Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

„Najgłębsza mądrość, jaką może posiąść człowiek to zrozumieć, że jego przeznaczeniem jest pomoc i służba” A. J. Heschel

28 kwietnia lublinieccy harcerze oraz instruktorzy wraz z druhem Kapelanem dh. ks. Przemkiem wsparli lublinieckie Domy Pomocy Społecznej środkami do dezynfekcji.

 

Instruktorzy naszego hufca to ludzie pełni pasji i odwagi. Zawsze z przyjemnością donosimy o podejmowanych przez nich działaniach i dokonaniach. Tym razem pragniemy pochwalić się bohaterstwem druha Kajetana Zbączyniaka, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w hufcu, a prywatnie dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku.

Jak donosi portal Lubliniec - nasze miasto:  "Ppłk Kajetan Zbączyniak, który na co dzień zarządza Zakładem Karnym w Kluczborku, w czasie wolnym od służby, czekając w samochodzie na żonę, zauważył mężczyznę, który wybiegł ze stacji paliw. - Sprawcę usiłowali dogonić pracownicy stacji, jednak bezskutecznie. Ppłk Kajetan Zbączyniak ujął mężczyznę, a następnie przekazał przybyłym na miejsce funkcjonariuszom policji - informuje ppor. Zbigniew Piekielny, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku"

Pełny tekst artykułu na stronie: https://lubliniec.naszemiasto.pl/dyrektor-zakladu-karnego-w-kluczborku-po-poscigu-zatrzymal/ar/c1-7676043

27 kwietnia obyło się pierwsze posiedzenie online Komisji Stopni Instruktorskich naszego hufca - jakie ważne decyzje zapadły? O tym z dumą donosimy:

- dh Asia Wąsik otwarła swoją próbę na stopień przewodniczki
- dh Kuba Mann i dh Zofia Krzak z wynikiem pozytywnym zamknęli swoje próby na stopień przewodnika/przewodniczki.

To wspaniałe wieści. Wszystkim gratulujemy i życzymy wiele satysfakcji z podejmowanych działań. Nie możemy się już doczekać spotkania podczas waszego zobowiązania!

Końcem kwietnia odbył się biwak Gromady Zuchowej Legendarne Smoki.. Stop! Ale jak to?! laughing

Zuchy przeżyły swój pierwszy w życiu biwak zdalny. Połączeni przez internet poczuli klimat biwakowania. Donosimy o tym jak budowali ogniska z kredek, rozkładali namiot w salonie i szyfrowali wiadomości. Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda.

Nowe wyzwania i świetna zabawa podczas zbiórek online w naszym hufcu nie tylko dla zuchów. Informowaliśmy już o świetnej propozycji dla stęsknionych za Kokotkiem wędrowników na wyjątkową grę terenową - online! Zapraszamy wszystkich do wspólnych zmagań.

Tak jak obiecywaliśmy znów możemy spotkać się na naszym ukochanym ośrodku i to nie z byle jakiej okazji. Ogłoszony został KOKOkonkurs drużyn II! Walki humbaków, śpiewanie, znaki patrolowe, zagadki i wiele innych. To wszystko zgotowała kadra.
 Do poniedziałku (27.04) trwała ostra rywalizacja. Aby stanąć do rywalizacji o tytuł najlepszego gracza wystarczyło zagrać w naszą grę i przesłać nam swój wynik. O wygranej zdecydowała ilość zdobytych punktów i kolejność zgłoszeń. W konkursie mógł wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy funkcji. Najlepsi gracze zostaną oczywiście nagrodzeni.
⬇️⬇️⬇️
Link do gry: https://cutt.ly/KoKoGame

Jak uczyć się ekologii od najmłodszych lat? Jak w najmłodszych obudzić miłość do troski o środowisko naturalne? Bardzo łatwo i dobrze jest zaczynać od właściwej gospodarki odpadami. Warto rozmawiać o tym co to jest segregacja i recykling.

Legendarne Smoki zamiast wyrzucać plastikowe pudełeczka po jogurcie do kosza używają swoich czarów i zamieniają je w nowe, świetne zabawki. Nasi młodzi ekolodzy nadają odpadom drugie życie. Brawo Wy!

W imieniu Komisji Historycznej Hufiec ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty - życzymy Wam pogody ducha, uśmiechu i niegasnącego zapału we wcielaniu w życie zasad wynikających z Harcerskiego Przyrzeczenia. Nie ma bowiem niczego bardziej godnego naśladowania, niż bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Harcerstwo realizuje tę misję w sposób wyjątkowy, łącząc patriotyczne wychowanie z integracją, przygodą i dobrą zabawą - wy to robicie każdego dnia - tego Wam życzymy i za to bardzo Wam dziękujemy.

 

Takie życzenia złożył wszystkim harcerzom druh Bartek Zbączyniak - przewodniczący Komisji Historycznej.

