Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

W dniach 05.02. - 07.02.2018r w Droniowicach były zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży z udziałem zuchów i harcerzy Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły”.
Podczas zajęć bawiło się 47 osób pod opieką phm. Ewy Majczak, Marzeny Literackiej, Joanny Malinowskiej, Beaty Ziaja oraz Ireny Droździok.
W pierwszym dniu naszych zajęć pod hasłem „Zajęcia na Uniwersytecie Potworów” miały miejsce następujące wydarzenia: prezentacje multimedialne „ Szkoły Świata”, „Zamki ich niewidzialni mieszkańcy”. Bal przebierańców – „I ty zostań strażnikiem zamku” Zajęcia na Uniwersytecie Potworów konkursy, zaj. plastyczno-techniczne (malowanie twarzy, gipsowe niespodzianki, maski znane i nieznane . Po zakończeniu zajęć na Uniwersytecie udaliśmy się do Hogwartu gdzie odbył się bieg terenowy ”Turniej trójmagiczny” przygotowany przez dh. Kamilę Majczak z pomocą Wiktorii Kaczmarek oraz „Mecz quidditcha” – sporty zręcznościowe.

W drugim dniu naszych zajęć udaliśmy się na wycieczkę do Mosznej gdzie zwiedzaliśmy pałac w towarzystwie wróżki Dagmary i rycerza Mateusza odbyły się też warsztaty edukacyjne „W szkole magii i czarów”. Spacerowaliśmy po przepięknym pałacowym ogrodzie. Z Mosznej udaliśmy się do Opola gdzie w „Muzeum piosenki polskiej” dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat powstawania dźwięku, odwiedziliśmy amfiteatr oraz słuchaliśmy muzyki.
W trzecim dniu wybraliśmy się do Galerii Jurajskiej w Częstochowie na film „Pszczółka Maja i miodowe igrzyska” następnie odwiedziliśmy Jasną Górę gdzie obejrzeliśmy stajenkę i posłuchaliśmy ciekawostek o Sanktuarium. Z Jasnej Góry udaliśmy się do „Muzeum Monet i medali Jana Pawła II.
Po tak wielu ciekawych wydarzeniach wróciliśmy do Droniowic gdzie zakończyły się nasze trzydniowe zajęcia, które na długo zapadną w pamięci wszystkim uczestnikom. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
phm.Ewa Majczak

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć galerie zdjęć)

W dniu 05.02.2018r odbyło się niecodzienne wydarzenie. a ręce pani sołtys Genowefy Wieczorek oraz radnego pana Romana Raj została przekazana przez Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Czarne Orły” z Droniowic tablica pamiątkowa z okazji 25lecia istnienia drużyny w Droniowicach. Tablica została zawieszona w Domu Spotkań im Adolfa Dygacza w Droniowicach i będzie przypominać o przeżytych wydarzeniach w myśl hasła ”Chwile szybko przemijają lecz wspomnienia pozostają”
phm. Ewa Majczak

Nasza drużyna z Droniowic angażuje się w wiele interesujących projektów. Bywa w świecie kultury i poszerza swoje zainteresowania. Zobaczcie sami - oto kilka zdjęć i relacja z ostatnich wydarzeń, w których wzięli udział.

Slajdowisko Podróżnicze.
Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń i Muzeum Edyty Stein zorganizowało kolejne Slajdowisko Podróżnicze. W czwartek 25 stycznia usłyszeliśmy opowieści i zobaczyliśmy zdjęcia Henryka i Ewy Woźniak z Czarnogóry. Na slajdowisko zostały zaproszone zuchy i harcerze z Wielopoziomowej drużyny harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic. Wszyscy z uwagą wysłuchali opowieści państwa Woźniak i bardzo chętnie wyruszyliby na zwiedzanie Czarnogóry.

Wernisaż wystawy "Orzeł Biały w drodze ku Niepodległej"
7 lutego w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - otwarcie wystawy ponad sześciuset orłów wojskowych zebranych przez częstochowskiego kolekcjonera – Pana Ireneusza Banaszkiewicza. Zaprezentowana kolekcja zawiera także m.in. oryginalne fotografie, guziki z mundurów, dokumenty czy biżuterię patriotyczną.
Otwarcie wystawy uświetniło swoją obecnością wielu znamienitych gości. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, złożył na ręce bpa Andrzeja Przybylskiego list odczytany podczas uroczystości.
Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Czarne Orły” była świadkiem tego doniosłego wydarzenia które na długo zapadnie w naszej pamięci.
phm Ewa Majczak

