Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

To już 28 lat mija od kiedy po raz pierwszy harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Polski. Kierując się słowami Papieża Franciszka „Idź i głoś”, niezmiennie co roku podejmują się oni zadania dostarczenia „światła” z Betlejem do każdego miasta, instytucji, parafii i każdej polskiej rodziny.

16 grudnia 2018r. harcerze i harcerki z lublinieckiego Hufca im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z Częstochowy, aby później przekazać go mieszkańcom naszego powiatu. Stało się to 20 grudnia w Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati podczas rorat, kiedy to druh Komendant hm. Mariusz Maciów w asyście instruktorów i harcerzy uroczyście wniósł światło do kościoła garnizonowego.

ogien betlejemski2018rfr2

Po zakończeniu Mszy Świętej instruktorzy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Klubu Garnizonowego JW Komandosów na uroczystą wigilię instruktorską. Jak to w naszej tradycji bywa spotkanie rozpoczęło się od świątecznych życzeń, oraz od połamania się opłatkiem. Były też prezenty pod choinką, dla każdej drużyny – wykonane samodzielnie przez harcerzy. Harcerska kreatywność nie zna granic więc wśród nich znalazły się między innymi - drewniana podświetlana harcerska choinka, olbrzymie litery – balony z numerem drużyny czy karton ze słodyczami.

W trakcji wigilii - druh Komendant, odznaczył medalem „Za zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec” panią Annę Jonczyk-Drzymałę - zastępczynię Burmistrza Lublińca oraz pana Janusza Bulę - Komendanta Powiatowego PSP. Pani Ania komentując harcerskie wyróżnienie powiedziała, że ten rok był dla niej bardzo wyjątkowy, ale takiego wyróżnienia jakie ją dzisiaj spotkało nie spodziewała się. Medal „za zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec” przyznawany jest przez Komendę Hufca ZHP Lubliniec nie tylko harcerzom i instruktorom, ale również przyjaciołom i osobom, które wspierają harcerstwo w naszym powiecie.

Życzenia świąteczne harcerzom złożył obecny na wigilii pan Edward Maniura Burmistrz Miasta Lublińca, który rok temu otrzymał najwyższe harcerskie wyróżnienie „Laskę Skautową” oraz druh Gabriel Podbioł Przewodniczący Rady Miasta. Następnie harcerze przekazali lampiony z Betlejemskim Światłem przybyłym gościom wśród których byli - ks. Kondrad Mrozek, pan Krzysztof Olczyk Przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciel JWK i Jednostki Wojskowej z Szumiradu oraz byli Komendanci Lublinieckiego Hufca.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować księdzu ppłk. Robertowi Krzysztofiakowi za pomoc w przygotowaniach, prowadzenie mszy oraz Słowo Boże.

ogien betlejemski2018rfr

Nieść chętna pomoc bliźnim to nasze zadanie 😊 Dzięki inicjatywie drużynowej 48 DW Wagabunda z 3 Szczepu Feniks w Oleśnie pwd. Marty Dembowskiej podjęliśmy się uczestnictwa w akcji Szlachetną Paczka. Mobilizacja i gorące serca wielu ludzi pozwoliły nam dziś zebrać mnóstwo rzeczy i przygotować paczki świąteczne dla rodzin w potrzebie. Pełni dumy dziękujemy druhnie za pomysł, wszystkim, którzy nas wsparli za zaangażowanie i pomoc oraz dobre serce.
Pomagajmy!

W miniony weekend (30.11-02.12.br) zuchy z 38 GZ "Zielone Piórka" II szczepu "Zielona Ósemka", 88 GZ "Włóczykije" i 8 GZ "Złote Koniczynki" przeniosły się do zupełnie innego świata – znaleźli się w Zwierzogrodzie.


Biwak rozpoczął się od wprowadzenia do tematyki. Nasi nowi rekruci zostali przydzieleni do zastępów, każdy oddział składał się ze zwierząt z jednego klimatu, tzw. grupy systematycznej. Mieliśmy więc zwierzęta morskie, domowe, leśne czy pustynne. Grupy miały za zadanie wymyślić, jak będą się charakteryzować: szukali więc odpowiedniego okrzyku dla zastępu i obrzędowości. Pierwszej nocy obejrzeli także bajkę, by lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Następnego dnia zuchy czekało trudne policyjne szkolenie. Dowiedziały się bowiem, iż w mieście znikają zwierzęta. Ich zadaniem było złapać przestępcę, jednak musieli się do tego wpierw odpowiednio przygotować. Zaraz po zakończeniu szkolenia młodzi policjanci dostali pierwszą sprawę – chodziło o zaginięcie kaczki. Głównym podejrzanym okazał się Tygrys. Sprytne zuchy postanowiły go przesłuchać za pomocą metod, których się wcześniej nauczyły. Zwierzę oczywiście uległo i wyjawiło bardzo istotne informacje. Dzięki nim, podczas długiej gry terenowej udało się schwytać winowajcę odpowiedzialnego za tajemnicze zniknięcia zwierząt. Na następnych zajęciach więc mogli stworzyć swoją własną odznakę z masy solnej!
Podczas sobotniej nocy parę zuchów otrzymało znaczki zucha. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na ich harcerskim szlaku.
zdjęcia: druhna Agnieszka Mieczkowska

(kliknij zdjęcie poniżej by zobaczyć wszystkie)

 

 
Listopad dla naszego Ośrodka jest miesiącem bardzo szkoleniowym. Najpierw kurs przewodnikowski a teraz warsztaty przygotowane przez nasz hufiec pod nazwą Hufiec 3.0 - nowe technologie w harcerstwie. Instruktorzy oraz osoby cywilne z całej Polski przyjechały do Kokotka aby zgłębić "tajnik" zbiórek społecznościowy na swoje kampanie, poznać jak wyglądają social media, komunikacja w grupie oraz networking. Różnorodność zajęć spowodowała chęć stałego kontaktu między sobą, wymianę poglądów i wspólną pracę. 
Organizatorami z ramienia naszego hufca byli : druh Piotr Widera i druh Jakub Mann przy współpracy pani Kariny Woźniak z Fundacji Przedsiębiorczości PL.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły następujące firmy i instytucje : pomagamy.im, Sieć Szkół Językowych "Naczyńscy", Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, BREND24, sprawny.marketing, 
 
Zapraszamy na wyjątkową relację napisaną przez druha Łukasza Hendrysiaka 
 
Zawsze zmieniamy wersję oprogramowania na lepszą!

W dniach 23-25 listopada 2018 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym “Kokotek” w Lublińcu odbyło się szkolenie Hufiec 3.0. Nazwa słusznie kojarzy się z popularnym oznaczeniem wyższej wersji oprogramowania, gdyż tym właśnie te szkolenie było - sposobem na hufiec w nowej odsłonie Na dobrą sprawę, kwestia dotyczy pozyskiwania środków.

Szybki rzut okiem na założenia programu

Standardowym systemem pozyskiwania środków w organizacji non-profit, jakim jest stowarzyszenie ZHP, jest składka członkowska oraz zadaniowa. Od tego typu podejścia zawsze wychodzimy i ono stanowi dla nas w naszym nazewnictwie “Hufiec 1.0”.

Jako części aktywnie działającej organizacji pożytku publicznego, hufce aktywnie pozyskują finansowanie ze środków publicznych, które wykorzystują na działania statutowe. Dla nas stanowi to wersję “Hufiec 2.0”. To, co kryje pod sobą nazwa “Hufiec 3.0”, to innowacyjne podejście do pozyskiwania środków w oparciu o wsparcie społecznościowe - crowdfunding. Jest to działanie, najczęściej w formie zbiórki, które solidaryzuje społeczność lokalną, która chce wesprzeć ciekawą inicjatywę swoimi środkami - środkami lokalnych przedsiębiorców, ale również innych członków owej społeczności. I tego właśnie uczyliśmy się na szkoleniu.

Hufiec 3.0 - 3 dniowe case study

Inicjatywa “Hufiec 3.0” stanowiła trzydniowe studium przypadku jednej z zakończonych największym sukcesem zbiórki typu crowfunding, przeprowadzonej przez Hufiec ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. O samej akcji więcej dowiesz się ze strony https://pomagamy.im/kokotek. Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem, a jej organizatorzy postanowili podzielić się swoją wiedzą z zainteresowanymi uczestnikami szkolenia - osobami cywilnymi oraz członkami innych hufców, a także wymienić się z nimi posiadanymi informacjami. Sama inicjatywa została również rozszerzona o dodatkowe wystąpienia zaproszonych gości, rozszerzające tematykę samego szkolenia.

A jak to w rzeczywistości wyglądało

Wszystko rozpoczęło się już w piątek. Uczestnicy zaczęli się zjeżdżać, a my już o 19:30, po kolacji i uroczystym rozpoczęciu kursu, zaczęliśmy blok prowadzony przez phm. Marka Pęczaka z Hufca Zabrze. Był to blok dotyczący szeroko pojętej aktywności w Social Mediach oraz właściwej komunikacji z wykorzystaniem tego kanału. Były hashtagi, były fanpage, były strony i nakładki na zdjęcia, były narzędzia graficzne oraz analityczne. W skrócie - ogrom praktycznej wiedzy, która z pewnością pozwoli uczestnikom na uniknięcie w przyszłości wielu błędów.

Wieczór, jak na prawdziwej harcerskiej imprezie, upłynął na śpiewankach dostępnych dla chętnych uczestników.

Sobota zaczęła się od razu prawdziwą, wiedzową petardą. Od 8:40 do 15:40 odbyły się w sumie dwa panele, prowadzone naprzemienne. Na pierwszym druh Jakub Mann przeprowadził dokładną, merytoryczną “rozbiórkę” akcji “Wspieramy Kokotek!” na części pierwsze. Przeanalizowana została struktura akcji, jej najważniejsze elementy oraz system

pracy nad akcją krok po kroku, aż po jej podsumowanie. Równocześnie na drugim panelu, Pani Karina Woźniak, Prezes Fundacji Przedsiębiorczości PL, przeprowadziła w formie warsztatowej mocno merytoryczne zajęcia z komunikacji. Uczestnicy poznawali etapy budowania zespołu, komunikat FUKO, podstawy komunikacji oraz wiele innych, niezwykle istotnych w codziennej komunikacji umiejętności.

Blok popołudniowo wieczorny rozpoczął się panelem prowadzonym przez phm. Piotra Widerę na temat skutecznego networkingu oraz analizą komunikacji z mediami podczas kampanii “Wspieramy Kokotek!”. Uczestnicy poznali zasadę “5 osób” oraz sposoby nawiązywania relacji pomocnych w realizacji zamierzeń. Po kolacji, kontynuacją bloku były case study innej, udanej zbiórki w formie crowdfundingu oraz możliwość przygotowania przez uczestników własnej zbiórki, pod czujnym okiem ekspertów. Pojawiły się obchody 100 lecia harcerstwa na ziemiach bytomskich, budowa kompleksu sportowego, rajd rowerowy oraz produkcja polarów dla harcerzy. Masa wiedzy i pozytywnej energii. Dzień zakończył się podsumowaniem oraz wieczorną grą w piłkarzyki i gry planszowe.

Niedziela zaczęła się nie mniej intensywnie od soboty. Uczestnicy szybko posprzątali pokoje i spakowani stawili się na zajęcia prowadzone przez Pana Mikołaja Naczyńskiego z Sieci Szkół Językowych Naczyńscy. Była spora dawka praktycznej wiedzy na temat tego, jak rozmawiać z przedsiębiorcami. Uczestnicy mieli również możliwość przygotować swoje projekty i spróbować zachęcić przedsiębiorców do wsparcia.

Kolejnym blokiem był blok prowadzony przez Pana Zdzisława Maklesa z Radia Katowice. W jego trakcie została przekazana jedna z ostatnich cegiełek, budujących pełen obraz właściwie przeprowadzonej kampanii - kontakt z mediami. Jak w przypadku bloku Pana Mikołaja Naczyńskiego, Pan Zdzisław Makles również prezentował spojrzenie niejako z “drugiej strony”, czyli pierwszego odbiorcy naszych działań. Dzięki temu obraz właściwej organizacji tego typu akcji stał się kompletny.

Przyjdzie rozstań czas…

Mimo sporego niedosytu, był to ostatni blok, który zakończył kurs. Nie czas jednak na smutek z tej okazji (choć wielu uczestnikom się on udzielił). Hufiec 3.0 z momentem swego końca, przestał być szkoleniem. Stał się społecznością - grupą ludzi, których łączy wiedza i chęć jej wymiany. Jeśli choć niewielka część wiedzy, która przepłynęła w trakcie tych intensywnych niemal trzech dni szkolenia, zostanie zastosowana w praktyce, to w naszym otoczeniu pojawi się bardzo wiele dobra, które rozprzestrzeni się dalej. Trzymajmy kciuki, by ta wizja się spełniła! Bo plany są i wymagają tylko realizacji!

