W dzieciństwie mały chłopiec (obecnie dh. Piotr Widera) miał marzenie... spędzić parę chwil na terenie obecnej Jednostki Wojskowej Komandosów, chciał pełnić służbę dla ojczyzny. Chodź nie było mu dane bycie wojskowym, to i tak mundur nosi tylko, że harcerski.

W piątek 13 maja 2016r. delegacja instruktorów naszego Hufca w składzie: dh. Henryk Budzyński, dh. Patryk Antos oraz dh. Piotr Widera uczestniczyli w uroczystościach z okazji 30-lecia pobytu komandosów na terenie Ziemi Lublinieckiej. Była to wspaniała okazja, żeby poczuć chodź przez chwilę powiew historii Szarych Szeregów ponieważ w uroczystościach brali udział kombatanci z harcerskich batalionów „Zośka” oraz „Parasol”. Podczas apelu weterani Batalionu AK "Zośka" uroczyście przekazali swój sztandar jednemu z pododdziałów JWK, który kontynuuje jego tradycje. Było to wyraz wielkiego uznania oraz zaufania weteranów względem ich współczesnych odpowiedników.

Dzięki nowoczesnej technologi odbyła się wideo konferencja, w której gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf” (w powstaniu warszawskim walczył w Batalionie „Parasol”, do 5 sierpnia dowodził legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli. Dzięki jego niesłychanej odwadze oraz wybitnemu talentowi dowódczemu, załoga pałacu czterokrotnie odpierała silne natarcia niemieckie wspierane jednostkami pancernymi - Źródło Wikipedia) składał życzenia wszystkim żołnierzom oraz uczestnikom apelu.

Kilkunastu żołnierzy otrzymało medale oraz wyróżnienia z rąk kawalerów orderu Virtuti Militari – żołnierzy Armii Krajowej. Odczytywane były podziękowania oraz gratulacje od najwyższych władz państwowych naszego kraju.

Nasza reprezentacja złożyła na ręce dowódcy rycinę zawierającą pierwsze słowa hymnu Szarych Szeregów. Pamiątkowy prezent zostanie umieszczony w izbie tradycji jednostki.

phm. Piotr Widera
rzecznik prasowy