(kliknij zdjęcie by zobaczyć więcej)

Zanim przejdę do właściwego tekstu. Chciałbym cofnąć się w przeszłość… - tak dobrze czytasz w przeszłość. Przypomnę jak wyglądała współpraca Hufca Lubliniec z Hufcem Częstochowa. W latach 2003 do dnia dzisiejszego. Jak mnie pamięć nie myli to chyba w 2003 reprezentacja naszego Hufca brała udział w warsztatach harcerskich w Częstochowie. Nasz Hufiec reprezentowali: dh. Katarzyna Łukawska – Pasternak, dh. Kinga Stawecka oraz dh. Piotr Widera. Nasz Hufiec rok w rok uczestniczył w Betlejemskim Świetle Pokoju czy Pielgrzymce ZHP na Jasną Górę. W 2004 druhowie: Piotr Widera, Łukasz Hepner oraz Dawid Sąsała pełnili służbę medyczną podczas Pielgrzymki. W tym czasie druh Widera dzięki uprzejmości i pomocy Namiestnictwa Harcerskiego otrzymał Naramiennik Wędrowniczy. W sierpniu dwoje druhów: Piotr Widera i Tomasz Imiołczyk dołączyli do częstochowskiej reprezentacji na Zlot Skautów Europy Środkowej „Tatracor” na Słowacji.

Teraźniejszość. Parę dni temu na stronie Hufca Częstochowa pojawił się wpis: Zapraszamy na spotkanie myśli instruktorskiej” – myślę sobie czemu nie, może nas przyjmą. Za zgodą komendanta Wojtka Śliwowskiego i naszego wybraliśmy się na wycieczkę małą w składzie: Zuzanna Pradela, Błażej Widera oraz Piotr Widera.

Kim jest instruktor w naszym Związku? Większość zadaje sobie takie pytanie. Czy każdy z nas mający podkładkę pod krzyżem czuje się w pełni instruktorem. I wreszcie quo vadis instruktorze. Na te i na wiele innych pytania odpowiadali instruktorzy obu hufców. W grupie znaleźli się ludzie, z bardzo dużym bagażem instruktorskim ale i tacy, którzy są „świeżakami” z granatem pod krzyżem. Dzięki takiej rozpiętości spotkanie było bardzo wartościowe bo każdy mógł wypowiedzieć swoje poglądy, obawy i marzenia związane ze swoją drogą instruktora. Ciekawym zajęciem było rozpisanie swojej ścieżki instruktorskiej – linia czasu od narodzin po przez obietnice zucha, zobowiązanie i aż do dziś dnia.

Praca w grupach zaowocowała planem oczekiwań jakie mamy od ZHP w których znalazły się następujące punkty : mniej „papierologi”, zwiększenie wsparcia dla drużynowych przez spotkania z np. psychologiem jak sobie radzić z trudnymi przypadkami, wprowadzeniem koszul instruktorskich czy zdobywanie uprawnień dzięki współpracy z innymi instytucjami. Drugie zadanie to jakie możliwości daje nam nasza organizacja. W śród nich znalazły się : kreatywność, praca w grupie, doświadczenie w pracy z dziećmi, sieć wzajemnych kontaktów i przyjaźni, rozwijanie zainteresowań i wiele innych. Na koniec każdy miał odpowiedzieć sobie na pytanie: „ Co przede mną” za 6 miesięcy, rok, 3 lata i 5 lat. Według kryterium: harcerstwo, dom, życie zawodowe.

W spotkaniu udział wzięli instruktorzy z Hufca Częstochowa w składzie: Dh.Wojciech Śliwowski, dh. Wojciech Misztela, dh. Jagoda Misztela, dh. Wojtek Kołodziejczak, dh. Kacper Szymala. Na koniec przy wspólnej iskierce i Bratnim Słowem pożegnaliśmy się do następnej akcji szkoleniowej. Przyjaźnie i znajomości zawarte wiele lat temu trwają do dnia dzisiejszego, i to jest też to dlaczego warto być w harcerstwie.

phm. Piotr Widera

Jesteście ciekawi jak czas na zimowisku spędzali harcerze Szczepu "Millenium"? Oto relacja drużynowej Zuzy Pradeli. Krótka opowieść o Gwiezdnych Wojnach.

