaleźć coś, co odpowiadało jego oczekiwaniom, potem zasiadał z innymi do stolika i wspólnie przepadali na jakiś czas, by potem z uśmiechem poszukać kolejnej, jeszcze lepszej. Na twarzach na przemian malowało się skupienie i radość, a śmiech i gwar słychać było pewnie nawet na zewnątrz. Odbyły się także turnieje, gdzie każdy chętny mógł porównać swoje umiejętności z innymi, a to wszystko w wyjątkowo pozytywnej, harcerskiej atmosferze. Tutaj wiele mógłbym jeszcze pisać, jednak chciałbym się skupić na najważniejszym. Po pierwsze - planszówki to świetna możliwość rozwoju. Po drugie gry planszowe umożliwiają spędzanie czasu z bliskimi osobami, gwarantując przy tym dobrą zabawę, a po trzecie, Harcerski Festiwal Gier Planszowych jest idealną okazją, by harcerze z różnych środowisk Hufca (za rok mamy nadzieję i że z innych Hufców) mogli się zintegrować i poznać. Na pewno nie była to ostatnia “Harcplansza”, więc za rok liczymy na jeszcze większe zainteresowanie, spróbujcie sami, a zobaczycie, że można spędzić popołudnie nawet nie myśląc o włączeniu telewizora i jeszcze mieć z tego nie tylko przyjemność, ale też pożytek!

harcplanszamazur2017rtdruh Angelo Korzekwa
foto:  druhna Karolina Mazur

Jak co roku rozdamy Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Lublińca. Już po raz 27 zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Wskazuje na dogłębne przenikanie ludzkiego życia światłem Jezusa, który “mrok rozjaśnia” i jest naszym Zbawicielem. Każdy zuch, harcerz, instruktor może stać się człowiekiem niosącym światło czyli niosącym Jezusa w świat. Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Dokonamy tego nie tylko przez wielkie wydarzenia,
ale przede wszystkim:

przez naszą codzienną służbę, czasami cichą, pokorną, bez mediów, rozgłosu;
przez światło, jakie harcerka i harcerz zachowuje w swoich oczach,
przez pogodę ducha, której nie naruszają nawet najbardziej skomplikowane dni,
przez pragnienia żeby służyć, nawet jeśli doświadczamy rozczarowań.

Im więcej my, sami mamy światła Jezusa, im więcej światła Jezusa jest w naszej organizacji, im więcej tego światła jest w każdym zuchu, harcerzu, wędrowniku, instruktorze i seniorze, tym bardziej nasza wspólnota jest żywa a misja wiarygodniejsza. Rozpalajmy w innych światło, które jest w nas, by ludzie, którzy są zorientowani na światło, nie wierzyli
w ciemność, ale w jasność dnia; by nie ulegali nocy, ale mieli nadzieję na jutrzenkę; by nie ugięli się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra.

Z Betlejemskim Światłem Pokoju nieśmy naszą harcerską moc i nadzieją. Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia. Nadszedł czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Niech wrażliwość i przyzwoitość kierują naszym postępowaniem. Niech dzięki naszej wspólnej służbie spełnią się prośby o pomoc dla ubogich, o dach nad głową dla bezdomnych, o bezpieczeństwo dla rodzin, o dobre wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia. Budujmy w XXI wieku “cywilizację miłości”.

Drodzy rodzice! 

Przedstawiamy Wam tegoroczną ofertę Półkolonii - "Kraina Marzeń ".
Półkolonie dofinansowane są przez Burmistrza Miasta Lubliniec - Edwarda Maniurę.logo

Prosimy o zapoznanie się z ofertą oraz regulaminem, który zawiera kluczowe treści dotyczące zapisów, zakwalifikowania się dziecka jak i całego przebiegu półkolonii.
Zapraszamy na zapisy już 21.05.2017r  w godzinach 16:00 - 18:00 w Komendzie Hufca przy ul.Sokoła 13




Oferta półkolonii:
pdf2012

Regulamin półkolonii:
pdf2012

Druhny i druhowie! 
Już za niespełna pół roku czeka nas wszystkich Zjazd Sprawozdawczy Hufca! 
Co to jest? Co powinno się wiedzieć przez Zjazdem?
Kto ma czynne a kto bierne prawo wyborcze? Jakie decyzje mogą zapaść podczas takiego zjazdu?
Jakie nowe zmiany zostały wprowadzone po 39 Zjeździe Nadzwyczajnym ZHP? 
Na te i wiele innych pytań odpowie nam Przewodniczący Hufcowej Komisji Rewizyjnej - hm Mariusz Maciów. 
Spotkanie odbędzie się 04.05.2017r. o godzinie 17:00 w Komendzie Hufca na ul. Sokoła 13
Drużynowych, szczepowych, instruktorów hufca oraz wszystkich zainteresowanych informacjami serdecznie zapraszamy! 
harcerze20kopia

Podczas jednego z jesiennych weekendów gościli na naszym ośrodku harcerze z Katowic. Oto co piszą o swoim biwaku:

"Jesteśmy VII Szczepem Harcerskim z Katowic. Na biwak pojechaliśmy 13 Gromadą Zuchową "Leśne Ludki", 29 Katowicką Drużyną Harcerską i 27 Drużyną Wędrowniczą. W Kokotku zetknęliśmy się z dwoma magicznymi światami. Harcerze z Narnią, a zuchy ze Szkołą Hogwart. Najmłodsi zostali przydzieleni do domów i wzięli udział w Turnieju Trójmagicznym, a Ci trochę starsi mieli za zadanie pokonać złą Czarownicę i uratować Narnię. Braliśmy też udział w zabawach i wróżbach Andrzejowych, śpiewaliśmy przy ognisku i chodziliśmy na musztry."

Mamy nadzieję, że czuliście się u nas jak w domu i wrócicie nie raz.

(więcej zdjęć, po kliknięciu poniżej)

"Druhny i Druhowie!
Bardzo dziękuję za pracowitą kwaterke. Cieszę się, że pomimo zmęczenia udało Wam się znaleźć siły na ognisko i harcerską piosenkę w gronie przyjaciół... i uśmiech na twarzy" -  takimi słowami podziękowała nam Komendantka Hufca - pwd. Iwona Legencka. Miniony weekend dla harcerzy z 9DH Lekka Stopa, ale i nie tylko, ponieważ pojawił się druh Błażej, Maciej oraz Patryk był weekendem wiosennych porządków na bazie w Kokotku! 
17887319 791657150998983 2078282755 o
Zaczynając od przygotowania pomieszczeń w piątek, zakończyliśmy na rozmowach, śmiechu i grze na Xboxie. W sobotę z samego rana zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do pracy! Cała sobota przebiegła nam ze ścierkami i miotłami w dłoniach, ale było warto! Uwieńczeniem dnia było wspólne ognisko, które nie obyło się bez śpiewogrania i wspólnych rozmów.

17859080 791656974332334 231800540 o
Przez cały dzień dh. Zuzia Pradela miała możliwość prowadzenia HarcSnapa - pokazaliśmy naszą bazę, to jak świetnie się bawimy oraz, że warto nas odwiedzić! A już następna relacja prosto z naszego Hufca odbędzie się 16go lipca przez druhnę Beatę Nowińską oraz 29go lipca - gdzie relacjonować będziemy 50-lecie naszego Ośrodka! Już teraz serdecznie zapraszamy do bycia w tych dniach razem z nami na HarcSnapie! 

autor: pwd. Beata Nowińska

W miniony weekend a dokładnie 11-13 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości instruktorzy Hufca ZHP Lubliniec zaproponowali mieszkańcom Lublińca udział w grze miejskiej „Lubliniec - Moje Miasto”. Celem zabawy było m.in. zrealizowanie poszczególnych zadań umożliwiających integrację pokoleń, wzrost aktywności lubliniczan i poznanie walorów naszej małej ojczyzny w odniesieniu do historii Rzeczypospolitej Polskiej. „Gra – zwiad, to moje ulubione formy metody wychowawczej w ZHP, które tym razem pokazaliśmy w innej odsłonie, po raz kolejny miała zachęcić osoby spoza ZHP do poznania smaku harcerskiej zabawy, poprzez spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. I się udało” – powiedziała jedna z instruktorek szczepu Millenium.

