Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Pierwsza część Harcerskiej Akcji Zimowej 2020 dobiegła końca. Podczas 14 "zimowo-wiosennych" dni nasz Ośrodek Harcerski w Kokotku odwiedziło prawie 200 zuchów, harcerzy i instruktorów. To były magiczne dwa tygodnie. Kadra wykorzystała każdą minutę swojego programu aby podopieczni nie mieli czasu na nudę. Jedna grupa podróżowała po całym świecie, nie zabrakło świata Minionków czy ekspedycji do krainy Narnii.
Jedna drużyna pojechała na podbój Zamku w Chęcinach - 17 DH Laeta Silva Jednym słowem atrakcji i wrażeń nie zabrakło. Dziękujemy całej kadrze za bezpieczną organizację biwaków i realizację planów pracy.

"Przyjmuję obowiązki instruktorki Związku Harcerstwa Polskiego. Jestem świadoma odpowiedzialności harcerskiego wychowawcy i opiekuna. Będę dbać o dobre imię harcerstwa, przestrzegać Statutu ZHP, pracować nad sobą..." Takie słowa wypowiedziały 10 lutego druhny Wiktoria Machoń i Emilia Krawczyk stając się pełnoprawnymi instruktorami hufca. Gratulujemy druhnie Wiktorii i druhnie Emilce i życzymy dużo sukcesów i siły!

Zapraszamy do kolejnej relacji z zimowiska. Tym razem w roli głównej zuchy szczepu Zielona Ósemka!

W piątkowy wieczór, kiedy rodzice zuchów z 38 GZ "Zielone Piórka" II szczepu "Zielona Ósemka" oraz 8 Gromada Zuchowa "Złote Koniczynki" szczepu "Zielona Ósemka" przywozili dzieci na biwak, ku ich zdumieniu Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec zmienił się tym razem w.. Hotel Transylwania!
Straszne dekoracje, upiorna obsługa, ale przede wszystkim niesamowicie pozytywna atmosfera skłoniły uczestników do wprowadzenia w tematykę – sami więc stworzyli potworne stroje i opowiedzieli nam swoje historie.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy wizytą niezbyt miłych gości – Upiornej Inspekcji. Oceniała ona poziom czystości, estetyki, bezpieczeństwa i potworności w naszym hotelu. Przeszkodziła nam tym samym w rozpoczęciu przygotowań do wielkiego, wieczornego balu.
Dzięki kontaktom, dowiedzieliśmy się o spisku – Inspekcja chce niesprawiedliwie zamknąć nasz hotel i celowo fałszuje wyniki! Musieliśmy więc temu zaradzić – pokonywaliśmy swoje lęki, szukaliśmy kluczy do ich siedziby (w różnych, nawet nieprzyjemnych zakamarkach!) i finalnie zakradliśmy się do głównego budynku, by podmienić dokumenty.
Nasze starania pozwoliły na kontynuację prowadzenia hotelu, do którego zamierzamy wrócić na wiosnę. Póki co, pochowaliśmy wszystkie potworności i radzimy na nie uważać tym, którzy zawitają tam po nas.

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii zdjęć)

Zmiana warty w 17 DH Laeta Silva.  Przychodzi taki czas, że trzeba oddać granatowy sznur i przekazać go dalej. I tak druhna Kasia w piątek 31 stycznia przekazała obowiązki drużynowej druhnie Magdalenie Zając .
Dziękujemy druhnie Kasi za pełnienie funkcji drużynowej "17", za wspaniałe przygody, gawędy, biwaki i zbiórki. Życzymy druhnie dużo siły i radości w życiu prywatnym i zawodowym. Widzimy się na harcerskich ogniskach! Nowej drużynowej życzymy dużo sukcesów, radości i wspaniałych ludzi tak aby dobrze układała się współpraca.

Powodzenia!

1 lutego d samego rana prawie 200 osób wzięło udział w Seminarium Komend Hufców. W Ośrodku Harcerskim w Chorzowie spotkali się komendanci, skarbnicy, szefowie biur, szefowie zespołów promocji, programowcy, komisje stopni instruktorskich, komisje historyczne oraz kwatermistrzowie, aby wymienić się doświadczeniem ze swoich obszarów. Aż 5 instruktorów z naszego hufca było wśród nich: druh Komendant Mariusz Maciów, druhna Skarbnik Karolina Widera, druh Bartek Zbączyniak, druh Piotr Widera oraz druh Jakub Mann - ostatni druhowie prowadzili zajęcia dla zespołów promocji w hufcach.

