Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 zainaugurujemy akcję rozdając czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
P1000013

Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi . Pomysłodawcą i inicjatorem akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski. Patronat nad akcją objęty firmy, które na co dzień zajmują się recyklingiem :REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE, ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Już po raz drugi harcerze z Hufca ZHP Lubliniec włączają się do tej ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Druhna Iwona Legencka – komendantka Hufca została koordynatorem zbiórki na terenie Lublińca . A lublinieccy harcerze aktywnie uczestniczą w zbieraniu baterii – mam tylko nadzieje, że te dobre dalej zostają w pilotach do telewizora.
Baterie oraz elektroodpady można oddawać w Komendzie Hufca przy Sokoła 13, w sklepie O&J Media Janusz Bednarczyk (ul. Oświęcimska 22c ) w Lublińcu oraz na Ośrodku Harcerskim w Kokotku.
18 lutego grupa harcerzy z 9 DH „Lekka Stopa” ze Szczepu ZHP „Millenium” odwiedziła punkt przy Oświęcimskiej 22 c ( O&J Media Janusz Bednarczyk) przekazując baterie, które udało się zebrać.
P1000007Podcas ferii zimowych swoje elektroodpady do spejlanych kartonów wrzucili harcerze ze Szczepu "Zielona Ósemka" oraz Szczepu "Feniks" z Olesna. 
16776273 1223772581052959 1162722538 oZachęcamy do zbierania i oddawania baterii, niech nasz dom i środowisko będzie wolne od elektoro śmieci.
DD wwwElectro system logoerp engkocham recyklingremondis electrorec logo

Autor: phm Piotr Widera
Foto: Piotr Widera

Zbiórka 29DW"Le Millas" odbyła się w zaskakująco szerokim gronie.  Pojawiły się nowe druhenki chcące zaangażować się czynnie w życie naszej drużyny. Sobotnia zbiórka miała na celu przedstawienie podstawowych wartości , jakimi kierują się wędrownicy w swojej aktywności. Niezaprzeczalnym wyznacznikiem jest dewiza wędrownicza.
16402882 1328858930507929 1451952819422989562 o

Zbiórka przebiegła w bardzo symoatycznej atmosferze. Nie zabrakło wesołych opowieści wszelakiej treści jak i chwil na zastanowienie się nad swoim miejscem w drużynie. Zbiórka zakończyła się otworzeniem próby na naramiennik wędrowniczy nowych osób oraz zamknięciem próby Druhnie Julii Doleżych praz Błażejowi Widra.
16403077 1328858887174600 6812813789081909022 oKolejną nowością jest fakt,iż jeden z naszych druhów został oficjalnie wyznaczony jako proporcowy. Druhowi Łukaszowi Szymikowi dziękujemy za podjęcie się tej funkcji.
16422397 1328858920507930 1409599738475556993 oNasze głowy są pełne pomysłów do zrealizowania i z pewnością jeszcze o nich usłyszycie.

Drużynowa 29DW Le Millas
pwd. Gabriela Kowol

Kadra prowadząca zimowisko wybiera różne tematyki, posiadają czasem więcej lub mniej materiałów, uścislają plan, by zaskoczyć harcerzy - co tym razem zrobiła kadra szczepu "Zielonej Ósemki", organizując zimowisko? Stworzyła je wraz z uczestnikami!
Na długo przed zimowiskiem mogliśmy zaproponować zajęcia, zabawy, gry, które chcielibyśmy zorganizować - i tak, 25 stycznia rozpoczęło się zimowisko Zielonych!
Pierwszego dnia, po sprawach organizacyjnych, nie było mowy o tym, aby nie wyjść na dwór - w każdym pulsowała energia. Po długim pobycie na górce wszyscy się pożywili i zorganizowali konkurs picia gorącej herbaty. Oprócz tego spędzili miły wieczór przy grach planszowych na sali kominkowej, która oczywiście nie świeciła pustkami, a również była udekorowana.
DSC00457

