16 września 2019 roku będzie datą historyczną dla oleskich harcerzy. Ich dom został nazwany imieniem Janiny Kłopockiej, a sami harcerze uzyskali nowy wzór do naśladowania. To właśnie tego dnia nastąpiło uroczyste nadanie imienia Janiny Kłopockiej oleskiemu Domowi Harcerza. To ważna uroczystość, na którą zaproszone zostały wszystkie najważniejsze osobistości, przedstawiciele władz, szkół, służb mundurowych oraz oczywiście harcerstwa. Janina Kłopocka była działaczką Związku Polaków w Niemczech. Jest autorką Rodła, znaku graficznego tej organizacji. W latach 1945-1948 była urzędniczką w Starostwie Powiatowym w Oleśnie. Została pochowana na oleskim cmentarzu, obok swojego rodzeństwa.

To wydarzenie obudziło w nas poczucie dumy.  Dom harcerza stał się dla nas szczególnym miejscem. To tutaj rodziły się nasze najlepsze pomysły i przyjaźnie, także tutaj spotykamy się regularnie podczas zbiórek. I w tę naszą ‘bazę’ były dziś wpatrzone oczy tak wielu osób. Nasza bezpieczna przystań została uhonorowana. To wydarzenie miało szczególny charakter wychowawczy. Na każdym stopniu naszej pracy, czy to z małymi zuchami, czy harcerzami jako młodymi ludźmi u progu dojrzałości, dostrzegamy potrzebę poszukiwania wzorca. Jednym z naszych zadań jako drużynowych i wychowawców w harcerstwie jest przedstawianie swoim harcerzom postaci godnych naśladowania. Prezentowanie sylwetek osób, którymi mogą się inspirować. Wiem, że wskazując im do naśladowania osobę Janiny Kłopockiej wszyscy dokonaliśmy dobrego wyboru. Rzucenie światła na tę postać nauczy nas patriotyzmu, wzbudzi szacunek dla naszego miasta oraz poszerzy horyzonty w pobudzaniu naszej kreatywności.

pwd. Zuzanna Tiffert

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii)