Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

"Druhny i Druhowie!
Bardzo dziękuję za pracowitą kwaterke. Cieszę się , że pomimo zmęczenia udało Wam się znaleźć siły na ognisko i harcerską piosenkę w gronie przyjaciół..i uśmiech na twarzy" -  takimi słowami podziękowała nam Komendantka Hufca - pwd. Iwona Legencka. 
Miniony weekend dla harcerzy z 9DH Lekka Stopa, ale i nie tylko, ponieważ pojawił się druh Błażej, Maciej oraz Patryk był weekendem wiosennych porządków na bazie w Kokotku! 
17887319 791657150998983 2078282755 o
Zaczynając od przygotowania pomieszczeń w piątek, zakończyliśmy na rozmowach, śmiechać i grze na Xboxie. W sobotę z samego rana zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do pracy! Cała sobota przebiegła nam ze ścierkami i miotłami w dłoniach, ale było warto! Uwieńczeniem dnia było wspólne ognisko, które nie obyło się bez śpiewogrania i wspólnych rozmów.

17859080 791656974332334 231800540 o
Przez cały dzień dh. Zuzia Pradela miała możliwość prowadzenia HarcSnapa - pokazaliśmy naszą bazę, to jak świetnie się bawimy oraz, że warto nas odwiedzić! 
A już następna relacja prosto z naszego Hufca odbędzie się 16go lipca przez druhnę Beatę Nowińską oraz 29go lipca - gdzie relacjonować będziemy 50-lecie naszego ośrodka! 
Już teraz serdecznie zapraszamy do bycia w tych dniach razem z nami na HarcSnapie! 

autor: pwd. Beata Nowińska

Zbiórki w 38 Próbnej Gromadzie Zuchowej „Zielone Piórka” w Boronowie odbywają się już od września 2016 roku – każda zbiórka jest niezwykła, jednak 8 kwietnia 2017, była jeszcze bardziej wyjątkowa. Dlaczego? Zaprosiliśmy na nią Komendantkę Hufca ZHP Lubliniec – druhnę pwd. Iwonę Legencką!
17837608 726572130855476 2054905498 o
Dostaliśmy od druhny już na początku dużo prezentów – przydatne materiały oraz słodkości. My za to zadbaliśmy o to, aby druhna poznała i zapamiętała wszystkie nasze imiona. Następnie korzystając z dobrej pogody, wyszliśmy w teren, aby zuchy wzięły udział w grze terenowej.
17858310 726572854188737 827758401 o
 Zuch musiał starać się być coraz lepszy – mówiliśmy więc o swoich wadach i zaletach, a także przeszliśmy specjalne szkolenie. Bardzo cieszyliśmy się z wizyty Druhny Komendantki, która również brała udział w różnych zabawach i grach. Tę zbiórkę zapamiętamy na długo!
17837435 726573144188708 2010704837 o

Drużynowa gromady,
Druhna Paulina Kędzia

W tym roku, już po raz kolejny harcerze z Hufca ZHP Lubliniec wzięli udział w Przeglądzie form teatralnych "Teatron 2017" organizowanym przez IV Żółty Szczep Harcerski w Jaworznie. Tym razem musieliśmy udowodnić, że mity są ponadczasowe. Zebraliśmy dwa patrole ze szczepów „Zielona Ósemka” i „Feniks”.
DSC 0043W piątek wieczorem pojechaliśmy na przesłuchania, po których odbyło się krótkie wprowadzenie zorganizowane przez kadrę rajdu. Czekały nas różne, interesujące zajęcia – w sobotę każdy wziął udział w dwóch blokach programowych. Wybierać można było spośród m.in. tańca, śpiewu białego, improwizacji czy rozgrzewki aktorskiej. Z pewnością każdy wspomina owe zajęcia bardzo dobrze – nawet te, które wydawały się najgorsze (najtrudniejsze), a okazały się najlepsze ze wszystkich!
DSC 0141Niektóre z zajęć przygotowały do występów na Gali, na której ogłaszane były wyniki. Oczywiście nie wyjechaliśmy z pustymi rękami – patrol druha Angelo (Twoje Erynie) zdobył wyróżnienie za mit o królu Edypie! Pełni dumy ruszyliśmy do miejscowego liceum, w którym nocowaliśmy, aby wziąć udział w koncercie życzeń przy blasku świeczek. Posypało się w tym czasie mnóstwo miłych słów oraz podziękowań.
DSC 0355Organizatorzy oczekiwali od nas dużej kreatywności – stworzenia swojego własnego mitu, tłumaczącego powstanie patrolu oraz.. epigramatu! Jak zwykle niektóre z nich były tworzone w skupieniu w czasie jazdy, a także podczas ostatnich prób.
DSC 0572W czasie tego weekendu mogliśmy się zintegrować z innymi, a także odświeżyć kontakty. Ten czas możemy uznać za bardzo dobrze wykorzystany i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję rajdu!