Na pewno wszystkim w pamięć wpadną gry nocne, które odbyły się każdej nocy. Harcerze w pierwszą noc mogli wczuć się w niespokojny, trochę przerażający klimat, wcielając się w grupę poszukiwawczą, która musiała odnaleźć zaginionych studentów na spływie nad rzeką Jaques-Cartier. Uczestnicy przeszukiwali znalezione wcześniej przez helikopter miejsca, w których mogły się znaleźć obozowiska zaginionych; szukali pomocnych rzeczy. Wędrując kolejno po śladach, udało im się znaleźć pamiętnik jednej z ofiar, co pozwoliło na poznanie strasznego losu zaginionej grupy.
Po skończonej grze, powoli zza horyzontu wychylał się nowy dzień pełny przygód. Nie zabrakło gry w forty, a także specjalnych zajęć kadry, dzięki którym można nauczyć się czegoś nowego - tym razem o żywieniu, następnego dnia trochę o samoobronie i historii. Pogoda dopisywała, więc grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Takim oto sposobem dziewczyny stanęły przeciw chłopakom w grze flagi, wszyscy zbudowali ludzkie domino czy pograli w inne gry na śniegu.
Jeśli ktoś pomyślałby, że czekająca wszystkich noc będzie tym razem spokojna, znajdowałby się w sporym błędzie - na co komu sen, skoro można pobiegać w nocy! Tym razem harcerze musieli przechytrzyć strażników i zająć dane punkty na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Oprócz tego trzeba było pomóc pewnej rannej osobie - oczywiście wszystko było punktowane.
DSC00214Trzeci dzień, oprócz wiadomych chwil na świeżym powietrzu, zwiastował inne formy spędzenia czasu. W ośrodku odbyło się spotkanie kadry szczepu, na którym otwarto okres próbny 108 Drużyny Wędrowniczej oraz mianowanie pwd. Dominiki Beszoner drużynową. Następnie odbyła się dyskoteka, a gdy zbliżała się już noc - sznurowanie przybocznej, dh Karoliny Bugajak, 8 GZ "Złote Koniczynki". Oczywiście wielkie gratulacje i powodzenia!

Warto wspomnieć, że na ów zimowisku uczestnicy zbierali punkty indywidualnie, gdyż dla najlepszej osoby czekała duża nagroda - własna gra nocna.
Czerpiąc inspirację z Biblii, kadra wraz z harcerzami stworzyła niesamowicie dopracowaną, pełną symboliki grę. Szczęściarz posiadający największą ilość punktów ruszał w drogę pełną tajemnic, w zupełnej ciszy. Mijał osoby, które cały czas go obserwowały, zbierając przy tym fragmenty psalmu. Jedynie przy świetle lub muzyce mógł poczuć się bezpieczny. Po długiej wędrówce, musiał dokonać zbrodni, aby wszystko ułożyło mu się w jedną, konkretną całość. Dopiero wtedy mógł dołączyć do grona grzeszników, którzy teraz nie zwracali na niego najmniejszej uwagi. Po przybyciu do hotelu wpakowano go znów do łóżka, w zupełnej ciszy. A kiedy się obudził, mógł zadać sobie tylko jedno pytanie: czy to był tylko sen? Z samego rana, po porządkach i śniadaniu, odbył się standardowy apel kończący. Dla wielu osób było to najlepsze zimowisko, które będzie zapamiętane na bardzo długo - takie, na którym bawiła się dobrze i kadra, i uczestnicy.

DSC00825

Dziękujemy, że mamy tak wspaniałych ludzi, którym się CHCE, którzy potrafią zapewnić nam takie niezapomniane przygody!

druhna Paulina Kędzia

123
Serdecznie zapraszamy na posiedzenie Komisji Stopni Instruktorskich szczególnie tych, którzy chcą otworzyć próby na stopnie oraz tych co chcą zamknąć swoje próby. 
Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 06.02.2017r. o godzinie 17:00 w Biurze Komendy Hufca przy ul. Sokoła 13. 