„Uczestnicy utworzyli kilkuosobowe zespoły w różnym wieku. Ich zadaniem było odpowiedzenie na kilkanaście pytań teoretycznych z historii oraz udokumentowanie na zdjęciach swojego spaceru po mieście. Zaskakujący odzew miało zilustrowanie na fotografii wybranego przez grupę wydarzenia z dziejów naszego państwa. Przedstawiono m.in. Bitwę pod Arsenałem, ogłoszenie E.Stein patronką Europy czy wkroczenie 74 Pułku Piechoty na tereny Górnegośląska” – kontynuowała harcerka.

Nagrodzeni zostali:

I miejsce - zespół Leśnych Szpiegów (koledzy)

II miejsce - Drużyna Świadomych Uherków (rodzina)

III miejsce - ekipa Bystrzaków (przyjaciółki).

 

Serdecznie gratulujemy.

Gra miejska była zadaniem dotowanym przez Burmistrza Miasta Lublińca.

Zbiórki w 38 Próbnej Gromadzie Zuchowej „Zielone Piórka” w Boronowie odbywają się już od września 2016 roku – każda zbiórka jest niezwykła, jednak 8 kwietnia 2017, była jeszcze bardziej wyjątkowa. Dlaczego? Zaprosiliśmy na nią Komendantkę Hufca ZHP Lubliniec – druhnę pwd. Iwonę Legencką!
17837608 726572130855476 2054905498 oDostaliśmy od druhny już na początku dużo prezentów – przydatne materiały oraz słodkości. My za to zadbaliśmy o to, aby druhna poznała i zapamiętała wszystkie nasze imiona. Następnie korzystając z dobrej pogody, wyszliśmy w teren, aby zuchy wzięły udział w grze terenowej.
17858310 726572854188737 827758401 oZuch musiał starać się być coraz lepszy – mówiliśmy więc o swoich wadach i zaletach, a także przeszliśmy specjalne szkolenie. Bardzo cieszyliśmy się z wizyty Druhny Komendantki, która również brała udział w różnych zabawach i grach. Tę zbiórkę zapamiętamy na długo!
17837435 726573144188708 2010704837 o

Drużynowa gromady,
Druhna Paulina Kędzia

Niesamowity sukces instruktorki naszego hufca! 21 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach druhna hm Katarzyna Łukawska-Pasternak z rąk Śląskiej Kurator Oświaty otrzymała Medal Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Druhna jest nauczycielką Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lublińcu i członkiem komendy Hufca ZHP Lubliniec do spraw programu i pracy z kadrą. Serdecznie gratulujemy

W tym roku, już po raz kolejny harcerze z Hufca ZHP Lubliniec wzięli udział w Przeglądzie form teatralnych "Teatron 2017" organizowanym przez IV Żółty Szczep Harcerski w Jaworznie. Tym razem musieliśmy udowodnić, że mity są ponadczasowe. Zebraliśmy dwa patrole ze szczepów „Zielona Ósemka” i „Feniks”.
DSC 0043W piątek wieczorem pojechaliśmy na przesłuchania, po których odbyło się krótkie wprowadzenie zorganizowane przez kadrę rajdu. Czekały nas różne, interesujące zajęcia – w sobotę każdy wziął udział w dwóch blokach programowych. Wybierać można było spośród m.in. tańca, śpiewu białego, improwizacji czy rozgrzewki aktorskiej. Z pewnością każdy wspomina owe zajęcia bardzo dobrze – nawet te, które wydawały się najgorsze (najtrudniejsze), a okazały się najlepsze ze wszystkich!
DSC 0141Niektóre z zajęć przygotowały do występów na Gali, na której ogłaszane były wyniki. Oczywiście nie wyjechaliśmy z pustymi rękami – patrol druha Angelo (Twoje Erynie) zdobył wyróżnienie za mit o królu Edypie! Pełni dumy ruszyliśmy do miejscowego liceum, w którym nocowaliśmy, aby wziąć udział w koncercie życzeń przy blasku świeczek. Posypało się w tym czasie mnóstwo miłych słów oraz podziękowań.
DSC 0355Organizatorzy oczekiwali od nas dużej kreatywności – stworzenia swojego własnego mitu, tłumaczącego powstanie patrolu oraz.. epigramatu! Jak zwykle niektóre z nich były tworzone w skupieniu w czasie jazdy, a także podczas ostatnich prób.
DSC 0572W czasie tego weekendu mogliśmy się zintegrować z innymi, a także odświeżyć kontakty. Ten czas możemy uznać za bardzo dobrze wykorzystany i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję rajdu!

Autor: Paulina Kędzia

W sobotę 18. listopada w Ośrodku Szkoleniowym "Kokotek" odbył się Zjazd Sprawozdawczy Hufca ZHP Lubliniec. Podczas obrad podsumowywaliśmy minione dwa lata. Spotkanie zawarło się w przedstawieniu sprawozdania z pracy hufca przez komendantkę phm. Iwonę Legencką oraz sprawozdania Komisji Rewizyjnej i odczytaniu opinii przed obecnego na spotkaniu przedstawiciela Chorągwi Śląskiej. Następnie w dyskusji głos zabrali: hm. Mariusz Maciów, dh Angelo Korzekwa, phm. Anna Flak, hm. Krzysztof Zbączyniak oraz hm. Andrzej Lichota. Podsumowując Zjazd udzielił absolutorium wszystkim członkom komendy doceniając ich ciężką pracę.

kliknij by zobaczyć więcej zdjęć

3 kwietnia 2017r. w komendzie Hufca ZHP Lubliniec odbyło się spotkanie drużynowych i szczepowych z finansistką hufca – druhną Karoliną Widerą oraz komendantką pwd. Iwoną Legencką. Podniesienie stawek, kłopotliwe formy wpłat i zarządzanie finansami stały, się główną podwaliną do zorganizowania takiego szkolenia, na którym mogliśmy poznać odpowiedzi na męczące nas pytania, a także sięgnąć po pomoc-także obecnych na spotkaniu komendantów szczepów „Millenium”, „Zielona Ósemka”, „Feniks”. 
20170403 173937W czasie rozmowy dostaliśmy przydatne materiały oraz podpowiedzi, a co najważniejsze – pewność, że możemy zwrócić się z każdym ewentualnym problemem. Niedługo zaczyna się okres biwaków i wyjazdów, a także zmiany, związane szczególnie z płatnościami, więc wiedzę nabytą w poniedziałek można uznać jako wiedzę niezbędną!
FB IMG 1491260570138

Dh Paulina Kędzia

Mamy już wyniki naszej patriotycznej Gry Miejskiej!