23 kwietnia z okazji dnia św. Jerzego nasz ks. druh Przemek serdecznie zaprosił wszystkich na Mszę Świętą, która transmitowana była internetowo przez Parafię Wojskową bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu. Za tę mszę i modlitwę serdecznie dziękujemy! 

Kiedy oczy bolą od komputera, wszystkie gry planszowe idą w kąt, książki przeczytane.. Co robić? Legendarne Smoki mają nieskończenie wiele pomysłów - tym razem pichcą w kuchni. Pyszności! Bułeczki, torciki, babeczki.. mniam! Przyznajemy sprawność kuchcika dla tych dzielnych zuchów i składamy zamówienie na wynos.

Siedzenie w domu z nami wcale nie jest nudne! Online nie odbywają się tylko lekcje, ale również zbiórki harcerskie. Oto jak harcerze z Koszęcina spotykają się w sieci i grają w kalambury. Świetna zabawa! Co to może być.. jakieś pomysły? Może kot? Pies?

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

To tekst Przyrzeczenia Harcerskiego, w związku z którym po jego złożeniu dziś nasi harcerze i instruktorzy podejmują czynną służbę na wielu frontach w Lublińcu, Oleśnie, Boronowie, Koszęcinie. Prowadzimy akcję zakupów dla seniora, zdalne harcerskie korepetycje, bierzemy udział w dostarczaniu mieszkańcom maseczek.

W odpowiedzi na ogłoszony przez nas konkurs dotyczący wykonania koguta napłynęło kilka niepowtarzalnych prac. Prezentujemy małą galerię KOKOtkowej sztuki. Autor: Maja Widera

Autor: Hania Kowol

Autor: Pola Gatner

Autorzy: Cezary i Wiktoria Machoń

Autor: Oskar Demarczyk

8 kwietnia kadra 9 DH Lekka Stopa ogłosiła konkurs na najciekawszą PISANKĘ WIELKANOCNĄ. Okazało się że przed kadrą postawiono nie lada wyzwanie wybrania zwycięzców...

Po długich naradach w końcu udało im się dojść do porozumienia.Oto wyniki:
MIEJSCE PIERWSZE: Lena Kobielska


MIEJSCE DRUGIE: Amelia Augustyn


MIEJSCE TRZECIE: Marta Pinkowska


WYRÓŻNIENIA: Emilia Onysek, Kacper Czudaj, Julia Kawalec, Wiktoria Kawalec, Kasia Kukuła.
Wszystkim bardzo gratulujemy! Nagrody zaczekają na wszystkich do kolejnej wspólnej zbiórki.

 

Zbiórek wprawdzie nie ma, ale harcerze i zuchy działają! Tuż przed Wielkanocą tradycyjnie malujemy pisanki i przygotowujemy barwne pachnące wiosną ozdoby na świąteczny stół. Zobaczcie jakie piękne własnoręcznie zrobiły Nikola, Jadzia i Wiktoria z Droniowic!

Paulina i Karolina z naszej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Czarne Orły z Droniowic apelują do wszystkich o pozostanie w domu. To bardzo ważna decyzja.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy - spróbujemy raz jeszcze razem z 38 GZ Zielone Piórka! To bardzo ważne - Zostań w domu.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chcąc się wspólnie solidaryzować w tej sprawie wzięliśmy udział w zdalnym zadaniu zaproponowanym przez Chorągiew Śląską. Włączyliśmy się w inaugurację obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu i zaświeciliśmy się „Na niebiesko dla autyzmu". Wyraziliśmy swoje wsparcie osobom autystycznym oraz ich rodzinom poprzez drobny gest dodając w tym dniu niebieski element do ubrania czy makijażu oraz rozmawialiśmy o tym podczas zdalnych zbiórek harcerskich.

Czarne Orły z Droniowic nie marnując czasu i zdobywają nowe umiejętności! Potrzebne są chęci, kilka składników, przepis i mamy pyszne babeczki. Zrobione samodzielnie smakują najlepiej.

Od dawna już zbieramy w naszych domach plastikowe nakrętki, aby dzięki temu wspomagać cele charytatywne. Podczas siedzenia w naszych domach okazało się, że mogą przydać się do niezłej zabawy! Kreatywność poruszona i nowoczesna sztuka wykonana! Zdjęcia prezentują pomysły zuchów 27 GZ Legendarne Smoki.

