Podobnie jak w latach ubiegłych w dniach od 27.06 do 29.06. 2016r. w Droniowicach z udziałem zuchów, harcerzy i chętnych dzieci zostały zorganizowane trzydniowe zajęcia pod hasłem "Z historią za pan brat..." pod opieką podharcmistrzyni Ewy Majczak, przewodniczki Marzeny Literackiej, Joanny Malinowskiej, Ireny Droździok i innych opiekunów bawiło się 39 dzieci i młodzieży. W pierwszym dniu naszych zajęć na terenie Droniowic przypominaliśmy sobie Ciekawe Czasy Średniowiecza. Z balonów wykonywaliśmy średniowieczne miecze i nakrycia głowy, były też wianki dla dziewcząt. Próbowaliśmy pisać piórami i lakować "tajne wiadomości". Wykonywaliśmy różne obrazki cudaki za pomocą atramentu i patyczków. Próbowaliśmy skrzesać ogień za pomocą kamyków. Nie zabrakło walk na miecze, ale i za sprawą pani sołtys mogliśmy skorzystać z Sali nowoczesnych sprzętów sportowych. Całą zabawę zakończył słodki poczęstunek.

zhistoria2016rft3

W następnym dniu udaliśmy się do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Tam poznaliśmy historię Starego Młyna przeplataną legendami, mieliliśmy mąkę w "żarnach", potem udaliśmy się do Etno-Jury na zajęcia z wikliną i wyplataliśmy wiklinowe rybki. Po skończonej pracy poszliśmy do Przystani - Leśniów, gdzie uczyliśmy się wypiekać pizzę ze zmielonej mąki. Po obfitym posiłku udaliśmy się do Hokus-Pokus Czary ze słodkościami, gdzie dowiedzieliśmy się: "Jak powstają lizaki i kamyczki" na zakończenie wykonaliśmy własnego lizaka, którego otrzymaliśmy w prezencie. Po całym dniu ciężkiej pracy odpoczywaliśmy nad źródełkiem w Leśniowie. Co bardziej wytrwali mogli powspinać się po pajęczynach lub udać na spacer do Przewodziszowic. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów.

zhistoria2016rft2

W trzecim dniu wybraliśmy się z wizytą do Lublińca gdzie oprócz wizyty w Pokoju Zagadek czekały na nas zajęcia ze sportów ekstremalnych. Mogliśmy w tym dniu wziąć udział w Grze logicznej na żywo, czyli w Escape Room - "Szlakiem PRL" i "Bunkier poszukiwanie klucza". Następnie odbyły się: zawody wspinaczkowe "skrzynki" , przejście po linie, była też strzelnica sportowa, gdzie strzelaliśmy z łuku, broni krótkiej i karabinu:) Foto budka czyli zdjęcia w różnych strojach i nakryciach głowy, sporty zręcznościowe "tajemnicze narty", rzut do puszek, przesuwanie kubka za pomocą wody, gra planszowa "Śląsko Grafika" czyli znajomość śląskiej gwary i inne ciekawe zabawy. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zakończenie akcji. Wycieczki i zajęcia na pewno na długo zapadną dzieciom w pamięci.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
zhistoria2016rft4