Przewodnicząca KSI
hm Katarzyna Łukawska-Pasternak

W dniach 23.01-24.01-25.01.2017r w Droniowicach odbyła się Akcja Zimowa zorganizowana przez drużynę harcerską „Czarne Orły’ i gromadę zuchową „Smerfy” pod opieką pań: phm. Ewy Majczak, Ireny Droździok, Joanny Malinowskiej i pwd. Marzeny Literackiej bawiło się 38 dzieci. Tegoroczna akcja pod hasłem "Zimą też może być przyjemnie" zajęła dzieciom dużo czasu i zapewniła wiele atrakcji.

hotdroniowice2017

W akcji uczestniczyli nie tylko harcerze i zuchy, ale także dzieci i młodzież z powiatu lublinieckiego i nie tylko. W pierwszym dniu wszyscy obecni uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych pt: „Z biegiem lat, z biegiem dni…” Podczas zajęć dzieci rzeźbiły w mydle, poznały ciekawą technikę „stemplową”. Odbyła się też prezentacja multimedialna ”Wiano Św. Kingi’. Następnie dzieci mogły skorzystać z Sali fitness. Poćwiczyć na nietypowych sprzętach, pograć w bilard. Chętni mogli pojeździć na sankach.

W drugim dniu wybraliśmy się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. W Wieliczce „Śladami legend w kopalni” spotkało nas dużo przygód. Skarbnik wraz ze swoimi pomocnikami przygotował dla nas bardzo ciekawe zadania do wykonania. Następnie nagrodził każdego upominkiem. Po wyjściu z kopalni udaliśmy się do Krakowa zwiedziliśmy Wawel i złożyliśmy wizytę Wawelskiemu Smokowi. Potem udaliśmy się do Sukiennic. Chętni mogli pooglądać wystawę Szopek Krakowskich. Całą wycieczkę zakończył spacer po rynku starego miast.

W ostatni dzień wszyscy uczestnicy akcji mogli zdobyć Harcerską Odznakę Turystyczną I stopnia-miasto Lubliniec - Śladami Harcerzy Hufca Lubliniec w latach 1923-1939. Prawie wszystkim się to udało. Następnie udaliśmy się do kręgielni. Po powrocie do domu spotkań w Droniowicach czekała na nas ciepła herbata i grillowane kiełbaski. Odbyły się też „Tańce pląsańce” kończące całą naszą trzydniową zabawę. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek i prezent. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

hotdroniowice20172

dh Kamila Majczak

13.01.2017 w  „Domu Spotkań” w Droniowicach odbyło się niezwykłe „Spotkanie w Rodzinnym Gronie” z udziałem  dzieci z Gromady Zuchowej „Smerfy” Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic i dzieci z grupy „Żabki” p. Ewy Majczak z przedszkola w Kochanowicach. Dzieci wspólnie przygotowały przedstawienie jasełkowe przedstawienie jasełkowe pt.„ Maleńki Jezus witany przez dzieci z całego świata” dla mieszkańców Droniowic z szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli rodzin i gości zaproszonych. Wśród gości zaproszonych byli obecni pani inspektor oświaty Agnieszka Naporowska, pan Andrzej Domagała, pani radna Maria Sukiennik, pani sołtys Genowefa Wieczorek. Nie zabrakło rodziców, babć, dziadków i innych  osób. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami.

droniowicekoledowanie2017rty

27 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie nowo powołanej Komisji Historycznej Hufca Lubliniec w składzie: druh Bartek Zbączyniak (przewodniczący) oraz druhna Ewa Knebel i druh Mariusz Maciów. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście - wieloletni instruktorzy Hufca Lubliniec, druhny: Małgorzata Ożarowska, Teresa Bajer, Bożena Jurczyk, Katarzyna Myrcik oraz druh Krzysztof Zbączyniak. Podczas spotkania przyjęto regulamin i plan pracy Komisji na 2017r. W części roboczej - rozważano kwestię publikacji materiałów o Historii Hufca Lubliniec, a także segregowano i opisywano zdjęcia z działalności drużyn i Hufca w latach 60-80. Kolejne spotkanie w marcu.