Autor: Paulina Kędzia

3 kwietnia 2017r. w komendzie Hufca ZHP Lubliniec odbyło się spotkanie drużynowych i szczepowych z finansistką hufca – druhną Karoliną Widerą oraz komendantką pwd. Iwoną Legencką. Podniesienie stawek, kłopotliwe formy wpłat i zarządzanie finansami stały, się główną podwaliną do zorganizowania takiego szkolenia, na którym mogliśmy poznać odpowiedzi na męczące nas pytania, a także sięgnąć po pomoc-także obecnych na spotkaniu komendantów szczepów „Millenium”, „Zielona Ósemka”, „Feniks”. 
20170403 173937W czasie rozmowy dostaliśmy przydatne materiały oraz podpowiedzi, a co najważniejsze – pewność, że możemy zwrócić się z każdym ewentualnym problemem. Niedługo zaczyna się okres biwaków i wyjazdów, a także zmiany, związane szczególnie z płatnościami, więc wiedzę nabytą w poniedziałek można uznać jako wiedzę niezbędną!
FB IMG 1491260570138

Dh Paulina Kędzia

Czuwaj druhny i druhowie! Chciałbym tutaj przedstawić krótką relację ze spotkania z dh. phm. Henrykiem Budzyńskim z II Szczepu Hufca ZHP Lubliniec "Zielona Ósemka". Druh Henryk Budzyński jest również zastępcą komendantki Hufca ZHP Lubliniec pwd. Iwony Legenckiej, co symbolizuję na Jego mundurze srebrny sznur noszony z ramienia z dwoma węzłami lub srebrnymi suwakami. Wydarzenia to miało miejsce 16 marca 2017 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublińcu za aprobatą oraz uznaniem za cenną inicjatywę przez komendantkę Hufca ZHP Lubliniec pwd. Iwonę Legencką.
DSC08098Druh Henryk opowiedział Nam bardzo ciekawie o historii Harcerstwa, a zwłaszcza naszego Hufca ZHP Lubliniec, o symbolach umieszczonych na harcerskim mundurze min. lilijce i krzyżu harcerskim oraz o zwyczajach i ważnych uroczystościach harcerskich takich jak Dzień Myśli Braterskiej. Dowiedzieliśmy się także informacji o powstaniu i działalności Ośrodka Harcerskiego Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku.
DSC08103Relację naszego gościa uzupełniły pytania zadane przez publiczność spotkania. Druh Henryk przekazał również do obejrzenia uczestnikom pogadanki pamiątkowy album ilustrujący życie Szczepu, do którego należy oraz album ze zdjęciami z wizyty w Muzeum Harcerstwa w Zakopanem. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia oraz druh wpisał się do kroniki naszego Domu.
IMG 2344
Druhowi Henrykowi dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i chęć spotkania z uczestnikami i pracownikami naszego Domu. Z harcerskim pozdrowieniem "Czuwaj".

Autor relacji Dominik Dłubała
Autorzy zdjęć Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińcu i Dominik Dłubała

"Alarm mundurowy, czas 1 minuta”. Takie właśnie słowa z zaskoczenia usłyszała druhna Zuzanna Pradela w sobotnie popołudnie w domu rozpoczynając swój bieg o sznur drużynowej. Po zmaganiach jakie przeżyła z kurami, osobą głęboko w sobie zamknięta czy też śpiewaniem na całą „wieś” przyszedł czas na decydującą chwilę. W tym samym czasie pod pretekstem robienia zdjęć druhna Martyna Zgoda odbyła bieg o Krzyż, w pełni nieświadoma czego tak właściwie doświadcza.
IMG 3959
1 kwietnia 2017r. w Szczepie Millenium zaszły wielkie zmiany. Po wspaniałych latach jakie druhna pwd. Beata Nowińska przeżyła na funkcji drużynowej 9DH „Lekka stopa” oddała drużynę równie wspaniałej druhnie Zuzannie Pradela. Była to ciężka chwila dla dh. Beci jak i dla Nas wszystkich. Oczywiście nie obyło się bez łez smutku jak i szczęścia. 
IMG 4048Zostały odczytane dwa rozkazy druhny Beaty, gdzie w jednym dopuściła Martynę do Złożenia Przyrzeczenia. I w tym właśnie momencie druha Martyna uświadomiła sobie co ją czeka. Łzy w zaledwie pół sekundy zaszkliły jej oczy a słowa Przyrzeczenia, były wypowiadane drżącym głosem. Ponad to, Martyna oficjalnie dostała błękitną chustę – barwy 7GZ „ Leśne Skrzaty", w której działa od kilku miesięcy. Kolejny rozkaz był z podziękowaniami dla drużyny, przybocznych oraz Komendy Hufca i Szczepu, z którymi współpracowała druhna Beti. Po tym przyszła pora na najważniejszy moment dnia – czyli rozkaz przekazujący drużynę w ręce nowej drużynowej.
IMG 4078Swoje odczucia, życzenia i podziękowania przekazały również Komendantka Hufca – pwd. Iwona Legencka, Komendantka naszego Szczepu – druhna phm. Kinga Stawecka oraz druh Piotr Widera. Wszystkie słowa były piękne, motywujące oraz budujące dla byłej jak i nowej drużynowej. Obecna była również mama druhny Zuzi,co wiele dla Niej znaczyło.
IMG 4108Po części oficjalnej przyszedł czas na trochę zabawy i jedzenia. Ognisko, kiełbaski, gitara i piosenki to jest to. Oczywiście nie obyło by się bez sesji zdjęciowej. Śmieszne miny, pozy rozbawiły wszystkich do łez. Kiedy już nastał wieczór postanowiliśmy, że ciąg dalszy nastąpi w gimnazjum gdzie też spaliśmy. Zabawa trwała w najlepsze. Mecz siatkówki, gry, pląsy, długie rozmowy.
Kiedy już myśleliśmy, że to koniec wrażeń na dziś , nagle usłyszeliśmy „ Mateusz, alarm mundurowy” . To wtedy druh Mateusz Lendzion został nowym przybocznym 9DH „Lekka stopa”. Po przebytym biegu, ubraniem nowej chusty i założeniem sznura, wszystko stało się jasne, kadra w komplecie !
Kiedy już wszystko się wyciszyło i nastała ciemna noc postanowiliśmy obejrzeć zdjęcia z całego dnia. Nie obyło się bez śmiechu. Tak właśnie zakończył się nasz wielki dzień, nie tylko dla dh. Beci, Zuzi, Mateusza czy Martyny, ale dla Nas wszystkich był on wyjątkowy i na pewno zostanie na długo w naszych sercach.