Cześć! Czuwaj!
Sytuacja jest dziwna, siedzimy w domu, rodzice pracują w domu, my uczymy się w domu. Wiążą się z tym przeróżne problemy, w których być może będziemy w stanie Ci pomóc.
Nie nadążasz z samodzielnym przerabianiem materiału? Masz problemy w nauce, a z powodu epidemii twoje korepetycje zostały zawieszone? A może po prostu chciałbyś, aby ktoś sprawdził twoją pracę domową, zadaną przez nauczycieli zdalnie?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań – napisz do nas! Wędrownicy naszego szczepu to studenci szkół średnich i wyższych z różnych kierunków, osoby dobrze odnajdujące się w różnych dziedzinach. Jeśli masz problemy z nauką w nowym wydaniu lub chciałbyś się pouczyć z kimś przez Internet, znajdziemy dla ciebie osobę dobrą z przedmiotu, z którego potrzebujesz wsparcia. Indywidualnie umówisz z nią zasady, na których będzie opierać się wasza współpraca.
Inicjatywa nie jest kierowana wyłącznie do harcerzy naszego szczepu, a do wszystkich uczniów szkoły podstawowej (kl. 4-8)
A może jesteś studentem lub uczniem szkoły średniej, chcesz wesprzeć naszą działalność i zasilić nasze szeregi? Zapraszamy do kontaktu!

W naszych hufcu regularnie rokrocznie Namiestnictwo Zuchowe organizuje obchody Pierwszego Dnia Wiosny dla wszystkich zuchów. To wspaniała, pełna słońca i dobrej energii impreza integrująca wszystkie środowiska. W tym roku również się odbyła.. choć nieco inaczej. Namiestnictwo przygotowało dla naszych zuchów i ich rodziców dwa konkursy. Jeden z nich polegał na stworzeniu kukły Pani Wiosny i nadesłania zdjęcia z efektów swojej wspólnej, rodzinnej pracy. Prezentujemy niektóre z prac.

My się w domu nie nudzimy, oj nie! Zawsze trzeba poszukiwać nowych wyzwań i uczyć się nowych rzeczy. Kolorowe kartki na dnie szafki mogą zmienić się w piękny bukiet kwiatów. Zobaczcie, oto Michaś z 6 GZ Tropiciele Marzeń, który potrafi robić takie cuda. Zuch jest uśmiechnięty smile

W czasie, w którym zbiórki i wspólne harce w lesie są niemożliwe my radzimy sobie inaczej. Któż jest bardziej pomysłowy niż nasze zuchy? A do tego jeszcze takie zdolne.. Kredki poszły w ruch i zuchy z 38 GZ Zielone Piórka nadesłały nam efekty swojej pracy. Prezentujemy je poniżej!

Autor: dh Ola Urzędniczok. Krasnoludki podpowiadają, że podobno to druhna Paulina!

Autor: dh Marlena Sojka. Tematem obrazu jest wspomnienie z biwaku.

Autor: dh Lena Wolniak. Co to za miejsce? Co to za wspomnienie? Czy wiecie?

Autor: Maja Majchrzyk. Żebyśmy pamiętali o tym, że po burzy zawsze wychodzi słoneczko!

Autor: Zosia Barwicka. Zdecydowanie najważniejszy moment w życiu zucha - obietnica zuchowa.

Autor: Anna Jarząb. Wspomnienie z chwil, w których oczy szkliły nam się przy ognisku.

 

W dniach 14.02-15.02 odbyło się zimowisko 6 gromady zuchowej ,,Tropiciele Marzeń". Miejscem wyprawy był nasz Kokotek. Było nas 28. Świetnie się bawiliśmy poznając ośrodek, grając w gry terenowe i tworząc mapy Kokotka. Zuchy nauczyły się wielu pląsów i jak układać ogniska. Odpowiedziały na wiele trudnych pytań. Pod koniec pierwszego dnia 10 cudownych i dzielnych zuchów złożyło obietnicę i dostało Znaczek Zucha. Wszyscy wrócili do domu z wielkim uśmiechem i mnóstwem wspomnień.

Przyboczna Gromady
dh Emilia Rosół

(aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij zdjęcie poniżej)