khh2017rtgy2
khh2017rtgy

Mamy następnych absolwentów! Od 22 do 25 stycznia miał miejsce wyjątkowy biwak zuchowy. Dzieci z Koszęcina, Kochanowic, Lublińca i Boronowa miały możliwość przejścia szkolenia na UNIWERSYTECIE POTWORNYM, na wydziale Straszologi i Śmiechologi.
16325570 972949969473112 1702073479 oZuchy nie miały prostego zadania, musiały przyswoić wiedzę i umiętętności, które były konieczne do zostania prawdziwym straszakiem i śmieszakiem! Zabawy było od groma, od budowania nastroju wyjątkowymi dekoracjami i kostiumami po wspólne wyjścia na sanki i zabawy na świeżym powietrzu.
16357335 972949489473160 939735696 oNa szczęście wszystkim udało się zaliczyć egzamin końcowy i z niesamowitymi wspomnieniami wrócić do domu :)
16357364 972950312806411 884235840 o

Drużynowa 88GZ Włóczykije
Karolina Mazur

To było dawno temu... Warownia Kaer Morhen została prawie doszczętnie zniszczona, ale na szczęście znalazło się kilkunastu śmiałków którzy postanowili odbudować Wiedźminski zamek. Dnia 19 stycznia grupa harcerzy w liczbie 15 z 17DH ,,Laeta Silva" postanowiła wyjechać na zimowisko na OH Kokotek. Przyjechaliśmy na miejsce zjedliśmy pożywny obiad i od razu rozpoczęliśmy odbudowę naszego zamku. Jako pierwsze zadanie była renowacja wielkiej sali, stworzenie placu treningowego oraz odnalezienie starej kuźni. Następnie wróciliśmy na posiłek, potem podzieliliśmy się na zastępy.

P1130732Następnego dnia czekała nas seria szkoleń miedzy innymi z szermierki, strzelania z łuku oraz rzutu oszczepem, tak przygotowani czekaliśmy na turniej i walkę. Kolejnego poranka pożywiliśmy się śniadaniem i od razu wyszliśmy stoczyć bitwę. Jeszcze przed obiadem każda z grup zbudowała fortyfikację, natomiast po obiedzie odbyła się wielka bitwa na śnieżki oraz turniej. Wróciliśmy do budynku i tam czekała nas prawdziwa biesiada, zasiedliśmy do wspólnego stołu i pożywilśmy się.
P1130787Wieczorem naszych młodych wiedźminów czekała prawdziwa bitwa... Musieli zdobyć kilka magicznych znaków i pokonać wampira wyższego. Sprawdzili się świetnie więc nie ma wątpliwości że zasługują na tytuł prawdziwych wiedźminów.
P1130787Ostatniego dnia pozbieraliśmy swoje rzeczy i wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję że Kaer Morhen będzie służyło innym pokoleniom wiedźminów.

Drużynowy 
17DH Laeta Silva 
pwd Błażej Widera

EkoWalentynki czyli kochamy recykling”

kocham recykling

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 zainaugurujemy akcję rozdając czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi w Biurze Komendy Hufca ZHP Lubliniec oraz na Ośrodku harcerskim w Kokotku!

EkoWalentynki” organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu firm, które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie:
REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE,
ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.


erp engElectro system logoremondis electrorec logo

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest ekolog i podróżnik
Dominik Dobrowolski
Szczegóły: www.cycling-recycling.eu
dominik@cycling-recycling.eu
DD www

pdf2012
W zakładce Rozkazy - pojawił się nowe Rozkazy L1/2017 oraz L2/2017
- zapraszamy do zapoznania się z nim

,,Uwaga! Potrzebna jest wasza pomoc! Strażnik naszego drugiego domu - Kokotka został porwany i uwięziony!!! Waszym zadaniem jest zdobyć wszystkie fragmenty klucza i go uwolnić".