Po więcej zdjęć - kliknijcie niżej! 
IMG 4567autor: druhna Marta Kawalec

Drodzy rodzice!
Poniżej przedstawiamy Wam ofertę wakacyjną 2017 dla Waszych pociech.
Informacja o półkoloniach pojawi się w połowie kwietnia, prosimy o cierpliwość.

Obóz cywilny z metodyką harcerską dla dzieci w wieku 6-9 lat
w terminie 07.07 - 13.07

Odpłatność: 580zł krainmarze2014

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00


Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012
-------------------------------------------

Obóz cywilny z metodyką harcerską dla dzieci w wieku 10-14 lat
w terminie 07.08 - 13.08

Odpłatność: 580złeolesny2014

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012
-
--------------------------------------------------

Kolonia Zuchowa Szczepu Millenium ( SP3 w Lublińcu, Kochanowice)
w terminie 24.07 -03.08

Odpłatność: 650złkolnia2014zuch

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012
-
-------------------------------------------------------

Kolonia Zuchowa Szczepu Zielona 8 ( SP1 w Lublińcu, Koszęcin, Boronów )
w terminie: 24.07 - 30.07

Odpłatność: 450złkolnia2014zuch

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej
pdf2012-----------------------------------------------------------

Obóz harcerski ( SP1 w Lublińcu, SP3 w Lublińcu, Gim. nr1 w Lublińcu, Gim. nr2 w Lublińcu, Koszęcin, Boronów )
w terminie: 24.07 -06.08

Odpłatność: 700złobozhar2014

Zapisy:
21.05.2017r.
42-700 Lubliniec, ul.Sokoła 13
W godz. 16:00 - 18:00

Więcej informacji - kliknij niżej 
pdf2012----------------------------------------------------------

Z  pewnością każdy słyszał o nadchodzącej wiośnie, ale niestety nie było jej widać. Dlatego zuchy z całego Hufca ZHP Lubliniec zebrały się 25 marca bieżącego roku w Kokotku – bazie hufca – aby oficjalnie pożegnać zimę i powitać wiosnę, której tak wszyscy oczekiwali!
DSC 0555
Na obchody Dnia Wiosny zjechało się ponad 60 dzieci. Zostały one podzielone na kilka patroli – oczywiście losowo, aby zintegrowały się z zuchami z innych gromad. Nad każdą grupą czuwał starszy patrolowy. Uczestników czekało mnóstwo zadań, które przygotowywały do ostatniego, najważniejszego – zrobienia Marzanny i utopienia jej. Zuchy więc musiały pokonać straszliwie trudny, wiosenny „Torek Przeszkodek”, rozpoznać leśne zwierzęta, czy sporządzić sałatkę z owoców lasu. Kiedy dzieci skończyły zadania oraz zbudowały swoje Marzanny, wszyscy udaliśmy się nad rzekę.
DSC 0490Wraz z trzykrotnym okrzykiem „Żegnaj zimo, witaj wiosno!” ostatnie wspomnienia zimy wpadły do wody. Wtedy wszystkich czekał już ostatni punkt programu – ciepły posiłek. Nim jednak dobiegł koniec tego spotkania, zdążyliśmy powitać w gronie zuchów nowe osoby z 7 GZ „Leśne Skrzaty”. I choć każdy zuch wracał do domu z dyplomem i ogromnym uśmiechem, to uśmiechy nowych zuszków były dopiero wielkie!
DSC 0735Organizatorem tego wydarzenia było Namiestnictwo Zuchowe Hufca ZHP Lubliniec. Obchody odbywają się co roku i już kolejny raz możemy zobaczyć świetne rezultaty, gdyż dzięki naszym zuchom wiosna wreszcie zawitała w pełni! 
DSC 0721Druhna Paulina Kędzia

