Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Historia Hufca Lubliniec

Nasze harcerskie komiksy

Zapraszam do pobrania wersji cyfrowych naszych harcerskich komiksów: "Konrad Mańka - bądźcie silni", oraz "Jan Szymała - w służbie Bogu i Ojczyźnie". W obu komiksach grafiki autorstwa pana Marcina Opiłowskiego.

Komiks o Konradzie Mańce
konradpobierz2022ase
Komiks o księdzu Janie Szymale
konradpobierz2022ase5

Biogram harcerski: Augustyn Ulfik

Biogram Augustyna Ulfika - harcerza, przedwojennego drużynowego MDH. im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie. Kierownika Harcerskiego Klubu Sportowego. Żołnierza września 1939r. Zapraszam.

ulfiktablo20162

Obóz w Zdzieszowicach -1959r.

Latem 1959r. harcerze, harcerki i zuchy Hufca Lubliniec na swój obóz wybrali - Zdzieszowice, wieś w okolicach Góry Świętej Anny. Z obozu zachowało się tylko 1 zdjęcie. Dziękuję druhowi Karol Wenger - za wspomnienie i zapraszam do artykułu.

zdzieszowice2033

Spacer nad Groblę na Posmyku

Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać. Dlatego tym razem o przyrodzie i to tej nam lublinieckim harcerzom Hufca Lubliniec najbliższej. Zapraszam do spaceru nad Groblę na Posmyku. Dzięki pani Elżbiecie Sokołowskiej poznacie ją z innej strony, dowiecie się o historii tego miejsca, a może nawet podczas jednego z biwaków wybierzecie się w to przepiękne miejsce. Zapraszam:)

groblanaposmyku20223

Odznaka H.O.T

W ramach porządków - na naszą stronę zawitały informacje dotyczące Harcerskiej Odznaki Turystycznej. Od dzisiaj zarówno regulamin, aneksy oraz nowości jej dotyczące bądą pojawiać się bezpośrednio tutaj. Zakładka aktualności została - zaktualizowana:). Bardzo się cieszymy, że naszą odznakę zdobywają nie tylko harcerze, ale nawet zuchy:) Powędrowała już do Krakowa, Czestochowy, Lublina, Tarnowskich Gór czy Katowic. Zdobywana jest w dzień i w nocy:) A ostatnio coraz więcej osób zdobywa jej II stopień. W sumie zdobyło ją prawie 300 osób:)

kalidrugipooiiomz

Krystyna Kubalska

Wspominając harcerzy i harcerki, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej pamiętamy o Konradzie Mańce - warto także przypomnieć postać druhny Krystyny Kubalskiej, uczennicy Gimnazjum w Lublińcu, harcerkinaszego Hufca, łączniczki AK w Mszanie Dolnej, gdzie zamieszkała podczas II wojny światowej, a która zginęła - rozstrzelana przez Niemców -  25 maja 1944r. na terenie cmentarza żydowskiego, mieszczącego się przy ulicy Rybackiej w Nowym Sączu.

kubalska2033

Harcerski biogram: Józef Skrzek

Kolejnym biogramem harcerskim (ale nie lublinieckim) opracowanym w tym roku jest historia życia i śmierci druha Józefa Skrzeka. Harcerza i instruktora z Michałkowic, związanego przez wiele lat z Hufcem Rydułtowy. Dowódcy katowickiego inspektoratu ZWZ, który został 3 grudnia 1941r. zamordowany - przez powieszenie. Cześć jego pamięci....

jozefskrzek2021dr45

Rafał Kocik - biogram

Harcerzem września był także Rafał Kocik, harcerz z Chorzowa, którego biogram opracowałem w tym roku. Druh Rafał uczestniczył podobnie jak Ryszard Kot w Pogotowiu Harcerskim tuż przed wybuchem II wojny światowej i w pierwszych jej dniach. 4 września 1939r.  cudem ocalał z masakry w Katowicach. Więziony w KL Auschwitz, udaje mu się przeżyć także marsz śmierci podczas ewakuacji obozu. Doczekał zakończenia wojny. Wrócił do domu. Ogromna rzesza szaro-zielonej braci harcerskiej nie miała takiego szczęścia.

tablicakocikkwaiaty

Ryszard Kot - biogram

Kolejnym biogramem nad którym pracowałem w mijającym roku - była historia życia druha Ryszarda Kota - harcerza michałowickiej I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza. Ryszard Kot - był jednym z pierwszych harcerzy, którzy zginęli na Śląsku. Ranny w walkach o Kopalnię "Michał" rankiem 1 września, zmarł w nocy z 1 na 2 września. Ryszard Kot - jest symbolem postawy harcerzy, którzy we wrześniu 1939r. stawali wraz z żołnierzami - walcząc, jak potrafili najlepiej (nie koniecznie z bronią w ręku) w obronie Ojczyzny.

ryszardkot20345

Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada obchodzone jest Święto Odzyskania Niepodległości. Ważne dla każdego Polaka, ważne i dla Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Każdego roku od 1989r. kiedy zostało ono przywrócone - nasza reprezentacja uczestniczy w miejskich obchodach, lub jak to miało miejsce w ubiegłym roku - samodzielnie. Zapraszam do zapoznania się z historią obchodów tego Święta przez nasz Hufiec.

11niepodleglosi20001sw3

Wanda Jordan Łowińska - biogram

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, więc pora na pierwsze podsumowania i porządki:) Właściwie cały mijający rok poświęciłem - harcersko - na opracowanie kilku biogramów, ikon harcerstwa śląskiego. Było to związane z moją pracą w Komisji Historycznej Chorągwi Śląskiej ZHP. Pierwszą postacią, z którą zapoznałem się bliżej - była druhna Wanda Jordan-Łowińska. Wraz z pracą nad biogramem, udało się przeprowadzić akcję, popularyzacji ten ważnej dla harcerstwa na Śląsku postaci. Pomogły w tym plakaty wydane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.
wandajordanakcja202134
Wanda Jordan-Łowińska była także kandydatką na bohatera Chorągiew Śląska ZHP - nie udało jej się co prawda wygrać, jednak zajęła drugie miejsce - jako bohater indywidualny - pierwsze:) Wanda Jordanówna - była także związana z naszym Hufcem, gdyż w okresie pełnienia przez siebie funkcji Komendantki Katowickiej Chorągwi Żeńskiej i Komendantki Katowickiej Chorągwi Męskiej nie raz odwiedzała Lubliniec, uczestniczyła w przyrzeczeniach harcerskich, kursach i ważnych wydarzeniach w życiu lublinieckiego harcerstwa.
wandainna202345