Co byś zrobił spotykając po drodze niemą kobietę lub Rosyjskiego Naukowca mówiącego nieznanym Ci językiem? Usłyszał płacz dziecka, które nie mówi, ale bardzo się boi? To było pierwsze zadanie harcerzy podczas tegorocznego zimowiska. Zagadka trudna, ale nie niemożliwa do rozwiązania dla
oleskich harcerzy. Na całe szczęście udało się, wszyscy zdążyli schować się w bukrze. Las był duży i okazało się, że niestety zakażony. Ocieplenie klimatu i jego skutki doprowadziły do tego, że harcerze znaleźli się w postapokaliptycznym świecie. Gdy już dotarli do bezpiecznego miejsca, nauczyli się niezwykłej pierwszej pomocy podczas wdanego zakażenia, czy użycia dawno niestosowanych sposobów radzenia sobie z chorobami na które lekarstwo znajdziemy w każdej aptece, w normalnym świecie. Musieli poznać dźwięki syren, niestety nie tych ambulansowych, ponieważ służby zdrowia już nie ma, a tych podczas katastrof. Zobaczyli film, który udokumentował czas trwania zniszczenia na świecie i jego skutki, brak bieżącej wody, środków opatrunkowych czy chemicznych, sprawił że przetrwanie było trudne. Zamknięci w schronie, podzielili się na 4 dystrykty, ucząc się robienia masek przeciwgazowych – w końcu wyjść trzeba będzie, a narażenie było zbyt duże. Następnym etapem było dowiedzenie się, że zostali przeniesieni do roku 2052 dzięki dziennikowi rosyjskiego podróżnika i naukowca i muszą sobie radzić jako warstwa rządząca pozostałym światem. Ćwiczyli hard ducha i sprawność fizyczną, minimum 2 razy dziennie, jeśli mieli przeżyć i podejmować dobre decyzje, musieli, być przykładem dla innych. Wchodząc w las, budowali szałasy do przetrwania i ochrony przed drapieżnikami i wrogami, układali ogniska, aby móc się ogrzać. Nauczyli poruszać się, bez zmysłu wzroku, co było ważne, w przypadku utraty na skutek wycieku chemikaliów. Każdy z dystryktów bronił swoich praw i ideii, jedni stawiali na pomoc socjalną dla ocalałych, inni na edukację, jeszcze inni na wojsko i obronę czy odbudowę gospodarki. Tematy były poważne jak na wiek, ale werdykt jaki podjęli bardzo mądry i bezpieczny. Planowali odbudowę miast i system segregacji i oczyszczania odpadów. Szereg pytań i zagwozdek był długi i nużący, ale nie niemożliwy do osiągnięcia i zdobycia odpowiedzi. Ważnym elementem życia człowieka jest woda, bez niej nie istniejemy. Tylko co zrobić gdy cała jest skażona substancjami? To był czas budowania filtrów na bazie węgla i kamieni z piachem, nie ma rzeczy niemożliwych! Przy okazji pracy przy filtracji wody znalazły się plany wehikułu czasu, pojawiło się pytanie czy budować, czy warto z niego w ogóle korzystać? Pomysły na to jak go użyć, kiedy u władzy jest 20 ludzi, bywają zaskakująco różne i jest ich dużo. Na szczęście, skreślając je, kolejno doszli do wniosku, że nie ważna jest rewolucja, a sama ewolucja. Nie obyło się bez nocnych alarmów i ewakuacji, oraz bez poszkodowanych, którzy zostali porwani przez grupę roboczo nazwaną “mutantami”, wdającymi choroby, w zdrowe jednostki, zdobycie antidotum nie było łatwe, jednak nauka pierwszej pomocy nie poszła w las! Oczywiście, dni na zimowisku nie obeszły się bez harcerskich akcentów, takich jak ognisko, w tym roku, w innej odsłonie, bo spędzone, z nowo poznanymi przyjaciółmi z 7 Drużyny Harcerskiej “Decorum” Hufca Piekary Śląskie. Na którym rozmawialiśmy, o wartościach, szacunku i emocjach. Tradycyjnie ostatniego wieczoru odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie, w tym roku niespodziewanie inaczej niż zwykle, na żywioł wody złożył je druh Bartek Piech. Jego koledzy ze szczepu składali je zawsze na żywioł ognia. Po harcerzach na ośrodek zawitała 6 Gromada Zuchowa “Tropiciele Marzeń” , Ci natomiast, już w innej tematyce, uczyli się znaków patrolowych, pląsali i poznawali piosenki
harcerskie. Uczyli się meldowania podczas apelu. Dowiadywali się, jak wygląda życie na obozie harcerskim ucząc się podobnie do harcerzy budowy ognisk, czy w bardziej zabawny sposób szukając zaginionej menażki harcerskiej podczas gry terenowej. Nauczyli się samodzielności i pracy w grupie.
Podczas ferii zimowych, w wypoczynku wzięło udział 46 zuchów i harcerzy z 3 drużyn 3 Szczepu “Feniks”: 26 Drużyna Harcerska “Sokoły”, 16 Drużyna Starszoharcerska “Incognito” oraz 6 Gromada Zuchowa “Tropiciele Marzeń”. Zajęcia przeprowadzali drużynowi i przyboczni, poszczególnych drużyn: druhna Laura Kainka, druhna Zofia Krzak oraz druhna Olga Spychała, druhna Emilia Rosół i zastępca komendanta 3 Sczepu “Feniks” Zuzanna Tiffert

Czuwaj!
Komendantka 3 Szczepu “Feniks”
Pwd. Olga Spychała

(aby zobaczyć całą galerię zdjęć kliknij poniższe zdjęcie)