Dnia 27.03.2017r. w komendzie Hufca ZHP Lubliniec odbyło się spotkanie drużynowych i funkcyjnych hufca z komendantką Hufca  – pwd. Iwoną Legencką. Na spotkaniu obecna była również komendantka szczepu Millenium – phm. Kinga Stawecka. Choć frekwencja drużynowych nie była wielka, przeprowadziliśmy bardzo ważne rozmowy – poczynając od spraw codziennych, czyli ewentualnych zmian w harcówce, kończąc na trudnych pytaniach dotyczących wartości służby drużynowego, komendanta szczepu, a także komendanta hufca.
17522393 719305624915460 601591644 oStruktura ZHP jest z pewnością wszystkim znana, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważną rolę odgrywa we właściwym funkcjonowaniu hufca. Zdaliśmy sobie sprawę, że im mniejsze środowiska ( zastęp, drużyna) , tym większe poczucie jedności  i wspólnoty. W rozmowie o  hufcu padały określenia: jednostka społeczność, miejsce w hierarchii, reprezentowanie się na zewnątrz ale  także, że hufiec jako całość pełni rolę  integrującą szczepy, daje możliwości rozwoju i przede wszystkim wspiera. Bazując na tym, warto położyć nacisk na akcje organizowane przez hufiec – liczne święta, gry, spotkania – oraz obecność na nich wszystkich drużyn hufca. W drużynie, która jest naszą małą rodziną, a także w szczepie – czujemy się bardzo swobodnie, mamy węższe środowisko i łatwiej jest współpracować, lecz właśnie takie spotkania całego hufca jednoczą, a zarazem uświadamiają nas o własnej wyjątkowości. Otrzymaliśmy od komendantki książkę „Światozmieniacze. Cel: dobro” z propozycją programową zarówno dla zuchów, harcerzy, jak i wędrowników. Skłania ona do poznawania świata i szukania w nim miejsca. Można stwierdzić, że idealnie pasowała do odbytego spotkania. Im więcej nas, funkcyjnych hufca, na nich – tym lepiej. Wspólnie możemy ustalić i uświadomić sobie wiele rzeczy.
Do zobaczenia znów! 
17623065 719305628248793 1626474099 o

Druhna Paulina Kędzia

PRZYPOMINAMY - już zaledwie 2 dni zostały na uregulowanie składek! 
17553868 1346480042065070 1815720503139472110 n

15-tego lutego udałem się do lasu, aby zmierzyć się w moim wyczynem. Pomimo dość sceptycznych prognoz z mojej strony, zadanie udało się zrealizować w 100% pozytywnie.
Moim głównym celem było rozpalenie ogniska za pomocą patyków znalezionych w lesie i utrzymanie go przez 12 godzin oraz spędzenie tam 24 godzin. Po wybraniu miejsca i zbudowaniu mojej słodkiej hacjendy przystąpiłem do rozpalania ogniska. Z początku nie wychodziło, ale jak doskonale mnie znacie nie odpuściłem tak łatwo. Po zmianie patyka w zaledwie 10 minut już miałem ognisko, które cudownie ogrzewało mnie do samego rana. Pomimo zgubienia się w lesie, nagrywania męczących vlogów i rozmowy z nieznajomym, na drugi dzień około godziny 12-stej dotarłem z powrotem do domu zadowolony z wykonania wyzwania.
17546953 1273572432718398 8196101925695421720 o

Kolejny tydzień minął spokojnie. W sobotę 25go lutego z okazji Dnia Wiosny, które organizowało nasze Namiestnictwo Zuchowe zostałem poproszony o pomoc w paru rzeczach. Po całej imprezie, kiedy nadszedł już czas sprzątania udaliśmy się z Krzysiem, Karolem i Beatą na trampy, aby znieść wszystkie rzeczy. Gdy już prawie dochodziliśmy Beata oznajmiła, że bardzo chce mi coś pokazać przy bramie… Ku mojemu zaskoczeniu ujrzałem umundurowanego dh. Macieja Bogusa i wiedziałem co mnie za chwilę czeka.
Bieg po naramiennik wyszedł super. Tak dawno nie brałem udziału w żadnym biegu, że już zdążyłem zapomnieć jaka to frajda. Na końcu czekali na mnie moi najlepsi, najukochańsi przyjaciele z harcerstwa i w tym wspaniałym gronie odnowiłem swoje przyrzeczenie harcerskie z dumą wypowiadając ponownie „Mam szczerą wolę, Całym życiem…” Jakby tego było mało, znów mogę dzierżyć na moim ramieniu zielony sznur. 
Przyznaję otwarcie, że drgnęło coś we mnie, znów poczułem… nie potrafię tego nawet nazwać. Poczułem coś wspaniałego, znów mogę pełnić funkcję i pomagać mojemu szczepowi rozwijać się i iść na przód. Zielona 8 dała mi tak wiele. Dziękuję wam.
16707249 1273572389385069 7745502122128365139 o

Przyboczny 108 DW
Maciej Stawiarz

15181369 1189513474417188 1858057837419159679 n
Czuwaj,
Podaję do informacji:

1. Kończy się pierwszy kwartał nowego roku kalendarzowego w wyniku czego proszę o rozliczenie się ze składek harcerskich do końca miesiąca – wpłata na konto hufca ( dopisek: imię i nazwisko dzieci)
2. Rozpoczyna się piękna pogoda, a co za tym idzie – pora myśleć nad terminami biwaków. Proszę o zapisywanie się na biwaki u Pełnomocnika Ośrodka – druhny Jolanty Cecoty. Przypominam, że wszelkie wyjazdy poza bazę powinny być odpowiednio wcześniej zgłaszane wraz z pełną dokumentacją.
3. Przez najbliższe weekendy organizowane będą „kwaterki” na Ośrodku. Osoby chętne do pomocy przy przygotowywaniu Ośrodka, proszone są o zgłaszanie się do każdego wtorku u Szefowej Biura – druhny Beaty Nowińskiej bądź bezpośrednio u mnie – Komendantki Hufca.
4. W terminie 21-22.04.2017r. na Ośrodku w Kokotku odbędzie się szkolenie LIDER III, które jest skierowane do instruktorów działających w obszarach: Komenda Hufca, Komisja Rewizyjna, Zespół Kadry Kształcącej, Krąg Instruktorski, Komisja Stopni Instruktorskich. Zapisy trwają do końca marca. Koszt szkolenia wynosi 60zł.
5. Dnia 22.04.2017r.  w Szkole Podstawowej nr3. W Lublińcu odbędzie się II Edycja HarcPlanszy.
6. Dnia 25.03.2017r. na Ośrodku w Kokotku odbędzie się Dzień Wiosny organizowany przez Namiestnictwo Zuchowe.
7.Dnia 27 marca 2017r. o godzinie 17:30 w Komendzie Hufca przy ul.Sokoła 13 odbędzie się spotkanie drużynowych wraz z Komendą Hufca połączone z spotkaniem szkoleniowym z Finansistką Hufca – druhną Karoliną Widerą. Spotkanie jest OBOWIĄZKOWE.