Rzecznik prasowy Hufca
Piotr Widera
 
LINK do galerii : 
 
 
Link do recenzji szkolenia : 

Za nami już pierwszy biwak kursu przewodnikowskiego "Wędrujemy na szczyt", organizowany wspólnie przez KH ZHP w Piekarach Śląskich i KH ZHP w Lublińcu.

Nie zabrakło też i naszego Kręgu Instruktorskiego, chętnie prowadzimy z przyszłymi przewodnikami zajęcia i dzielimy się naszą wiedzą.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny, grudniowy biwak kursowy, który tym razem odbędzie się w Piekarach Śląskich! A uczestnikom kursu życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

(kliknij zdjęcie poniżej żeby zobaczyć więcej zdjęć z pierwszej części kursu)

Trwa zbiórka elektroodpadów , której inicjatorem jest Dominik Dobrowolski !

W trakcie październikowego biwaku harcerze hufca ZHP Lublinie "Laeta Silva" (uczniowie szkoły podstawowej nr 3 w Lublińcu) podczas realizowania sprawności Leśnica, dowiedzieli się jak dbać o środowisko na co dzień. Podczas spotkania z koordynatorką projektu na terenie Lubliniec i okolice Iwona Legencka harcerze porozmawiali o zagrożeniach jakimi są elektroodpady i inne niebezpieczne substancje. Dzieci dowiedziały się dlaczego tak ważne jest, aby właściwie je utylizować. Harcerze wykonali piękne plakaty, na których starali się pokazać jak dbać o planetę Ziemię. Zwieńczeniem cyklu tematycznego o ochronie środowiska, który zainicjowała opiekunka drużyny dh Katarzyna Michalak Owczarek oraz ekoakcji " Elektroodpady dają owoce" było oddanie zużytych baterii, a w zamian dzieci otrzymały przepyszne jabłuszka w sam raz do schrupania po intensywnej zbiórce.

(kliknij zdjęcie poniżej aby zobaczyć całą relację zdjęciową z tej zbiórki)

11/12 listopada drużynowi oraz komenda naszego hufca pojechali na pierwszy, wspólny wyjazd integracyjny do malowniczego Zakopanego. Prócz spaceru na Gubałówce i podziwiana gór odbyliśmy bardzo ważne rozmowy przy cieple kominka. Wiele ustaliliśmy, dowiedzieliśmy się o sobie wzajemnie, ale jeszcze więcej mamy zamiar zrealizować. W ramach wdzięczności, jako drużynowi, wręczyliśmy druhnie Karola oraz druhom Mariusz i Błażej specjalne szarfy z tytułami. Sami również dostaliśmy od nich prezenty.
To dopiero początek - mamy jeszcze bardzo dużo planów i nie możemy się doczekać, aż je zrealizujemy.

dh. Paulina Kędzia

(kliknij zdjęcie poniżej żeby zobaczyć pełną relację zdjęciową)

To był wyjątkowy i szczególny dzień. 1 listopada tego roku świętowaliśmy hucznie 100 lat Niepodległej Polski. W Lublińcu ponad 80-osobowa reprezentacja naszego Hufca uczestniczyła w uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu. W Oleśnie również 3 Szczep Feniks brał udział w obchodach na mszy świętej w kościele i uroczystym apelu pod pomnikiem Lotników Polskich.

Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy. Służba.

(kliknij poniższe zdjęcie żeby zobaczyć całą relację zdjęciową)

 

W czwartek 25 października 2018 r. przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Lublińcu odwiedził komendant Hufca ZHP Lubliniec druh hm Mariusz Maciów. Dzieci mogły zobaczyć strój harcerski, poznać niektóre zwyczaje oraz symbole harcerskie. Liski Urwiski :) miały także możliwość nauczyć się składać koc metodą harcerską. Przedszkolaki - jak można zauważyć na zdjęciach - były zadowolone ze spotkania, co wyraziły podziękowaniami i zaproszeniem gościa na kolejne spotkanie. Brawo druhu Mariuszu!

48 DW "Wagabunda" z 3 Szczepu Feniks w Oleśnie podbija górskie szlaki!

Góry, góry i po górach! Kilka osób z naszej drużyny było wyjeździe w góry (i na pewno nie ostatnim może następnym razem zabierzemy się wszyscy?)
Parę słów od dh Natalii opisujące ich wyjazd:
"Świetna zabawa, pot, mgła i cudowne foty. Przed zdobyciem Wielkiej Sowy spędziliśmy noc "na glebie" w Zygmuntówce, w ośrodku z pysznym jedzonkiem i gorącym piecykiem. Góry jeszcze nigdy nie były tak tajemnicze, a to z powodu gęstej mgły, która nie dopuszczała naszym oczkom zobaczyć gdzie prowadzi nasza droga. Teraz już we własnych domkach jedynie możemy wspominać cudowny weekend. Czuwaj!

pwd. Marta Dembowska

 

Nasi kochani harcerze z Koszęcina o swojej zbiórce z dnia 1 listopada piszą tak:

Dzisiejsza zbiórka połączyła zuchy i harcerzy! Zaczęliśmy od podziału na patrole, szybkie wymyślenie nazw, plakatów i w drogę: na grę terenową! Gra, była w tematyce święta dziadów, po to, by przybliżyć tradycje naszych przodków - słowian. Zuchy i harcerze musieli pomóc duszkom w ich problemach, a nie było to zadanie łatwe, bo duszki miały różne zachcianki, od haftowania przez malowanie portretów, do pisania i szyfrowania listów miłosnych! Mimo to, nasi śmiałkowie podołali zadaniu i przeżyli wspaniałą przygodę tropem błędnych ogników i duszków. Na koniec stanęliśmy w wielkim harcerskim kręgu i zakończyliśmy pierwszą w tym roku harcerskim zbiórkę łączoną 88 GZ i 78 DH.

Na zbiórce 1 listopada zuchy oraz harcerze 38 DH" Zielone Pióra" Szczepu " Zielona Ósemka" mieli okazję gościć druha Kajtka oraz druha Bartka z Historia Hufca ZHP Lubliniec 🤗 jak możecie się domyślić, poznali nieco historii naszego hufca. Wszystko to dzięki pięknym rysunkom przedstawiającym poszczególne wydarzenia w okresie międzywojennym. Byli niczym Sherlock Holmes i próbowali powiedzieć, co się dzieje na obrazku, który dostali. Oczywiście byli  bardzo sprytni i poradzili sobie doskonale!
Tydzień wcześniej natomiast robili starannie kotyliony z okazji zbliżającego się święta Odzyskania Niepodległości

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

 

16 DSH "Incognito" z 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie pragnie poinformować, że dokonała podziału na zastępy. Zastęp chłopców nosi nazwę
"Sil reyth", a zastęp dziewczyn "Fimmiti". Życzymy wszystkim nowym funkcyjnym owocnej pracy!

24 października w 27 GZ Legendarne Smoki odbyła się kolejna zbiórka z Akademi Pana Kleksa. Byliśmy dzisiaj na lekcji bańkografi i plasografi i zrobiliśmy swój własny posiłek w akademi. Oczywiście było dużo nowych pląsów. Wzieliśmy też udział w akcji "Recykling daje owoce". Dowiedzieliśmy się że nie możemy ich wyrzucać do śmieci. Daliśmy prezent naszej druhnie Kasi z okazji Dnia Nauczyciela 😃.Chodziaż bylo nas troszkę mniej niż ostatnio to świetnie się bawiliśmy. GRATULUJEMY naszym kolegom i koleżankom z klas 1 którzy mieli dzisiaj pasowanie na pierwszoklasistów...


elekrobaterie2018ede2

20 października 2018 roku druhny i druhowie z lublinieckich drużyn oraz członkowie Komisji Historycznej im. Krystyny Rożniewskiej działającej przy Komendzie Hufca ZHP złożyli wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą harcerzy poległych podczas II wojny światowej oraz pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu.

74gpprodziny2018ujuf

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Lubliniec odwiedziło kilkadziesiąt osób należących do rodzin żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Odbyło się powitanie gości, odznaczenie najbardziej zasłużonych pamiątkowymi medalami z okazji X Zjazdu Rodzin 74 Gpp, a także prezentacja historii miasta i stacjonującego tu w latach międzywojennych pułku, który bardzo zasłużył się dla Lublińca i kraju. Nie zabrakło wzruszeń, kiedy goście wspominali swoje młode lata spędzone na frontach II wojny światowej. Na ekranie pojawiały się zdjęcia ojców, dziadków, pradziadków osób obecnych na sali. Po przejściu na Cmentarz Wojskowy odbył się apel poległych prowadzony przez organizatora spotkania – Mariana Berbesza. Harcerze uczcili pamięć żołnierzy oraz druhów i druhen poległych podczas wojny.

74gpprodziny2018ujuf2

Nie tylko na Cmentarzu Wojskowym, ale także na placu Pawła Golasia, pod niedawno odsłoniętą tablicą zapłonął znicz i złożona została wiązanka kwiatów. Tym symbolicznym gestem pokazaliśmy, że pamiętamy i podziwiamy, że czujemy duchową więź z tymi wszystkimi, dla których ważne są wartości patriotyczne.

74gpprodziny2018ujuf23

W ten weekend w Katowicach odbywa się IX Zjazd Chorągwi Śląskiej. Ważne wydarzenie. W sobotę w Katowicach gościli także harcerze ze Szczepu "Milenium", którzy postanowili poznać to ciekawe miasto:) Oczywiście obejrzenie wszystkiego co oferują Katowice nie jest możliwe w kilka godzin - więc musieli wybrać tylko kilka miejsc. Na co się zdecydowali? Odwiedzili Plac Sejmu Śląskiego i posłuchali o dwóch adwersarzach, których pomniki stoją prawie obok siebie, mowa o Józefie Piłsudskim i Wojciechu Korfantym.

katowiceharcerze2018tg

Przez prawie dwie godziny obcowali ze starymi komputerami - w największej i najwspanialszej na świecie placówce:) tego typu - "Muzeum Komputerów". Nie tylko dowiedzieli się sporo o tych maszynach, ale mogli zagrać w gry z lat 80 i 90:)

katowiceharcerze2018tg2

Oddali też hołd poległym harcerzom i harcerkom, którzy zginęli w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939r. pod Wieżą Spadochronową.

katowiceharcerze2018tg23

Na koniec starali się wydostać z tak popularnych ostatnio w naszym kraju "Escape roomów". Udało się wszystkim trzem grupom. Brawo!!!

katowiceharcerze2018tg234

I niestety musieli już wracać. Ta wizyta w stolicy Województwa Śląskiego na pewno nie będzie ich ostatnią:)

 
Jak co roku, grupa harcerzy z naszego hufca wybrała się na Rajd Rajd Pieszy im. Szarych Szeregów. To już XVI edycja tej imprezy, której od wielu lat jesteśmy integralną częścią. Jesienna aura, piękne tereny, kilometry u boku przyjaciół, dreszczyk emocji podczas gier terenowych i rywalizacja w turnieju siatkówki po raz kolejny zapadną nam w pamięć. Impreza trwała 3 dni i zgromadziła ponad 300 harcerzy Chorągwi Śląskiej. Pierwszego dnia trasa pełna przygotowanych dla nas zadań rozpoczęła się już przy samej stacji kolejowej. Do Szkoły w Myszkowie, która była miejscem naszego zakwaterowania na ten weekend dotarliśmy po kilku próbach już całkowicie pochłonięci tematyką rajdu. Zmęczeni, ale szczęśliwi odsapnęliśmy chwilkę po czym spotkaliśmy się wszyscy na wspólnym apelu i krótkim kominku. Po zameldowaniu, przy blasku świec odczytując fragmenty różnych dzieł literackich przybliżyliśmy sobie postać Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, którego historia miała się okazać nam niebawem szczególnie bliska.  Kiedy zrobiło się późno ruszyliśmy na kolejną z przygotowanych dla nas atrakcję - Grę Nocną. Biegając ulicami miasta, rywalizując z innymi patrolami szukaliśmy członków organizacji Szarych Szeregów, którym moglibyśmy pomóc, w zamian gromadząc "amunicję i broń". Kilku najszybszym i najbardziej skutecznym grupom udało się dostać do finału gry, w której mieli okazję wziąć udział w małej rekonstrukcji odbicia "Rudego" z furmanki. Tej misji towarzyszył wyjątkowe emocje, mogliśmy poczuć adrenalinę i spróbować zrozumieć bohaterstwo harcerzy podczas akcji w trakcie drugiej wojny światowej.
 