(kliknij poniższą grafikę by zobaczyć wszystkie nadesłane zdjęcia

Czuwaj druhny i druhowie! Chciałbym tutaj przedstawić krótką relację ze spotkania z dh. phm. Henrykiem Budzyńskim z II Szczepu Hufca ZHP Lubliniec "Zielona Ósemka". Druh Henryk Budzyński jest również zastępcą komendantki Hufca ZHP Lubliniec pwd. Iwony Legenckiej, co symbolizuję na Jego mundurze srebrny sznur noszony z ramienia z dwoma węzłami lub srebrnymi suwakami. Wydarzenia to miało miejsce 16 marca 2017 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublińcu za aprobatą oraz uznaniem za cenną inicjatywę przez komendantkę Hufca ZHP Lubliniec pwd. Iwonę Legencką.
DSC08098Druh Henryk opowiedział Nam bardzo ciekawie o historii Harcerstwa, a zwłaszcza naszego Hufca ZHP Lubliniec, o symbolach umieszczonych na harcerskim mundurze min. lilijce i krzyżu harcerskim oraz o zwyczajach i ważnych uroczystościach harcerskich takich jak Dzień Myśli Braterskiej. Dowiedzieliśmy się także informacji o powstaniu i działalności Ośrodka Harcerskiego Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku.
DSC08103Relację naszego gościa uzupełniły pytania zadane przez publiczność spotkania. Druh Henryk przekazał również do obejrzenia uczestnikom pogadanki pamiątkowy album ilustrujący życie Szczepu, do którego należy oraz album ze zdjęciami z wizyty w Muzeum Harcerstwa w Zakopanem. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia oraz druh wpisał się do kroniki naszego Domu.
IMG 2344
Druhowi Henrykowi dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i chęć spotkania z uczestnikami i pracownikami naszego Domu. Z harcerskim pozdrowieniem "Czuwaj".

Autor relacji Dominik Dłubała
Autorzy zdjęć Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińcu i Dominik Dłubała

W związku z odkryciem w dokumentach historycznych Hufca ZHP Lubliniec dowodów świadczących o przeprowadzeniu Kampanii Bohater w latach 90-tych XX wieku planujemy podjąć w hufcu dodatkowe zadania w terminie X.2017 – III.2018r., przypominające o podjętych przez naszych poprzedników działaniach i upowszechniające wiedzę o 74 Górnośląskim Pułku Piechoty, wybranym na BOHATERA HUFCA ZHP LUBLINIEC.

0083 189 1b22

Więcej szczegółów i konkretne zadania,
których podejmą się poszczególne jednostki do pobrania po kliknięciu poniżej

pdf2012

"Alarm mundurowy, czas 1 minuta”. Takie właśnie słowa z zaskoczenia usłyszała druhna Zuzanna Pradela w sobotnie popołudnie w domu rozpoczynając swój bieg o sznur drużynowej. Po zmaganiach jakie przeżyła z kurami, osobą głęboko w sobie zamknięta czy też śpiewaniem na całą „wieś” przyszedł czas na decydującą chwilę. W tym samym czasie pod pretekstem robienia zdjęć druhna Martyna Zgoda odbyła bieg o Krzyż, w pełni nieświadoma czego tak właściwie doświadcza.
IMG 3959
1 kwietnia 2017r. w Szczepie Millenium zaszły wielkie zmiany. Po wspaniałych latach jakie druhna pwd. Beata Nowińska przeżyła na funkcji drużynowej 9DH „Lekka stopa” oddała drużynę równie wspaniałej druhnie Zuzannie Pradela. Była to ciężka chwila dla dh. Beci jak i dla Nas wszystkich. Oczywiście nie obyło się bez łez smutku jak i szczęścia. 
IMG 4048Zostały odczytane dwa rozkazy druhny Beaty, gdzie w jednym dopuściła Martynę do Złożenia Przyrzeczenia. I w tym właśnie momencie druha Martyna uświadomiła sobie co ją czeka. Łzy w zaledwie pół sekundy zaszkliły jej oczy a słowa Przyrzeczenia, były wypowiadane drżącym głosem. Ponad to, Martyna oficjalnie dostała błękitną chustę – barwy 7GZ „ Leśne Skrzaty", w której działa od kilku miesięcy. Kolejny rozkaz był z podziękowaniami dla drużyny, przybocznych oraz Komendy Hufca i Szczepu, z którymi współpracowała druhna Beti. Po tym przyszła pora na najważniejszy moment dnia – czyli rozkaz przekazujący drużynę w ręce nowej drużynowej.
IMG 4078Swoje odczucia, życzenia i podziękowania przekazały również Komendantka Hufca – pwd. Iwona Legencka, Komendantka naszego Szczepu – druhna phm. Kinga Stawecka oraz druh Piotr Widera. Wszystkie słowa były piękne, motywujące oraz budujące dla byłej jak i nowej drużynowej. Obecna była również mama druhny Zuzi,co wiele dla Niej znaczyło.
IMG 4108Po części oficjalnej przyszedł czas na trochę zabawy i jedzenia. Ognisko, kiełbaski, gitara i piosenki to jest to. Oczywiście nie obyło by się bez sesji zdjęciowej. Śmieszne miny, pozy rozbawiły wszystkich do łez. Kiedy już nastał wieczór postanowiliśmy, że ciąg dalszy nastąpi w gimnazjum gdzie też spaliśmy. Zabawa trwała w najlepsze. Mecz siatkówki, gry, pląsy, długie rozmowy.
Kiedy już myśleliśmy, że to koniec wrażeń na dziś , nagle usłyszeliśmy „ Mateusz, alarm mundurowy” . To wtedy druh Mateusz Lendzion został nowym przybocznym 9DH „Lekka stopa”. Po przebytym biegu, ubraniem nowej chusty i założeniem sznura, wszystko stało się jasne, kadra w komplecie !
Kiedy już wszystko się wyciszyło i nastała ciemna noc postanowiliśmy obejrzeć zdjęcia z całego dnia. Nie obyło się bez śmiechu. Tak właśnie zakończył się nasz wielki dzień, nie tylko dla dh. Beci, Zuzi, Mateusza czy Martyny, ale dla Nas wszystkich był on wyjątkowy i na pewno zostanie na długo w naszych sercach.

Po więcej zdjęć - kliknijcie niżej! 
IMG 4567autor: druhna Marta Kawalec

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym, 13 listopada 2017r. na wieczną wartę odszedł druh hm. Janusz Widera. Wieloletni harcerz, instruktor, wychowawca wielu harcerskich pokoleń. W latach 80-tych, druh Janusz pełnił funkcję zastępcy Komendanta Hufca Lubliniec. W kolejnych latach był członkiem Komisji Stopni Instruktorskich. Często uczestniczył (jako kadra) w obozach i kursach harcerskich organizowanych w Ośrodku Harcerskim w Kokotku.

 Do tych słów dołącza się cały Hufiec.

Drodzy rodzice!
Poniżej przedstawiamy Wam ofertę wakacyjną 2017 dla Waszych pociech.
Informacja o półkoloniach pojawi się w połowie kwietnia, prosimy o cierpliwość.