Właśnie tak zaczęła się nasza zimowa przygoda. Pierwszym zadaniem było wcielenie się w rolę detektywa i udanie się na miejsce zbrodni, gdzie trzeba było szukać tajemniczych śladów krwi na śniegu. Kiedy wszystko miało być już dobrze, okazało się, że z tajemniczego pomieszczenia słychać krzyki i wołanie o pomoc. Kiedy pokonało się wszelkie przeciwności losu okazywało się, że to druhna Zuzia była niedoszłą ofiarą mordercy. Wykorzystując grubą warstwę śniegu, zagraliśmy w zapałkę i czołgi. Po powrocie do hotelu pisaliśmy swoje straszne historie, które były czytane każdego wieczoru. Po kolacji zostaliśmy podzieleni na zastępy, w których projektowaliśmy plakaty i wymyślaliśmy własne historie. Później robiliśmy własne laleczki woodu i graliśmy w różne gry. Następnie, gdy było już ciemno, zebrała się grupka osób, którym nie straszny był śnieg i niska temperatura. Ubraliśmy się i wyszliśmy zagrać w liska, świetlika czy dobieranie. Kiedy zrobiło się nam chłodno, wróciliśmy spać do hotelu, aby mieć siły na kolejny dzień walki o uwolnienie dobrego czarownika.
Następnego ranka wypoczęci poszliśmy na sanki, gdzie pomimo kilku wywrotek świetnie się bawiliśmy. Po powrocie wylosowaliśmy karteczki i zaczęła się gra w zabójcę. Po pysznym obiadku wszyscy udaliśmy się na kominkową, gdzie szlifowaliśmy swój talent muzyczny grając w rurki oraz śpiewając dzięki zestawowi karaoke, który dostaliśmy w świątecznym prezencie. Nie zabrakło również zajęć, które miały na celu wyedukowanie nas, co do zagrożeń panujących w internecie, które mogą wpłynąć na naszą karierę zawodową. Później nadszedł czas na dogłębne poznanie regulaminu musztry, wraz z druhem Maćkiem. Kiedy skończyliśmy, graliśmy jeszcze chwilkę w gry, ale byliśmy zbyt zmęczeni nawet by się bawić, więc położyliśmy się do łóżek.
IMG 20170116 144829"Pobudka, pobudka, wstawać!!!"
Halo coś chyba jest nie tak, przecież na dworze całkiem ciemno! Aaa, po chwili już wszyscy rozumieliśmy. Gra nocna! Zadanie z pozoru wydawało się proste-musieliśmy wykonać totem. Przeszkoda polegała na tym, że elementy potrzebne do jego stworzenia, były porozrzucane po całym ośrodku, gdzie grasowała niebezpieczna Samara Morgan!!! Jednak harcerze są odważni i potrafią sprostać każdemu zadaniu. Po dwóch godzinach totem był już gotowy, a Samara unieszkodliwiona. Szczęśliwi ze zwycięstwa wróciliśmy regenerować siły na następny dzień.
Po pobudce i śniadanku zdecydowaliśmy, że potrzebujemy jeszcze godzinki na sen. Kiedy już wszyscy wstaliśmy, zorganizowaliśmy debatę dotyczącą m.in. tolerancji, elektroniki, oraz tego, czy krzyż harcerski lepiej dostać wcześniej czy później. Po skończonych rozważaniach, spragnieni ruchu, zorganizowaliśmy bitwę na jajka. Po obiadku graliśmy w kalambury, a później w typowo harcerskie gry oraz wiele innych.
IMG 20170116 154359
Następnie w całym ośrodku zabrzmiało kilkadziesiąt piosenek, znanych wszystkim harcerzom Hufca Lubliniec. Przy dźwiękach muzyki bawiliśmy się aż do rana... Nie, żartuję, trochę potańczyliśmy, a później poszliśmy ,,spać" aby po godzinie usłyszeć:
*gwizd! gwizd*
Alarm mundurowy, czas jedna minuta!
Kiedy staliśmy na zbiórce, przyszła do nas Komendantka Hufca, dh. Iwona Legencka, która poprosiła druha Daniela, aby pomógł jej coś przenieść. Właśnie w ten sposób rozpoczął się jego bieg o krzyż. Kiedy wrócił, 10 osób stało na schodach, po których wchodził, szepcząc mu do ucha po jednym z Praw Harcerskich. Mam szczerą wolę całym sercem służyć Bogu i Polsce. Nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu- były to jedne z najważniejszych słów, które Daniel wypowiedział w swoim harcerskim życiu. Serdecznie gratulujemy i wszyscy życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej ścieżce życia.
IMG 20170119 000824
Po rozmundurowaniu się, wszyscy poszliśmy spać, aby następnego dnia posprzątać i powiedzieć ,,przy innym ogniu w inną noc, do zobaczenia znów". W imieniu wszystkich uczestników pragniemy podziękować kochanej kadrze, która zadbała o to, by zajęcia były ciekawe i różnorodne, oraz pomimo dużych komplikacji, genialnie poradziła sobie z organizacją biwaku.

