21 października czteroosobowa reprezentacja Śląskiej Chorągwi ZHP zameldowała się w Głównej Kwaterze ZHP. Przedstawiciele chorągwi uczestniczyli w „Akademii Młodych Rzeczników”, organizowanej przez Wydział Promocji i Komunikacji GK ZHP – merytorycznie odpowiedzialna była za nią rzeczniczka ZHP hm. Monika Kubacka. Szefowa Wydziału Komunikacji i Promocji przygotowała na szkolenie wyjątkowe zajęcia. Jak sama mówi: „Pozwalamy każdemu kreować swoją osobistą drogę, nasza metoda wychowawcza skłania do poszukiwania nowych wyzwań! Tym bardziej jestem dumna z uczestników ostatniej edycji Akademii - to oni opowiedzą historię”.

W piątkowy wieczór poznaliśmy wyjątkową osobę – Agnieszkę Chmielewską, prezenterkę Radia WAWA. Opowiedziała jak, wygląda praca w radiu oraz doradziła jak nawiązać kontakt z mediami, by było „głośno” o naszych imprezach. Wojtek Puchacz, pracownik obszaru PR w topowej korporacji podpowiedział, jak budować markę ZHP w komunikatach, a także jak prawidłowo napisać komunikat prasowy.

Niespodzianką wieczoru była sesja zdjęciowa w profesjonalnym studiu zdjęciowym.

W weekend pogoda nie rozpieszczała naszych kursantów – cały czas padł deszcz, ale to nie przeszkadzało w dotarciu na zajęcia do Gazety Wyborczej. W siedzibie gazety poznaliśmy Justynę Suchecką, która na co dzień zajmuje się edukacją. Naczelna magazynu Na Tropie phm. Marta Tittenbrun przekazała nam wiedzę z zakresu poprawnej polszczyzny. Wieczorem druhna Monika zaprosiła nas na uroczystą kolację, którą sami przygotowaliśmy. Co sprawiło ogromną radość wszystkim uczestnikom. Była to okazja do zadania nurtujących nas pytań dotyczących jej pracy.

Niedziela to następne zajęcia. Tym razem z sytuacji kryzysowych. Rzeczniczka ZHP opowiedziała nam jak powinniśmy pisać komunikaty, oraz jak powinna wyglądnąć ścieżka powiadamiania o kryzysie. Zrelacjonowała nam na swoich przykładach, jak powinniśmy postępować w sytuacji konfliktowej. Na sam koniec warsztatów mieliśmy okazję poznać dziennikarza z Polskiej Agencji Prasowej.

I tak zakończyła się wyjątkowa inicjatywa. Pełni nowej wiedzy i doświadczeń wróciliśmy do domu.

Skład reprezentacji Chorągwi Śląskiej tworzyli : Martyna Kowacka – Hufiec Ziemi Rybnickiej, Marta Jeżak – Hufiec Beskidzki, Wojtek Olejko – Hufiec Ziemi Gliwickiej oraz Piotr Widera – Hufiec Lubliniec .

phm. Piotr Widera
rzecznik prasowy Hufca ZHP Lubliniec