Obóz z wykorzystaniem metodyki harcerskiej dla dzieci w wieku 6-9 lat
w terminie 07.07 - 13.07

Odpłatność: 580zł krainmarze2014

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00


Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012
-------------------------------------------

Obóz z wykorzystaniem metodyki harcerskiej dla dzieci w wieku 10-14 lat
w terminie 07.08 - 13.08

Odpłatność: 580złeolesny2014

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012
-
--------------------------------------------------

Kolonia Zuchowa Szczepu Millenium ( SP3 w Lublińcu, Kochanowice)
w terminie 24.07 -03.08

Odpłatność: 650złkolnia2014zuch

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012
-
-------------------------------------------------------

Kolonia Zuchowa Szczepu Zielona 8 ( SP1 w Lublińcu, Koszęcin, Boronów )
w terminie: 14.08-20.08 ( zmiana terminu )

Odpłatność: 450złkolnia2014zuch

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012-----------------------------------------------------------

Obóz harcerski ( SP1 w Lublińcu, SP3 w Lublińcu, Gim. nr1 w Lublińcu, Gim. nr2 w Lublińcu, Koszęcin, Boronów )
w terminie: 24.07 -06.08

Odpłatność: 700złobozhar2014

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej 
pdf2012----------------------------------------------------------

Z  pewnością każdy słyszał o nadchodzącej wiośnie, ale niestety nie było jej widać. Dlatego zuchy z całego Hufca ZHP Lubliniec zebrały się 25 marca bieżącego roku w Kokotku – bazie hufca – aby oficjalnie pożegnać zimę i powitać wiosnę, której tak wszyscy oczekiwali!
DSC 0555
Na obchody Dnia Wiosny zjechało się ponad 60 dzieci. Zostały one podzielone na kilka patroli – oczywiście losowo, aby zintegrowały się z zuchami z innych gromad. Nad każdą grupą czuwał starszy patrolowy. Uczestników czekało mnóstwo zadań, które przygotowywały do ostatniego, najważniejszego – zrobienia Marzanny i utopienia jej. Zuchy więc musiały pokonać straszliwie trudny, wiosenny „Torek Przeszkodek”, rozpoznać leśne zwierzęta, czy sporządzić sałatkę z owoców lasu. Kiedy dzieci skończyły zadania oraz zbudowały swoje Marzanny, wszyscy udaliśmy się nad rzekę.
DSC 0490Wraz z trzykrotnym okrzykiem „Żegnaj zimo, witaj wiosno!” ostatnie wspomnienia zimy wpadły do wody. Wtedy wszystkich czekał już ostatni punkt programu – ciepły posiłek. Nim jednak dobiegł koniec tego spotkania, zdążyliśmy powitać w gronie zuchów nowe osoby z 7 GZ „Leśne Skrzaty”. I choć każdy zuch wracał do domu z dyplomem i ogromnym uśmiechem, to uśmiechy nowych zuszków były dopiero wielkie!
DSC 0735Organizatorem tego wydarzenia było Namiestnictwo Zuchowe Hufca ZHP Lubliniec. Obchody odbywają się co roku i już kolejny raz możemy zobaczyć świetne rezultaty, gdyż dzięki naszym zuchom wiosna wreszcie zawitała w pełni! 
DSC 0721Druhna Paulina Kędzia

Dnia 27.03.2017r. w komendzie Hufca ZHP Lubliniec odbyło się spotkanie drużynowych i funkcyjnych hufca z komendantką Hufca  – pwd. Iwoną Legencką. Na spotkaniu obecna była również komendantka szczepu Millenium – phm. Kinga Stawecka. Choć frekwencja drużynowych nie była wielka, przeprowadziliśmy bardzo ważne rozmowy – poczynając od spraw codziennych, czyli ewentualnych zmian w harcówce, kończąc na trudnych pytaniach dotyczących wartości służby drużynowego, komendanta szczepu, a także komendanta hufca.
17522393 719305624915460 601591644 oStruktura ZHP jest z pewnością wszystkim znana, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważną rolę odgrywa we właściwym funkcjonowaniu hufca. Zdaliśmy sobie sprawę, że im mniejsze środowiska ( zastęp, drużyna) , tym większe poczucie jedności  i wspólnoty. W rozmowie o  hufcu padały określenia: jednostka społeczność, miejsce w hierarchii, reprezentowanie się na zewnątrz ale  także, że hufiec jako całość pełni rolę  integrującą szczepy, daje możliwości rozwoju i przede wszystkim wspiera. Bazując na tym, warto położyć nacisk na akcje organizowane przez hufiec – liczne święta, gry, spotkania – oraz obecność na nich wszystkich drużyn hufca. W drużynie, która jest naszą małą rodziną, a także w szczepie – czujemy się bardzo swobodnie, mamy węższe środowisko i łatwiej jest współpracować, lecz właśnie takie spotkania całego hufca jednoczą, a zarazem uświadamiają nas o własnej wyjątkowości. Otrzymaliśmy od komendantki książkę „Światozmieniacze. Cel: dobro” z propozycją programową zarówno dla zuchów, harcerzy, jak i wędrowników. Skłania ona do poznawania świata i szukania w nim miejsca. Można stwierdzić, że idealnie pasowała do odbytego spotkania. Im więcej nas, funkcyjnych hufca, na nich – tym lepiej. Wspólnie możemy ustalić i uświadomić sobie wiele rzeczy.
Do zobaczenia znów! 
17623065 719305628248793 1626474099 o

Druhna Paulina Kędzia

PRZYPOMINAMY - już zaledwie 2 dni zostały na uregulowanie składek! 
17553868 1346480042065070 1815720503139472110 n

15-tego lutego udałem się do lasu, aby zmierzyć się w moim wyczynem. Pomimo dość sceptycznych prognoz z mojej strony, zadanie udało się zrealizować w 100% pozytywnie. Moim głównym celem było rozpalenie ogniska za pomocą patyków znalezionych w lesie i utrzymanie go przez 12 godzin oraz spędzenie tam 24 godzin. Po wybraniu miejsca i zbudowaniu mojej słodkiej hacjendy przystąpiłem do rozpalania ogniska. Z początku nie wychodziło, ale jak doskonale mnie znacie nie odpuściłem tak łatwo. Po zmianie patyka w zaledwie 10 minut już miałem ognisko, które cudownie ogrzewało mnie do samego rana. Pomimo zgubienia się w lesie, nagrywania męczących vlogów i rozmowy z nieznajomym, na drugi dzień około godziny 12-stej dotarłem z powrotem do domu zadowolony z wykonania wyzwania.
17546953 1273572432718398 8196101925695421720 o

Kolejny tydzień minął spokojnie. W sobotę 25go lutego z okazji Dnia Wiosny, które organizowało nasze Namiestnictwo Zuchowe zostałem poproszony o pomoc w paru rzeczach. Po całej imprezie, kiedy nadszedł już czas sprzątania udaliśmy się z Krzysiem, Karolem i Beatą na trampy, aby znieść wszystkie rzeczy. Gdy już prawie dochodziliśmy Beata oznajmiła, że bardzo chce mi coś pokazać przy bramie… Ku mojemu zaskoczeniu ujrzałem umundurowanego dh. Macieja Bogusa i wiedziałem co mnie za chwilę czeka.
Bieg po naramiennik wyszedł super. Tak dawno nie brałem udziału w żadnym biegu, że już zdążyłem zapomnieć jaka to frajda. Na końcu czekali na mnie moi najlepsi, najukochańsi przyjaciele z harcerstwa i w tym wspaniałym gronie odnowiłem swoje przyrzeczenie harcerskie z dumą wypowiadając ponownie „Mam szczerą wolę, Całym życiem…” Jakby tego było mało, znów mogę dzierżyć na moim ramieniu zielony sznur. 
Przyznaję otwarcie, że drgnęło coś we mnie, znów poczułem… nie potrafię tego nawet nazwać. Poczułem coś wspaniałego, znów mogę pełnić funkcję i pomagać mojemu szczepowi rozwijać się i iść na przód. Zielona 8 dała mi tak wiele. Dziękuję wam.
16707249 1273572389385069 7745502122128365139 o

Przyboczny 108 DW
Maciej Stawiarz

15181369 1189513474417188 1858057837419159679 n
Czuwaj,
Podaję do informacji:

1. Kończy się pierwszy kwartał nowego roku kalendarzowego w wyniku czego proszę o rozliczenie się ze składek harcerskich do końca miesiąca – wpłata na konto hufca ( dopisek: imię i nazwisko dzieci)
2. Rozpoczyna się piękna pogoda, a co za tym idzie – pora myśleć nad terminami biwaków. Proszę o zapisywanie się na biwaki u Pełnomocnika Ośrodka – druhny Jolanty Cecoty. Przypominam, że wszelkie wyjazdy poza bazę powinny być odpowiednio wcześniej zgłaszane wraz z pełną dokumentacją.
3. Przez najbliższe weekendy organizowane będą „kwaterki” na Ośrodku. Osoby chętne do pomocy przy przygotowywaniu Ośrodka, proszone są o zgłaszanie się do każdego wtorku u Szefowej Biura – druhny Beaty Nowińskiej bądź bezpośrednio u mnie – Komendantki Hufca.
4. W terminie 21-22.04.2017r. na Ośrodku w Kokotku odbędzie się szkolenie LIDER III, które jest skierowane do instruktorów działających w obszarach: Komenda Hufca, Komisja Rewizyjna, Zespół Kadry Kształcącej, Krąg Instruktorski, Komisja Stopni Instruktorskich. Zapisy trwają do końca marca. Koszt szkolenia wynosi 60zł.
5. Dnia 22.04.2017r.  w Szkole Podstawowej nr3. W Lublińcu odbędzie się II Edycja HarcPlanszy.
6. Dnia 25.03.2017r. na Ośrodku w Kokotku odbędzie się Dzień Wiosny organizowany przez Namiestnictwo Zuchowe.
7.Dnia 27 marca 2017r. o godzinie 17:30 w Komendzie Hufca przy ul.Sokoła 13 odbędzie się spotkanie drużynowych wraz z Komendą Hufca połączone z spotkaniem szkoleniowym z Finansistką Hufca – druhną Karoliną Widerą. Spotkanie jest OBOWIĄZKOWE.

Komendantka Hufca ZHP Lubliniec
pwd. Iwona Legencka

pdf2012
W zakładce Rozkazy pojawił się Rozkaz L3/2017 oraz L4/2017 Komendantki Hufca. 
Rozkazy są obszerne, prosimy o zapoznanie się z nimi.

Przez ostatnie 2 tygodnie harcerze i zuchy z Olesna spędzili wspaniały czas na Kokotku. Ci pierwsi uczyli się o historii harcerstwa i i scouting tu na świecie. Dowiedzieli się kim jest Naczelny Scout Świata. Jak wyglądało harcerstwo podczas II WŚ.
16807231 1842194025992321 4463565580857259545 nNatomiast zuchy przeniosły się w świat duchów robiąc łódki ze swoimi bojaźniami, tańcząc, śpiewając, rozwiązując łamigłówki klątwy złego ducha i grając w upiornym teatrze.
16864682 718618614978127 8792748067298190198 n
Nie obyło by się bez uhonorowania kilku harcerzy krzyżem DH. Andrzej Haławin, Jakub Jung, Martyna Zalewska, Patryk Wąsiński i Szymon Jantos, oraz odznaczenia znaczkiem zucha Leny Kus, Tobiasza Kus, Hanny Popczyk, Aleksandry Krzymińskiej, Agaty Respondek, Katarzyny Piszczek, Pawła Starucha

Komendantka 3 Szczepu "Feniks"
pwd. Olga Spychała

pdf2012W zakładce rozkazy, pojawił się Rozkaz Specjalny Komendantki Hufca
z okazji DMB 2017
Zapraszamy do zapoznania się z nim

22 lutego w szkole, na ulicy czy w pracy można było zauważyć umundurowanych harcerzy. Nieraz radośnie się uśmiechali lub składali życzenia, a na pewno biła od nich niesamowita radość. Dlaczego? Świętowaliśmy bowiem Dzień Myśli Braterskiej, dzień najważniejszy dla każdego harcerza - a dokładniej urodziny twórcy skautingu, sir Roberta Baden Powella i jego żony Olave Baden-Powell.

Tego szczególnego dnia dzięki inicjatywie komendantki Hufca Lubliniec - pwd. Iwonie Legenckiej -  wszyscy spotkaliśmy się po raz kolejny na lublinieckim rynku. Mogliśmy świętować razem - najmłodsze zuchy, harcerze, instruktorzy i przyjaciele Hufca ZHP Lubliniec.  Obecnością zaszczycił nas sam Burmistrz Lublińca – Edward Maniura, jego Zastępczyni – Anna Jonczyk - Drzymała oraz Przewodniczący Rady Miejskiej - Gabriel Podbioł.  Jak co roku, DMB oznaczał dla niektórych z nas duży krok w harcerską przygodę. Szczególnie  duże zmiany zaszły w Szczepie Zielona Ósemka - na miejsce dh.  phm. Henryka Budzyńskiego wstąpił dh. pwd. Patryk Antos, przejmując tym samym funkcję komendanta szczepu. Wieloletnia praca druha Henryka była pracą niezwykle owocną, a objęcie tej funkcji przez druha Patryka oznacza z pewnością równie świetne chwile. Jak sam napisał, bardzo podziwiał pracę dh Henryka: "W imieniu harcerzy ze wszystkich pionów, aktywnych i tych działających sporadycznie, wszystkich przyjaciół i wychowanków Szczepu Zielona Ósemka, pragnę podziękować druhowi Henrykowi Budzyńskiemu za założenie naszego Szczepu, całą pracę i pasję, jaką wniósł w wychowanie harcerzy, niezwykłą cierpliwość i wyrozumiałość. Wraz z nowym sztabem obiecuję godnie reprezentować szczep, propagować nauki harcerskie i zdobywać świeżą krew na nasze kręgi." Komendant obrał sobie nowych zastępców, zostały nimi pwd. Dominika Beszoner oraz sam. Karolina Mazur. Dh. Iwonie Kuźnik-Gawin oraz dh. phm. Markowi Budzyńskiemu dziękujemy za służbę!
16880644 701242613388428 1964338573 o

W tym dniu do grona instruktorów wstąpiły dh. Dominika Beszoner oraz dh. Hanna Myrcik. Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać ich całej harcerskiej historii, która z pewnością powinna być inspiracją dla każdego harcerza rozpoczynającego lub kontynuującego swoją przygodę. Gratulacje należą się także dh. pwd. Beacie Nowińskiej, która zdobyła stopień Harcerki Orlej.
16904911 206334533178017 469692746713521716 oPo uroczystych mianowaniach, zobowiązaniach oraz przemowach, nadszedł kluczowy moment - symboliczna iskierka. Stanęliśmy w kręgu i podaliśmy sobie ręce, aby uroczyście zakończyć ten cudowny dzień. Dziękujemy każdej osobie, która była z nami. W Dniu Myśli Braterskiej uświadamiamy sobie, jak ważna jest druga osoba, jak ważne jest bycie wsparciem i pomocną dłonią - najistotniejsze jest jednak trwanie w tej postawie cały czas.
16910570 701242883388401 1992421373 o

"Czuwajcie - to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć" - Robert Baden Powell.

Autor: Paulina Kędzia
Foto: Paulina Kędzia, Dominik Dłubała

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 zainaugurujemy akcję rozdając czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
P1000013

Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi . Pomysłodawcą i inicjatorem akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski. Patronat nad akcją objęty firmy, które na co dzień zajmują się recyklingiem :REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE, ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Już po raz drugi harcerze z Hufca ZHP Lubliniec włączają się do tej ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Druhna Iwona Legencka – komendantka Hufca została koordynatorem zbiórki na terenie Lublińca . A lublinieccy harcerze aktywnie uczestniczą w zbieraniu baterii – mam tylko nadzieje, że te dobre dalej zostają w pilotach do telewizora.
Baterie oraz elektroodpady można oddawać w Komendzie Hufca przy Sokoła 13, w sklepie O&J Media Janusz Bednarczyk (ul. Oświęcimska 22c ) w Lublińcu oraz na Ośrodku Harcerskim w Kokotku.
18 lutego grupa harcerzy z 9 DH „Lekka Stopa” ze Szczepu ZHP „Millenium” odwiedziła punkt przy Oświęcimskiej 22 c ( O&J Media Janusz Bednarczyk) przekazując baterie, które udało się zebrać.
P1000007Podcas ferii zimowych swoje elektroodpady do spejlanych kartonów wrzucili harcerze ze Szczepu "Zielona Ósemka" oraz Szczepu "Feniks" z Olesna. 
16776273 1223772581052959 1162722538 oZachęcamy do zbierania i oddawania baterii, niech nasz dom i środowisko będzie wolne od elektoro śmieci.
DD wwwElectro system logoerp engkocham recyklingremondis electrorec logo

Autor: phm Piotr Widera
Foto: Piotr Widera

Zbiórka 29DW"Le Millas" odbyła się w zaskakująco szerokim gronie.  Pojawiły się nowe druhenki chcące zaangażować się czynnie w życie naszej drużyny. Sobotnia zbiórka miała na celu przedstawienie podstawowych wartości , jakimi kierują się wędrownicy w swojej aktywności. Niezaprzeczalnym wyznacznikiem jest dewiza wędrownicza.
16402882 1328858930507929 1451952819422989562 o

Zbiórka przebiegła w bardzo symoatycznej atmosferze. Nie zabrakło wesołych opowieści wszelakiej treści jak i chwil na zastanowienie się nad swoim miejscem w drużynie. Zbiórka zakończyła się otworzeniem próby na naramiennik wędrowniczy nowych osób oraz zamknięciem próby Druhnie Julii Doleżych praz Błażejowi Widra.
16403077 1328858887174600 6812813789081909022 oKolejną nowością jest fakt,iż jeden z naszych druhów został oficjalnie wyznaczony jako proporcowy. Druhowi Łukaszowi Szymikowi dziękujemy za podjęcie się tej funkcji.
16422397 1328858920507930 1409599738475556993 oNasze głowy są pełne pomysłów do zrealizowania i z pewnością jeszcze o nich usłyszycie.

Drużynowa 29DW Le Millas
pwd. Gabriela Kowol

Kadra prowadząca zimowisko wybiera różne tematyki, posiadają czasem więcej lub mniej materiałów, uścislają plan, by zaskoczyć harcerzy - co tym razem zrobiła kadra szczepu "Zielonej Ósemki", organizując zimowisko? Stworzyła je wraz z uczestnikami!
Na długo przed zimowiskiem mogliśmy zaproponować zajęcia, zabawy, gry, które chcielibyśmy zorganizować - i tak, 25 stycznia rozpoczęło się zimowisko Zielonych!
Pierwszego dnia, po sprawach organizacyjnych, nie było mowy o tym, aby nie wyjść na dwór - w każdym pulsowała energia. Po długim pobycie na górce wszyscy się pożywili i zorganizowali konkurs picia gorącej herbaty. Oprócz tego spędzili miły wieczór przy grach planszowych na sali kominkowej, która oczywiście nie świeciła pustkami, a również była udekorowana.
DSC00457

Na pewno wszystkim w pamięć wpadną gry nocne, które odbyły się każdej nocy. Harcerze w pierwszą noc mogli wczuć się w niespokojny, trochę przerażający klimat, wcielając się w grupę poszukiwawczą, która musiała odnaleźć zaginionych studentów na spływie nad rzeką Jaques-Cartier. Uczestnicy przeszukiwali znalezione wcześniej przez helikopter miejsca, w których mogły się znaleźć obozowiska zaginionych; szukali pomocnych rzeczy. Wędrując kolejno po śladach, udało im się znaleźć pamiętnik jednej z ofiar, co pozwoliło na poznanie strasznego losu zaginionej grupy.
Po skończonej grze, powoli zza horyzontu wychylał się nowy dzień pełny przygód. Nie zabrakło gry w forty, a także specjalnych zajęć kadry, dzięki którym można nauczyć się czegoś nowego - tym razem o żywieniu, następnego dnia trochę o samoobronie i historii. Pogoda dopisywała, więc grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Takim oto sposobem dziewczyny stanęły przeciw chłopakom w grze flagi, wszyscy zbudowali ludzkie domino czy pograli w inne gry na śniegu.
Jeśli ktoś pomyślałby, że czekająca wszystkich noc będzie tym razem spokojna, znajdowałby się w sporym błędzie - na co komu sen, skoro można pobiegać w nocy! Tym razem harcerze musieli przechytrzyć strażników i zająć dane punkty na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Oprócz tego trzeba było pomóc pewnej rannej osobie - oczywiście wszystko było punktowane.
DSC00214Trzeci dzień, oprócz wiadomych chwil na świeżym powietrzu, zwiastował inne formy spędzenia czasu. W ośrodku odbyło się spotkanie kadry szczepu, na którym otwarto okres próbny 108 Drużyny Wędrowniczej oraz mianowanie pwd. Dominiki Beszoner drużynową. Następnie odbyła się dyskoteka, a gdy zbliżała się już noc - sznurowanie przybocznej, dh Karoliny Bugajak, 8 GZ "Złote Koniczynki". Oczywiście wielkie gratulacje i powodzenia!

Warto wspomnieć, że na ów zimowisku uczestnicy zbierali punkty indywidualnie, gdyż dla najlepszej osoby czekała duża nagroda - własna gra nocna.
Czerpiąc inspirację z Biblii, kadra wraz z harcerzami stworzyła niesamowicie dopracowaną, pełną symboliki grę. Szczęściarz posiadający największą ilość punktów ruszał w drogę pełną tajemnic, w zupełnej ciszy. Mijał osoby, które cały czas go obserwowały, zbierając przy tym fragmenty psalmu. Jedynie przy świetle lub muzyce mógł poczuć się bezpieczny. Po długiej wędrówce, musiał dokonać zbrodni, aby wszystko ułożyło mu się w jedną, konkretną całość. Dopiero wtedy mógł dołączyć do grona grzeszników, którzy teraz nie zwracali na niego najmniejszej uwagi. Po przybyciu do hotelu wpakowano go znów do łóżka, w zupełnej ciszy. A kiedy się obudził, mógł zadać sobie tylko jedno pytanie: czy to był tylko sen? Z samego rana, po porządkach i śniadaniu, odbył się standardowy apel kończący. Dla wielu osób było to najlepsze zimowisko, które będzie zapamiętane na bardzo długo - takie, na którym bawiła się dobrze i kadra, i uczestnicy.

DSC00825

Dziękujemy, że mamy tak wspaniałych ludzi, którym się CHCE, którzy potrafią zapewnić nam takie niezapomniane przygody!

druhna Paulina Kędzia

123
Serdecznie zapraszamy na posiedzenie Komisji Stopni Instruktorskich szczególnie tych, którzy chcą otworzyć próby na stopnie oraz tych co chcą zamknąć swoje próby. 
Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 06.02.2017r. o godzinie 17:00 w Biurze Komendy Hufca przy ul. Sokoła 13. 

Przewodnicząca KSI
hm Katarzyna Łukawska-Pasternak

W dniach 23.01-24.01-25.01.2017r w Droniowicach odbyła się Akcja Zimowa zorganizowana przez drużynę harcerską „Czarne Orły’ i gromadę zuchową „Smerfy” pod opieką pań: phm. Ewy Majczak, Ireny Droździok, Joanny Malinowskiej i pwd. Marzeny Literackiej bawiło się 38 dzieci. Tegoroczna akcja pod hasłem "Zimą też może być przyjemnie" zajęła dzieciom dużo czasu i zapewniła wiele atrakcji.

hotdroniowice2017

W akcji uczestniczyli nie tylko harcerze i zuchy, ale także dzieci i młodzież z powiatu lublinieckiego i nie tylko. W pierwszym dniu wszyscy obecni uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych pt: „Z biegiem lat, z biegiem dni…” Podczas zajęć dzieci rzeźbiły w mydle, poznały ciekawą technikę „stemplową”. Odbyła się też prezentacja multimedialna ”Wiano Św. Kingi’. Następnie dzieci mogły skorzystać z Sali fitness. Poćwiczyć na nietypowych sprzętach, pograć w bilard. Chętni mogli pojeździć na sankach.