Jeden świat - jedno przyrzeczenie

W 2007r. w Kielcach odbył się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego pod hasłem - „Jeden świat – jedno przyrzeczenie”. Nasz Hufiec reprezentował druh Piotr Widera, zaś reprezentacja Hufca pojechała do Kielc na dzień otwarty. Niestety nie udało się zebrać z tych wydarzeń zbyt wiele informacji. Może kiedyś:)

tatracor20314rase4

Zlot Skautów TATRACOR 2004

W 2004r. odbył się Zlot Skautów Europy Środkowej Tatracor. W tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji naszego Hufca, składającej się z dwóch druhów: Piotra Widery i Tomasza Imiołczyka. Wraz z nimi zapraszam na wędrówkę po pięknych słowackich Tatrach.

tatracor20314r

Krzyż harcerski

Krzyż harcerski widoczny na zdjęciach został wykonany w 1971r. i zawisł w nowo otwartej harcówce Szczepu im. Janusza Korczaka w Zakładzie Wychowawczym dla Dzieci Głuchych nr 2 w Lublińcu. Na kolejnym zdjęciu - pojawia się on podczas pochodu 1 majowego z 1976r. i zapewne niosą go harcerze Szczepu im. Korczaka. Gdy likwidowano harcówkę - krzyż schowano do magazynu czy na strychu, a w 2019r. ówczesny dyrektor lublinieckiej szkoły katolickiej pan śp. Dariusz Przyłas przekazał go - ówczesnej komendantce Hufca Lubliniec, druhnie Iwonie Legenckiej. W tym samym roku krzyż został odrestaurowany i zawisł w kokotkowej jadalni w Ośrodku w Kokotku. Historia zatoczyła koło...
krzyzharcerski2020edrf

Makieta Śląskiego Zakładu dla Głuchoniemych w Lublińcu

Jesienią 1937r. harcerze ze Śląskiego Zakładu dla Głuchoniemych w Lublińcu - pod kierunkiem Izydora Płaczka - wykonali piękną makietę Zakładu. Poza wiernym odtworzeniem budynków, postarali się by na modelu pojawiły się drzewa, ogrodzenie czy nawet bramki i tablice do koszykówki.

makietazakladgluchych

Krajowy Zlot Młodzieży w Szczecinie - 1946r.

Wiosną 1946r. grupa harcerzy i harcerek Hufca Lubliniec wyjechała na Krajowy Zlot Młodzieży Polskiej (13-14 kwietnia). Uroczystości te nazwano "Straż nad Odrą". Zapraszam do zapoznania się z wspomnieniami  druha Anatol Muszała (harcerz Orli), który w tych wydarzeniach uczestniczył.

zlotstraz1946a

Monografia Ośrodka Harcerskiego w Kokotku 1967-1997

Zapraszam do zapoznania się z  Monografią Ośrodka Harcerskiego w Kokotku, która powstała z okazji Jubileuszu 30-lecia Ośrodka. Jej autorami byli: druh Roman Krupski, druh Marian Ożarowski, druhna Krystyna Rożniewska, druh Henryk Pietrek, druh Bogusław Widera, druh Michał Sznapka i druhna Ewa Żegraj.

Cz.I
monografia2020aaaaaa

Cz.II
monografia2020aaaaaa2

Przy Placu Sienkiewicza

To samo miejsce - ta sama służba i tacy sami - harcerze i harcerki - chociaż nie Ci sami.

"W sierpniu 1939r. kopałyśmy rowy na skwerku pomiędzy kościołem św. Krzyża a obecnym NMP. Pamiętam, że napoje i posiłki przynosił nam pan doktor Willert z małżonką. Kopał cały zastęp: Janka Pilarska, Jadzia Jaguś, Fela Szymała, Kopacz Róża, Langoś Anna i pomagał nam druh Wawrowski".

Wspomnienie - druhna Monika Benska (Czubała) - zastęp harcerek "Buki" Pozaszkolna Drużyna Harcerek im. "Drzew".

Sierpień 2019r. członkowie 17 DH "Laeta Silva": Nikodem Mazur, Julia Warzecha, Julia Bloch, Kinga Janocha -  rozdają broszury "Bohaterowie naszych ulic" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, a poświęcone Powstańcom Śląskim.

plac2020derf4444a

Harcerski biogram: Franciszek Motak

Dzięki pomocy państwa Andrzejewskich, oraz ponownym przejrzeniu materiałów - udało się rozbudować biogram Franciszka Motaka. Harcerza naszego Hufca, mieszkańca Lisowa, który wraz ze swoim ojcem (Władysławem Motakiem) został zamordowany przez Niemców - jak dzisiaj się wydaje - 7 grudnia 1939r. w lasach pod Rawiczem. Cześć jego pamięci...

motak2020mal

Prezentacja komiksu "Konrad Mańka - bądźcie silni"

Kto nie miał możliwości obejrzenia prezentacji komiksu "Konrad Mańka - bądźcie silni", która odbyła się za pomocą mediów społecznościowych w sobotę - 14 listopada 2020r. Może to zrobić teraz. W prezentacji wzięli udział, poza moją osobą, pan Marcin Opiłowski - autor komiksu, oraz pan Sebastian Ziółek - lubliniecki historyk. Zapraszam.

Komiks "Konrad Mańka - bądźcie silni"

Zapraszam do pobrania w wersji cyfrowej komiksu "Konrad Mańka - bądźcie silni", którego autorem jest pan Marcin Opiłowski, a który powstał w oparciu o opracowany przeze mnie - biogram druha Konrada. Mam nadzieję, że się spodoba, gdyż w planie kolejny - tym razem o ksiądzu pułkowniku Janie Szymale:).

By pobrać na komórce - kliknij poniżej
logopngkonrad

Kliknij poniżej by pobrać komiks
konradkomiks2020aws34a

Dziennik Grupy Wędrującej Hufca Gliwice 1970r.

Niesamowita sprawa. Dzięki druhowi Henrykowi Pietrkowi - a za sprawą Michała Pietrka - trafiła do mnie kronika gliwickiego zastępu, który w 1970r. w ramach akcji Rodło, przez 5 dni wędrował od stanicy w Łączy, poprzez obóz tarnogórski w Borowianach, naszą kokotkową stanicę, nastepnie odwiedził stanice bytomską, piekarską, mysłowicką, by pociągiem dojechać do Gliwic i znów dotrzeć do Łączy. Zapraszam do zapoznania się z nią w wersji cyfrowej.