W sobotę z samego rano wyruszyliśmy na całodzienną Grę. Trasa licząca około 30 km skrywała kilka zadań specjalnych. Spacerowaliśmy leśnymi ścieżkami, malując znaki polski walczącej na murach, ratując uwięzionych Polaków i ćwicząc strzelanie do celu. Byliśmy zachwyceni tą atmosferą, a wspólnie spędzony czas podczas marszu zacieśnił nasze więzy przyjaźni. Na tych, którym wystarczyło jeszcze sił czekał turniej piłki siatkowej, w którym nasz hufiec wystawił jeden zespół. Podczas tego aktywnego weekendu dużo śpiewaliśmy, poznawaliśmy, śmialiśmy się. Jak zwykle to była wspaniała przygoda. W niedziele, trzeciego dnia nadszedł czas podsumowań, pożegnań i powrotów do domu.
Harcerze Hufca Lubliniec zajęli kolejno:
3. miejsce - patrol "Hmm"
2. miejsce - patrol "Szyszunie kwantowe".
To było fe! To było fe! To było fenomenalne, fantastyczne, no i fajne! :)
 
Druhna Zuzia Tiffert
 
(kliknij zdjęcie poniżej by zobaczyć pełną relację zdjęciową)
 

 

Niedawno odbył się biwak 9DH Lekka Stopa.
Oto ich relacja.

W dniach 21-23.09 9tkowicze bawili się i wariowali w KOKOcyrku 😎😄 Przez cały weekend zmagaliśmy się z zadaniami, które wyznaczył nam Klaun, nie daliśmy się zagiąć i lekko go poddenerwowaliśmy. 😈 Gra nocna będzie nasza słodką tajemnicą 😂😉 Wspólnie przeżyliśmy wspaniałą przygodę i mamy nadzieję że w tak doborowym towarzystwie nie widzieliśmy się ostatni raz 💕 Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za zaangażowanie w zajęcia a druhnie Krysi, komendzie hufca oraz technicznym za całą otoczke. Gdyby nie wy, nie spędzilibyśmy tak wspaniałego weekendu. Dziękuję ❤️ I oczywiście mojej wspaniałej kadrze, za to że po prostu jesteście i razem dajemy radę 💪💕
"Przy innym ogniu, w inną noc"

 

1 września w w siedzibie Harcerskiego Klubu Łączności Hufca Lubliniec SP9ZAK, na pierwszej w tym roku harcerskim wyjazdowej zbiórce, spotkali się łącznościowcy naszej Chorągwi.
Stacja klubowa SP9ZAK zlokalizowana na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku zrobiła na uczestnikach zbiórki duże wrażenie. Siedziba stacji mieści się w murowanym, odnowionym domku kempingowym. Wyposażona w radiostacje na pasma krótkofalowe oraz UKF, z antenami zamontowanymi na 27-metrowych masztach, od pięćdziesięciu lat znana jest w środowisku krótkofalowców z najdalszych zakątków kuli ziemskiej.
W zbiórce udział wzięli druhowie z następujących klubów łączności:
SP9ZAK HKŁ "Delta" Hufiec Lubliniec,
SP9ZBR HKŁ Hufca Tarnowskie Góry,
SP9ZPS HKŁ "Posmyk"Hufca Piekary Sląskie,
SP9ZEW HKŁ "Rezonans" Hufca Zawiercie
SP9ZHR HKK Hufca Chorzów
SP9ZHP CHKŁ Ośrodek Harcerski Chorzów

Na zbiórce
- Podsumowano działalność inspektoratu łączności w roku harcerskim 2017/2018,
- Ustalono główne zamierzenia na rok harcerski 2018/2019,
- Zapoznano się z sprzętem do radioorientacji sportowej, jakim dysponuje Chorągwiany Klub Łączności SP9ZHP, Ponadto uczestnicy zbiórki wzięli udział w apelu, podsumowującym Zlot Hufca Lubliniec.
Zlot ten, organizowany był z okazji przyznania Hufcowi Lubliniec imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty .
Dziękujemy Komendzie Hufca Lubliniec za życzliwe przyjęcie uczestników zbiórki Inspektoratu Łączności, oraz harcerską atmosferę panującą na Zlocie.
Gorące podziękowania składamy również druhowi Karolowi DL3AU oraz Jackowi SP9RVC – operatorom stacji SP9ZAK za pomoc w organizacji tego spotkania.
Wszystkim druhnom I druhom Lublinieckiego Hufca im. 74 GPP życzymy wielu wspaniałych chwil na harcerskich szlakach.

Czuwaj!

Szef Inspektoratu Łączności
Sląskiej Chorągwi ZHP
hm Henryk Dyszy SQ9H

 

31 sierpnia miało miejsce wyjątkowe dla naszego hufca wydarzenie. Po długich staraniach udało nam się przyjąć imię 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. To wyjątkowy zaszczyt i honor. Przygotowywaliśmy się do tego dnia długo, dlatego też nasza radość przełożyła się na ogromne święto. W piątek odbyła się uroczysta Msza Święta, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, wręczenie laski scoutowej burmistrzowi miasta Olesno i wieloletniemu przyjacielowi harcerzy Panu Sylwestrowi Lewickiemu. Następnie uczestnicy wydarzenia wspólnie odbyli wędrówkę do Ośrodka na Kokotku, gdzie miała miejsca dalsza część atrakcji.

 

 

Tam harcerze, instruktorzy i goście doskonale bawili się w trakcie koncertu zespołu harcerskiego "Wszyscy byliśmy harcerzami". Wieczorną ciemność rozświetliło wielkie harcerskie ognisko, którym towarzyszył śpiew i opowieści, między innymi gawęda druha Bartka Zbączyniaka. Kolejny dzień wykorzystaliśmy bardzo aktywnie i korzystając z tego spotkania wszystkich środowisk naszego hufca urządziliśmy turniej sportowy.

To było nasze wielkie harcerskie święto.

(aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij w zdjęcie poniżej)

 

18 sierpnia na grobie druha Mariana Ożarowskiego w imieniu zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pamięci druha Zuzanna Pradela i druh Błażej Widera. Pamiętamy

 

 

2018 rok to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a także powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Mając na uwadze te wydarzenia, zorganizowano Zlot ZHP Gdańsk 2018, w którym uczestniczyła trzynastoosobowa reprezentacja naszego hufca.
W dniach 6-16.08 zostaliśmy częścią ponad 12 tysięcy harcerzy, którzy brali udział w zlocie Każdego dnia realizowaliśmy nowy moduł: służbę, cywilizację, rozwój, naturę, kalejdoskop, źródło i dziedzictwo. Rozpoczynaliśmy zajęcia modułowe we wczesnych godzinach porannych, by późnym popołudniem zdążyć przygotować sobie obiad (tak, samodzielnie!) nim zaczną się atrakcje wieczorne. Stały przed nami otworem różnorakie stoiska z jedzeniem, warsztaty, zabawy czy inne miejsca idealne do integracji – w tym także koncerty!


Przykładowo, realizując moduł służba, wybraliśmy się na wycieczkę do Malborka. Po kilku godzinach zwiedzania pomogliśmy polerować zbroje i malować słupki. Moduł dziedzictwo natomiast oferował nam wycieczkę do Gdańska, gdzie mogliśmy wziąć udział w grze terenowej – a ponieważ miasto bardzo nam się spodobało, przyjechaliśmy tam również podczas modułu kalejdoskop, czyli czasu wolnego. Odwiedziliśmy również obowiązkowo plażę!
W trakcie zlotu mieliśmy wiele okazji, by poczuć wszechobecne braterstwo; podczas apelu inauguracyjnego odnowiliśmy swoje Przyrzeczenie Harcerskie. Zaprzyjaźniliśmy się z pobliskimi hufcami, wymieniliśmy się doświadczeniami, poznaliśmy świetnych ludzi.
Nie sposób przedstawić magię tego wydarzenia, lecz poniższe zdjęcia pomogą przybliżyć panującą w tamtym miejscu atmosferę. Zapraszamy również do obejrzenia pięknych fotorelacji i filmów na stronie Zlot ZHP Gdańsk 2018!

Druhna Paulina Kędzia

(aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij poniższe zdjęcie)

Wczoraj w Oleśnie z okazji organizowanych w mieście Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się Gra Terenowa. Organizatorami gry byli 3 Szczep "Feniks" wraz z Urzędem Miasta Olesno. Gra nosiła nazwę "Mury, Bramy, Kramy", a zadania przygotowane na trasie dotyczyły historii, topografii i zabytków miasta. W Grze wzięło udział 5 patroli. Po spacerze ulicami miasta, pokonanych wyzwaniach na uczestników czekał pyszny poczęstunek oraz nagrody. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta za współpracę oraz harcerzom z drużyn "Sokoły, "Incognito" i "Wagabunda" za obecność.
 
Czuwaj
 
(aby zobaczyć całą relację zdjęciową kliknij w zdjęcie poniżej)

W dniach od 02.07-04.07.2018r w Droniowicach odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży z udziałem zuchów i harcerzy z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły”. Pod opieką phm. Ewy Majczak , Ireny Droździok, Marzeny Literackiej i Joanny Malinowskiej bawiło się 45 dzieci. W tym roku nasza akcja odbywała się w tematyce „Od prehistorii do współczesności…”
W poniedziałek 02.07. 2018 w Droniowicach miał miejsce pierwszy dzień naszej podróż wehikuł czasu pt. Podróż do świata dinozaurów” dzieci oglądały prezentację multimedialną pt.” Świat dinozaurów”. Brały udział w biegu terenowym „Odnaleźć dinozaura” przygotowanym przez dh Kamilę Majczak,. Podczas którego uczestnicy poszukiwali wielkich puzzli by potem wspólnymi siłami każdy z zastępów mógł stworzyć jedyny w swoim rodzaju obraz z sylwetką Ti-Rexa. Po powrocie wszystkich drużyn odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne gdzie oprócz stworzenia Ti-Rexa z odnalezionych elementów, każdy wykonał własną miniaturkę dinozaura oraz prehistoryczny brelok. Następnie miały miejsce wyścigi dinozaurów „Co fruwa a co biega? Najmłodsi brali udział w zajęciach tanecznych tańce przeplataniec. Na zakończenie naszego pełnego wrażeń dnia nie zabrakło pysznego poczęstunku.
Następnego dnia po szybko przespanej nocy we wtorek 03.07.2018 pod hasłem dnia „ Kiedy prehistoria miesza się z rzeczywistością” wyruszyliśmy na wycieczkę do Wadowic i Zatoru. W Wadowicach zwiedzaliśmy dom św. Jana Pawła II , odbyliśmy wycieczkę „tramwajem” -Szlakiem Jana Pawła II. zwiedziliśmy rynek w Wadowicach. Nie zabrakło nam też czasu na „wadowickie kremówki ” na które papież chodził po maturze . Następnie udaliśmy się do Zatorlandii, gdzie przebywaliśmy do samego wieczoru. W Zatorze cały świat wywrócił nam się do góry nogami. W dom do góry nogami wszyscy martwiliśmy się żeby zaparkowane auto w garażu nie spadło nam na głowę albo żeby nie spłynęła na nas woda z prysznica. Następnie udaliśmy się w głąb lasu gdzie z pośród krzewów i drzew naszym oczom ukazywały się ogromne ruchome dinozaury. Po pełnym przeżyć spacerze udaliśmy się do kina 5D gdzie oglądaliśmy film „Epoka dinozaurów”. Po projekcji filmu kolejką przejechaliśmy się do „Parku mitologii” tam pływając gondolą wśród mitologicznych postaci słuchaliśmy wspaniałych historii o nich. Na zakończenie naszego pobytu w Zatorze udaliśmy się do lunaparku gdzie czekało na nas wiele atrakcji m.in. karuzele, łódki, kolejki, samoloty, i inne atrakcje.
Po powrocie z emocjonującej wycieczki szybko zregenerowaliśmy siły i w środę 04.07.2018 postanowiliśmy się dowiedzieć Czy dinozaury lubią ogniska? Na początku udaliśmy się do Muzeum paleontologicznego w Lisowicach gdzie obejrzeliśmy film o wykopaliskach prowadzonych w tejże miejscowości oraz o odkryciu tamtejszego smoka wawelskiego. Podzielni na dwie grupy zwiedziliśmy muzeum i braliśmy udział w warsztatach pt.” Szukamy dinozaurów”. Z Lisowic pojechaliśmy do kina w Lublińcu gdzie podczas seansu filmu „Wyszczekani” nie umieliśmy przestać się śmiać. Z Lublińca udaliśmy się do Sadowa gdzie z niecierpliwością czekali na nas państwo Ewa i Henryk Woźniak . W ich przepięknym ogrodzie odbył się I Festiwal Piosenki ”Rozśpiewane Orły”, na którym odkryliśmy talent nie tylko muzyczne wielu uczestników. Następnie wysłuchaliśmy gawędy o wyprawie państwa Woźniak do Czarnogóry. Na zakończenie odbyło się ognisko. Po Pląsach i występie naszej drużyny nadszedł czas na pożegnanie, wszyscy uczestnicy akcji letniej otrzymali pamiątkowe odznaki i upominki. Osoby które pomogły w zorganizowaniu zajęć otrzymały pamiątkowe kubki i długopisy. Zajęcia na długo zapadną w pamięci wszystkim uczestnikom a „Świat dinozaurów” stał się trochę mniej tajemniczy. Wszystkim którzy pomogli nam w zorganizowaniu zajęć jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
phm. Ewa Majczak
 