„Dawno , dawno temu w odległej galaktyce…” Aa nie… Chwila… W niedzielę (4.02) odbył się Zjazd nadzwyczajny najznamienitszych Rycerzy Jedi, na którym Rada zadecydowała o przeprowadzeniu wielkiego szkolenia dla najmłodszego pokolenia padawanów! W ten oto sposób 9DH Lekka Stopa oraz 17 DH Laeta Silva spotkały się na Kokotku! Dzielnie stawialiśmy czoła Imperium projektując własne droidy i X-Wingi , odybła się finałowa gra nocna ,która okazała się dla uczestników wyjątkowo łatwa ( prawie ;) ) . Odbył się wielki turniej pląsów i drogą eliminacji kolejnych drużyn najlepsza okazała się Nasza doświadczona kadra <3 W poniedziałek wieczorem Szczep Millenium zyskał nowych harcerzy , gratulujemy Emilce, Nikodemowi, Frankowi, Bartkowi oraz Kubie i życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej drodze! 17stka w ostatnią noc zyskała nowych przybocznych ! Madzia i Daniel po ciężkim biegu otrzymali zielone sznury ! Kadra 17stki w komplecie <3 Byliśmy pełni obaw co do zimowiska, okazało się jednak, że jeśli ma się przy sobie wspaniałych i zgranych ludzi można stworzyć coś naprawdę wielkiego (nawet dla tylu harcerzy) ! Bardzo dziękujemy komendzie hufca, druhnom kucharkom oraz technicznym za pyszne obiadki, ciepły i czysty hotelik <3 Do domów wyjechaliśmy w ciszy … Smutek ? Niedosyt ? A gdzie tam ! Głowa pełna wspomnień i nowych doświadczeń ! :D Przecież nie widzimy się ostatni raz ! <3 Może ogromne, łączone zimowisko zostanie Naszą nową tradycją ? Kto wie…

Drużynowa 9DH Lekka Stopa Zuza Pradela

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Chcemy podzielić się z wami krótką historią o tym jak węzeł przyjaźni zawiązany w naszym hufcu krąży po świecie.

Charakterystyczny węzeł symbolizujący przyjaźń zawiązany na chuście został wykonany przez druha Bartka Zbączyniaka i podarowany wiernemu sympatykowi naszego hufca, mieszkańcowi Lublińca Dominikowi Dłubale. Ten zafascynowany podzielił się ideą i przesłał go dalej do harcerki imieniem Katrin mieszkającej w Austrii. Tam w mieście Abtenau zostanie powieszony w miescu spotkań harcerzy i będzie przypominał o tym geście braterstwa. To niesamowite! Jesteśmy dumni i gratulujemy pomysłu!

Przeciwieństwa podobno się przyciągają, w takim razie czemu by nie odwiedzić jakiegoś egzotycznego miejsca w środku zimy? A może by tak starożytny Egipt? Raz bogowi Re śmierć! No właśnie, kim jest ten cały Re? Jest to zły egipski bóg, który na naszą niekorzyść ukradł magiczną księgę czarów i postanowił zawładnąć światem. Jednak bez obaw, uczestnicy pierwszego zimowiska dali radę rozprawić się z nim w ciągu kilku 4 dni. Oczywiście bez pomocy innych bóstw by im się nie udało ale to nie zmienia faktu, że dzięki całemu temu zamieszaniu harcerze 18DH i 28DSH mogli świetnie się bawić działając na niekorzyść złu. Gdy pierwszego dnia byli świadkami całej kradzieży już wieczorem wiedzieli jak się zabrać za to aby odzyskać księgę! Potrzebowali miecza i magicznych klejnotów, które dałyby im moc i siłę na pokonanie złego boga Re. Drugiego dnia rano zaraz po dokładnym poznaniu miejsca, w którym się znajdują takowy miecz zdobyli – jednak wcześniej musieli odszyfrować hieroglify i pokonać sprytnego kota bogini Bastet, aby pokazać, że są w ogóle godni tego przywileju. Gdy zdobyli miecz to wszystko leciało już jak z górki. Bastet zafundowała im trochę rozrywki przy zabawie z czczeniem kotów w postaci upodabniania się do nich jak również tworzenia ich podobizn w mięciutkiej, pluszowej wersji. Oczywiście za wszystko sowicie odwdzięczyła się klejnotami. Później harcerze mieli okazję zaczerpną trochę wiedzy z zakresu pierwszej pomocy – balsamowanie ciał jest czasochłonne więc lepiej takim rzeczom zapobiegać. Na sam koniec dnia przekabacili na swoją stronę 4 bóstwa, którzy również hojnie obdarowali ich magicznymi klejnotami. Mimo że mieli już sporo klejnotów to dalej nie wystarczyło to aby pokonać zło, w takim razie trzeciego dnia zaczęli pracować na kolejne porcje magii. Zaczęli od serii gier, które miały przygotować ich do walki z Re a następnie zrobili wspaniałe koktajle egzotyczne, które miały niesamowite właściwości lecznicze jak i smakowe! Do tego doszedł turniej wiedzy, sprawności i logicznego myślenia. Nie możemy zapomnieć o tak ważnej rzeczy jak mumifikowanie zwłok rzecz jasna! Bez tego również się nie obyło. Wysiłek jaki włożyli w zdobywanie klejnotów, a także cała ich determinacja pozwoliła na to aby podczas gry nocnej na dobre rozprawić się ze złym bogiem Re! Walka z nim na miecze nie była łatwa, jednak harcerze poradzili sobie znakomicie. Ostatniego dnia, mimo tak wyczerpującej nocy, uczestnicy pomogli jeszcze poranionym budowniczym piramid i po otrzymaniu słodkich podziękowań od bogów i perfekcyjnym posprzątaniu naszego lokum udali się do domu. Kadra jak i harcerze spędzili wspaniałe kilka dni i już odliczają czas do następnego wspólnego wyjazdu!