Kliknij poniżej by pobrać Kronikę

gliwicewedrowanie2020

Harcerski biogram: Henryk Pietrek

Najdłużej piastującym funkcję komendanta Hufca ZHP Lubliniec był druh hm. Henryk Pietrek. Funkcję tą sprawował w latach 1969-1992. Druh Pietrek był także jednym z budowniczych Stanicy Harcerskiej w Kokotku, a nastepnie wieloletnim komendantem obozów harcerskich w Kokotku. W latach 1985-1989 był członkiem Rady Naczelnej ZHP. Zapraszam do zapoznania się z jego biogramem.

pietrekkatowice2020s

Harcerski biogram: Jerzy Żak

Dzięki kontaktowi z panem Konradem Widło, udało się uzupełnić biogram druha Jerzego Żaka - który zginął w KL Auschwitz 7 września 1942r. Zapraszam.

zakjerzy2020derft456

Odsłonięcie tablicy poświęconej Konradowi Mańce

1 września 1982r. w Lublińcu na ścianie budynku przy ulicy Damrota 11, odsłonięto tablicę upamiętniającą - druha Konrada Mańkę. Dzięki zdjęciom pozyskanym przez pana Sebastiana Ziółka - wzbogaciliśmy się o ten fragment historii w miarę współczesnej a mający związek z Konradem Mańką. Oczywiście w uroczystościach wzięli udział harcerze Hufca, a także jego ówczesny komendant - druh Henryk Pietrek.

konradodsłonięcie1a2a3

Biografie: Mieczysław Gotz

Zapraszam do zapoznania się z sylwetką doktora Mieczysława Gotza - w okresie międzywojennym lekarza, który miał swoją prywatną praktykę w Lublińcu, był także lekarzem w Szkole Powszechnej, Gimnazjum - a co dla harcerzy istotne, od 1937r. także lekarzem harcerskim.

gotz2020we 

Harcerski biogram: Konrad Mańka

Trwają prace przy komiksie. Dzięki uprzejmości krewnych Konrada Mańki, oraz nowym informacjom oraz zdjęciom - mogłem przebudować i poszerzyć jego biogram. Może jeszcze uda się coś dodać - jednak coraz mniej białych plam w jego życiorysie. Zapraszam.

mankakonrad2020fert2a3a48

Biografie: Franciszek Żak

Zapraszam do zapoznania się z biogramem ppłk. Franciszka Żaka. postaci nietuzinkowej - związanej z naszym Hufcem w okresie międzywojennym, kiedy to współpracował z Kręgiem Starszoharcerskiem im. ks. Damrota, najprawdopodobniej był też członkiem Koła Przyjaciół Harcerstwa. Jego dzieci - Krystyna i Jerzy byli lublinieckimi harcerzami. Zaś on pełnił służbę w lublinieckim 74 Górnośląskim Pułku Piechoty. Udało mi się skontaktować z rodziną Franciszka Żaka - dzięki czemu jego biogram zawiera mnóstwo ciekawych fotografii.

ryngrafzak2020za34a

Spacer po Ośrodku w Kokotku z druhem Krzysztofem

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec ma już ponad 50 lat i świetnie się trzyma. Na spacer po nim zapraszamy wraz z druhem hm. Krzysztofem Zbączyniakiem

Harcerski biogram: Michalina Konasiewiczówna

W 1926r. przy szkole Powszechnej nr 1 w Lublińcu - powstała II Żeńska Drużyna Harcerek im. Marii Konopnickiej. Drużynę założyła i była jej pierwszą drużynową - Michalina Konasiewiczówna, nauczycielka. W czasie II wojny światowej działała w wywiadzie kieleckiego AK, a w 1945r. druhna Michalina została pierwszą hufcową Hufca Gliwickiego. Zapraszam do zapoznania się z jej biogramem.

konasiewiczmichalina2020a2aaa

Kolonia Zuchowa w Kokotku w 1969r.

W lipcu 1969r. Hufiec Lubliniec zorganizował Kolonię Zuchową w Kokotku. Jednak ze względu na nieprzystosowanie - jeszcze Stanicy Harcerskiej Hufca w Kokotku - trampy się murowały:) - kolonia zakwaterowała się w kokockiej szkole. Zapraszam do zapoznania się z historią tego czasu.

kokotekszkola2020derrw

Słoneczka kokotkowe

W 1986r. z okazji wizyty Naczelnika ZHP - hm. Ryszard Wosińskiego na Ośrodku Harcerskim Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku - w jadalni, pełniącej także fukcję świetlicy - powstały malowidła przedstawiające sympatyczne słoneczka. Niestety ze względu na nietrwałość takich rzeczy już 10 lat później zostały zamalowane. Na szczęście próby cyfrowego odtworzenia tych malowideł podjęła się druha Paulina Kędzia.

sloneczko1a2a2a99

Biogram harcerski: Henryk Malcherek

Miło mi, że wreszcie udało się wspólnie z panią Anetą Krupą opracować biogram druha Henryka Malcherka. W czasie II wojny św. - członka Organizacji Orła Białego ps.Ryś. współpracownika Konrada Mańki. Zapraszam.

henrykmalcherek2020r5t6

Chorągwiany Festiwal Piosenki i Tańca Nieprzetartego Szlaku "Werbelek

W latach 2003-2009 odbywał się organizowany przez Referat Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Śląskiej ZHP - Chorągwiany Festiwal Piosenki i Tańca Nieprzetartego Szlaku "Werbelek". Jego organizatorką była druhna hm. Jolanta Famula, zaś od 2004 - odbywał się on w auli Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Impreza skierowana była do dzieciaków - zuchów i harcerzy niepełnosprawnych. Zapraszam do zapoznania się z jej historią.

werbelek2020rfrtr

Komitet Rozbudowy Ośrodka 1984-1987

W latach 1984-1987 nasz Ośrodek Harcerski w Kokotku przypominał wielki plac budowy. Przez te trzy lata - dzięki Komitetowi Rozbudowy Ośrodka powstały między innymi: basen, hotelik, budynek komendantury, centralne sanitariaty czy świetlica zuchowa. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia wielu firm i zaangażowania mnóstwa osób prywatnych. Za co jesteśmy im wdzięczni. Warto przypomnieć te niesamowite dla naszego Ośrodka - lata. Zapraszam.

osreodekozbudowa2020a28

SP9 ZAK i Harcerski Klub Łączności "Delta"

Bardzo się cieszymy, że nasz SP9 ZAK - znów nadaje. Zapraszam do zapoznania się z historią Harcerskiej Radiostacji Krótkofalowej przy Hufcu Lubliniec i Harcerskim Klubie Łączności "Delta".

izbatradycji2020ere45r4a9a2

Nasze kokotkowe rzeki

10 lat temu w 2010r. na naszym Ośrodku w Kokotku "pojawiła się wielka woda". Nasza Stanica wybudowana została w widłach dwóch rzek "Małej Panwi" i "Leśnicy", a rzeki, jak to rzeki - są nieobliczalne i przez te lata przynosiły radość dzieciakom, ale i duże problemy. Zapraszam do artykułu opisującego nasze relacje z tymi dwoma pięknymi, a czasem i niszczycielskimi rzekami.

12woda2018yhyd3

Pomnik w Baryczy

Niesamowita historia. Kilka dni temu - w Baryczy odnaleziono płytę - cześć pomnika, który w 1926r. wznieśli na tamtejszym poligonie żołnierze 74 pp. Główny element przedwojennego pomnika, który w czasie wojny kazali rozebrać Niemcy, kamień z wyrytym napisem 74 pp - został wykorzystany w 1996r. w Smogorzowie - jako element pomnika poświęconego żołnierzom 74gpp. Zapraszam do zapoznania się z historią pomnika.

plytrapoomnik2020a

Spalskie albumy - 1935r.