„Jeśli pytasz, dlaczego zostałam harcerką, to ci powiem, że nie mogłam uczynić inaczej. Pozyskały mnie ich jasne oczy i mocny uścisk dłoni. Lojalność, prostota ich wzajemnego stosunku. Sposób ich życia i miłość przyrody. Miłość do ludzi, silniejsza niż miłość własna. Niesienie pomocy innym w miarę możliwości, dzień po dniu.” Tymi słowami Komendantka 3 Szczepu Feniks przewodnik Olga Spychała otworzyła historyczne dla harcerzy w Oleśnie wydarzenie – Dzień Myśli Braterskiej, który był jednocześnie 10. rocznicą powstania Szczepu.
22 luty każdego roku to wyjątkowy dzień dla wszystkich harcerzy i scoutów na całym świecie. Ustanowiony w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów Dzień Myśli Braterskiej to wielkie święto przyjaźni i zjednoczenia. Idea ta rokrocznie łączy ze sobą myślami ponad 50 mln ludzi. W lutym 2010 roku w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie podczas obchodów tego święta czyjeś marzenie zostało spełnione, czyjaś praca podsumowana, a plany na przyszłość nabrały kształtów – W Oleśnie powstał samodzielny harcerski szczep. Dzięki tej inicjatywie i pomocy wielu ludzi o wielkim sercu dla dzieci i młodzieży w mieście rozpoczęła się wspaniała przygoda. Cała dekada śpiewów, wyzwań, zabaw, nauki, przyjaźni. 200 Przyrzeczeń Harcerskich i Obietnic Zuchowych, 10 Zobowiązań instruktorskich, 20 obozów i kolonii, ponad 600 godzin zbiórek, 20 rajdów, 20 zimowisk, 8 edycji oleskich manewrów harcerskich. Zachowane zdjęcia i pamiątki pozwalające nam dostrzec upływ czasu, przypominają o tym dla jak wielu osób udało się, dzięki temu stworzyć warunki wspierające dojrzewanie, wychowanie i rozwój.
10. rocznica powstania szczepu była okazją do wielu wspomnień, a także podziękowań. Ponownie w tym samym miejscu w tym samym czasie zebrała się cała brać miłośników harcerstwa – wszyscy harcerze Hufca Lubliniec, do którego należy Szczep w Oleśnie, zuchy, instruktorzy, nauczyciele, rodzice, lokalne władze – razem niemalże 250 osób. Podczas uroczystości uśmiechem, uściskiem, dobrym słowem i drobnym harcerskim wyróżnieniem dziękowaliśmy za wsparcie m.in. Panu Burmistrzowi Miasta Sylwestrowi Lewickiemu, sekretarzowi gminy i kierownikowi wydziału edukacji Panu Januszowi Wojczyszynowi, Dyrektorom Szkół, Nadleśnictwu, Komendantowi Jednostki Wojskowej z Szumiradu, Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Ze wzruszeniem w oczach szukaliśmy słów by oddać wdzięczność również przewodnikom na naszym harcerskim szlaku druhnom Ewie Bebłot, Aleksandrze Miedźwiedzik oraz druhowi Krzysztofowi Zbączyniakowi, od których to wszystko się zaczęło. Ponadto druhna Ewa Bebłot za zaangażowanie w tworzenie harcerstwa i służbę odznaczono brązowym krzyżem dla zasługi dla ZHP. Wspominaliśmy wszystkich dla nas ważnych, stworzyliśmy galerię postaci, które dokładając swoją cegiełkę zbudowali prawdziwą twierdzę. Prężnie funkcjonujące drużyny, które dziś stawiają sobie coraz odważniejsze cele. One także zasłużyły tego dnia na nagrodę, ponieważ, dzięki determinacji i zaangażowaniu udało im się zrealizować kampanię dotyczącą uzyskania dla szczepu imienia. I tak 22 lutego 2020 roku okazano wdzięczność i szacunek przeszłości, a także uhonorowano teraźniejszość. 3 Szczepowi Feniks nadano imię harcmistrz Natalii Jasińskiej – pierwszej Komendantki Hufca harcerskiego w Oleśnie.
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych dziesięciu lat doświadczenia, z naszych bohaterek Natalii Jasieńskiej i Janiny Kłopockiej. Kolejnym celem, które zdaje się być już nieopodal jest posiadanie sztandaru szczepu. Mamy nadzieję, że niebawem i nim będziemy mogli się pochwalić.

Tekst: Zuzanna Tiffert
Zdjęcia: Paulina Kędzia

(aby przejść do galerii zdjęć kliknij poniższe zdjęcie)

Kochamy czytać kroniki, które pozostają po biwakach naszych harcerzy i zuchów. Mamy dla Was jedną z ostatniego weekendu: 