dh Angelo Korzekwa

(kliknij poniższe zdjęcie aby zobaczyć więcej)

Nikczemny złoczyńca nazywający siebie "królową śniegu" zabrał zimę i wraz ze swoim gangiem sieją strach. Gdy rządy i wojska rozkładają ręce, Avengers i bohaterowie Gotham City nie dają znaku życia, pozostaje już tylko jedno - ZIMOWISKO ZUCHOWE 2018!!! Już w czwartek wieczorem do tajnej bazy szpiegowskiej organizacji F.J.O.H.A zawitali rekruci czyli zuchy ze Szczepów "Zielona 8" i "Millenium", którzy tego samego dnia przeszli szkolenie na superbohaterów. Po nabyciu umiejętności nadeszła pora by wyglądać jak na bohatera komiksu przystało! Uszyliśmy super-stroje i dokończyliśmy wszystkie przygotowania bo już jutro wyruszyliśmy na pierwszą misję schwytania elitarnego członka gangu. Po zwycięskiej akcji superbohaterowie wrócili do bazy i dowiedzieli się, że szpieg królowej śniegu jest wśród nas! Na domiar złego zamontował w bazie ukryte kamery! Gdy zdrajca został zdemaskowany, a kamery zniszczone nasi bohaterowie musieli wcielić się w rolę inżynierów by skonstruować roboty mające chronić nas przed atakami gangu, a chwilę potem stać się oczytanymi informatykami, którzy muszą naprawić nasz system bezpieczeństwa i aktywować zaporę anty hakerską. Na szczęście nasi superbohaterzy podołali zadaniom i już ostatniej nocy naszego zimowiska stawili czoła królowej śniegu i jej gangowi w ostatecznej bitwie. Po zwycięstwie nad złoczyńcami królwa śniegu była zmuszona poddać się i zwrócić zimę. Tak oto ostatniego dnia wszyscy wracając do domów mogli deptać biały puch. Ale szzzz... ta wersja jest SUPER-TAJNA!

druhna Hanna Łukiewska

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

W dniach 18-21.01 26 Drużyna Harcerska "Sokoły" i 16 Drużyna Starszoharcerska "Incognito" z 3 Szczepu "Feniks" wybrała się do Kokotka aby razem z J.R.R. Tolkienem przeżyć wielką przygodę, rodem z książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Harcerze podzielili się na 4 drużyny Elfy, Ludzie, Krasnoludy i Hobbici. Przez 4 dni w rodzinach poszukiwali Pierścienia, a później musieli go zniszczyć. Uczyli się odczytywać starożytne Runy, przeżyli przygodę na polu bitewnym ze smokiem Smaugiem, wymyślili swoje własne pismo, zagrali w Hobbicką Mafię, stanęli przed Sądem aby rozstrzygnąć spór o pierścień,sprawdzili swoją wiedzę o przygodach Bilbo Bagginsa w Quizie .. Nie obyło się oczywiście bez gry nocnej podczas, której aby znaleźć pierścień musieli zaprzyjaźnić się z Trollami, chcąc uzyskać od nich potrzebne informacje i rzeczy do przeżycia. Do domu wróciliśmy bogatsi o nowe przeżycia i przyjaźnie, a druh Mateusz Sokołowski bogatszy o najważniejsze harcerskie odznaczenie Krzyż Harcerski, które wieczorem 20.01 zdobył, po przejściu biegu przygotowanego przez jego przyjaciół z drużyny. Czas w gronie ukochanych osób płynie szybko .. nie żegnaliśmy się jednak ze smutkiem, ponieważ wszyscy wiemy że .. "Przy innym ogniu w inną noc, do zobaczenia znów"

pwd. Olga Spychała

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć pełną relację)