Komendantka Hufca ZHP Lubliniec
pwd. Iwona Legencka

pdf2012
W zakładce Rozkazy pojawił się Rozkaz L3/2017 oraz L4/2017 Komendantki Hufca. 
Rozkazy są obszerne, prosimy o zapoznanie się z nimi.

Przez ostatnie 2 tygodnie harcerze i zuchy z Olesna spędzili wspaniały czas na Kokotku. Ci pierwsi uczyli się o historii harcerstwa i i scouting tu na świecie. Dowiedzieli się kim jest Naczelny Scout Świata. Jak wyglądało harcerstwo podczas II WŚ.
16807231 1842194025992321 4463565580857259545 n
Natomiast zuchy przeniosły się w świat duchów robiąc łódki ze swoimi bojaźniami, tańcząc, śpiewając, rozwiązując łamigłówki klątwy złego ducha i grając w upiornym teatrze.
16864682 718618614978127 8792748067298190198 n
Nie obyło by się bez uhonorowania kilku harcerzy krzyżem DH. Andrzej Haławin, Jakub Jung, Martyna Zalewska, Patryk Wąsiński i Szymon Jantos, oraz odznaczenia znaczkiem zucha Leny Kus, Tobiasza Kus, Hanny Popczyk, Aleksandry Krzymińskiej, Agaty Respondek, Katarzyny Piszczek, Pawła Starucha

Komendantka 3 Szczepu "Feniks"
pwd. Olga Spychała

pdf2012W zakładce rozkazy, pojawił się Rozkaz Specjalny Komendantki Hufca z okazji DMB.
Zapraszamy do zapoznania się z nim

22 lutego w szkole, na ulicy czy w pracy można było zauważyć umundurowanych harcerzy. Nieraz radośnie się uśmiechali lub składali życzenia, a na pewno biła od nich niesamowita radość. Dlaczego? Świętowaliśmy bowiem Dzień Myśli Braterskiej, dzień najważniejszy dla każdego harcerza - a dokładniej urodziny twórcy skautingu, sir Roberta Baden Powella i jego żony Olave Baden-Powell.

Tego szczególnego dnia dzięki inicjatywie komendantki Hufca Lubliniec - pwd. Iwonie Legenckiej -  wszyscy spotkaliśmy się po raz kolejny na lublinieckim rynku. Mogliśmy świętować razem - najmłodsze zuchy, harcerze, instruktorzy i przyjaciele Hufca ZHP Lubliniec.  Obecnością zaszczycił nas sam Burmistrz Lublińca – Edward Maniura, jego Zastępczyni – Anna Jonczyk - Drzymała oraz Przewodniczący Rady Miejskiej - Gabriel Podbioł.  Jak co roku, DMB oznaczał dla niektórych z nas duży krok w harcerską przygodę. Szczególnie  duże zmiany zaszły w Szczepie Zielona Ósemka - na miejsce dh.  phm. Henryka Budzyńskiego wstąpił dh. pwd. Patryk Antos, przejmując tym samym funkcję komendanta szczepu. Wieloletnia praca druha Henryka była pracą niezwykle owocną, a objęcie tej funkcji przez druha Patryka oznacza z pewnością równie świetne chwile. Jak sam napisał, bardzo podziwiał pracę dh Henryka: "W imieniu harcerzy ze wszystkich pionów, aktywnych i tych działających sporadycznie, wszystkich przyjaciół i wychowanków Szczepu Zielona Ósemka, pragnę podziękować druhowi Henrykowi Budzyńskiemu za założenie naszego Szczepu, całą pracę i pasję, jaką wniósł w wychowanie harcerzy, niezwykłą cierpliwość i wyrozumiałość. Wraz z nowym sztabem obiecuję godnie reprezentować szczep, propagować nauki harcerskie i zdobywać świeżą krew na nasze kręgi." Komendant obrał sobie nowych zastępców, zostały nimi pwd. Dominika Beszoner oraz sam. Karolina Mazur. Dh. Iwonie Kuźnik-Gawin oraz dh. phm. Markowi Budzyńskiemu dziękujemy za służbę!
16880644 701242613388428 1964338573 o

W tym dniu do grona instruktorów wstąpiły dh. Dominika Beszoner oraz dh. Hanna Myrcik. Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać ich całej harcerskiej historii, która z pewnością powinna być inspiracją dla każdego harcerza rozpoczynającego lub kontynuującego swoją przygodę. Gratulacje należą się także dh. pwd. Beacie Nowińskiej, która zdobyła stopień Harcerki Orlej.
16904911 206334533178017 469692746713521716 o
Po uroczystych mianowaniach, zobowiązaniach oraz przemowach, nadszedł kluczowy moment - symboliczna iskierka. Stanęliśmy w kręgu i podaliśmy sobie ręce, aby uroczyście zakończyć ten cudowny dzień. Dziękujemy każdej osobie, która była z nami. W Dniu Myśli Braterskiej uświadamiamy sobie, jak ważna jest druga osoba, jak ważne jest bycie wsparciem i pomocną dłonią - najistotniejsze jest jednak trwanie w tej postawie cały czas.
16910570 701242883388401 1992421373 o

"Czuwajcie - to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć" - Robert Baden Powell.