W piątek 21 lutego harcerze szczepu ,,Zielona Ósemka’’ wyruszyli w naprawdę daleką podróż. Przemierzyli bezkresne tereny Arizony, aby znaleźć się w samym centrum Dzikiego Zachodu, w Koko West, gdzie wybuchła prawdziwa gorączka złota. Naszym harcerzom udało się przekopać pobliską kopalnię i odnaleźć w niej złoto, które czym prędzej oddali szeryfowi, aby nie wpadło w niepowołane ręce. Mimo że zadanie to nie było proste, a na drodze stanęli nam chciwi poszukiwacze złota, którzy zamknęli nas w straszliwym pokoju tajemnic, to już pierwszego dnia naszego biwaku w mieście zasłynęliśmy jako dzielni kowboje, był to natomiast dopiero początek… Następnego dnia również czekała na nas seria przygód, odbywały się pojedynki rewolwerowców, strzelanie z łuku i pionierka. Nakręciliśmy również western, jakiego jeszcze nie było. Nie zabrakło kowbojskich tańców, teatrzyków cieni, jak również teleturnieju o Dzikim Zachodzie. Nie tylko z tych wielu powodów, był to niesamowity dzień. 22 lutego to przecież dzień wyjątkowy dla każdego harcerza, to dzień urodzin ojca scautingu- Roberta Baden-Powella, nazywany Dniem Myśli Braterskiej. DMB obchodzi się na całym świecie, a więc również na Dzikim Zachodzie. Z tej okazji wyruszyliśmy w poszukiwanie najcenniejszego skarbu na świecie, szukaliśmy go wszędzie: w koronach drzew, na wielkich wodach i w dolinach, nawet na bezkresnej prerii. Znaleźliśmy go jednak dopiero podczas wspólnego śpiewogrania, nie gdzie indziej, jak w naszych sercach.
To był niezwykle intensywny weekend, tyle niesamowitych przygód na raz może wydarzyć się tylko w Kokotku!

23 lutego w Warszawie odbyła się Gala Dnia Myśli Braterskiej 2020. Bardzo się cieszymy, że wśród wyróżnionych Listem Pochwalnym Naczelniczki ZHP druhny hm. Anna Nowosad znalazło się aż trzech instruktorów Hufiec ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty: druhna pwd. Katarzyna Michalak Owczarek, druhna Zuzia Pradela oraz druh Błażej Widera. Od momentu powstania tej formy nagrody - czyli od 2008r. - Listem Pochwalnym uhonorowano - 15 drużynowych naszego Hufca. Gratulacje dla tych Najlepszych z Najlepszych.

Sprawności na całe życie: odwaga występowania na scenie oraz gra na instrumentach. Gitara i śpiew towarzyszy każdemu ognisku harcerskiemu! 20 lutego w Knurowie odbył się I Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej. Uczestniczyło w nim dwoje naszych instruktorów : druhna Zuzia Pradela ( drużynowa 9DH Lekka Stopa oraz druh Błażej Widera (członek Komendy Hufca). Gratulacje dla nich za odwagę! Piękny występ, piękny głos, piękna gitara. Jednym słowem zdolniachy! Piosenką "Zostanie tyle gór..." wywalczyli 1 miejsce w kategorii szkół średnich.

 

zdjęcie: Iknurów.pl

14 lutego 17 DH Laeta Silva zameldowała się na starcie Rajdo-biwak "Szlakiem Powstańców Wielkopolskich". Spisali się znakomicie! Podczas gali kończącej imprezę otrzymali aż DWIE nominacje w kategoriach ,,Łowcy informacji" oraz ,,Najuczciwsi z uczciwych".  Możemy pochwalić ich za zdobycie  Profilu Paderewskiego w "Łowcy informacji"!

Nasz Hufiec wraz ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu oraz Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu zapraszają
na promocję książki autorstwa Michała Mędlewskiego „Tajemnica Czarnego Lasu”.

Termin: 27 lutego 2020 r. o godz. 17.00
Miejsce: Lubiteka, ul. Sportowa 3

Wiosną 2019 roku Bartłomiej Zbączyniak – przewodniczący działającej  w Hufcu ZHP Komisji Historycznej im. hm. Krystyny Rożniewskiej – odwiedził Bożenę Mędlewską-Pankowską, szukając pamiątek związanych  z międzywojennym harcerstwem. Przypadkiem dowiedział się, że jej zmarły wiele lat wcześniej ojciec nie tylko był harcerzem, ale również autorem dzieła, w którym opisał swoje młodzieńcze przygody. Życzeniem córki autora było sfinalizowanie tej publikacji.  Pomocną dłoń wyciągnęło do lublinieckich harcerzy Starostwo Powiatowe w Lublińcu, które sfinansowało publikację tekstu opracowanego przez Bartłomieja i Monikę Zbączyniaków, Marcina Gajka (syna jednego z bohaterów) oraz Katarzynę Myrcik.
– Mam nadzieję, że powieść się spodoba i z zainteresowaniem przeczytają ją lublinieccy harcerze i mieszkańcy miasta, bo jest tego warta –
podsumował swoje starania o publikację Bartłomiej Zbączyniak.

