Rodzice często dziś narzekają, że ich dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem. Rada na to jest prosta i świetnie zna ją druh Bartek Zbączyniak, są to gry planszowe! Kiedy pierwszy raz słyszy się o “Harcplanszy”, czyli Harcerskim Festiwalu Gier Planszowych, może komuś przemknąć przez myśl, że planszówki to przeszłość i nuda, a nie rozrywka - nic bardziej mylnego. Gwarantuję każdemu, że wrażenia jakie potrafi dać wspólna partia w jedną z setek dostępnych gier, to dużo więcej niż wyciągniemy z  konsoli i komputera, to nauka refleksu, logicznego myślenia, spostrzegawczości, a nawet sprytu i zaradności przy jednoczesnej świetnej zabawie z przyjaciółmi czy rodziną.

harcplansza2017tgy2Wyżej wspomniane umiejętności są bardzo ważne, dlatego w minioną sobotę, 22 kwietnia już po raz drugi, dzięki Szkole Podstawowej nr 3, Hufcowi ZHP Lubliniec, Klubowi "Planszopernik" ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, a także dzięki wsparciu wydawnictw: "Factory Games", "FoxGames", "Rebel" i "Bard", harcerze oraz uczniowie lublinieckich szkół mogli je rozwinąć. Przez trzy godziny od 10.00 do 13.00, wszyscy uczestnicy Festiwalu wpadli w wir zabawy i widać było, że czerpią z tego przyjemność. Czy duży czy, mały, zuch, harcerz czy instruktor, nie miało to znaczenia. W jednym z punktów sali umieszczony był stół z taką ilością gier, że każdy mógł znaleźć coś, co odpowiadało jego oczekiwaniom, potem zasiadał z innymi do stolika i wspólnie przepadali na jakiś czas, by potem z uśmiechem poszukać kolejnej, jeszcze lepszej. Na twarzach na przemian malowało się skupienie i radość, a śmiech i gwar słychać było pewnie nawet na zewnątrz. Odbyły się także turnieje, gdzie każdy chętny mógł porównać swoje umiejętności z innymi, a to wszystko w wyjątkowo pozytywnej, harcerskiej atmosferze. Tutaj wiele mógłbym jeszcze pisać, jednak chciałbym się skupić na najważniejszym. Po pierwsze - planszówki to świetna możliwość rozwoju. Po drugie gry planszowe umożliwiają spędzanie czasu z bliskimi osobami, gwarantując przy tym dobrą zabawę, a po trzecie, Harcerski Festiwal Gier Planszowych jest idealną okazją, by harcerze z różnych środowisk Hufca (za rok mamy nadzieję i że z innych Hufców) mogli się zintegrować i poznać. Na pewno nie była to ostatnia “Harcplansza”, więc za rok liczymy na jeszcze większe zainteresowanie, spróbujcie sami, a zobaczycie, że można spędzić popołudnie nawet nie myśląc o włączeniu telewizora i jeszcze mieć z tego nie tylko przyjemność, ale też pożytek!

harcplanszamazur2017rtdruh Angelo Korzekwa
foto:  druhna Karolina Mazur