Autor: Paulina Kędzia
Foto: Paulina Kędzia, Dominik Dłubała

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 zainaugurujemy akcję rozdając czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
P1000013

Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi . Pomysłodawcą i inicjatorem akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski. Patronat nad akcją objęty firmy, które na co dzień zajmują się recyklingiem :REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE, ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Już po raz drugi harcerze z Hufca ZHP Lubliniec włączają się do tej ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Druhna Iwona Legencka – komendantka Hufca została koordynatorem zbiórki na terenie Lublińca . A lublinieccy harcerze aktywnie uczestniczą w zbieraniu baterii – mam tylko nadzieje, że te dobre dalej zostają w pilotach do telewizora.
Baterie oraz elektroodpady można oddawać w Komendzie Hufca przy Sokoła 13, w sklepie O&J Media Janusz Bednarczyk (ul. Oświęcimska 22c ) w Lublińcu oraz na Ośrodku Harcerskim w Kokotku.
18 lutego grupa harcerzy z 9 DH „Lekka Stopa” ze Szczepu ZHP „Millenium” odwiedziła punkt przy Oświęcimskiej 22 c ( O&J Media Janusz Bednarczyk) przekazując baterie, które udało się zebrać.
P1000007Podcas ferii zimowych swoje elektroodpady do spejlanych kartonów wrzucili harcerze ze Szczepu "Zielona Ósemka" oraz Szczepu "Feniks" z Olesna. 
16776273 1223772581052959 1162722538 oZachęcamy do zbierania i oddawania baterii, niech nasz dom i środowisko będzie wolne od elektoro śmieci.
DD wwwElectro system logoerp engkocham recyklingremondis electrorec logo

Autor: phm Piotr Widera
Foto: Piotr Widera

Zbiórka 29DW"Le Millas" odbyła się w zaskakująco szerokim gronie.  Pojawiły się nowe druhenki chcące zaangażować się czynnie w życie naszej drużyny. Sobotnia zbiórka miała na celu przedstawienie podstawowych wartości , jakimi kierują się wędrownicy w swojej aktywności. Niezaprzeczalnym wyznacznikiem jest dewiza wędrownicza.
16402882 1328858930507929 1451952819422989562 o

Zbiórka przebiegła w bardzo symoatycznej atmosferze. Nie zabrakło wesołych opowieści wszelakiej treści jak i chwil na zastanowienie się nad swoim miejscem w drużynie. Zbiórka zakończyła się otworzeniem próby na naramiennik wędrowniczy nowych osób oraz zamknięciem próby Druhnie Julii Doleżych praz Błażejowi Widra.
16403077 1328858887174600 6812813789081909022 oKolejną nowością jest fakt,iż jeden z naszych druhów został oficjalnie wyznaczony jako proporcowy. Druhowi Łukaszowi Szymikowi dziękujemy za podjęcie się tej funkcji.
16422397 1328858920507930 1409599738475556993 oNasze głowy są pełne pomysłów do zrealizowania i z pewnością jeszcze o nich usłyszycie.

Drużynowa 29DW Le Millas
pwd. Gabriela Kowol

Kadra prowadząca zimowisko wybiera różne tematyki, posiadają czasem więcej lub mniej materiałów, uścislają plan, by zaskoczyć harcerzy - co tym razem zrobiła kadra szczepu "Zielonej Ósemki", organizując zimowisko? Stworzyła je wraz z uczestnikami!
Na długo przed zimowiskiem mogliśmy zaproponować zajęcia, zabawy, gry, które chcielibyśmy zorganizować - i tak, 25 stycznia rozpoczęło się zimowisko Zielonych!
Pierwszego dnia, po sprawach organizacyjnych, nie było mowy o tym, aby nie wyjść na dwór - w każdym pulsowała energia. Po długim pobycie na górce wszyscy się pożywili i zorganizowali konkurs picia gorącej herbaty. Oprócz tego spędzili miły wieczór przy grach planszowych na sali kominkowej, która oczywiście nie świeciła pustkami, a również była udekorowana.
DSC00457