„Tajemnica Czarnego Lasu” to powieść, której bohaterem jest Romek Malewski – harcerz i uczeń lublinieckiego gimnazjum. Biwak w Woźnikach, obóz w Czarnym Lesie, harcerskie ogniska dają tej książce swoistą ramę kompozycyjną. Najważniejsze w niej jest jednak tło – autentyczne wydarzenia, które
pojawiają się już od pierwszej strony powieści: przyłączenie Lublińca do Polski w 1922 roku, wyjazd wojsk brytyjskich, działanie bojówek niemieckich na terenie przygranicznym, dramatyczne i niebezpieczne sytuacje, atmosfera pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Niewątpliwym walorem tej książki są również sylwetki autentycznych postaci. Znajdujemy wśród nich Roberta Maksarę, Konrada Bazarnika, Alojzego Gajka – przyjaciół autora ukrywającego się pod nazwiskiem głównego bohatera, Romka Malewskiego. Są tu też osoby ważne dla historii miasta: doktor Franciszek Willert, kierownik szkoły Jakub Bazarnik i jej dyrektor Rudolf Markiton czy ksiądz Jan Szymała. Dla koneserów i miłośników będzie to okazja do zapoznania się
z fragmentem historii miasta oraz zdobycia bezpłatnego egzemplarza „Tajemnicy Czarnego Lasu”.

Imprezie towarzyszyć będzie również  WYSTAWA DAWNYCH POCZTÓWEK PRZEDSTAWIAJĄCYCH LUBLINIEC.

Pierwsza część Harcerskiej Akcji Zimowej 2020 dobiegła końca. Podczas 14 "zimowo-wiosennych" dni nasz Ośrodek Harcerski w Kokotku odwiedziło prawie 200 zuchów, harcerzy i instruktorów. To były magiczne dwa tygodnie. Kadra wykorzystała każdą minutę swojego programu aby podopieczni nie mieli czasu na nudę. Jedna grupa podróżowała po całym świecie, nie zabrakło świata Minionków czy ekspedycji do krainy Narnii.
Jedna drużyna pojechała na podbój Zamku w Chęcinach - 17 DH Laeta Silva Jednym słowem atrakcji i wrażeń nie zabrakło. Dziękujemy całej kadrze za bezpieczną organizację biwaków i realizację planów pracy.

"Przyjmuję obowiązki instruktorki Związku Harcerstwa Polskiego. Jestem świadoma odpowiedzialności harcerskiego wychowawcy i opiekuna. Będę dbać o dobre imię harcerstwa, przestrzegać Statutu ZHP, pracować nad sobą..." Takie słowa wypowiedziały 10 lutego druhny Wiktoria Machoń i Emilia Krawczyk stając się pełnoprawnymi instruktorami hufca. Gratulujemy druhnie Wiktorii i druhnie Emilce i życzymy dużo sukcesów i siły!

Zapraszamy do kolejnej relacji z zimowiska. Tym razem w roli głównej zuchy szczepu Zielona Ósemka!

W piątkowy wieczór, kiedy rodzice zuchów z 38 GZ "Zielone Piórka" II szczepu "Zielona Ósemka" oraz 8 Gromada Zuchowa "Złote Koniczynki" szczepu "Zielona Ósemka" przywozili dzieci na biwak, ku ich zdumieniu Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec zmienił się tym razem w.. Hotel Transylwania!
Straszne dekoracje, upiorna obsługa, ale przede wszystkim niesamowicie pozytywna atmosfera skłoniły uczestników do wprowadzenia w tematykę – sami więc stworzyli potworne stroje i opowiedzieli nam swoje historie.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy wizytą niezbyt miłych gości – Upiornej Inspekcji. Oceniała ona poziom czystości, estetyki, bezpieczeństwa i potworności w naszym hotelu. Przeszkodziła nam tym samym w rozpoczęciu przygotowań do wielkiego, wieczornego balu.
Dzięki kontaktom, dowiedzieliśmy się o spisku – Inspekcja chce niesprawiedliwie zamknąć nasz hotel i celowo fałszuje wyniki! Musieliśmy więc temu zaradzić – pokonywaliśmy swoje lęki, szukaliśmy kluczy do ich siedziby (w różnych, nawet nieprzyjemnych zakamarkach!) i finalnie zakradliśmy się do głównego budynku, by podmienić dokumenty.
Nasze starania pozwoliły na kontynuację prowadzenia hotelu, do którego zamierzamy wrócić na wiosnę. Póki co, pochowaliśmy wszystkie potworności i radzimy na nie uważać tym, którzy zawitają tam po nas.

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii zdjęć)

Zmiana warty w 17 DH Laeta Silva.  Przychodzi taki czas, że trzeba oddać granatowy sznur i przekazać go dalej. I tak druhna Kasia w piątek 31 stycznia przekazała obowiązki drużynowej druhnie Magdalenie Zając .
Dziękujemy druhnie Kasi za pełnienie funkcji drużynowej "17", za wspaniałe przygody, gawędy, biwaki i zbiórki. Życzymy druhnie dużo siły i radości w życiu prywatnym i zawodowym. Widzimy się na harcerskich ogniskach! Nowej drużynowej życzymy dużo sukcesów, radości i wspaniałych ludzi tak aby dobrze układała się współpraca.

Powodzenia!