To był weekend pełen pasji i miłości do harcerstwa.

Sezon na Harcerskie Akcje Zimowe 2020 uważamy za otwarty! Na pierwszy rzut prezentujemy relację pwd. Wiktorii Machoń - drużynowej 27 GZ "Legendarne Smoki".

Czuj!
19 stycznia nasze zuchy będąc na zimowisku w Kokotku, wraz z Łucją przeszły przez całkiem zwyczajna szafę, odnajdując magiczna krainę... Narnię! Po drugiej stronie powitał nas faun Tumnus, opowiadając o tym zaczarowanym miejscu. Następnie zobaczyliśmy złą, Biała Czarownice, która sprowadziła Edmunda na złą drogę, przekupując go ptasim mleczkiem. Po tym wstępie, poznaliśmy pozostała dwójkę rodzeństwa - Zuzannę i Piotra i przekonaliśmy ich, że Narnia istnieje oraz że warto tam powrócić. Przeszliśmy więc przez szafę jeszcze raz i poznając postacie mieszkające w Narnii, stworzyliśmy własne herby.
Wieczorem, najgrzeczniejsze osoby zostały wyróżnione piankami i wysłuchaliśmy fragmentu z książki.
Drugiego dnia wybraliśmy się na podchody, rozwiązując zadania związane z naszą tematyką Po zabawach na dworze przećwiczyliśmy nasz taniec na Wesołka aby się trochę rozgrzać.
Po obiedzie stała się rzecz straszna- Biała Czarownica porwała Edmunda zadaniem zuchów było zdobycie czterech artefaktów, aby odzyskać go z rąk wiedźmy. Następnie wróciliśmy do hotelu i zrobiliśmy nasze amulety Aslana by chroniły nas przed złem. Pod wieczór zrobiliśmy mały pokaz talentów na królewskim dworze. Zuchy zaskoczyły swoją kreatywnością i zdolnościami.
Przed spaniem nauczyliśmy się kilku kroków menueta i kolejne osoby zostały wyróżnione.
Trzeciego dnia obchodziliśmy urodziny Julki a następnie wybraliśmy się na turniej rycerski Na punktach czekały na nas wyścigi konne, pojedynek na piankowe miecze, szycie oraz strzał do celu i dodatkowe zadania ukryte w balonach. Gdy wróciliśmy przed obiadem zrobiliśmy z serwetek specjalne kieszonki na sztućce.
Po obiedzie, musieliśmy posprzątać bałagan jaki Biała Czarownica zostawiła w Narnii. Potem zabraliśmy się za robienie znaków do krain sąsiadujących z Narnią. Następnie odwiedził nas druh Patryk, który pokazał jak obchodzić się z mieczem- zuchy miały wielka frajdę!Po kolacji odbyła się koronacja nowych królów i królowych Narnii oraz wielki bal, na którym nauczyliśmy się nowych tańców
Wieczorem do naszego grona osób ze znaczkiem zucha dołączyli Czarek, Oskar, Layla i Zuzia. Gratulujemy!
Na sam koniec zagraliśmy w narnijska mafię i wyszliśmy na trochę na dwór zasmakować odrobinki gier nocnych
Ostatniego dnia zuchy dostały dyplomy ukończenia zimowiska "Lew, czarownica i stara szafa" oraz zebrały ogrom sprawności odwiedziła nas jeszcze Komendantka Chorągwi- Anna Peterko i zuchy zmęczone lecz zadowolone wróciły pełne emocji i z bagażem nowych doświadczeń do domu.

(kliknij zdjęcie poniżej aby zobaczyć całą galerię zdjęć)

Drużyna drużynowych to pomysł obecnej komendy na zintegrowanie i wsparcie wszystkich drużynowych w hufcu - tych, którzy w pierwszym szeregu regularnie pracują z młodzieżą i dziećmi. Aby realizować to zadanie konieczne jest pozostawanie w stałym dialogu. W związku z tym nowy 2020 rok rozpoczął się właśnie spotkaniem komendy hufca z drużynowymi na terenie naszego Ośrodka Harcerskiego w Kokotku.