Na pewno wszystkim w pamięć wpadną gry nocne, które odbyły się każdej nocy. Harcerze w pierwszą noc mogli wczuć się w niespokojny, trochę przerażający klimat, wcielając się w grupę poszukiwawczą, która musiała odnaleźć zaginionych studentów na spływie nad rzeką Jaques-Cartier. Uczestnicy przeszukiwali znalezione wcześniej przez helikopter miejsca, w których mogły się znaleźć obozowiska zaginionych; szukali pomocnych rzeczy. Wędrując kolejno po śladach, udało im się znaleźć pamiętnik jednej z ofiar, co pozwoliło na poznanie strasznego losu zaginionej grupy.
Po skończonej grze, powoli zza horyzontu wychylał się nowy dzień pełny przygód. Nie zabrakło gry w forty, a także specjalnych zajęć kadry, dzięki którym można nauczyć się czegoś nowego - tym razem o żywieniu, następnego dnia trochę o samoobronie i historii. Pogoda dopisywała, więc grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Takim oto sposobem dziewczyny stanęły przeciw chłopakom w grze flagi, wszyscy zbudowali ludzkie domino czy pograli w inne gry na śniegu.
Jeśli ktoś pomyślałby, że czekająca wszystkich noc będzie tym razem spokojna, znajdowałby się w sporym błędzie - na co komu sen, skoro można pobiegać w nocy! Tym razem harcerze musieli przechytrzyć strażników i zająć dane punkty na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Oprócz tego trzeba było pomóc pewnej rannej osobie - oczywiście wszystko było punktowane.
DSC00214Trzeci dzień, oprócz wiadomych chwil na świeżym powietrzu, zwiastował inne formy spędzenia czasu. W ośrodku odbyło się spotkanie kadry szczepu, na którym otwarto okres próbny 108 Drużyny Wędrowniczej oraz mianowanie pwd. Dominiki Beszoner drużynową. Następnie odbyła się dyskoteka, a gdy zbliżała się już noc - sznurowanie przybocznej, dh Karoliny Bugajak, 8 GZ "Złote Koniczynki". Oczywiście wielkie gratulacje i powodzenia!

Warto wspomnieć, że na ów zimowisku uczestnicy zbierali punkty indywidualnie, gdyż dla najlepszej osoby czekała duża nagroda - własna gra nocna.
Czerpiąc inspirację z Biblii, kadra wraz z harcerzami stworzyła niesamowicie dopracowaną, pełną symboliki grę. Szczęściarz posiadający największą ilość punktów ruszał w drogę pełną tajemnic, w zupełnej ciszy. Mijał osoby, które cały czas go obserwowały, zbierając przy tym fragmenty psalmu. Jedynie przy świetle lub muzyce mógł poczuć się bezpieczny. Po długiej wędrówce, musiał dokonać zbrodni, aby wszystko ułożyło mu się w jedną, konkretną całość. Dopiero wtedy mógł dołączyć do grona grzeszników, którzy teraz nie zwracali na niego najmniejszej uwagi. Po przybyciu do hotelu wpakowano go znów do łóżka, w zupełnej ciszy. A kiedy się obudził, mógł zadać sobie tylko jedno pytanie: czy to był tylko sen? Z samego rana, po porządkach i śniadaniu, odbył się standardowy apel kończący. Dla wielu osób było to najlepsze zimowisko, które będzie zapamiętane na bardzo długo - takie, na którym bawiła się dobrze i kadra, i uczestnicy.

DSC00825

Dziękujemy, że mamy tak wspaniałych ludzi, którym się CHCE, którzy potrafią zapewnić nam takie niezapomniane przygody!

druhna Paulina Kędzia

123
Serdecznie zapraszamy na posiedzenie Komisji Stopni Instruktorskich szczególnie tych, którzy chcą otworzyć próby na stopnie oraz tych co chcą zamknąć swoje próby. 
Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 06.02.2017r. o godzinie 17:00 w Biurze Komendy Hufca przy ul. Sokoła 13. 

Przewodnicząca KSI
hm Katarzyna Łukawska-Pasternak

W dniach 23.01-24.01-25.01.2017r w Droniowicach odbyła się Akcja Zimowa zorganizowana przez drużynę harcerską „Czarne Orły’ i gromadę zuchową „Smerfy” pod opieką pań: phm. Ewy Majczak, Ireny Droździok, Joanny Malinowskiej i pwd. Marzeny Literackiej bawiło się 38 dzieci. Tegoroczna akcja pod hasłem "Zimą też może być przyjemnie" zajęła dzieciom dużo czasu i zapewniła wiele atrakcji.

hotdroniowice2017

W akcji uczestniczyli nie tylko harcerze i zuchy, ale także dzieci i młodzież z powiatu lublinieckiego i nie tylko. W pierwszym dniu wszyscy obecni uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych pt: „Z biegiem lat, z biegiem dni…” Podczas zajęć dzieci rzeźbiły w mydle, poznały ciekawą technikę „stemplową”. Odbyła się też prezentacja multimedialna ”Wiano Św. Kingi’. Następnie dzieci mogły skorzystać z Sali fitness. Poćwiczyć na nietypowych sprzętach, pograć w bilard. Chętni mogli pojeździć na sankach.

W drugim dniu wybraliśmy się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. W Wieliczce „Śladami legend w kopalni” spotkało nas dużo przygód. Skarbnik wraz ze swoimi pomocnikami przygotował dla nas bardzo ciekawe zadania do wykonania. Następnie nagrodził każdego upominkiem. Po wyjściu z kopalni udaliśmy się do Krakowa zwiedziliśmy Wawel i złożyliśmy wizytę Wawelskiemu Smokowi. Potem udaliśmy się do Sukiennic. Chętni mogli pooglądać wystawę Szopek Krakowskich. Całą wycieczkę zakończył spacer po rynku starego miast.