1 lutego d samego rana prawie 200 osób wzięło udział w Seminarium Komend Hufców. W Ośrodku Harcerskim w Chorzowie spotkali się komendanci, skarbnicy, szefowie biur, szefowie zespołów promocji, programowcy, komisje stopni instruktorskich, komisje historyczne oraz kwatermistrzowie, aby wymienić się doświadczeniem ze swoich obszarów. Aż 5 instruktorów z naszego hufca było wśród nich: druh Komendant Mariusz Maciów, druhna Skarbnik Karolina Widera, druh Bartek Zbączyniak, druh Piotr Widera oraz druh Jakub Mann - ostatni druhowie prowadzili zajęcia dla zespołów promocji w hufcach.

To był weekend pełen pasji i miłości do harcerstwa.

Sezon na Harcerskie Akcje Zimowe 2020 uważamy za otwarty! Na pierwszy rzut prezentujemy relację pwd. Wiktorii Machoń - drużynowej 27 GZ "Legendarne Smoki".

Czuj!
19 stycznia nasze zuchy będąc na zimowisku w Kokotku, wraz z Łucją przeszły przez całkiem zwyczajna szafę, odnajdując magiczna krainę... Narnię! Po drugiej stronie powitał nas faun Tumnus, opowiadając o tym zaczarowanym miejscu. Następnie zobaczyliśmy złą, Biała Czarownice, która sprowadziła Edmunda na złą drogę, przekupując go ptasim mleczkiem. Po tym wstępie, poznaliśmy pozostała dwójkę rodzeństwa - Zuzannę i Piotra i przekonaliśmy ich, że Narnia istnieje oraz że warto tam powrócić. Przeszliśmy więc przez szafę jeszcze raz i poznając postacie mieszkające w Narnii, stworzyliśmy własne herby.
Wieczorem, najgrzeczniejsze osoby zostały wyróżnione piankami i wysłuchaliśmy fragmentu z książki.
Drugiego dnia wybraliśmy się na podchody, rozwiązując zadania związane z naszą tematyką Po zabawach na dworze przećwiczyliśmy nasz taniec na Wesołka aby się trochę rozgrzać.
Po obiedzie stała się rzecz straszna- Biała Czarownica porwała Edmunda zadaniem zuchów było zdobycie czterech artefaktów, aby odzyskać go z rąk wiedźmy. Następnie wróciliśmy do hotelu i zrobiliśmy nasze amulety Aslana by chroniły nas przed złem. Pod wieczór zrobiliśmy mały pokaz talentów na królewskim dworze. Zuchy zaskoczyły swoją kreatywnością i zdolnościami.
Przed spaniem nauczyliśmy się kilku kroków menueta i kolejne osoby zostały wyróżnione.
Trzeciego dnia obchodziliśmy urodziny Julki a następnie wybraliśmy się na turniej rycerski Na punktach czekały na nas wyścigi konne, pojedynek na piankowe miecze, szycie oraz strzał do celu i dodatkowe zadania ukryte w balonach. Gdy wróciliśmy przed obiadem zrobiliśmy z serwetek specjalne kieszonki na sztućce.
Po obiedzie, musieliśmy posprzątać bałagan jaki Biała Czarownica zostawiła w Narnii. Potem zabraliśmy się za robienie znaków do krain sąsiadujących z Narnią. Następnie odwiedził nas druh Patryk, który pokazał jak obchodzić się z mieczem- zuchy miały wielka frajdę!Po kolacji odbyła się koronacja nowych królów i królowych Narnii oraz wielki bal, na którym nauczyliśmy się nowych tańców
Wieczorem do naszego grona osób ze znaczkiem zucha dołączyli Czarek, Oskar, Layla i Zuzia. Gratulujemy!
Na sam koniec zagraliśmy w narnijska mafię i wyszliśmy na trochę na dwór zasmakować odrobinki gier nocnych
Ostatniego dnia zuchy dostały dyplomy ukończenia zimowiska "Lew, czarownica i stara szafa" oraz zebrały ogrom sprawności odwiedziła nas jeszcze Komendantka Chorągwi- Anna Peterko i zuchy zmęczone lecz zadowolone wróciły pełne emocji i z bagażem nowych doświadczeń do domu.

(kliknij zdjęcie poniżej aby zobaczyć całą galerię zdjęć)

Drużyna drużynowych to pomysł obecnej komendy na zintegrowanie i wsparcie wszystkich drużynowych w hufcu - tych, którzy w pierwszym szeregu regularnie pracują z młodzieżą i dziećmi. Aby realizować to zadanie konieczne jest pozostawanie w stałym dialogu. W związku z tym nowy 2020 rok rozpoczął się właśnie spotkaniem komendy hufca z drużynowymi na terenie naszego Ośrodka Harcerskiego w Kokotku.

14 stycznia odbyło się seminarium władz Chorągwi Śląskiej ZHP, na którym został podsumowany intensywny rok pracy, a także omówiono kierunki działania na następne miesiące. Nasz Hufiec reprezentował druh Komendant Mariusz Maciów. Jako Członek Rady Naczelnej ZHP. Wszyscy członkowie naszego hufca zawsze chętnie biorą udział w spotkaniach rangi chorągwianej.