(by zobaczyć pełną relację zdjęciową kliknij zdjęcie poniżej)

Półkolonie organizowane przez nasz hufiec trwają w najlepsze! Pogoda i humory dopisują. Zachęcamy gorąco do śledzenia naszej strony na facebooku, gdzie pojawiają się regularnie zdjęcia i relacje z zajęć i atrakcji przygotowywanych dla dzieci : https://www.facebook.com/HufiecLubliniec/

7 dnia lipca 2018 roku rozpoczęła się letnia przygoda harcerzy z 3 Szczepu Feniks z Olesna. W tym roku obozowali w Ośrodku Harcerskim Hufca Ruda Śląska w Kuźnicy. W ciągu dziesięciu dni wydarzyło się naprawdę wiele. Tematem przewodnim była "Kraina Krzywego Zwierciadła". Na zajęciach z nim związanych harcerze poznali historię Boga tej Krainy, któremu to jeden z jego zaufanych pomocników skradł głos. Uczestnicy musieli spotykać się z podejrzanymi czterema pomocnikami, poznawać ich, uczyć się od nich i bacznie obserwować ich zachowanie i zwyczaje. W ten sposób udało im się zdemaskować zdrajcę! Za nami wiele wyzwań, wspaniała wycieczka do Parku Trampolin w Łodzi, ogniska, śpiew, gry terenowe, konkurs talentów, zdobyte sprawności, otwarte próby na stopnie, śluby obozowe, olimpiady sportowe, pląsy.  Mamy nadzieję, że w naszych sercach na długo pozostaną zawarte tam przyjaźnie, nocne rozmowy, żarty, uśmiechy i wspomnienia.

pwd. Zuzanna Tiffert

(aby zobaczyć galerię zdjęć kliknij poniższe zdjęcie)

Harcerska Akcja Letnia - czas START! W środę 27.06 rozpoczęła się kolonia zuchowa 3 Szczepu Feniks. Dzieciaki wraz z druhną Olgą i Igą wybrały się na dziesięciodniową przygodę do Brzeźnicy Nowej, gdzie bawią się w ośrodku Hufca Ruda Śląska. Tematem i obrzędowością wypoczynku jest "Leśna przygoda". Oto pierwsza relacja zdjęciowa z dniu przyjazdu. Pozdrawiamy i życzymy dobrej zabawy!

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

24 czerwca w 96 rocznicę wkroczenia - 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty do Lublińca - instruktorzy Hufca Lubliniec: Piotr Widera, Bartek Zbączyniak wraz z druhną Emilią Onysek, oraz rekonstruktorzy z Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa, dzięki wsparciu Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika - by uczcić ten fakt, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, rozdawali mieszkańcom Lublińca specjalne okolicznościowe odznaki, oraz ulotki.
Następnie nasi instruktorzy wraz z panem Adam Kurus zapalili znicz pamięci pod tablicą pamiątkową poświęconą 74 GPP - na placu Golasia.
Pamiętamy!

Harcerski rok 2018 już prawie za nami! Zobaczcie jak szczep Zielona Ósemka świętowała zakończenie swoich zbiórek i wakację. Już nie długo do zobaczenia na obozie!

(kliknij zdjęcie poniżej by przejść do galerii zdjęć)

„3,2,1... szukam!” - słyszysz te słowa, a nadal nie masz kryjówki. Hm, stara szafa? To nie najgorszy pomysł. Wydaje się bardzo duża. Odsuwasz futra, płaszcze, aż twoja stopa ląduje w zupełnie innym świecie.
W miniony weekend, 15-17 czerwca br., zuchy oraz harcerze młodsi ze Szczep "Zielona Ósemka" - Hufiec Lubliniec przenieśli się do Narnii. Po alarmie tematycznym, czyli przebraniu się w stroje rycerzy i księżniczek w niecałą minutę, uczestnicy zostali przydzieleni do siedmiu zastępów. Praca w małych grupach była bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż na terenie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec (ups, Narnii!) zgromadziło się prawie 50 dzieci. Każdy był wyjątkowy i musiał stawić czoła Złej Królowie.
Już pierwszej nocy poznaliśmy różnych mieszkańców Narnii oraz ich problemy. Wymagali wielu rzeczy, a więc waleczni wysłańcy Aslana musieli im pomagać z ustaloną kolejnością, aby każdy z nich otrzymał to, czego potrzebuje. Smoki, czarodzieje i rozmawiające zwierzęta obdarowali zaufaniem naszych bohaterów dopiero następnego dnia, gdy sprawdzili ich umiejętności – m.in. celność, szybkość i kreatywność. Punktem kulminacyjnym biwaku była oczywiście nocna bitwa, podczas której dzieci musiały pokonać Złą Królową, trafiając w nią balonami z wodą i magicznym proszkiem. Mimo różnorakich przeszkód takich jak obrońcy Królowej, zuchy dały radę i uratowały Narnię!
Podczas tych trzech dni znalazł się oczywiście czas na różne przyjemności – balonówę, wspólne pląsy, sławną grę „minutkę”, czy „bramę-bramę” uwielbianą przez wszystkich harcerzy. Miłą niespodzianką był przepiękny tort urodzinowy druha Mateusza.
Sobotni wieczór wiązał się także z wieloma ważnymi wydarzeniami – nasz Szczep "Zielona Ósemka" - Hufiec Lubliniec zorganizował zakończenie roku harcerskiego, które zwieńczyło ognisko z kiełbaskami. Niedługo później, dwoje zuchów z 38 GZ "Zielone Piórka" II szczepu "Zielona Ósemka" złożyło Obietnicę Zuchową. Serdecznie gratulujemy!
A kiedy już świtało, z łóżka została wyciągnięta druhna Joanna z 8 GZ „Złote Koniczynki”, gdyż kadra zorganizowała jej bieg po zielony sznur. Tym samym oficjalnie została tam przyboczną.
Każdy zakończony biwak to mnóstwo wspomnień i ważnych chwil. I choć czuje się zmęczenie, z twarzy nie ustępuje uśmiech po tak cudownie wykorzystanych trzech dniach. Już niedługo zaczyna się HAL, a więc wszystkie zuchy i harcerze – do zobaczenia! Czuwaj!
#KOCHAMYKOKOTEK

Druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć całą relację)

Kochani przyjaciele, sympatycy a przede wszystkim nasi wspierający Bohaterowie. Jesteście niesamowici w ciągu tygodnia mamy kwotę prawie 7 tysięcy złotych. DZIĘKUJEMY. Piszą i będą o nas mówić. W dniu dzisiejszym w wydaniu Dziennika Zachodniego – Tygodnik Lubliniecki (nasz patron medialny) znajdziecie, podsumowanie pierwszych dni kampanii. Gazeta Nowiny Lublinieckie (wydawane przez Urząd Miasta Lublińca) zamieściły nasze zaproszenie do udziału w kampanii #KOCHAMKOKOTEK #WSPIERAMKOKOTEK.

koktekkocham2018yhyhy

Będą o nas mówić. Piątkowy poranek – bardzo wczesny bo już po godzinie 7 dh. Zuza Pradela oraz dh. Piotr Widera zameldowali się w Radiu Katowice w oddziale Częstochowskim opowiadając o kampanii, o rejsie naszych harcerzy oraz o tym co Hufiec ZHP planuje w najbliższym czasie. Audycja zostanie wyemitowana w niedzielny poranek między 6 a 7 rano na częstotliwości 98.4 FM – Częstochowa

koktekkocham2018yhyhy2

Do grona naszych Przyjaciół kampanii – Mecenasów dołączyły następujące firmy: Fundacja Przedsiębiorczości PL, Fly4you Adam Wojsyk, Shooters Factory Tomasz Kwintal. Bardzo dziękujemy naszym Przyjaciołom. Jeżeli twoja firma chce dołączyć do naszego grona prosimy o kontakt : zip@lubliniec.zhp.pl

19 maja br. na terenie OSW Kokotek odbył się Zjazd Nadzwyczajny Hufca ZHP Lubliniec. Spotkaliśmy się, aby wspólnie wybrać delegatów na Zjazd Wyborczy Chorągwi Śląskiej. Jednogłośnie reprezentantami naszego hufca zostali phm. Piotr Widera oraz phm. Karolina Widera. Wraz z nimi w Zjeździe będzie uczestniczyć również hm. Mariusz Maciów, który jako Komendant Hufca, także posiada mandat. W Zjeździe Nadzwyczajnym wzięło udział 41% procent uprawnionych do głosowania. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów spędziliśmy tę chwilę przy blasku ogniska. Ognisko było rozpalane (oczywiście jedną zapałką!) przez samego komendanta. Tradycyjnie zostali wybrani strażnicy ognia. Nie mogło zabraknąć oczywiście kokotkowego bigosu. Po wspólnym posiłku uścisnęliśmy sobie dłonie, tym samym kończąc spotkanie.

dh Paulina Kędzia

(kliknij zdjęcie by przejść do galerii)

Każdy z nas się czegoś boi - to zupełnie normalne, jednak ważne jest, by nad każdym strachem umieć zapanować - i tego właśnie uczyli się harcerze szczepu “Zielona Ósemka” w miniony weekend, podczas biwaku harcerskiego o tematyce “pokonywania własnych strachów”. Klasycznie był to czas spędzony bardzo aktywnie, uczestnicy poznawali historię zjawy nawiedzającej ośrodek i musieli udzielić jej pomocy, rozwikłując jej zagadkę. Odbyło się również spotkanie ze Strażą Pożarną, która przypomniała nam najważniejsze zasady pierwszej pomocy - bo tej wiedzy nigdy za wiele i opowiedziała o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku oraz pokazała młodzieży strażacki sprzęt, wóz oraz wytłumaczyła jak wygląda ciężka misja Strażaków, którzy przecież tak samo jak harcerze, zwracają się do siebie “druhu”. Pokazaliśmy też, że niestraszne są nam długie marsze - dzieciaki w wieku od 11 do 15 lat raźno wędrowały do Lublińca, (10500 metrów!) by uczestniczyć w organizowanej przez nasz Hufiec “Nocy Muzeów” która dotyczyła losów 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, a każdy mógł podziwiać broń zarówno z tamtych czasów jak i aktualnie używaną w Wojsku Polskim. Całość zakończyła się Apelem Poległych, po którym wróciliśmy do naszego kochanego Kokotka, by dalej kontynuować zajęcia. Najważniejszym elementem biwaku był oczywiście bieg zorganizowany dla dwóch naszych druhów, którzy w piękną sobotnią noc, po udowodnieniu, że są godni złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Był to czas wykorzystany w 100% i jesteśmy pewni, że każdy uczestnik idąc przez ciemny las, już nigdy nie będzie się bał spojrzeć za plecy, bo przecież wie, że wszystko bierze się z naszej cudownej, bujnej wyobraźni
Do zobaczenia, więc na obozie… Czuwaj!

dh Angelo Korzekwa

Dwunastego dnia maja br. w Szkoła Podstawowa nr 4 w Lublińcu zebrało się ponad 60-ciu harcerzy i przyjaciół Hufca ZHP Lubliniec, by wziąć udział w II Harcerskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Komisję Historyczną Hufca ZHP Lubliniec im. dh Krystyny Różniewskiej, Komendę Hufca oraz Krąg Instruktorski im. dh. Mariana Ożarowskiego. Tegoroczne hasło - „Rzecz o 74 Górnośląskim Pułku Piechoty” - idealnie zwiastowało temat przewodni spotkania.
Na początku druh Bartek Zbączyniak przedstawił zebranym prezentację dotyczącą współpracy Hufca ZHP Lubliniec z 74 GPP na przestrzeni lat. Nieco później pan Adam Kurus opowiedział nam skrawek historii żołnierzy Pułku, której towarzyszyły zachowane zdjęcia - zarówno znane z wielu książek, jak i te bardziej prywatne. Posiadając już zalążek wiedzy, słuchacze mogli uczestniczyć w części przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Rekonstruktorzy zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie typowe dla żołnierza stacjonującego w Lublińcu od 1922 roku. Żołnierz z JWK LUBLINIEC opowiedział natomiast o tym, jak wygląda praca komandosa. Harcerze mieli okazję obejrzeć krótkie filmy oraz sprzęt i akcesoria. Zajęcia w budynku zakończył ulubiony kokotkowy bigos.
Po posiłku uczestnicy przemaszerowali do tablicy upamiętniającej żołnierzy 74 GPP na Placu Golasia, gdzie miał odbyć się apel zwieńczający II Harcerską Noc Muzeów. Harcerze złożyli wiązankę i znicz, tym samym oddając hołd poległym. Pan Adam Kurus odczytał również Apel Pamięci. Komendant Hufca ZHP Lubliniec – hm. Mariusz Maciów – przypomniał o trwającej akcji „Bohater” oraz o niezwykle ważnym wydarzeniu, które odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, 31 sierpnia br., mianowicie nadanie naszemu hufcowi imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Hufiec czeka wiele zmian związanych z tą uroczystością.
Słońce dawno zaszło, a wszystkich pożegnała „Cisza” zagrana przez pana Tomasz Onysek. Uścisnęliśmy sobie dłonie i zakończyliśmy II Harcerską Noc Muzeów. Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom. Czekamy do następnej edycji!

Druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Prezentujemy kolejną pracę plastyczną, wykonaną przez druhnę Paulinę Kędzie - w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia". Tym razem druhna narysowała druha Konrada Mańkę.

Wczoraj w ramach działań Kręgu Instruktorskiego i Starszyzny ISKRA im. Natalii Jasińskiej działającego w hufcu ZHP Lubliniec na zaproszenie Pani Elizy Petryk, nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pludrach była komendantka hufca Iwona Legencka przeprowadziła prawie dwugodzinne spotkanie z uczniami jednej z klas tej szkoły. Dzieci w harcerski sposób bawiły się, pracowały, poznawały historię harcerstwa oraz symbole, poznawały wartości jakimi kierują się harcerze w codziennym życiu. Gromkie Czuwaj! - by nie działa się krzywda, rozbrzmiewały w cudownym miejscu szkolnym, pełnym słońca i zieleni i otaczającej przyrody. Nauka przez zabawę, praca w małych grupach, obrzędowość.. To namiastka tego wszystkiego co tkwi w harcerstwie, dzieci z uśmiechem i radością spędziły czas. Bardzo dziękujemy za zaproszenie druhny Iwony oraz przychylności tamtejszej Pani Dyrektor Bożenie Konarskiej - Markiewicz za możliwość miłego spędzenia czasu w harcerski sposób Czuwaj!

Pierwsza na Europie, druga na świecie Uchwalony 3 maja 1791 roku akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta "ustawa rządowa" zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

Reprezentacja naszego Hufca uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, oraz złożyła wiązankę pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym.

Również w Oleśnie odbyły się dziś uroczystości związane z dniem 3 maja Delegacja harcerzy 3 Szczepu Feniks wsparta obecnością komendanta i skarbnik hufca wzięła udział w Mszy świętej oraz apelu na cmentarzu. Dopisała przepiękna pogoda, nastrój i humory. Na zdjęciu harcerze i komenda wraz z burmistrzem miasta Sylwestrem Lewickim i lokalnymi dowódcami jednostki wojskowej, straży pożarnej i policji.

2 maja reprezentacja naszego Hufca uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.
Podczas uroczystego Apelu odbyła się zmiana służby, podniesiona została uroczyście flaga państwowa oraz został odczytany list Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Leszka Suskiego.
W uroczystościach wzięli udział : Andrzej Gawron Poseł na Sejm RP ZSOT Lubliniec - Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lublińcu OSP Lubliniec Państwowa Straż Pożarna

Skład reprezentacji : Mariusz Maciów, Krzysztof Zbączyniak, Karolina Widera, Piotr Widera


"Twój dom”
Wanda Chotomska

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze -
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.

I tak do historii przeszedł Pierwszy Instruktorski Spływ Kajakowy Hufca ZHP Lubliniec. 2 dni, 40 km Małą Panwią - kajakiem rzecz jasna, 25 km rowerem i niezapomniane przeżycia, szczelina kolejowa w Fosowskim, wielki nocny mecz siatkarski: młodzi kontra jeszcze młodsi oraz czar ogniska. No i oczywiście wspaniali ludzie. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy. Za rok - płyniemy ponownie :)

Dh Bartek Zbączyniak

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

W ramach realizowanej w naszym hufcu Kampanii Bohater wystartował właśnie instruktorski spływ kajakowy.
Życzymy dobrej zabawy!

Czuwaj !
W ostatnim czasie druhny ze Szczepu Millenium, dh Wiktoria Machoń (drużynowa 27 PGZ "Legendarne Smoki") i dh Emillia Krawczyk (przyboczna 27 PGZ "Legendarne smoki") uczestniczyły w kursie drużynowych zuchowych, który był organizowany przez Hufiec Katowice. Kurs odbywał się w czasie 3 weekendów. Było bardzo ciężko, ale dały radę i zdobyły wiele wiedzy. Przepełnione nową wiedzą zuchową i dobrą energią, jeździły na kolejne weekendy. Zajęcia były bardzo ciekawe i zaskakiwały swoją formą. Teraz wiedzą jak poprawnie pracować z metodyką zuchową. Najciekawszymi zajęciami okazały się być te ze sprawności indywidualnych i gwiazdek .W ostatni weekend miały nie lada wyzwanie. Musiały przeprowadzić zbiórkę zaliczeniową. Było dużo stresu, ale dzieci były zadowolene i wszystko się udało.
W ostatni weekend, wszyscy zasiedli do kolacji instruktorskiej, a na koniec był egzamin, który pozwalał określić ile nabyliśmy wiedzy.
Obie druhny zdały kurs Teraz muszą tylko zrobić kurs przewodnikowski i śmiało mogą kontynuować swoją karierę jako kadra

Czuwaj!
W ostatnim czasie trzy druhenki ze Szczepu Millenium- dh Julka Prandzioch (drużynowa 19 GZ „Wszędobylscy”), dh Martyna Zgoda (drużynowa 7 GZ „Leśne Skrzaty”) i dh Marta Kawalec (przyboczna 19 GZ „Wszędobylscy”) uczestniczyły w kursie drużynowych zuchowych, który był organizowany przez Hufiec Beskidzki. Kurs odbył się w czasie trzech weekendów. Były to trzy męczące, ale przepełnione wiedzą, inspiracją i dobrą energią weekendy. Zajęcia były bardzo ciekawe i nieraz zaskakiwały swoją formą. Wiemy teraz jak poprawnie pracować z metodyką zuchową i z jakich form korzystać w czasie pracy z zuchami. Praca ze sprawnościami indywidualnymi czy gwiazdami już nie jest nam obca. Prowadzenie dokumentacji gromady nagle stało się proste i intuicyjne. Nawet temat składek nie jest już taki straszny. Na ostatnim zjeździe odbył się wielki egzamin, czyli… zbiórka zaliczeniowa. Organizacja zbiórki dla nieznajomych dzieci, z różnych gromad okazała nie lada wyzwaniem. Był stres i dużo przygotowań. Jednakże uśmiech i zadowolenie dzieci były najlepszym wyznacznikiem jakości zbiórki.
Kurs w pełni ukończyła tylko dh Julka, dh Martyna, aby w pełni ukończyć kurs, musi jeszcze zdać kurs pwd, a dh Marta z powodów osobistych nie mogła uczestniczyć w ostatnim zjeździe. Pomimo tego, wydaje mi się, że każda z nas uzupełniła swoją wiedzę, dzięki czemu prace w naszych gromadach będą o wiele owocniejsze. Z pewnością wykorzystamy nabyte umiejętności w czasie zbiórek z naszymi dzieciakami.
„Drużynowy gromady zuchowej jest WODZEM, wodzem w zuchowej zabawie. Inspiruje ją, koordynuje jej przebieg, sam w niej uczestniczy. Jest autorytetem, wzorem do naśladowania – zuchy często chcą być takie jak on. Jednym z najważniejszych zadań drużynowego, obok dbania o wszechstronny rozwój i bezpieczeństwo zuchów, jest wychowanie swojego następcy.”

Przy okazji chciałybyśmy jeszcze raz podziękować komendzie hufca za dofinansowanie kursu, dh Piotrowi Widerze za podwózkę na pierwszy zjazd oraz naszemu najlepszemu komendantowi za odbieranie nas z każdego zjazdu!

Dh Julka

Wczoraj, 7 kwietnia br., odbyło się spotkanie kadry drużyn, szczepów oraz hufca działającej w Hufcu ZHP Lubliniec. Zebranie miało miejsce w hotelu na terenie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec.
Przede wszystkim został poruszony temat Harcerskiej Akcji Letniej – obozów, kolonii oraz półkolonii, a także zjazdów gości spoza naszego środowiska. Dowiedzieliśmy się wiele rzeczy odnośnie płatności, ewidencji oraz prac porządkowych na Kokotku, które nas czekają. Drużynowi mogli przekazać skarbnikowi hufca listę potrzebnych materiałów na zbiórki, biwaki i obozy.
Komenda hufca przedstawiła funkcyjnym wszystkie terminy ważnych imprez oraz pomysły na szkolenia:

5/6 maja – warsztaty kadry
18/20 maja – biwak dla kadry

Przygotowujemy się na najważniejszą dla nas uroczystość, która odbędzie się 31 sierpnia, czyli przyznanie Hufcowi ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Na to wydarzenie hufiec szykuje wiele zmian i niespodzianek, m.in. modyfikację naszywek, których wzór można zobaczyć poniżej.

Druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Wiosny kalendarzowej spodziewaliśmy się już 21 marca, ale niestety nie było widać po niej ani śladu. Aż do 24 marca! W sobotnie popołudnie można było zaobserwować wzrost temperatury, śmiało wychodzące słońce i spokojny wiatr. To wszystko dzięki Tajnym Agentom, czyli naszym lublinieckim zuchom!
W pochmurny, marcowy poranek, zuchy wraz z kadrą zgromadzili się na terenie Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego „Kokotek” w celu powitania wiosny. Jest to wydarzenie, które rokrocznie, tradycyjnie organizuje Namiestnictwo Zuchowe Hufca ZHP Lubliniec.
Zaczęliśmy od podziału na zastępy, losując cukierki: każdy miał przydzielony odpowiedni kolor. Jak się okazało, na potrzebę tego dnia został wynaleziony nawet kolor krówkowy! Naszym celem było oczywiście odnalezienie wiosny. Najpierw, rozwiązując zagadki, dzieci zdobywały kawałki mapy, a po jej uporządkowaniu i sklejeniu powędrowały na punkty. Zadania były oczywiście różnorodne, Tajni Agenci muszą być wszechstronni! Popisali się swoją pomysłowością, kreując stroje; spostrzegawczością, szukając oznak wiosny; logiką, porządkując informacje i zapamiętując wersy rymowanki, ale również sprawnością fizyczną, uczestnicząc w sztafecie! Co ciekawe, każdy Agent musiał wcielić się w zwierzę – zając przenosił więc jajko na łyżce kicając, a pszczoła machając niewidzialnymi skrzydłami.
Na każdym punkcie Agenci zbierali kody, które otwierały poszczególne skrzynie z materiałami potrzebnymi do utworzenia Marzanny. Sprytne zuchy uporały się z tym nad wyraz szybko, więc od razu zaczęły przygotowywać prototypy słomianych postaci. W rezultacie, każda była inna, ale miała to samo przeznaczenie – miała wylądować w wodzie na znak wygnania zimy.
Wraz z kończącymi rymowankę słowami „zimo przecz, zimo sio!”, rzuciliśmy Marzanny do rzeki, a idąc na posiłek, mogliśmy już poczuć na sobie ciepłe promienie słońca. Jak widać, Agenci spisali się na medal!
Dzień Wiosny zakończyliśmy zabawami ruchowymi. Zuchy wróciły do domów zmęczone, ale przede wszystkim szczęśliwe – już po raz kolejny możemy cieszyć się wiosną dzięki ich staraniom.

Czuj!
Tekst: Druhna Paulina Kędzia
Zdjęcia: Druhna Karolina Mazur, druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Zero snu, ale za to dużo śmiechu, zabawy i niesamowity klimat - tak w skrócie można opowiedzieć o wczorajszej nocy. Z 23 na 24 marca dzięki uprzejmości nauczycieli ZSOT w ,,Kaziku’’ odbyła się pierwsza edycja “HarcHoollywod”, czyli nocy filmowej, która została zorganizowana przez harcerzy, w tym przede wszystkim uczniów naszej szkoły, dla dzieciaków ze szkół podstawowych. Całe wydarzenie rozpoczęło się w piątkowy wieczór o 18.00, zgromadziło ponad 45 osób i trwało aż do godz. 10.00 następnego dnia. Uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę od gry. Zostali "wciągnięci" w świat filmu, z którego musieli się wydostać i uratować najsławniejsze filmowe postacie uciekające przez „rozdarcie”. Na swojej drodze spotkali Szalonego Kapelusznika, Elzę z Krainy Lodu, Jacka Sparrowa, Fionę, Judy Hopps ze Zwierzogrodu oraz Scoobiego. Podczas wizyty u każdego z nich musieli wykonać zadanie, które zbliżało uczestników do ucieczki ze świata fikcji oraz sprawdzało ich sprawność, pozwalało im nauczyć się czegoś nowego albo po prostu dostarczało świetnej zabawy. Na szczęście wszystkim udało się wydostać z tajemniczego świata, co okazało się jedynie elementem gry fabularnej. Po powrocie „do rzeczywistości” czekało na wszystkich świecowisko i wspólne śpiewanie przy dźwiękach gitary. Nie zabrakło również wielu harcerskich gier i pląsów, a także ulubionej gry dzieciaków – „Mafii”. Późno w nocy odbył się także turniej siatkówki, a oczywiście równolegle cały czas można było robić coś, czego na nocy filmowej zabraknąć nie może, czyli… oczywiście oglądać filmy! Trudno było choć na chwilę zmrużyć oko, ale to przecież jest zaleta harcerstwa. Teraz już wszyscy odsypiają w domu.
Dziękujemy jeszcze raz nauczycielkom za opiekę i pani sprzątaczce za pomoc w sobotę rano. Jesteście niezastąpieni!
Harcerki i harcerze (z "Kazika" i nie tylko)

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Dnia 2 marca małą grupką 48DW Wagabunda z 3 Szczepu Feniks w Oleśnie wyruszyłyśmy do miasta Poznań na rajd z okazji DMB. Po niespełna 2,5 godziny jazdy czekała na nas nasza pierwsza przygoda - zgubiłyśmy się na dworcu! Po chwili sytuacja została opanowana, kiedy to nasza drużynowa Marta nas odnalazła. Po zakwaterowaniu się w naszym noclegu tzn. komendzie Hufca ZHP Poznań Wilda, wyruszyłyśmy pozwiedzać. Udało nam się zobaczyć Stare Miasto, panoranę Poznania z punktu widokowego oraz zaczerpnęłyśmy trochę sztuki w Muzeum Narodowym. Po powrocie do Komendy integrowałyśmy się grając w gry towarzyskie i śpiewając.