W drugim dniu wybraliśmy się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. W Wieliczce „Śladami legend w kopalni” spotkało nas dużo przygód. Skarbnik wraz ze swoimi pomocnikami przygotował dla nas bardzo ciekawe zadania do wykonania. Następnie nagrodził każdego upominkiem. Po wyjściu z kopalni udaliśmy się do Krakowa zwiedziliśmy Wawel i złożyliśmy wizytę Wawelskiemu Smokowi. Potem udaliśmy się do Sukiennic. Chętni mogli pooglądać wystawę Szopek Krakowskich. Całą wycieczkę zakończył spacer po rynku starego miast.

W ostatni dzień wszyscy uczestnicy akcji mogli zdobyć Harcerską Odznakę Turystyczną I stopnia-miasto Lubliniec - Śladami Harcerzy Hufca Lubliniec w latach 1923-1939. Prawie wszystkim się to udało. Następnie udaliśmy się do kręgielni. Po powrocie do domu spotkań w Droniowicach czekała na nas ciepła herbata i grillowane kiełbaski. Odbyły się też „Tańce pląsańce” kończące całą naszą trzydniową zabawę. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek i prezent. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

hotdroniowice20172

dh Kamila Majczak

13.01.2017 w  „Domu Spotkań” w Droniowicach odbyło się niezwykłe „Spotkanie w Rodzinnym Gronie” z udziałem  dzieci z Gromady Zuchowej „Smerfy” Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic i dzieci z grupy „Żabki” p. Ewy Majczak z przedszkola w Kochanowicach. Dzieci wspólnie przygotowały przedstawienie jasełkowe przedstawienie jasełkowe pt.„ Maleńki Jezus witany przez dzieci z całego świata” dla mieszkańców Droniowic z szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli rodzin i gości zaproszonych. Wśród gości zaproszonych byli obecni pani inspektor oświaty Agnieszka Naporowska, pan Andrzej Domagała, pani radna Maria Sukiennik, pani sołtys Genowefa Wieczorek. Nie zabrakło rodziców, babć, dziadków i innych  osób. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami.

droniowicekoledowanie2017rty

cover
Serdecznie zapraszamy wszystkie zuchy, harcerzy, instruktorów
oraz przyjaciół Hufca na wspólne obchody Dnia Myśli Braterskiej. 

W tym roku organizatorem jest drużyna Nieprzetartego Szlaku z Dobrodzienia
wraz z drużynową phm Izabelą Wojsą. 
Spotykamy się 18-go lutego o godzinie 16:00 na rynku w Dobrodzieniu.
Organizowany jest transport dla 30 osób
- zapisy u Szefowej Biura pwd Beaty Nowińskiej do 10-go lutego! 

A już 22-go lutego zapraszamy na wspólną iskierkę
o godzinie 17:00 na lubliniecki rynek!
 

CZUWAJ!

27 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie nowo powołanej Komisji Historycznej Hufca Lubliniec w składzie: druh Bartek Zbączyniak (przewodniczący) oraz druhna Ewa Knebel i druh Mariusz Maciów. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście - wieloletni instruktorzy Hufca Lubliniec, druhny: Małgorzata Ożarowska, Teresa Bajer, Bożena Jurczyk, Katarzyna Myrcik oraz druh Krzysztof Zbączyniak. Podczas spotkania przyjęto regulamin i plan pracy Komisji na 2017r. W części roboczej - rozważano kwestię publikacji materiałów o Historii Hufca Lubliniec, a także segregowano i opisywano zdjęcia z działalności drużyn i Hufca w latach 60-80. Kolejne spotkanie w marcu.

khh2017rtgy2
khh2017rtgy

Mamy następnych absolwentów! Od 22 do 25 stycznia miał miejsce wyjątkowy biwak zuchowy. Dzieci z Koszęcina, Kochanowic, Lublińca i Boronowa miały możliwość przejścia szkolenia na UNIWERSYTECIE POTWORNYM, na wydziale Straszologi i Śmiechologi.
16325570 972949969473112 1702073479 oZuchy nie miały prostego zadania, musiały przyswoić wiedzę i umiętętności, które były konieczne do zostania prawdziwym straszakiem i śmieszakiem! Zabawy było od groma, od budowania nastroju wyjątkowymi dekoracjami i kostiumami po wspólne wyjścia na sanki i zabawy na świeżym powietrzu.
16357335 972949489473160 939735696 oNa szczęście wszystkim udało się zaliczyć egzamin końcowy i z niesamowitymi wspomnieniami wrócić do domu :)
16357364 972950312806411 884235840 o

Drużynowa 88GZ Włóczykije
Karolina Mazur

To było dawno temu... Warownia Kaer Morhen została prawie doszczętnie zniszczona, ale na szczęście znalazło się kilkunastu śmiałków którzy postanowili odbudować Wiedźminski zamek. Dnia 19 stycznia grupa harcerzy w liczbie 15 z 17DH ,,Laeta Silva" postanowiła wyjechać na zimowisko na OH Kokotek. Przyjechaliśmy na miejsce zjedliśmy pożywny obiad i od razu rozpoczęliśmy odbudowę naszego zamku. Jako pierwsze zadanie była renowacja wielkiej sali, stworzenie placu treningowego oraz odnalezienie starej kuźni. Następnie wróciliśmy na posiłek, potem podzieliliśmy się na zastępy.

P1130732Następnego dnia czekała nas seria szkoleń miedzy innymi z szermierki, strzelania z łuku oraz rzutu oszczepem, tak przygotowani czekaliśmy na turniej i walkę. Kolejnego poranka pożywiliśmy się śniadaniem i od razu wyszliśmy stoczyć bitwę. Jeszcze przed obiadem każda z grup zbudowała fortyfikację, natomiast po obiedzie odbyła się wielka bitwa na śnieżki oraz turniej. Wróciliśmy do budynku i tam czekała nas prawdziwa biesiada, zasiedliśmy do wspólnego stołu i pożywilśmy się.
P1130787Wieczorem naszych młodych wiedźminów czekała prawdziwa bitwa... Musieli zdobyć kilka magicznych znaków i pokonać wampira wyższego. Sprawdzili się świetnie więc nie ma wątpliwości że zasługują na tytuł prawdziwych wiedźminów.
P1130787Ostatniego dnia pozbieraliśmy swoje rzeczy i wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję że Kaer Morhen będzie służyło innym pokoleniom wiedźminów.

Drużynowy 
17DH Laeta Silva 
pwd Błażej Widera

EkoWalentynki czyli kochamy recykling”

kocham recykling

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 zainaugurujemy akcję rozdając czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi w Biurze Komendy Hufca ZHP Lubliniec oraz na Ośrodku harcerskim w Kokotku!

EkoWalentynki” organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu firm, które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie:
REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE,
ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.


erp engElectro system logoremondis electrorec logo

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest ekolog i podróżnik
Dominik Dobrowolski
Szczegóły: www.cycling-recycling.eu
dominik@cycling-recycling.eu
DD www

pdf2012
W zakładce Rozkazy - pojawił się nowe Rozkazy L1/2017 oraz L2/2017
- zapraszamy do zapoznania się z nim

,,Uwaga! Potrzebna jest wasza pomoc! Strażnik naszego drugiego domu - Kokotka został porwany i uwięziony!!! Waszym zadaniem jest zdobyć wszystkie fragmenty klucza i go uwolnić".