Od 10 do 25 lipca 1935r. miał miejsce Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego w Spale. W Zlocie uczestniczyli harcerze naszego Hufca. Instruktorzy - jak Ludwik Klama, Rudolf Rzemieniecki czy Stanisław Stanisz, starszyzna harcerska wśród której był między innymi: Konrad Mańka, Eryk Słota, Alojzy Gajek, czy Józef Bryś, a także liczna grupa harcerzy z Lublińca, Kalet i Koszęcina. Ze zlotu zachowały się dwa albumy pełne zlotowych zdjęć. To nieprawdopodobne, że do dzisiaj zachowało się prawie 80 zdjęć z tej harcerskiej przygody. Ta ilość wskazuje jak ważna to była chwila dla lublinieckich harcerzy i całego ZHP.

spala1935album2020ereer

"Hufiec 3.0 - nowe technologie w harcerstwie"

W dniach 23-25 listopada 2018r. w Ośrodku w Kokotku odbyły się warsztaty przygotowane przez nasz hufiec pod nazwą "Hufiec 3.0 - nowe technologie w harcerstwie". Instruktorzy oraz osoby cywilne z całej Polski przyjechały do Kokotka, aby zgłębić "tajnik" zbiórek społecznościowy na swoje kampanie, poznać jak wyglądają social media, komunikacja w grupie oraz networking. Różnorodność zajęć spowodowała chęć stałego kontaktu między sobą, wymianę poglądów i wspólną pracę. Warsztaty koordynowali druhowie naszego Hufca: Jakub Mann i Piotr Widera.

hufiec302020eder2

33 Wiosenny Złaz Zuchowy

25 maja 2019r. - odbył się w Olsztynie, 33 Wiosenny Złaz Zuchowy, w którym po raz pierwszy uczestniczyły zuchy z naszego Hufca z  27 Gromady Zuchowej "Legendarne Smoki". Złaz odbył się na Jurze i obfitował w mnóstwo pozytywnych emocji i przygód. Zapraszam

zlazwiosenny2019rfr2a2a2a2a2

Rajdo-biwak "Szlakiem Powstańców Wielkopolskich"

W lutym 2020r. starszoharcerski zastęp 17 DH Laeta Silva wybrał się do Nowych Skalmierzyc na Rajdo-biwak "Szlakiem Powstańców Wielkopolskich". Warto sobie przypomnieć te chwile. Dziękuję druhnie - Klaudia Chmiel za pomoc:)

szczeplubliniecielko2020a2a2a3

Festiwal Kultury Zuchowej "Wesołek"

23 marca 2019r. - 27 Gromada Zuchowa "Legendarne Smoki" - wzięła udział w Festiwalu Kultury Zuchowej "Wesołek", który zorganizował Referat Zuchowy Chorągwi Śląskiej ZHP. Motywem przewodnim Festiwalu były - "Losmiczne podróże- małe i duże". Zaś w konkursie wzięło udział 21 Gromad. Zapraszam do zapoznania się z notatki z tej edycji oraz kolejnej z 2020r.

wesolek2019rfrtt8k2a2aa2

Patriotyczny Lubliniec 2017-2019

1 sierpnia 2017r. z inicjatywy druha Piotra Widery, odbyło się wyjątkowe wydarzenie patriotyczne pod nazwą "„Patriotyczny Lubliniec – oddaj hołd Powstańcom Warszawskim”. Tak narodził się projekt - "Patriotyczny Lubliniec". Rok później - odbyła się druga edycja imprezy zatytułowana „Patriotyczny Lubliniec dla Niepodległej”, zaś w 2019r. - edycja III, której motywem było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Niestety w tym roku z powodu braku dofinansowania, oraz wirusa, impreza nie odbędzie się:( Zapraszam do wspomnień.

patriotyczny2020r4564r4555

Bezimienny żołnierz

1 września 1939r. w okolicy skrzyżowania dróg Lubliniec - Pusta Kuźnica, Lubliniec - Krupski Młyn zginął żołnierz 74 gpp. Po wojnie w tym miejscu postawiono krzyż i pamiętano o tym bezimiennym bohaterze (także nasi harcerze i harcerki opiekowali się tym miejscem). Wczoraj w tym miejscu odbyły się prace ekshumacyjne, które potwierdziły, że został tu wcześniej pochowany żołnierz polski (dowiodły także, że w miejscu tym dokonano już wcześniej ekshumacji). Te szczątki, które odnaleziono wczoraj zostały pochowane w dniu dzisiejszym na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu. Nie mogło w tych uroczystościach zabraknąć naszej obecności. Żołnierz był i pozostanie bezimienny. A MY - Pamiętamy i będziemy pamiętać, byliśmy i będziemy... Czuwaj!!!

harcerzgronniezniea2017

Kalendarz harcerski - Historia Hufca ZHP Lubliniec w latach 1922-1939

W 2018r. dzięki druhowi Bartkowi Zbączyniakowi, pani Monice Uherek-Mutz i panu Stanisławowi Mutz powstał pierwszy w naszym Hufcu kalendarz harcerski zatytułowany "Historia Hufca ZHP Lubliniec w latach 1922-1939". Zapraszam do zapoznania się z historią przedwojennego harcerstwa na ziemi lublinieckiej w "obrazkach".

Kalendarzczranylas1920

Ogólopolski Rajd "Szlakiem Wieży Spadochronowej"

We wrześniu 2019r. po raz pierwszy w historii Hufca - nasze zuchy z Gromady "Legendarne Smoki" - wzięły udział w XXIV Ogólnopolskim Rajdzie "Szlakiem Wieży Spadochronowej" w Katowicach. Mimo deszczowej pogody świetnie się bawiły i godnie reprezentowały, gdyż w klasyfikacji generalnej  - zajęły III miejsce.

rajdweizy2020eder

II Zlot Narodowy w 1929r w Poznaniu

Latem 1929r. po raz pierwszy Hufiec Lubliniec wysłał na dużą imprezę harcerską - swoją reprezentację. Był to II Zlot Narodowy Harcerzy w Poznaniu. Nasza grupa pod kierunkiem druha Stanisława Wojciechowskiego obozowała wraz z pozostałymi harcerzami Chorągwi Śląskiej, których było ponad 700. O tym jak wyglądał zlot - znajdziecie pod linkiem na stronce:) Zapraszam.

zlotpozna2020edeerrr

Biogram harcerski: ksiądz Teodor Lichota

Chciałbym przypomnieć postać - księdza Teodora Lichoty. W okresie międzywojennym wikarego w parafii św. Mikołaja, katechetę, kapelana lublinieckich i cieszyńskich drużyn harcerskich. Szykanowanego przez UB w okresie PRL, proboszcza z Woźnik i dziekana dekanatu jędrysko-kaletańskiego.

lichotaksiadz2019rfrrr

Biogram harcerski: Alfred Jesionowski

Jednym z opiekunów I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki Hufca Lubliniec -  był profesor Alfred Jesionowski. Kim był?