W sobotę, czyli właściwy dzień rajdu, od rana nie miałyśmy dobrego humoru przez temperaturę na dworze, która było poniżej zera. Jednak nie przeszkadzało nam to za bardzo, więc żeby jeszcze bardziej podkreślić naszą nazwę patrolu (Zawijam kiecę i lecę) ubrałyśmy do munduru spódnicę, co później okazało się dość głupim pomysłem. Ok godziny 11, po odprawie patrolowych ruszyła cała gra! Naszym zadaniem było przejść 5 różnych tras zaznaczonych na danej nam mapie oraz rozwiązując zadania u Punktowych albo z rozmieszczonych po mieście kodów QR. Jednym z takich zadań było zjedzenie donutów na kiju, rozwiązaniu zagadki o historii Poznania oraz znalezieniu charakterystycznych murali. Nie udało nam się odnaleźć i przejść wszystkiego, lecz uważamy, że i tak zrobilyśmy wszystko na skalę naszych możliwości przy tak mrorzącej krew w żyłach i palcach w butach temperaturze. Wraz z resztą patroli zakończyliśmy rajd przy ognisku z ciepłą herbatą i kiełbaskami. Choć nie zajęłyśmy wysokiego miejsca, to na pewno wróciłyśmy z dodatkowym bagażem wspomnień i lepszą znajomością topografii miasta. Mamy nadzieję, że za rok znów tam wrócimy i na dodatek to wygramy
pwd. Iga Mieczkowska

W piątek 16 marca, w Katowicach odbyła się Gala Mistrzów Chorągwi Śląskiej. Gala Mistrzów Harcerstwa jest uroczystością, podczas której wyróżnieni zostają instruktorzy Chorągwi Śląskiej ZHP statuetką „Mistrza Harcerstwa” za miniony rok kalendarzowy. Gala jest organizowana od 2010r. Instruktorzy chorągwi nominowani są 11 kategoriach. W tym roku wśród nominowanych do kategorii „Bądź widoczny” – znalazł się przewodniczący Komisji Historycznej, która działa przy naszym Hufcu – druh pwd. Bartłomiej Zbączyniak. Podczas imprezy, wręczono także największe harcerskie wyróżnienie – jaką jest Laska Skautowa. Przyznano złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP, oraz najlepszym drużynowym Chorągwi wręczono - Listy pochwalne Naczelnika ZHP. Całość przeplatały występy Harcerskiego Zespołu „Słoneczni”.

 

Słyszy się, że większość dzieci, jak i młodzież, woli spędzić czas grając w gry – i tutaj często myślimy o grach komputerowych, odrzucając na bok jakąkolwiek myśl o grach planszowych. My jednak odrzuciliśmy te stereotypy, spotykając się na III edycji „HarcPlanszy”, czyli turnieju planszówek!
10 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu o godz 10:00 ponad 100 harcerzy, uczniów, przyjaciół, a także członków różnych klubów, spotkali się by spędzić ze sobą czas na rywalizacji, obmyślaniu różnych strategii, a także liczeniu na zwykłego farta życiowego. Dzięki inicjatywie Hufca ZHP Lubliniec oraz Szkolnego Klubu Gier Planszowych „Planszopernik” ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu turniej odbywał się już po raz trzeci.
Podczas spotkania odbyły się 4 konkursy. Chętni uczestnicy mogli zmierzyć się w grach: TimeLine "Polska", REBEL.pl, "Hex" foxgames.pl, "Kingdomino", "No co tam? "Games Factory.
Najlepsi z najlepszych otrzymali nagrody w postaci, oczywiście, gier planszowych.
W ciągu trzech godzin każdy mógł zagrać w grę, którą zechciał. Szczególnie ciekawą formą zabawy była gra „111” , która odwzorowywała walkę 111 Eskadry Myśliwskiej na polskim niebie we wrześniu 1939 r. Plansza była bardzo duża, więc można było się nią zainteresować, szukając w innej sali. Równie zaskakującą atrakcją okazała się gra plenerowa „Molkky”. Uczestnicy, od najmłodszych do najstarszych, nie mogli się więc nudzić.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy wspomogli realizację już trzeciej edycji tej pomysłowej akcji – sponsorującym wydawnictwom, ale także pojedynczym jednostkom, które przyczyniły się do przygotowania „HarcPlanszy”. Mnóstwo osób mogło się spotkać, by rozwinąć swoje umiejętności, poczuć smak rywalizacji, a także zintegrować się i spędzić czas z bliskimi osobami.
Każda edycja turnieju przynosi jeszcze więcej radości. Jest nas coraz więcej, więc czekamy już na następny rok, by spotkać się w jeszcze liczniejszym gronie!

Druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

4 marca w Oleśnie na terenie uroczysta "Siedem Źródeł" odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, w którego organizację włączyli się harcerze Szczepu "Feniks" z Olesna. Wyjątkowym wyróżnieniem było odczytanie przez jedną z naszych druhen notatki przedstawiającej sylwetkę majora Wincentego Solińskiego, mieszkańca Olesna, kombatanta Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Bieg ten już po raz drugi odbył się w Oleśnie, a po raz szósty w kraju. Mamy nadzieję, że obecność naszych harcerzy na tej corocznej imprezie stanie się już tradycją.
Z dumą włączamy się w akcję upamiętniające naszych bohaterów, którzy cenną krwią zapłacili za swoje przekonania

tekst: pwd Zuzanna Tiffert
zdjęcie: M. Dedyk

W minioną sobotę tj. 3 marca 2018r. odbyło się pierwsze z trzech spotkań kursu zastępowych zatytułowane "Bractwo żywiołów". Zorganizowaliśmy go dla harcerzy szczepu Millenium z pionu harcerskiego i starszoharcerskiego, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i rozwijać umiejętności lidera harcerskiego.
Szkolenie rozpoczęliśmy jak na harcerzy przystało apelem prowadzonym przez oboźnego dh Błażeja Widerę, który zameldował komendantce kursu dh Katarzynie Łukawskiej-Pasternak uczestnictwo i gotowość grupy.
Wszyscy zostali członkami jednego z czterech żywiołów: Wody, Ognia, Powietrza lub Ziemi i będą dostępować kolejnych wtajemniczeń w ramach trwania kursu. Poprzez obrzędowy podział na grupy, w których uczą się poprzez zabawę i wykonują rożne zadania tak naprawdę zrozumieją, iż pracują w zastępach, a lider którego wybrali to ich zastępowy.
Przedpołudniem po otrzymaniu skryptów wiedzy i wykonaniu amuletów odbyły się pierwsze zajęcia. Harcerze, spotkali się z druhem Bartkiem Zbączyniakiem przewodniczącym Komisji Historycznej Hufca. Podczas zbiórki, którą przeprowadził druh Bartek, poznali życiorys założyciela skautingu gen, Roberta Baden-Powella. Dowiedzieli się skąd i jak powstał pomysł stworzenia zastępów skautowych. Zaznajomili się z skautowymi symbolami, prawem i zwyczajami. Następnie wraz z druhem Bartkiem kursanci odbyli zwiad po Lublińcu, podczas którego poznali miejsca związane z początkami harcerstwa w Lublińcu. Zdobyli także Harcerską Odznakę Turystyczną "H.O.T".
Po powrocie z trasy i po pysznym obiedzie podczas kilkuminutowego odpoczynku z gitarą w ręku i śpiewem na ustach utrwalono wcześniej poznaną wiedzę. W ramach zajęć dotyczących obrzędowości, które przeprowadziła komendantka szczepu Millenium dh Kinga Stawecka, kursanci z przyniesionych przez siebie skarbów udekorowali swoje bractwa.
Następnie uczestnicy z dh Kasią Michalak Owczarek pracowali nad uświadomieniem sobie dlaczego prawo i przyrzeczenia są dla nich najważniejsze. "Każdy harcerz zabrał głos, i mówił swoje spostrzeżenia. Po kolei omówiliśmy każdy punkt prawa. Razem przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego umundurowania i zastanawialiśmy się wspólnie dlaczego mundur jest dla harcerzy ważny, oraz, czemu należy go szanować. Nie zapomnieliśmy także o ważnej dla nas symbolice krzyża harcerskiego czyli naszego najważniejszego odznaczenia". - opowiedział dh Kasia.
Ostatnią częścią podczas sobotniego szkolenia było spotkanie z dh Kręgu Instruktorskiego działającego od niedawna przy szczepie Millenium w składzie: dh Ola Gazda, dh Maja i dh Jakub Kłobus oraz dh Paweł Kimel. Zorganizowali oni bieg, poprzez który kursanci poznawali i doskonalili techniki harcerskie m.in. szyfr, znaki patrolowe. Jednym z kilku praktycznych zadań było układanie na boisku różnego rodzaju ognisk, co sprawiło wielką przyjemność harcerzom mimo siarczystego mrozu.
Pierwsze cykl zaliczyliśmy wzorowo. Jesteśmy pod wrażeniem frekwencji uczestników i dyscypliny jaka panowała podczas całego dnia. Dzieciaki były i nadal są chętne do poznawania kolejnych tajemnic harcerskiej przygody. Aby nie zapeszać życzymy sobie, aby w kolejną sobotę tj. 10 marca podczas kursu nikogo nie zabrakło, abyś mogli znowu się spotkać i rozpocząć już tematykę o systemie zastępowych „Do zobaczenia znów” c.d.n.

Czuwaj

Kadra kursu zastępowych „Bractwo żywiołów”

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć pełną relację zdjęciową)

 

Opowiem Wam pewną historię. Trzy miesiące temu, na spotkaniu wigilijnym Szczepu Millenium pojawiła się pewna instruktorka. Dla nowych harcerzy i zuchów wydawać się mogła wysoką, uśmiechniętą i tajemniczą kobietą w szarym mundurze pamiętającym (nie tak) dawne czasy. Siedząc i oglądając wyczyny harcerzy i zuchów tęskno pomyślała o swoich dawnych przygodach na harcerskim szlaku. Pomyślała i zamarzyła. A było o czym marzyć - wspólnie spędzony czas z przyjaciółmi, lasy, pląsy, gry nocne, alarmy, pomoc i służba innym. Gdyby tylko dało się do tego wrócić… Właściwie czemu nie - pomyślała, na pewno da się coś zdziałać. Nie minęło parę dni jak zwołała kilku instruktorów i starszyznę Szczepu Millenium. Kilka słów wytłumaczenia, krótka dyskusja i tak w przyjacielskiej atmosferze powstał Krąg Instruktorów i Starszyzny działający przy Szczepie Millenium. Jeszcze tego samego wieczoru, przyjęli konstytucję oraz wybrali komendanta - Damiana Głąba. Wybrali również pierwsze statutowe cele i zaplanowali kilka ciekawych zadań. Już wkrótce pierwsze z nich, czyli szkolenie młodej kadry szczepu.

Dwa miesiące później w harcówce przy ulicy Sokoła 13 odbyło się drugie, oficjalne spotkanie Kręgu. Dotrzeć udało się tylko sześciu osobom, jednak to wystarczyło, żeby spotkać się z druhną Kingą i rozpisać plan pracy na najbliższe miesiące. Druh Damian przedstawił plan pracy szczepu i wskazał miejsca, w których moglibyśmy pomóc. Po podziale obowiązków i zrobieniu obowiązkowego wspólnego zdjęcia wszyscy rozeszli się w swoje strony z głowami wypełnionymi tymi samymi marzeniami, które zagościły w głowie druhny Oli Gazdy na szczepowej wigilii i od których wszystko się zaczęło.