Właśnie tak zaczęła się nasza zimowa przygoda. Pierwszym zadaniem było wcielenie się w rolę detektywa i udanie się na miejsce zbrodni, gdzie trzeba było szukać tajemniczych śladów krwi na śniegu. Kiedy wszystko miało być już dobrze, okazało się, że z tajemniczego pomieszczenia słychać krzyki i wołanie o pomoc. Kiedy pokonało się wszelkie przeciwności losu okazywało się, że to druhna Zuzia była niedoszłą ofiarą mordercy. Wykorzystując grubą warstwę śniegu, zagraliśmy w zapałkę i czołgi. Po powrocie do hotelu pisaliśmy swoje straszne historie, które były czytane każdego wieczoru. Po kolacji zostaliśmy podzieleni na zastępy, w których projektowaliśmy plakaty i wymyślaliśmy własne historie. Później robiliśmy własne laleczki woodu i graliśmy w różne gry. Następnie, gdy było już ciemno, zebrała się grupka osób, którym nie straszny był śnieg i niska temperatura. Ubraliśmy się i wyszliśmy zagrać w liska, świetlika czy dobieranie. Kiedy zrobiło się nam chłodno, wróciliśmy spać do hotelu, aby mieć siły na kolejny dzień walki o uwolnienie dobrego czarownika.
Następnego ranka wypoczęci poszliśmy na sanki, gdzie pomimo kilku wywrotek świetnie się bawiliśmy. Po powrocie wylosowaliśmy karteczki i zaczęła się gra w zabójcę. Po pysznym obiadku wszyscy udaliśmy się na kominkową, gdzie szlifowaliśmy swój talent muzyczny grając w rurki oraz śpiewając dzięki zestawowi karaoke, który dostaliśmy w świątecznym prezencie. Nie zabrakło również zajęć, które miały na celu wyedukowanie nas, co do zagrożeń panujących w internecie, które mogą wpłynąć na naszą karierę zawodową. Później nadszedł czas na dogłębne poznanie regulaminu musztry, wraz z druhem Maćkiem. Kiedy skończyliśmy, graliśmy jeszcze chwilkę w gry, ale byliśmy zbyt zmęczeni nawet by się bawić, więc położyliśmy się do łóżek.
IMG 20170116 144829"Pobudka, pobudka, wstawać!!!"
Halo coś chyba jest nie tak, przecież na dworze całkiem ciemno! Aaa, po chwili już wszyscy rozumieliśmy. Gra nocna! Zadanie z pozoru wydawało się proste-musieliśmy wykonać totem. Przeszkoda polegała na tym, że elementy potrzebne do jego stworzenia, były porozrzucane po całym ośrodku, gdzie grasowała niebezpieczna Samara Morgan!!! Jednak harcerze są odważni i potrafią sprostać każdemu zadaniu. Po dwóch godzinach totem był już gotowy, a Samara unieszkodliwiona. Szczęśliwi ze zwycięstwa wróciliśmy regenerować siły na następny dzień.
Po pobudce i śniadanku zdecydowaliśmy, że potrzebujemy jeszcze godzinki na sen. Kiedy już wszyscy wstaliśmy, zorganizowaliśmy debatę dotyczącą m.in. tolerancji, elektroniki, oraz tego, czy krzyż harcerski lepiej dostać wcześniej czy później. Po skończonych rozważaniach, spragnieni ruchu, zorganizowaliśmy bitwę na jajka. Po obiadku graliśmy w kalambury, a później w typowo harcerskie gry oraz wiele innych.
IMG 20170116 154359
Następnie w całym ośrodku zabrzmiało kilkadziesiąt piosenek, znanych wszystkim harcerzom Hufca Lubliniec. Przy dźwiękach muzyki bawiliśmy się aż do rana... Nie, żartuję, trochę potańczyliśmy, a później poszliśmy ,,spać" aby po godzinie usłyszeć:
*gwizd! gwizd*
Alarm mundurowy, czas jedna minuta!
Kiedy staliśmy na zbiórce, przyszła do nas Komendantka Hufca, dh. Iwona Legencka, która poprosiła druha Daniela, aby pomógł jej coś przenieść. Właśnie w ten sposób rozpoczął się jego bieg o krzyż. Kiedy wrócił, 10 osób stało na schodach, po których wchodził, szepcząc mu do ucha po jednym z Praw Harcerskich. Mam szczerą wolę całym sercem służyć Bogu i Polsce. Nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu- były to jedne z najważniejszych słów, które Daniel wypowiedział w swoim harcerskim życiu. Serdecznie gratulujemy i wszyscy życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej ścieżce życia.
IMG 20170119 000824
Po rozmundurowaniu się, wszyscy poszliśmy spać, aby następnego dnia posprzątać i powiedzieć ,,przy innym ogniu w inną noc, do zobaczenia znów". W imieniu wszystkich uczestników pragniemy podziękować kochanej kadrze, która zadbała o to, by zajęcia były ciekawe i różnorodne, oraz pomimo dużych komplikacji, genialnie poradziła sobie z organizacją biwaku.

Kronikarka 9DH Lekka Stopa
Michalina Chruściel

Dawno temu, za górami, za lasami, hrabia Drakula założył bajkowy hotel. Oprócz niego w hotelu znaleźli schronienie Fiona, Merida Waleczna i Jednorożec. W piątek, 13 stycznia, zuchy 7GZ ,,Leśne Skrzaty” zawitały w ,,Fantasia Hotel”. Ale żeby zostali przyjęci jako goście, najpierw musieli stać się postaciami z bajek. W taki sposób na Kokotku pojawiły się księżniczki, wróżki, kościotrupy, ninje, Darth Vadery i wiele innych, zarówno dobrych, jak i złych charakterów. Po dobraniu w grupy, uczestnicy zajęli się przygotowywaniem wizytówek swoich pięter hotelu.
received 1240254382735416

Rano, po śniadaniu zuchy wyszły na dwór, aby pomóc postaciom ze znanych bajek, takich jak Herkules, Król Lew, Alicja w Krainie Czarów, Królewna Śnieżka i Śpiąca Królewna. Oprócz tego odwiedziliśmy podwodne piętro naszego hotelu. Następnie po krótkich pląsach wszyscy poszli zjeść pyszny obiadek. Na ciszy poobiedniej, dzieci przygotowywały scenki do kalambur. Następnie prezentowały bajki typu ,,Kraina Lodu”, ,,Scooby Doo”, ,,Zaplątani” ,,Król Lew” i kilka innych. Potem poszły na kolejną grę, ale tym razem żeby spotkać księżniczki: Kopciuszka, Mulan, Belle, Jasmine, Małą Syrenkę i Śpiącą Królewnę. Po grze wszyscy mieli krótki quiz i kilka zagadek. Następnie jedna osoba z grupy zamieniała się w Shreka. Po kolejnej nocy powitaliśmy dzień różnymi pląsami, wyścigami gąsienic, zrobiliśmy przyciągacze (złe postacie) lub odstraszacze (dobre postacie) złych charakterów. Następnie pod wieczór tropiliśmy i pokonywaliśmy kreatury, takie jak: Zła Macocha, Kapitan Hak, Joker, Skaza i Hades. Dzień podsumowaliśmy dyskoteką i nocką filmową. W poniedziałek, 16 stycznia pożegnaliśmy się z naszym Fantasia Hotel, z którego niektórzy wywieźli znaczek zucha . Wszyscy doświadczyli cudownej zabawy i przejmujących emocji w naszym hotelu.
received 1240253216068866

Przyboczna 7GZ Leśne Skrzaty
Martyna Zgoda