W dniach 19-21 stycznia 2018 roku w Ołtarzewie pod Warszawą odbyło się I posiedzenie Rady Naczelnej ZHP tej kadencji, której członkiem jest nasz komendant hm. Mariusz Maciów. Miło nam wam przekazać informację, iż w trakcie organizowania prac Rady dh Mariusz został wybrany na przewodniczącego komisji ds. zarządzania organizacją. Naszemu Komendantowi życzymy wytrwałości w prac.

 
Dla uczczenia i promowania rocznicy odzyskania niepodległości w maju 2018 roku „Dar Młodzieży” wyruszy w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Załoga statku będzie się składać z młodzieży z całej Polski.
Wśród nich, znajdzie się także czterech harcerzy naszego Hufca: druhna Karolina Mazur, oraz druhowie: Angelo Korzekwa, Szymon Brol i Sebastian Piotrowski. Swój udział w Rejsie wywalczyli, poprzez udział w konkursie polegającym na jak najlepszym przedstawieniu swojej małej ojczyzny. Nasi harcerze planują płynąć na odcinku Singapur-Los Angeles, a następnie wraz ze wszystkimi uczestnikami wziąć udział w ŚDM w Panamie.
Gratulujemy i życzymy pomyślnych wiatrów. Marzenia się spełniają :)

Wczoraj 18 stycznia Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Gawron spotkał się z byłą komendantką Hufca phm Iwoną Legencką. Na jej ręce złożył podziękowania dla niej i całej ustępującej Komendy za pracę i zaangażowanie włożoną w rozwój Hufca ZHP Lubliniec. W podziękowaniu za dobrą współpracę była komendantka wręczyła zdjęcie wykonane na obchodach 50-lecia istnienia Ośrodka Harcerskiego w Kokotku.

W sobotę, 13 stycznia, w Żywcu odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej, spotkanie z okazji 50 - lecia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Wśród zaproszonych gości znalazł się także były komendant Hufca Lubliniec, Kawaler Orderu Uśmiechu druh Krzysztof Zbączyniak.

Informację przygotował dh Bartek Zbączyniak
Foto: Pani Teresa Cimała.

Dnia 12 stycznia w Kokotku odbył się Nadzwyczajny Zjazd Hufca. Sznury funkcyjne złożyła poprzednia Komenda Hufca wraz z komendantką phm. Iwoną Legencką, która została wyróżniona złotą odznaką za zasługi dla Chorągwi Śląskiej. Raz jeszcze dziękujemy za trud pracy, zaangażowanie i służbę w ciągu minionych dwóch lat.
Wybrany jednogłośnie został nowy komendant Hufca Lubliniec hm. Mariusz Maciów oraz nowa komenda w składzie: z-ca i skarbnik pwd. Karolina Widera, z-ca pwd. Olga Spychała, członek do spraw programu pwd. Dominika Beszoner oraz członek do spraw pracy z kadrą pwd. Błażej Widera.
Przegłosowaliśmy również wybór członków Komisji Rewizyjnej, w skład której wchodzą: phm. Kajetan Zbączyniak, hm. Ewa Knebel oraz phm. Jolanta Cecota.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w harcerskiej pracy.

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Harcerstwa. 20 grudnia Senat Rzeczypospolitej Polskiej na swoim posiedzeniu przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Harcerstwa, podkreślając tym samym uznanie zasług polskiego harcerstwa oraz przyszłej jego roli w wychowaniu młodego pokolenia.

W dniach 1-2 listopada 1918 roku przedstawiciele wszystkich ośrodków harcerskich powstałych na ziemiach polskich spotkali się na Zjeździe, podczas którego uchwalili zjednoczenie organizacji harcerskich w jeden Związek Harcerstwa Polskiego. W przyszłym roku ZHP obchodzić będzie swoje 100-lecie.

Kluczowym wydarzeniem będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018, w którym udział weźmie ponad 15 000 osób. Obchody 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego to nie tylko Zlot, ale również wiele innych wydarzeń organizowanych przez drużyny w całej Polsce.