W latach 1925-1932 (lub 33) był profesorem najpierw Wyższej Szkoły Miejskiej w Lublińcu, a potem, po zmianie nazwy, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W szkole uczył języka francuskiego i niemieckiego. Był także opiekunem I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1933-1939 uczył w Pszczynie i Mysłowicach. Był poważanym na Śląsku - krytykiem literackim, przyjaźnił się z Gustawem Morcinkiem, miał własną audycje w Radio Katowice, publikował i prowadził badania porównawcze. W okresie II wojny światowej działał w strukturach AK w Krakowie, oraz brał udział w tzw. akcji N, polegającej na przygotowywaniu antyhitlerowskich materiałów propagandowych, przeznaczonych dla Niemców i mających sprawiać wrażenie, że pochodzą z niemieckiego ruchu oporu. 1 maja 1944r. został aresztowany przez Gestapo. Z więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie przewieziono go do Katowic, skąd po uciążliwym śledztwie został skierowany do Breslau-Fünfteichen (Miłoszyce), filii obozu Gross-Rosen (Rogoźnica). Zginął prawdopodobnie w styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu (znanej jako „marsz śmierci”). Zapraszam do biogramu.

jesionowski2020aaaaa2333

"Tajemnica Czarnego Lasu" - zapraszamy do czytania

Pod koniec lutego 2020r. odbyła się uroczysta prezentacja książki "Tajemnice Czarnego Lasu" Michała Mędlewskiego, która została wydana przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu. Książka została także wydana w formacie pdf - i od dzisiaj jest do pobrania na naszej stronie z czego się bardzo cieszymy. Zapraszamy do czytania.

tajemnicepdf2020sss

Prezentacja książki "Tajemnica Czarnego Lasu"

27 lutego 2020r. w Lubitece (Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej) w Lublińcu odbyła się prezentacja książki Michała Mędlewskiego "Tajemnica Czarnego Lasu". Wydarzenie było możliwe dzięki wydaniu powieści Mędlewskiego przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu. Prezentacji książki - towarzyszyła wystawa dawnych pocztówek przedstawiających Lubliniec ze zbiorów pana Krzysztofa Brzeziny. Spotkanie poprowadził pasjonat historii, autor ksiązki "Śladami historii" - pan Bogusław Hrycyk. Natomiast o książce, drodze do jej wydania, tajemnicach z nią związanych, jej bohaterach a wreszcie o Michale Mędlewskim opowiadał przewodniczący Komisji Historycznej Hufca ZHP Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej - druh pwd. Bartłomiej Zbączyniak.

hrycykspotkanie2020dee234

Kolejna zagadka rozwiązana:))) Album ze Spały

Gdy we wrześniu 2019r. odwiedziłem pana Andrzeja Brysia, by poznać historię Józefa Brysia, harcerza lublinieckiego okresu międzywojennego, w prezencie otrzymałem tajemniczy Album. Niestety Album był lekko uszkodzony i to w miejscu, który mógłby pomóc w identyfikacji miejsca i czasu jego wykonania.

Mimo, że nad Albumem i zamieszczonymi w nim zdjęciami pochylałem się dosyć często, mimo najszczerszych chęci przez dłuższy czas nie udawało mi się jednoznacznie określić miejsca i czasu, kiedy powstał. Do czasu:))) Okazało się bowiem, że album przedstawia pobyt skautów węgierskich na Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale w 1935r. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

tajemnicawegry2020a2a2

Wystawa - Zapomnieni bohaterowie

Zapraszamy do zwiedzenia wirtualnej wystawy - 7 Dywizja Piechoty, Zapomnieni bohaterowie 1939r. i spotkanie z jej kuratorami – Adamem Kurusem i Mariuszem Grzybem. Wystawa ta to próba rekonstrukcji cyfrowej ekspozycji, która była prezentowana w Pawilonie Wystawowym w Częstochowie od września 2019 do stycznia 2020r.

wirtualnawystawa2020ederr

Wyprawa po sztandar w 1946r.

Kilka dni temu pisałem o cudzie - czyli odnalezieniu zdjęć z przyrzeczenia harcerskiego z 1938r. z Piłki. Inaczej nie można zakwalifikować także wydarzenia, które miało miejsce kilka dni temu - kiedy otrzymałem - trzy zdjęcia z powrotu sztandaru Hufca ZHP Lubliniec do naszego miasta w 1946r. Miałem do tej pory relacje druha Anatola Muszały - jednak nie było zdjęć. Znalazły się i dały mi impuls do szerszego opisania tych wydarzeń a nadają się one spokojnie na film:)) Dzięki tym zdjęciom jesteśmy też w stanie w 80 procentach odtworzyć wygląd przedwojennego sztandaru Hufca:)) Zapraszam.

sztandar1946aktual

Biogram harcerski: Stanisław Wojciechowski

Żadnego biogramu nie można uznać za zamknięty. Ciągle udaje mi się znaleźć nowe informacje - jak te, które odkryłem dwa dni temu:) a są związane z druhem Stanisławem Wojciechowskim.

W 1945r. ppor. Stanisław Wojciechowski (były komendant Hufca ZHP Lubliniec) został członkiem komendy obozu wojskowo-cywilnego w Höxter. W obozie przebywała ludność wyzwieziona w czasie wojny na roboty do Niemiec z Polski, Białorusi i Ukrainy. Stanisław Wojciechowski od maja 1945 do czerwca 1946r na terenie obozu organizował działalność szkoły polskiej. Był także jednym z jej nauczycieli. Brał także udział w organizowaniu kursów zawodowych.

wojciechowskihocter2020

Biogram harcerski: Zenon Zbączyniak

Gdyby żył - dzisiaj miałby 97 lat - druh Zenon Zbączyniak, mój dziadek. Urodził się 23 maja 1923r. w Poznaniu. Jego ojciec był żołnierzem zawodowym w 74 pp. W 1935r. złożył przyrzeczenie harcerskie. W 1938r. wyjechał na na obóz do Troków, a w 1939r. do Węgrowca. Wcielony do wojska niemieckiego, uciekł do aliantów. Od 1944 do 1946 był żołnierzem 14 Wielkopolskiej Brygady Pancernej w Wojsku Polskim na Zachodzie. W lipcu 1958r. zdobywa stopień podharcmistrza. Później obozy w Akcji "Zamonit" i "Rodło" aż do 1967r, aby wspólnie z dh. Marianem Ożarowskim rozpocząć budowę Harcerskiej Stanicy Turystycznej dzisiejszego Harcerskiego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Kokotku. W 1968r. mianowany na stopień harcmistrza, a w 1975r. rozkazem Naczelnika ZHP otrzymuje Dyplom i Harcmistrza Polski Ludowej. Teraz Kokotek staje się jego pasją, angażuje wiele firm i osób wokół rozbudowy ośrodka uczestniczy w wszystkich akcjach HAZ i HAL. Niespodziewanie po chorobie serca umiera 27 maja 1981 roku.

dzidekzenek2020ddd

VIII Męska Drużyna Harcerska im. ks. Skorupki

Czasem zdarzają się cuda:) Kilkanaście dni temu dzięki pomocy ojca Józefa Niesłonego OMI - udało się pozyskać zdjęcia przyrzeczenia harcerskiego jakie odbyło się podczas obozu VIII Męskiej Drużyny Harcerskiej im. księdza Skorupki działającej przy Małym Seminarium Duchownym, w 1938r. na Piłce.

skorupkaprzeyrzeczenie2020de

Harcerski basen 1985-2020

W 1981r. rozpoczęła się realizacja pomysłu z 1968r. - kiedy to po raz pierwszy pojawiła się myśl o stworzeniu dla Harcerskiej Stanicy Turystycznej - niecki wodnej na rzece Leśnicy. Nie straczyło środków i energii i zapoczątkowane prace w 1981r. stanęły. Ruszyły dopiero 3 lata później, gdy powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Ośrodka Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku. To dzięki niemu w 1985r. harcerski basen był gotowy, a jego oficjalne otwarcie odbyło się 29 czerwca 1987r. Od tego czasu służy nieprzerwanie harcerzom, letnikom, oraz mieszkańcom Lublińca. W tym roku po raz drugi w swojej historii basen nie zostanie otwarty. Od kilunastu lat - ze względu na koszty jego przygotowania i uruchomienia podczas lata - wspierany był dotacjami miejskimi.

basenkokotek2020derer4

Harcerskie Półkolonie 2011-2019

Latem 2011r. Hufiec ZHP Lubliniec - zorganizował półkolonie dla dzieciaków z Lublińca (projekt dotowany przez Burmistrza Miasta), pomysł się spodobał - uczestnicy tej formy letniego wypoczynku byli zadowoleni i tak przez kolejne 8 lat nasi instruktorzy - Półkolonie organizowali na terenie Ośrodka Harcerskiego w Kokotku. W tym roku po raz pierwszy się nie odbędą - przegrały z Covidem i z brakiem środków. Zapraszam do zapoznania się z historią Harcerskich Półkolonii:)

polkolonie2019erea1

Wyprawa w "Świat Skrzata"

5 czerwca 2016r. po raz pierwszy Hufiec ZHP Lubliniec zorganizował fantastyczną imprezę dla maluchów i ich rodziców - zatytułowaną "Wyprawa w Świat Skrzata". Przez kolejne 4 lata impreza ta odbywała się na terenie Ośrodka Harcerskiego w Kokotku i cieszyła się niezwykłą popularnością. Niestety w tym roku przegrała z Covidem i brakiem środków - bowiem od początku swojego istnienia była dofinansowywana przez Burmistrza miasta Lublińca. Zapraszam do zapoznania się z jej historią. Mam nadzieję, że za rok wróci do naszego harcerskiego kalendarza:)

skrzya2020der55

Spotkanie z mjr. Pająkiem - 1979r

W 1979r. - w 40 rocznicę wybuchu II wojny światowej - Szkołę Podstawową nr 3 - odwiedził wyjątkowy gość - mjr. Leon Pająk (dowódca placówki Prom - we wrześniu 1939r. na Westerplatte). W spotkaniu, które odbyło się 18 września uczestniczyli oprócz uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości - harcerze ze Szczepu "Nysa"  - działającym na terenie szkoły. Szczep - prowadziły druhny: Horst, Bartosz oraz Golasz. Podczas tego spotkania miało miejsce przyrzeczenie harcerskie, a major Pająk wręczył harcerzom krzyże.

leonpajak2020a36

IV Światowe Jambore w Gödöllö na Węgrzech

Na przełomie lipca i sierpnia 1933r. reprezentacja naszego Hufca wyjechała na IV Światowe Jambore w Gödöllö na Węgrzech. Wśród nich reprezentacja Śląska, w której nie mogło zabraknąć naszych lublinieckich harcerzy: Ludwika Klamy, Stanisława Wojciechowskiego, Emila Myszora, Władysława Wędrychowicza, Henryka Gaczka, Józefa Brysia. Jamboree w Gödöllö trwało od 2 do 14 sierpnia i brało w nim udział 26 tyś skautów z 46 krajów.

Kliknij poniżej by zapoznać się z historię IV Jamboree
i historię udziału w nim lublinieckich harcerzy

12wegry1

Z tej wyprawy zachowały się w naszym Hufcu dwa albumy ze zdjęciami. Ten poniżej prezentowany  - został wykonany dla druha Stanisława Wojciechowskiego (autorem zdjęć najprawdopodobniej był druh Henryk Gaczek). Ze względu na ilość zdjęć - 120 - album został podzielony na dwie części:

Album z IV Światowe Jambore w Gödöllö na Węgrzech cz.I
gogolo500323
Album z IV Światowe Jambore w Gödöllö na Węgrzech cz.II
gogolo500323a

W albumie druha Stanisława Wojciechowskiego zachowało się też 12 przepięknych rysunków wykonanych przez znanego artystę węgierskiego Lajosa Martona. Na pracach artysty ukazana jest codzienność skautowa na Jamboree oraz wyprawa skautów do Budapesztu.

gogolo500323a2

Kronika II MDH im. Zawiszy Czarnego

Wiosną 1945r. została założona (a właściwie -  reaktywowana) II Męska Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego w Kaletach. Przez pierwsze lata, od 1945 do 1947r. funkcję drużynowego pełnił druh Jerzy Gasztych, następnie drużyna prowadzona była przez druha Franciszka Dragona, zaś w ostatnim okresie działalności drużyny w roku 1948 - druh Ratajczyk H. Drużyna brała aktywny udział w życiu harcerstwa w Kaletach, oraz Hufca Lubliniec. Odbyła szereg wycieczek pieszych po powiecie, wybierała się też na obozy letnie zimowe. Zachowała się z tego czasu Kronika Drużyny, którą z niesamowitą przyjemnością mogę zaprezentować:)

kronikakalety2020e34

Druh Marian Ożarowski

Nie wyobrażam sobie, że jakiś harcerz, czy harcerka naszego Hufca nie znają postaci - druha Mariana Ożarowskiego. Druh Marian dla nas harcerzy lublinieckich - był postacią jedyną w swoim rodzaju: Komendantem Hufca, Budowniczym Stanicy Harcerskiej w Kokotku, Założycielem Harcerskiej Stacji Krótkofalowej SP9 ZAK, komendantem wielu obozów harcerskich, współzałożycielem Kręgu Seniora. Oczywiście także nauczycielem chemii i fizyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu. W związku z tym, że zaktualizowałem jego biogram - a czasu wszyscy mamy lekko więcej:) To polecam lekturę:)

ozarowski2015

Kurs podharcmistrzowski w Nowym Bieruniu

W lipcu i sierpniu 1938r. odbyły się w Nowym Bieruniu kursy podharcmistrzowskie. Były one prawdopodobnie zwieńczeniem półrocznej pracy Wydziału Kształcenia Starszyzny Śląskiej Chorągwi Harcerzy, który w pierwszym półroczu zorganizował 6 kursów teoretycznych. Jeden z nich odbył się w Lublińcu. Za pewne także kilku naszych instruktorów - wzięło udział w kursie w Nowym Bieruniu. Niestety brak informacji o ilości i nazwiskach. Na tą chwilę wiemy na 100%, że komendantem tych obozów był hm. Ludwik Klama (były komendant Hufca Lubliniec i jego instruktor). Zapraszam do krótkiej notatki.

bierun2020as

Biografie harcerskie: Jan Achtelik

Często gdy przeglądam stare zdjęcia, spoglądam na twarze harcerzy, harcerek czy zuchów - zupełnie mi nieznanych. Zdarza się, że osoba, której fotografię oglądam jest mi znana z nazwiska, miałem szczęście - ktoś podpisał zdjęcie:) Najczęściej nie znam też sytuacji, a nawet miejsca utrwalonego na zdjęciu. Postacie, którym się przyglądam są co prawda w mundurach  - dość żeby ustalić czy to okres przed czy powojenny - ale to tyle. A w głowie rodzą się pytania. Co to za wydarzenie? Kim są ci młodzi ludzie? Co się z nimi stało? Jak harcerstwo wpłynęło na ich życie? I bardzo się cieszę, gdy uda mi się uchylić chodź rąbka tajemnicy, ocalić od zapomnienia taką osobę, miejsce czy wydarzenie. Tak też się stało kilka dni temu, gdy udało mi się skontaktować z rodziną druha Jana Achtelika, kolegi ze szkolnej ławy - Józefa Kowola, Franciszka Motaka czy Bogusława Muniaka. Ich już znam, teraz znam i druha Jana:). Zapraszam:)

troki2016rftgyh

Historia harcerstwa w Lubszy

W styczniu 2020r. miałem przyjemność spotkać się z druhem Bernardem Szczechem (historykiem, autorem wielu prac o historii i folklorze Górnego Śląska), który reaktywował w latach 60-tych harcerstwo w Lubszy. W oparciu o jego wspomnienia, a także materiały z Kroniki Szkoły Podstawowej w Lubszy (za co jestem wdzięczny pani Brygidzie Walczak) - pokusiłem się o opracowanie historii harcerstwa w Lubszy. Niestety ze względu na niedostatek materiałów  - historia ta jest bardzo niepełna i szczątkowa, nad czym ubolewam. Jednak może jeszcze kiedyś uda się ją uzupełnić. Zapraszam.

lubsza2016rftgyh

Biografie: Adam Jakubowski

Poniżej przedstawiam krótki biogram - Adama Jakubowskiego, lekarza, żołnierza. W latach 20-tych kierownika Szpitala Powiatowego i Zakładu Kalek w Lublińcu, oraz jednego z pierwszych opiekunów harcerskiej I MDH im. Tadeusza Kościuszki (bądź nawet jednego z pierwszych drużynowych Hufca Lubliniec).

adamjakubowki202

Porządki i podsumowanie

26 stycznia 2016r. - czyli cztery lata temu miała miejsce premiera stronki Historia Hufca ZHP Lubliniec. Wtedy zaczynałem swoją przygodę z historią nie wiedząc dokąd mnie ona zaprowadzi. Na stronce w pierwszych dniach udało mi się zamieścić biografię księdza Jana Szymały, druha Konrada Mańki, druha Ożarowskiego i druhny Rożniewskiej oraz historię Harcerskiej Radiostacji Krótkofalowej - SP9ZAK, oraz artykuł o powstaniu Harcerskiej Stanicy Turystycznej. 

poczatekdzieki1

Z tygodnia na tydzień artykułów przybywało, podobnie jak i rosło moje zdumienie - że zachowało się tak wiele zdjęć, że zostało do opowiedzenia jeszcze tyle historii i że praca nad historią Hufca tak mnie wzciągnie. Materiałów było już tak dużo, że w październiku 2016r. wraz z druhem Kazimierzem Bromerem, udało mi się opracować swustopniową Harcerską Odznakę Turystyczną: śladami Harcerzy Hufca Lubliniec w latach 1923-1939. W listopadzie powstało Internetowe Muzeum Harcerskie, w którym znajdują się harcerskie: przypinki, pocztówki, odznaki, plakietki czy książki.

zdjecia2016rftgy

Udało mi się także wstawić na Wikipedię trzy biogramy - druha Konrada Mańki, druha Mariana Ożarowskiego i księdza Jana Szymały. Myślę, że na tym nie powinno się skończyć:)

ozarowskimarwiki2016

Nowy rok 2017 rozpoczął się od powołania Komisji Historycznej Hufca Lubliniec, która przyjęła imię druhny Krystyny Rożniewskiej.

khh2017czerwiec

W lutym 2017r. udało mi się opracować pierwsze monografie drużyn harcerskich: 16 Środowskowej Drużyny Harcerskiej im. 74 GPP, oraz 1 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej "Night Gobbas". W marcu powstała historia Źeńskiego Hufca Harcerek w Lublińcu w latach 1923-1949. Tego miesiąca zrobiłem, krótkie podsumowanie, z którego wynikało, że na stronie zamieściłem właśnie - 40 biografię.

1216dh2017tgy

W maju 2017r. pojawił się kanał na youtubie "Historia Hufca Lubliniec", a w maju odbyła się I Harcerska Noc Muzeów.

nocwmuzeum1

W czerwcu zainicjowaliśmy akcję przypominania mieszkańcom o wkroczeniu 26 czerwca 1922r. do Lublińca żołnierzy 74 GPP, zaś w sieprniu tegoż roku powstała na potrzeby Patriotycznego Lublińca wystawa opowiadająca historię powstania Harcerskiej Stanicy Turystycznej w Kokotku w 1967r. Nawiązanie w 2017r. kontaktu z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach, zaowocowało w grudniu tegoż roku - odsłonięciem pamiątkowej tablicy na Placu Golasia - poświęconej żołnierzom 74 GPP,

tablicaposwiecenie2017ty234

udało mi się także namówić ówczesną komendantke Hufca druhnę Iwonę do otwarcie akcji "Bohater", która rok później szczęśliwie się zamknęła  - nadaniem Hufcowi imienia 74 GPP.  

95rocznicawkroczenia20172

Na początku 2018r. na stronie znajdowało się już 58 biogramów harcerskich i prawie 200 artykułów opisujących historię Hufca Lubliniec. Wtedy też strona zaistniała w przestrzeni Facebooka i dzisiaj FanPage posiada ponad 500 obserwujących.

poczatekdzieki12

W lutym 2018r. gotowy był kalendarz harcerski, który za pomocą 13 obrazków, wykonanych przez państwo Monikę Uherek-Mutz i Stanisława Mutz ilustrował i opisywał historię Hufca Lubliniec w latach 1920-1939.

kalendarzbartek2022

W marcu 2018r. po raz pierwszy pojawił się na stronach kwartalnika - "Ziemii Lublinieckiej" - cykl: "Z historii harcerstwa lublinieckiego", który publikowany jest po dzień dzisiejszy.

ziemialublinieckapostaci

W kwietniu zorganizowałem I Instruktorski Rajd, który odbył się w formie spływu po rzece Małej Panwi.

kajakirajd2019ujujuh23456787e2 

W maju 2018r. po raz drugi udało mi się zorganizować Harcerską Noc Muzeów - niestety była to zarazem jej ostatnia edycja.

nocmueów2018tgta24

Wreszcie nadszedł 31 sierpnia 2018r. tego dnia na Placu Golasia - została odsłonięta kolejna tablica, tym razem poświącona 15 harcerzom i harcerkom naszego Hufca, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej.

 nadanieimienia

Z tej okazji udało mi się opracować specjalną broszurkę, która zawierała ich życiorysy. Wydanie książki wsparło Starostwo Lublinieckie.

promemroia2018rtgy

Dzień ten był także dniem zakończenia kampani "Bohater" i nadania Hufcowi imienia 74 GPP. Hufiec poza nazwą otrzymał także nową plakietkę którą stworzył pan Marcin Kazuch, a którą miałem przyjemność konsultować.

 

W sierpniu 2018r. została oddana do użytku w Ośrodku Harcerskim w Kokotku -  pierwsza sala Harcerskiej Izby Tradycji, w której znalazły swoje miejsce pamiątki Hufcowe oraz Ośrodkowe, a także w której została zainstalowana radiostacja harcerska.

muzeum2017dfdssss234567aa2a35abcd
muzeum2017dfdssss234567aa2a35

W lutym 2019r. zostałem członkiem Chorągwianej Komisji Historycznej dla której wraz z druhem Łukaszem Stangreckim stworzyłem Chorągwiane Repozytorium Historyczne.

nadanieimienia22

W marcu 2019r. po raz pierwszy od wielu lat (cieszę się także miałem w tym swój udział) odbyła się w msza harcerska z okazji Święta patrona harcerzy św. Jerzego.

dziejerzego2019a12a

Strona nadal się rozwijała. Powstawały nowe artykuły i biogramy, ale jedno wydarzenie wpłynęło zasadniczo na kierunek jej rozwoju. Otóż w lutym 2019r. poszukując informacji o jednym z pierwszych harcerzy Hufca - druhu Michale Mędlewskim - zawędrowałem do Nakła nad Notecią, a tam w mieszkaniu córki pana Michała - pani Bożeny otrzymałem maszynopis jego skończonej, ale nigdy nie opublikowanej powieści opowiadającej historię Lublińca i harcerstwa lublinieckiego w latach 1922-1925 - zatytułowanej "Tajemnice Czarnego Lasu". 

mednelewskaksiazka2019

Praca nad powieścią zaowocowała nie tylko przepisaniem jej, znalezieniem oryginalnych rysunków, oraz wydaniem jej pod koniec 2019r. ale spowodowała zainteresowaniem się przeze mnie, historią Lublińca w latach 1920-1939. Zaś to poskutkowało opracowaniem biogramów osób aktywnie działających na terenie powiatu lublinieckiego w tamtym czasie. W styczniu 2020r. materiałów tych było tak dużo - że postanowiłem stworzyć nową stronkę "Lubliniec ocalić od zapomnienia", do pracy nad którą zaprosiłem także innych fascynatów historii lublinieckiej. Jak ten projekt będzie się rozwijał. Zobaczymy.

ocaliclublniec2020as

W kwietniu 2019r. udało mi się zorganizować II Instruktorski Rajd tym razem o charakterze górskim. Odwiedziliśmy Żwirkowisko - miejsce śmierci Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury. Wspięliśmy się też wraz ze skautami czeskimi i słowackimi na Ivančene, gdzie oddaliśmy hołd zamordowanym w kwietniu 1945r. w Cieszynie skautom czeskim. Odwiedziliśmy też Stanicę Kamyka w Górkach Wielkich.

2raj2019de2456

W sierpniu 2019r. udało się oddać  - drugą część Harcerskiej Izby Tradycji w Ośrodku Harcerskim w Kokotku - pięknie ozdobioną malowidłami wykonanymi przez druhny: Paulinę Kędzię, Agnieszkę Miecznikowską oraz Annę Wróbel.

ocaliclublniec2020as22

Bardzo się cieszę, że miałem także udział w rozpoczęciu kampanii "Bohater" III Szczepu "Feniks" w Oleśnie i że udało mi się odnaleźć sztandar Hufca Olesno, który po wielu latach powrócił do miasta i będzie miał swoje miejsce w Muzeum w Oleśnie.

ocaliclublniec2020as2

Po czterech latach - w styczniu 2020r. na stronce Historia Hufca Lubliniec znajduje się prawie 80 biogramów harcerskich i prawie 700 artykułów o historii naszego Hufca. Rozpocząłem także prace nad nowym Harcerskim Kalendarzem - tym razem z okresu 1945-1949. W tym roku odbędzie się też III edycja Rajdu Instruktorskiego - grupa 12 instruktorów wybierze się na Babią Górę w poszukiwaniu kamienia 74 GPP. A co czas przyniesie - zobaczymy:)

Na koniec tego podsumowania zostały mi podziękowania. I tu mam wielki problem, ponieważ to wszystko co udało mi się zebrać i stworzyć, nie byłoby możliwe bez pomocy - dziesiątek osób, które otworzyły swoje serca, poświęciły mi czas, zechciały się ze mną podzielić swoimi wspomnieniami, zdjęciami, pamiątkami. Nie jestem w stanie wymienić ich z imienia i nazwiska - ale chciałbym by wiedzieli, że bardzo, ale to bardzo im dziękuję. Osobno chciałbym podziękować mojej żonie - Monice, która zawsze mnie wspiera, pozwala mi rozwijać moją pasję i często razem ze mną odwiedza miejsca związane z historią Hufca. Dziękuje także komendantom Hufca - druhnie Iwonie Legenckiej, że pozwoliła mi rozpocząć moją działalność oraz druhowi Mariuszowi Maciów - który nie tylko zawsze mnie wspiera, ale póki nie został komendantem, był członkiem Komisji Historycznej. Dziękuję także tacie oraz cioci Ewie, którzy zawsze wspomagają mnie swoją pamięcią i na których zawsze mogę liczyć oraz druhnie Kasi Myrcik, która cierpliwie poprawia i koryguje moje teksty:) Jeszcze raz wszystkim tym, oraz całej rzeszy ludzi dobrej woli, który mnie przez te cztery lata wspierali - DZIĘKUJĘ.