Bardzo się cieszymy mogąc do Was oficjalnie wrócić. Mamy nadzieję, że uda się nam wspólnie dużo zdziałać. Do zobaczenia na harcerskim szlaku! …czyli już za niedługo bo na kursie zastępowych w najbliższą sobotę.
Czuwaj!
druh Jakub Kłobus

24 lutego w harcówce Szczepu „Millennium” odbyły się warsztaty dla drużynowych oraz przybocznych Hufca ZHP Lubliniec. Tematem spotkania było hasło „Co każdy drużynowy wiedzieć powinien” - swoimi cennymi radami podzielili się więc z nami Komendant Hufca – druh hm. Mariusz Maciów, druhna phm. Anna Flak oraz Komendant Szczepu „Millennium” druhna phm. Kinga Stawecka. Spotkanie podzielone było na kilka tematycznych części: strukturę i funkcjonowanie hufca, pracę w małych grupach, dobrą zbiórkę oraz składki członkowskie. Podczas tych paru godzin przedyskutowaliśmy każdy punkt, zadawaliśmy pytania oraz wspólnie zastanawialiśmy się nad poruszanymi zagadnieniami. Otrzymaliśmy również cenne materiały i wskazówki, by ulepszyć pracę naszych drużyn i gromad. Zmotywowani do działania, wiemy, że dzisiejsze warsztaty były pierwszymi, ale na pewno nie ostatnimi w tym roku. Kadrze prowadzącej serdecznie dziękujemy za zorganizowanie i realizację zajęć, świetną atmosferę oraz pyszny poczęstunek w ich trakcie!

Relacja i zdjęcia: druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć pełną relację)

Jak co roku, 22 lutego, scouci z całego świata obchodzą święto – Dzień Myśli Braterskiej, czyli urodziny twórcy skautingu, sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony, Olave Baden-Powell.

W tym szczególnym dniu, dzięki inicjatywie komendanta Hufca Lubliniec – hm. Mariusza Maciów – zuchy, harcerze, instuktorzy oraz przyjaciele hufca mogli tradycyjnie spotkać się na lublinieckim rynku, by razem świętować. Mimo niskiej temperatury, zgromadziliśmy ponad sto osób! Odbył się krótki apel, podczas którego w hufcu zaszło dużo zmian – między innymi z ust druhny Wiktorii Barwickiej, Karoliny Wodniok, Marceliny Jadczak oraz druha Dominika Dłubały padły słowa Przyrzeczenia Harcerskiego. Szczególnymi medalami za zasługi zostali odznaczeni druhna Kinga Stawecka, Olga Spychała, Karolina Widera, druh Patryk Antos, Tomasz Krupski, Janusz Bula oraz druh Piotr Widera. Na tym jednak nie koniec - dzięki determinacji druhny Wiktorii Machoń oraz Emilii Krawczyk w hufcu została utworzona nowa gromada zuchowa – 27 GZ „Legendarne Smoki”, która właśnie dziś zaczęła okres próbny. Wszystkim wyróżnionym składamy najserdeczniejsze gratulacje i dalszej motywacji do poszerzania swoich horyzontów.

Na sam koniec mile zaskoczyli nas funkcyjni 78 DH „Errante”, 9 DH „Lekka Stopa”, 17 DH „Laeta Silva” oraz szczepu „Feniks” - wszystkie drużyny hufca dostały małe (lub trochę większe) upominki wspominające dzisiejszy dzień.

Z ogromnym uśmiechem na twarzy, mogliśmy wreszcie stanąć w kręgu i szczególnie poczuć istniejącą między nami więź. Apel zakończyła więc przekazana iskierka.

Dzień Myśli Braterskiej w każdym harcerzu budzi wielkie poczucie braterstwa i odpowiedzialności za drugiego człowieka. To szczególna chwila, w której odnalezienie czasu na symboliczne uciśnięcie dłoni w kręgu okazuje się być wielkim gestem.

Jak pisał Komendant Hufca ZHP Lubliniec - hm. Mariusz Maciów - w dzisiejszym rozkazie:

„Z okazji Dnia Myśli Braterskiej z całego serca życzę wam tej pogody ducha, która pozwala przezwyciężać każdą przeszkodę stawianą przez życie na naszej wąskiej, krętej i wyboistej harcerskiej ścieżce."

Czuwaj!

Zdjęcia i relacja: druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

 

W dniach 05.02. - 07.02.2018r w Droniowicach były zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży z udziałem zuchów i harcerzy Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły”.
Podczas zajęć bawiło się 47 osób pod opieką phm. Ewy Majczak, Marzeny Literackiej, Joanny Malinowskiej, Beaty Ziaja oraz Ireny Droździok.
W pierwszym dniu naszych zajęć pod hasłem „Zajęcia na Uniwersytecie Potworów” miały miejsce następujące wydarzenia: prezentacje multimedialne „ Szkoły Świata”, „Zamki ich niewidzialni mieszkańcy”. Bal przebierańców – „I ty zostań strażnikiem zamku” Zajęcia na Uniwersytecie Potworów konkursy, zaj. plastyczno-techniczne (malowanie twarzy, gipsowe niespodzianki, maski znane i nieznane . Po zakończeniu zajęć na Uniwersytecie udaliśmy się do Hogwartu gdzie odbył się bieg terenowy ”Turniej trójmagiczny” przygotowany przez dh. Kamilę Majczak z pomocą Wiktorii Kaczmarek oraz „Mecz quidditcha” – sporty zręcznościowe.

W drugim dniu naszych zajęć udaliśmy się na wycieczkę do Mosznej gdzie zwiedzaliśmy pałac w towarzystwie wróżki Dagmary i rycerza Mateusza odbyły się też warsztaty edukacyjne „W szkole magii i czarów”. Spacerowaliśmy po przepięknym pałacowym ogrodzie. Z Mosznej udaliśmy się do Opola gdzie w „Muzeum piosenki polskiej” dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat powstawania dźwięku, odwiedziliśmy amfiteatr oraz słuchaliśmy muzyki.
W trzecim dniu wybraliśmy się do Galerii Jurajskiej w Częstochowie na film „Pszczółka Maja i miodowe igrzyska” następnie odwiedziliśmy Jasną Górę gdzie obejrzeliśmy stajenkę i posłuchaliśmy ciekawostek o Sanktuarium. Z Jasnej Góry udaliśmy się do „Muzeum Monet i medali Jana Pawła II.
Po tak wielu ciekawych wydarzeniach wróciliśmy do Droniowic gdzie zakończyły się nasze trzydniowe zajęcia, które na długo zapadną w pamięci wszystkim uczestnikom. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
phm.Ewa Majczak

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć galerie zdjęć)

W dniu 05.02.2018r odbyło się niecodzienne wydarzenie. a ręce pani sołtys Genowefy Wieczorek oraz radnego pana Romana Raj została przekazana przez Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Czarne Orły” z Droniowic tablica pamiątkowa z okazji 25lecia istnienia drużyny w Droniowicach. Tablica została zawieszona w Domu Spotkań im Adolfa Dygacza w Droniowicach i będzie przypominać o przeżytych wydarzeniach w myśl hasła ”Chwile szybko przemijają lecz wspomnienia pozostają”
phm. Ewa Majczak

Nasza drużyna z Droniowic angażuje się w wiele interesujących projektów. Bywa w świecie kultury i poszerza swoje zainteresowania. Zobaczcie sami - oto kilka zdjęć i relacja z ostatnich wydarzeń, w których wzięli udział.

Slajdowisko Podróżnicze.
Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń i Muzeum Edyty Stein zorganizowało kolejne Slajdowisko Podróżnicze. W czwartek 25 stycznia usłyszeliśmy opowieści i zobaczyliśmy zdjęcia Henryka i Ewy Woźniak z Czarnogóry. Na slajdowisko zostały zaproszone zuchy i harcerze z Wielopoziomowej drużyny harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic. Wszyscy z uwagą wysłuchali opowieści państwa Woźniak i bardzo chętnie wyruszyliby na zwiedzanie Czarnogóry.

Wernisaż wystawy "Orzeł Biały w drodze ku Niepodległej"
7 lutego w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - otwarcie wystawy ponad sześciuset orłów wojskowych zebranych przez częstochowskiego kolekcjonera – Pana Ireneusza Banaszkiewicza. Zaprezentowana kolekcja zawiera także m.in. oryginalne fotografie, guziki z mundurów, dokumenty czy biżuterię patriotyczną.
Otwarcie wystawy uświetniło swoją obecnością wielu znamienitych gości. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, złożył na ręce bpa Andrzeja Przybylskiego list odczytany podczas uroczystości.
Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Czarne Orły” była świadkiem tego doniosłego wydarzenia które na długo zapadnie w naszej pamięci.
phm Ewa Majczak

(kliknij zdjęcie by zobaczyć więcej)

Zanim przejdę do właściwego tekstu. Chciałbym cofnąć się w przeszłość… - tak dobrze czytasz w przeszłość. Przypomnę jak wyglądała współpraca Hufca Lubliniec z Hufcem Częstochowa. W latach 2003 do dnia dzisiejszego. Jak mnie pamięć nie myli to chyba w 2003 reprezentacja naszego Hufca brała udział w warsztatach harcerskich w Częstochowie. Nasz Hufiec reprezentowali: dh. Katarzyna Łukawska – Pasternak, dh. Kinga Stawecka oraz dh. Piotr Widera. Nasz Hufiec rok w rok uczestniczył w Betlejemskim Świetle Pokoju czy Pielgrzymce ZHP na Jasną Górę. W 2004 druhowie: Piotr Widera, Łukasz Hepner oraz Dawid Sąsała pełnili służbę medyczną podczas Pielgrzymki. W tym czasie druh Widera dzięki uprzejmości i pomocy Namiestnictwa Harcerskiego otrzymał Naramiennik Wędrowniczy. W sierpniu dwoje druhów: Piotr Widera i Tomasz Imiołczyk dołączyli do częstochowskiej reprezentacji na Zlot Skautów Europy Środkowej „Tatracor” na Słowacji.

Teraźniejszość. Parę dni temu na stronie Hufca Częstochowa pojawił się wpis: Zapraszamy na spotkanie myśli instruktorskiej” – myślę sobie czemu nie, może nas przyjmą. Za zgodą komendanta Wojtka Śliwowskiego i naszego wybraliśmy się na wycieczkę małą w składzie: Zuzanna Pradela, Błażej Widera oraz Piotr Widera.

Kim jest instruktor w naszym Związku? Większość zadaje sobie takie pytanie. Czy każdy z nas mający podkładkę pod krzyżem czuje się w pełni instruktorem. I wreszcie quo vadis instruktorze. Na te i na wiele innych pytania odpowiadali instruktorzy obu hufców. W grupie znaleźli się ludzie, z bardzo dużym bagażem instruktorskim ale i tacy, którzy są „świeżakami” z granatem pod krzyżem. Dzięki takiej rozpiętości spotkanie było bardzo wartościowe bo każdy mógł wypowiedzieć swoje poglądy, obawy i marzenia związane ze swoją drogą instruktora. Ciekawym zajęciem było rozpisanie swojej ścieżki instruktorskiej – linia czasu od narodzin po przez obietnice zucha, zobowiązanie i aż do dziś dnia.

Praca w grupach zaowocowała planem oczekiwań jakie mamy od ZHP w których znalazły się następujące punkty : mniej „papierologi”, zwiększenie wsparcia dla drużynowych przez spotkania z np. psychologiem jak sobie radzić z trudnymi przypadkami, wprowadzeniem koszul instruktorskich czy zdobywanie uprawnień dzięki współpracy z innymi instytucjami. Drugie zadanie to jakie możliwości daje nam nasza organizacja. W śród nich znalazły się : kreatywność, praca w grupie, doświadczenie w pracy z dziećmi, sieć wzajemnych kontaktów i przyjaźni, rozwijanie zainteresowań i wiele innych. Na koniec każdy miał odpowiedzieć sobie na pytanie: „ Co przede mną” za 6 miesięcy, rok, 3 lata i 5 lat. Według kryterium: harcerstwo, dom, życie zawodowe.

W spotkaniu udział wzięli instruktorzy z Hufca Częstochowa w składzie: Dh.Wojciech Śliwowski, dh. Wojciech Misztela, dh. Jagoda Misztela, dh. Wojtek Kołodziejczak, dh. Kacper Szymala. Na koniec przy wspólnej iskierce i Bratnim Słowem pożegnaliśmy się do następnej akcji szkoleniowej. Przyjaźnie i znajomości zawarte wiele lat temu trwają do dnia dzisiejszego, i to jest też to dlaczego warto być w harcerstwie.

phm. Piotr Widera

Jesteście ciekawi jak czas na zimowisku spędzali harcerze Szczepu "Millenium"? Oto relacja drużynowej Zuzy Pradeli. Krótka opowieść o Gwiezdnych Wojnach.