Kronikarka 9DH Lekka Stopa
Michalina Chruściel

Dawno temu, za górami, za lasami, hrabia Drakula założył bajkowy hotel. Oprócz niego w hotelu znaleźli schronienie Fiona, Merida Waleczna i Jednorożec. W piątek, 13 stycznia, zuchy 7GZ ,,Leśne Skrzaty” zawitały w ,,Fantasia Hotel”. Ale żeby zostali przyjęci jako goście, najpierw musieli stać się postaciami z bajek. W taki sposób na Kokotku pojawiły się księżniczki, wróżki, kościotrupy, ninje, Darth Vadery i wiele innych, zarówno dobrych, jak i złych charakterów. Po dobraniu w grupy, uczestnicy zajęli się przygotowywaniem wizytówek swoich pięter hotelu.
received 1240254382735416

Rano, po śniadaniu zuchy wyszły na dwór, aby pomóc postaciom ze znanych bajek, takich jak Herkules, Król Lew, Alicja w Krainie Czarów, Królewna Śnieżka i Śpiąca Królewna. Oprócz tego odwiedziliśmy podwodne piętro naszego hotelu. Następnie po krótkich pląsach wszyscy poszli zjeść pyszny obiadek. Na ciszy poobiedniej, dzieci przygotowywały scenki do kalambur. Następnie prezentowały bajki typu ,,Kraina Lodu”, ,,Scooby Doo”, ,,Zaplątani” ,,Król Lew” i kilka innych. Potem poszły na kolejną grę, ale tym razem żeby spotkać księżniczki: Kopciuszka, Mulan, Belle, Jasmine, Małą Syrenkę i Śpiącą Królewnę. Po grze wszyscy mieli krótki quiz i kilka zagadek. Następnie jedna osoba z grupy zamieniała się w Shreka. Po kolejnej nocy powitaliśmy dzień różnymi pląsami, wyścigami gąsienic, zrobiliśmy przyciągacze (złe postacie) lub odstraszacze (dobre postacie) złych charakterów. Następnie pod wieczór tropiliśmy i pokonywaliśmy kreatury, takie jak: Zła Macocha, Kapitan Hak, Joker, Skaza i Hades. Dzień podsumowaliśmy dyskoteką i nocką filmową. W poniedziałek, 16 stycznia pożegnaliśmy się z naszym Fantasia Hotel, z którego niektórzy wywieźli znaczek zucha . Wszyscy doświadczyli cudownej zabawy i przejmujących emocji w naszym hotelu.
received 1240253216068866

Przyboczna 7GZ Leśne Skrzaty
Martyna Zgoda