Kiedy na początku roku Komendantka Hufca ZHP Lubliniec – pwd. Iwona Legencka – powiedziała nam, że mamy się rozwijać i uczestniczyć w najróżniejszych szkoleniach, szukaliśmy wydarzeń jak najbliżej. No właśnie, a może jednak... nad morze?
Wraz z pwd. Beatą Nowińską wybrałyśmy się na Forum Komunikacji i Promocji organizowanym przez Chorągiew Gdańską w dniu 20.05.2017r. W Muzeum II Wojny Światowej. Jako, że drugi koniec Polski jednak jest daleko, spędziłyśmy cały weekend, oddychając morskim powietrzem. Nocleg zapewnił nam Bunkier Harcerski, w którym zostawiłyśmy oczywiście parę pamiątek – m.in. naszywki Hufca.
DSC 0017Na wspomnianym szkoleniu rozmawialiśmy o kierunkach promocji ZHP – treścią, budową i formą założeń, które chcemy wysyłać w świat. Wizerunek harcerstwa od lat jest pielęgnowany, znamy swoje wartości, które płyną ze słów Przyrzeczenia czy Prawa Harcerskiego, ale czy jednak potrafimy świadomie i spójnie to przekazać? Stoi przed nami ogrom możliwości, które musimy nauczyć się wykorzystywać – mówić śmiało o działalności, ale pamiętając przy tym, aby dążyć do postawionego na początku życia harcerskiego ideału.
Obraz 3Od godziny 11:00 do 18:00 analizowaliśmy swoje dotychczasowe posunięcia, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o nowych; o zmianach, które chcemy wprowadzić, by dotrzeć do każdego. Podczas Forum każdy z nas stał się zmianą – znaleźliśmy się przecież w gronie osób odpowiedzialnych za promocję z całej Polski. Z Chorągwi Śląskiej oprócz Lublińca zawitała również Częstochowa, Rybnik, czy Gliwice – stanowiliśmy 21% uczestników!
Obraz 4Wymiana doświadczeń w tak dobrym i zaangażowanym towarzystwie z pewnością zaowocuje w każdym z nas w najbliższym czasie. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie, więc warto było jechać nawet osiem godzin. W końcu skorzystałyśmy z uroków Gdańska – przede wszystkim  z polskiego morza, które w maju okazało się nie takie złe.
Nie bójmy się odkrywać, ryzykować i poszerzać swoje możliwości – nawet, gdy miejsce lub forma wydają się absurdalne.
DSC 0034autor tekstu: druhna Paulina Kędzia
autorzy zdjęć: druhna Paulina Kędzia, druh Maciej Kołek