W ostatni dzień wszyscy uczestnicy akcji mogli zdobyć Harcerską Odznakę Turystyczną I stopnia-miasto Lubliniec - Śladami Harcerzy Hufca Lubliniec w latach 1923-1939. Prawie wszystkim się to udało. Następnie udaliśmy się do kręgielni. Po powrocie do domu spotkań w Droniowicach czekała na nas ciepła herbata i grillowane kiełbaski. Odbyły się też „Tańce pląsańce” kończące całą naszą trzydniową zabawę. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek i prezent. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

hotdroniowice20172

dh Kamila Majczak

13.01.2017 w  „Domu Spotkań” w Droniowicach odbyło się niezwykłe „Spotkanie w Rodzinnym Gronie” z udziałem  dzieci z Gromady Zuchowej „Smerfy” Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic i dzieci z grupy „Żabki” p. Ewy Majczak z przedszkola w Kochanowicach. Dzieci wspólnie przygotowały przedstawienie jasełkowe przedstawienie jasełkowe pt.„ Maleńki Jezus witany przez dzieci z całego świata” dla mieszkańców Droniowic z szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli rodzin i gości zaproszonych. Wśród gości zaproszonych byli obecni pani inspektor oświaty Agnieszka Naporowska, pan Andrzej Domagała, pani radna Maria Sukiennik, pani sołtys Genowefa Wieczorek. Nie zabrakło rodziców, babć, dziadków i innych  osób. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami.

droniowicekoledowanie2017rty

27 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie nowo powołanej Komisji Historycznej Hufca Lubliniec w składzie: druh Bartek Zbączyniak (przewodniczący) oraz druhna Ewa Knebel i druh Mariusz Maciów. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście - wieloletni instruktorzy Hufca Lubliniec, druhny: Małgorzata Ożarowska, Teresa Bajer, Bożena Jurczyk, Katarzyna Myrcik oraz druh Krzysztof Zbączyniak. Podczas spotkania przyjęto regulamin i plan pracy Komisji na 2017r. W części roboczej - rozważano kwestię publikacji materiałów o Historii Hufca Lubliniec, a także segregowano i opisywano zdjęcia z działalności drużyn i Hufca w latach 60-80. Kolejne spotkanie w marcu.

khh2017rtgy2
khh2017rtgy

Mamy następnych absolwentów! Od 22 do 25 stycznia miał miejsce wyjątkowy biwak zuchowy. Dzieci z Koszęcina, Kochanowic, Lublińca i Boronowa miały możliwość przejścia szkolenia na UNIWERSYTECIE POTWORNYM, na wydziale Straszologi i Śmiechologi.
16325570 972949969473112 1702073479 oZuchy nie miały prostego zadania, musiały przyswoić wiedzę i umiętętności, które były konieczne do zostania prawdziwym straszakiem i śmieszakiem! Zabawy było od groma, od budowania nastroju wyjątkowymi dekoracjami i kostiumami po wspólne wyjścia na sanki i zabawy na świeżym powietrzu.
16357335 972949489473160 939735696 oNa szczęście wszystkim udało się zaliczyć egzamin końcowy i z niesamowitymi wspomnieniami wrócić do domu :)
16357364 972950312806411 884235840 o

Drużynowa 88GZ Włóczykije
Karolina Mazur

To było dawno temu... Warownia Kaer Morhen została prawie doszczętnie zniszczona, ale na szczęście znalazło się kilkunastu śmiałków którzy postanowili odbudować Wiedźminski zamek. Dnia 19 stycznia grupa harcerzy w liczbie 15 z 17DH ,,Laeta Silva" postanowiła wyjechać na zimowisko na OH Kokotek. Przyjechaliśmy na miejsce zjedliśmy pożywny obiad i od razu rozpoczęliśmy odbudowę naszego zamku. Jako pierwsze zadanie była renowacja wielkiej sali, stworzenie placu treningowego oraz odnalezienie starej kuźni. Następnie wróciliśmy na posiłek, potem podzieliliśmy się na zastępy.

P1130732Następnego dnia czekała nas seria szkoleń miedzy innymi z szermierki, strzelania z łuku oraz rzutu oszczepem, tak przygotowani czekaliśmy na turniej i walkę. Kolejnego poranka pożywiliśmy się śniadaniem i od razu wyszliśmy stoczyć bitwę. Jeszcze przed obiadem każda z grup zbudowała fortyfikację, natomiast po obiedzie odbyła się wielka bitwa na śnieżki oraz turniej. Wróciliśmy do budynku i tam czekała nas prawdziwa biesiada, zasiedliśmy do wspólnego stołu i pożywilśmy się.
P1130787Wieczorem naszych młodych wiedźminów czekała prawdziwa bitwa... Musieli zdobyć kilka magicznych znaków i pokonać wampira wyższego. Sprawdzili się świetnie więc nie ma wątpliwości że zasługują na tytuł prawdziwych wiedźminów.
P1130787Ostatniego dnia pozbieraliśmy swoje rzeczy i wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję że Kaer Morhen będzie służyło innym pokoleniom wiedźminów.

Drużynowy 
17DH Laeta Silva 
pwd Błażej Widera

EkoWalentynki czyli kochamy recykling”

kocham recykling

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 zainaugurujemy akcję rozdając czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi w Biurze Komendy Hufca ZHP Lubliniec oraz na Ośrodku harcerskim w Kokotku!

EkoWalentynki” organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu firm, które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie:
REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE,
ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.


erp engElectro system logoremondis electrorec logo

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest ekolog i podróżnik
Dominik Dobrowolski
Szczegóły: www.cycling-recycling.eu
dominik@cycling-recycling.eu
DD www

pdf2012
W zakładce Rozkazy - pojawił się nowe Rozkazy L1/2017 oraz L2/2017
- zapraszamy do zapoznania się z nim