„Dawno , dawno temu w odległej galaktyce…” Aa nie… Chwila… W niedzielę (4.02) odbył się Zjazd nadzwyczajny najznamienitszych Rycerzy Jedi, na którym Rada zadecydowała o przeprowadzeniu wielkiego szkolenia dla najmłodszego pokolenia padawanów! W ten oto sposób 9DH Lekka Stopa oraz 17 DH Laeta Silva spotkały się na Kokotku! Dzielnie stawialiśmy czoła Imperium projektując własne droidy i X-Wingi , odybła się finałowa gra nocna ,która okazała się dla uczestników wyjątkowo łatwa ( prawie ;) ) . Odbył się wielki turniej pląsów i drogą eliminacji kolejnych drużyn najlepsza okazała się Nasza doświadczona kadra <3 W poniedziałek wieczorem Szczep Millenium zyskał nowych harcerzy , gratulujemy Emilce, Nikodemowi, Frankowi, Bartkowi oraz Kubie i życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej drodze! 17stka w ostatnią noc zyskała nowych przybocznych ! Madzia i Daniel po ciężkim biegu otrzymali zielone sznury ! Kadra 17stki w komplecie <3 Byliśmy pełni obaw co do zimowiska, okazało się jednak, że jeśli ma się przy sobie wspaniałych i zgranych ludzi można stworzyć coś naprawdę wielkiego (nawet dla tylu harcerzy) ! Bardzo dziękujemy komendzie hufca, druhnom kucharkom oraz technicznym za pyszne obiadki, ciepły i czysty hotelik <3 Do domów wyjechaliśmy w ciszy … Smutek ? Niedosyt ? A gdzie tam ! Głowa pełna wspomnień i nowych doświadczeń ! :D Przecież nie widzimy się ostatni raz ! <3 Może ogromne, łączone zimowisko zostanie Naszą nową tradycją ? Kto wie…

Drużynowa 9DH Lekka Stopa Zuza Pradela

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Chcemy podzielić się z wami krótką historią o tym jak węzeł przyjaźni zawiązany w naszym hufcu krąży po świecie.

Charakterystyczny węzeł symbolizujący przyjaźń zawiązany na chuście został wykonany przez druha Bartka Zbączyniaka i podarowany wiernemu sympatykowi naszego hufca, mieszkańcowi Lublińca Dominikowi Dłubale. Ten zafascynowany podzielił się ideą i przesłał go dalej do harcerki imieniem Katrin mieszkającej w Austrii. Tam w mieście Abtenau zostanie powieszony w miescu spotkań harcerzy i będzie przypominał o tym geście braterstwa. To niesamowite! Jesteśmy dumni i gratulujemy pomysłu!

Przeciwieństwa podobno się przyciągają, w takim razie czemu by nie odwiedzić jakiegoś egzotycznego miejsca w środku zimy? A może by tak starożytny Egipt? Raz bogowi Re śmierć! No właśnie, kim jest ten cały Re? Jest to zły egipski bóg, który na naszą niekorzyść ukradł magiczną księgę czarów i postanowił zawładnąć światem. Jednak bez obaw, uczestnicy pierwszego zimowiska dali radę rozprawić się z nim w ciągu kilku 4 dni. Oczywiście bez pomocy innych bóstw by im się nie udało ale to nie zmienia faktu, że dzięki całemu temu zamieszaniu harcerze 18DH i 28DSH mogli świetnie się bawić działając na niekorzyść złu. Gdy pierwszego dnia byli świadkami całej kradzieży już wieczorem wiedzieli jak się zabrać za to aby odzyskać księgę! Potrzebowali miecza i magicznych klejnotów, które dałyby im moc i siłę na pokonanie złego boga Re. Drugiego dnia rano zaraz po dokładnym poznaniu miejsca, w którym się znajdują takowy miecz zdobyli – jednak wcześniej musieli odszyfrować hieroglify i pokonać sprytnego kota bogini Bastet, aby pokazać, że są w ogóle godni tego przywileju. Gdy zdobyli miecz to wszystko leciało już jak z górki. Bastet zafundowała im trochę rozrywki przy zabawie z czczeniem kotów w postaci upodabniania się do nich jak również tworzenia ich podobizn w mięciutkiej, pluszowej wersji. Oczywiście za wszystko sowicie odwdzięczyła się klejnotami. Później harcerze mieli okazję zaczerpną trochę wiedzy z zakresu pierwszej pomocy – balsamowanie ciał jest czasochłonne więc lepiej takim rzeczom zapobiegać. Na sam koniec dnia przekabacili na swoją stronę 4 bóstwa, którzy również hojnie obdarowali ich magicznymi klejnotami. Mimo że mieli już sporo klejnotów to dalej nie wystarczyło to aby pokonać zło, w takim razie trzeciego dnia zaczęli pracować na kolejne porcje magii. Zaczęli od serii gier, które miały przygotować ich do walki z Re a następnie zrobili wspaniałe koktajle egzotyczne, które miały niesamowite właściwości lecznicze jak i smakowe! Do tego doszedł turniej wiedzy, sprawności i logicznego myślenia. Nie możemy zapomnieć o tak ważnej rzeczy jak mumifikowanie zwłok rzecz jasna! Bez tego również się nie obyło. Wysiłek jaki włożyli w zdobywanie klejnotów, a także cała ich determinacja pozwoliła na to aby podczas gry nocnej na dobre rozprawić się ze złym bogiem Re! Walka z nim na miecze nie była łatwa, jednak harcerze poradzili sobie znakomicie. Ostatniego dnia, mimo tak wyczerpującej nocy, uczestnicy pomogli jeszcze poranionym budowniczym piramid i po otrzymaniu słodkich podziękowań od bogów i perfekcyjnym posprzątaniu naszego lokum udali się do domu. Kadra jak i harcerze spędzili wspaniałe kilka dni i już odliczają czas do następnego wspólnego wyjazdu!

dh Angelo Korzekwa

(kliknij poniższe zdjęcie aby zobaczyć więcej)

Nikczemny złoczyńca nazywający siebie "królową śniegu" zabrał zimę i wraz ze swoim gangiem sieją strach. Gdy rządy i wojska rozkładają ręce, Avengers i bohaterowie Gotham City nie dają znaku życia, pozostaje już tylko jedno - ZIMOWISKO ZUCHOWE 2018!!! Już w czwartek wieczorem do tajnej bazy szpiegowskiej organizacji F.J.O.H.A zawitali rekruci czyli zuchy ze Szczepów "Zielona 8" i "Millenium", którzy tego samego dnia przeszli szkolenie na superbohaterów. Po nabyciu umiejętności nadeszła pora by wyglądać jak na bohatera komiksu przystało! Uszyliśmy super-stroje i dokończyliśmy wszystkie przygotowania bo już jutro wyruszyliśmy na pierwszą misję schwytania elitarnego członka gangu. Po zwycięskiej akcji superbohaterowie wrócili do bazy i dowiedzieli się, że szpieg królowej śniegu jest wśród nas! Na domiar złego zamontował w bazie ukryte kamery! Gdy zdrajca został zdemaskowany, a kamery zniszczone nasi bohaterowie musieli wcielić się w rolę inżynierów by skonstruować roboty mające chronić nas przed atakami gangu, a chwilę potem stać się oczytanymi informatykami, którzy muszą naprawić nasz system bezpieczeństwa i aktywować zaporę anty hakerską. Na szczęście nasi superbohaterzy podołali zadaniom i już ostatniej nocy naszego zimowiska stawili czoła królowej śniegu i jej gangowi w ostatecznej bitwie. Po zwycięstwie nad złoczyńcami królwa śniegu była zmuszona poddać się i zwrócić zimę. Tak oto ostatniego dnia wszyscy wracając do domów mogli deptać biały puch. Ale szzzz... ta wersja jest SUPER-TAJNA!

druhna Hanna Łukiewska

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

W dniach 18-21.01 26 Drużyna Harcerska "Sokoły" i 16 Drużyna Starszoharcerska "Incognito" z 3 Szczepu "Feniks" wybrała się do Kokotka aby razem z J.R.R. Tolkienem przeżyć wielką przygodę, rodem z książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Harcerze podzielili się na 4 drużyny Elfy, Ludzie, Krasnoludy i Hobbici. Przez 4 dni w rodzinach poszukiwali Pierścienia, a później musieli go zniszczyć. Uczyli się odczytywać starożytne Runy, przeżyli przygodę na polu bitewnym ze smokiem Smaugiem, wymyślili swoje własne pismo, zagrali w Hobbicką Mafię, stanęli przed Sądem aby rozstrzygnąć spór o pierścień,sprawdzili swoją wiedzę o przygodach Bilbo Bagginsa w Quizie .. Nie obyło się oczywiście bez gry nocnej podczas, której aby znaleźć pierścień musieli zaprzyjaźnić się z Trollami, chcąc uzyskać od nich potrzebne informacje i rzeczy do przeżycia. Do domu wróciliśmy bogatsi o nowe przeżycia i przyjaźnie, a druh Mateusz Sokołowski bogatszy o najważniejsze harcerskie odznaczenie Krzyż Harcerski, które wieczorem 20.01 zdobył, po przejściu biegu przygotowanego przez jego przyjaciół z drużyny. Czas w gronie ukochanych osób płynie szybko .. nie żegnaliśmy się jednak ze smutkiem, ponieważ wszyscy wiemy że .. "Przy innym ogniu w inną noc, do zobaczenia znów"

pwd. Olga Spychała

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć pełną relację)

W dniach 19-21 stycznia 2018 roku w Ołtarzewie pod Warszawą odbyło się I posiedzenie Rady Naczelnej ZHP tej kadencji, której członkiem jest nasz komendant hm. Mariusz Maciów. Miło nam wam przekazać informację, iż w trakcie organizowania prac Rady dh Mariusz został wybrany na przewodniczącego komisji ds. zarządzania organizacją. Naszemu Komendantowi życzymy wytrwałości w prac.

 
Dla uczczenia i promowania rocznicy odzyskania niepodległości w maju 2018 roku „Dar Młodzieży” wyruszy w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Załoga statku będzie się składać z młodzieży z całej Polski.
Wśród nich, znajdzie się także czterech harcerzy naszego Hufca: druhna Karolina Mazur, oraz druhowie: Angelo Korzekwa, Szymon Brol i Sebastian Piotrowski. Swój udział w Rejsie wywalczyli, poprzez udział w konkursie polegającym na jak najlepszym przedstawieniu swojej małej ojczyzny. Nasi harcerze planują płynąć na odcinku Singapur-Los Angeles, a następnie wraz ze wszystkimi uczestnikami wziąć udział w ŚDM w Panamie.
Gratulujemy i życzymy pomyślnych wiatrów. Marzenia się spełniają :)

Wczoraj 18 stycznia Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Gawron spotkał się z byłą komendantką Hufca phm Iwoną Legencką. Na jej ręce złożył podziękowania dla niej i całej ustępującej Komendy za pracę i zaangażowanie włożoną w rozwój Hufca ZHP Lubliniec. W podziękowaniu za dobrą współpracę była komendantka wręczyła zdjęcie wykonane na obchodach 50-lecia istnienia Ośrodka Harcerskiego w Kokotku.

W sobotę, 13 stycznia, w Żywcu odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej, spotkanie z okazji 50 - lecia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Wśród zaproszonych gości znalazł się także były komendant Hufca Lubliniec, Kawaler Orderu Uśmiechu druh Krzysztof Zbączyniak.

Informację przygotował dh Bartek Zbączyniak
Foto: Pani Teresa Cimała.

Dnia 12 stycznia w Kokotku odbył się Nadzwyczajny Zjazd Hufca. Sznury funkcyjne złożyła poprzednia Komenda Hufca wraz z komendantką phm. Iwoną Legencką, która została wyróżniona złotą odznaką za zasługi dla Chorągwi Śląskiej. Raz jeszcze dziękujemy za trud pracy, zaangażowanie i służbę w ciągu minionych dwóch lat.
Wybrany jednogłośnie został nowy komendant Hufca Lubliniec hm. Mariusz Maciów oraz nowa komenda w składzie: z-ca i skarbnik pwd. Karolina Widera, z-ca pwd. Olga Spychała, członek do spraw programu pwd. Dominika Beszoner oraz członek do spraw pracy z kadrą pwd. Błażej Widera.
Przegłosowaliśmy również wybór członków Komisji Rewizyjnej, w skład której wchodzą: phm. Kajetan Zbączyniak, hm. Ewa Knebel oraz phm. Jolanta Cecota.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w harcerskiej pracy.

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Harcerstwa. 20 grudnia Senat Rzeczypospolitej Polskiej na swoim posiedzeniu przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Harcerstwa, podkreślając tym samym uznanie zasług polskiego harcerstwa oraz przyszłej jego roli w wychowaniu młodego pokolenia.

W dniach 1-2 listopada 1918 roku przedstawiciele wszystkich ośrodków harcerskich powstałych na ziemiach polskich spotkali się na Zjeździe, podczas którego uchwalili zjednoczenie organizacji harcerskich w jeden Związek Harcerstwa Polskiego. W przyszłym roku ZHP obchodzić będzie swoje 100-lecie.

Kluczowym wydarzeniem będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018, w którym udział weźmie ponad 15 000 osób. Obchody 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego to nie tylko Zlot, ale również wiele innych wydarzeń organizowanych przez drużyny w całej Polsce.