14 stycznia odbyło się seminarium władz Chorągwi Śląskiej ZHP, na którym został podsumowany intensywny rok pracy, a także omówiono kierunki działania na następne miesiące. Nasz Hufiec reprezentował druh Komendant Mariusz Maciów. Jako Członek Rady Naczelnej ZHP. Wszyscy członkowie naszego hufca zawsze chętnie biorą udział w spotkaniach rangi chorągwianej.

 

Dzięki facebookowym stronom naszych drużyn możemy śledzić ich losy i czasem wirtualnie odwiedzić ich na zbiórce. Oto relacja wprost ze zbiórki Tropicieli Marzeń - Gromady zuchowej z Olesna:

Historię trzeba szanować i pielęgnować. Historię trzeba dzieciom pokazywać i uczyć ich uznania dla Wielkich ludzi i ważnych chwil! Dlatego też dzisiaj nasze zuszki dotknęły kolejnego kawałka skautowej i oleskiej historii, aby dowiedzieć się czym jest Dzień Myśli Braterskiej? Jak go obchodzimy i dlaczego? Kim był Generał Robert Baden Powell? Czym jest węzeł przyjaźni i jak przyjaciół można znaleźć? Rysowaliśmy węzeł przyjaźni, szukaliśmy ukrytych liter, które zdradziły nam tematykę zbiórki. Widzieliśmy prezentacje o harcerzach i skautach z CAŁEGO świata! Zobaczyliśmy też kroniki Oleskiego Hufca, nie umieliśmy oderwać od nich oczu! Jak piękna historię ma nasz szczep i hufiec! Na końcu druhna Emilka przeczytała nam gawędę o przyjaźni czuj!
A zbiórkę zrobiła dla Nas druhna Laura, za co bardzo jej dziękujemy
Do zobaczenia za tydzień
Czuj!
pwd. Olga Spychała

Zapraszamy do obserwowania strony gromady na facebooku: https://www.facebook.com/6gzolesno/

Tegoroczną edycję finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspierała silna ekipa naszych harcerzy w Lublińcu. Służba bliźniemu to nasze ideały, zawsze i wszędzie będziemy stawać w obronie i imieniu słabszych oraz potrzebujących. Zapał młodych ludzi pięknie dopasowuje się do idei do akcji. Będziemy grać z Wami do końca świata i jeden dzień dłużej!

(kliknij zdjęcie poniżej, aby zobaczyć całą galerię)

Nowy Rok to nowe wyzwania - szczególnie dla ambitnych instruktorów naszego hufca!
Pracując na historią naszych harcerzy druh Bartek Zbączyniak często sięga do historii miasta Lubliniec z tamtego okresu. Jak sam mówi - pomaga mu to lepiej ją zrozumieć i opisać. Dlatego postanowił on jako uzupełnienie swojej pasji stworzyć także stronę poświęconą tylko historii Lublińca, powiatu, a także ukazującą piękno tych stron. Na stronie poza tekstami druha Bartka będą ukazywać się także teksty i zdjęcia innych osób, które kochają Lubliniec! Jesteśmy wielkimi fanami pasji jakiej poświęca się druh i serdecznie zapraszamy do śledzenia, a także współtworzenia tego nowego projektu.

Oto link do strony: http://bytom.ehost.pl/lubliniec/

11 stycznia w chorzowskim hotelu Scout odbyła się druga z czterech zaplanowanych konferencji instruktorskich, podczas których omawiana jest strategia Chorągwi Śląskiej ZHP. Hasłem tego spotkania były "Instruktorskie postawy". Uczestnicy rozmawiali na temat budowania harcerskiego autorytetu, kodeksu instruktorskiego oraz systemu motywowania kadry. Przedstawicielem naszego hufca była pwd. Olga Spychała.

Gromady zuchowe naszego hufca włączają się aktywnie w lokalne wydarzenia. Tym razem zwarci i gotowi stawili się..  w koronach! Zuchy 6 stycznia z okazji Święta Trzech Króli wzięły udział  w organizowanym w Lublińcu orszaku. Zobaczcie sami jakie uśmiechy!