Obóz Kursu Drużynowych Zuchów i Harcerzy w Kokotku - 1973r.
1 lipca 1973r. w OH w Kokotku rozpoczął się Obóz Kursu Drużynowych Zuchów i Harcerzy. W Obozie wzięło udział 37 harcerzy, którymi opiekowała się kadra w składzie: Joachim Kurpierz (komendant), Maria Hoffman (z-ca komendanta), Janusz Pyka (oboźny), Bogusław Widera (instruktor programowy) oraz Janusz Wójcik.
Nazwa obozu brzmiała "Młodzi Gospodarze Drugiej Polski". Obóz posiadał własny sztandar, stworzony specjalnie na ta okazję.
Zastępy przyjęły nazwy:
"Złociste Kłosy" zastępową których była: Teresa Rakoczy. W zastępnie były także: Alicja Pluta, Joanna Barczyk, Janina ?, Urszula Blachnik, Barbara Kotas, Krystyna Sowa, Maria Wieczorek,
"Traktorzystki" - zastępową których była: Ania Adryjańska. W zastępnie były także: Małgorzata Machoń, Elżbieta Młyńczyk, Iwona Młyńczyk, Dorota Anioł, Maria Widera, Grażyna Maligowska, Beata Zawada
"MS Manifest Lipcowy, zastępowym był: Wojciech Mikuda. W zastępie byli także: Krzysztof Galios, Jerzy Laszek, Krzysztof Pluta, Mirosław Król, Józef Wiergol, Stefan Rozmuszcz, Marek Henkiel, Dariusz Pięt
oraz ""Sołdek", zastępowym był: Marian Niemczyk. W zastępie byli także: Zygmunt Ceglarek, Damian Gasiewicz, Cezary Pięt, Wojciech Janik, Andrzej Brauner, Roman Grabiński, Roman Miszczyk, Andrzej Surowiec.
(dwie ostatnie nazwy zastępów to nazwy statków: "MS Manifest Lipcowy", był pierwszym polskim "Panamaxem", zaś "Sołdek", pierwszym powojennym masowcem wybudowanym przez polskie stocznie).
Uczestnicy obozu rozlokowali się w 4, 12 -osobowych namiotach na ośrodkowym "Cyplu"
i od razu przystąpili do wykonywania pionierki obozowej. Powstały piękne totemy, plac apelowy, kawiarenka, brama i ogrodzenie.
W kolejnych dniach nie mogło zabraknąć ogniska harcerskiego.
"Spartakiady", na którą uczestnicy obozu pojechali do Krupskiego Młyna zajmując III miejsce (zawody te odbyły się w ramach akcji "Rodło", której w roku 1973 sztab znajdował się w Lublińcu).
Odbywały się mecze piłkarskie (kadra, kontra uczestnicy:). Harcerskie wykapki, jak ta do Piłki zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbasek:)
Ważnym wydarzeniem był Festiwal Leśnych Estrad, w którym wzięło udział całe zgrupowanie, w tym obozy przebywające w Kokotku w ramach Akcji "Rodło". Uczestnicy obozu zdobyli I miejsce w kategorii zespołów instruktorskich. Pracą artystyczną przy Festiwalu kierowali: druh Sylwester Grześkowiak, druhna Krystyna Rożniewska oraz druhna Jadwiga Kupilas.
Od 16 do 19 lipca harcerze i harcerki pomagały w budowie Szkoły Podstawowej w Lubecku. Ich zadaniem była niwelacja terenu wokół szkoły.
W nocy z 21 na 22 lipca, odbyło się uroczyste przyrzeczenie harcerskie. Do przyrzeczenia przystąpiło 23 uczestników HAL-u. Kursanci, pomagali w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu.
Obóz zakończył się 22 lipca.
Opracowane na podstawie:
Kronika Obozowa - "Kokotek 1973"
Zdjęcia:
Archiwum Hufca ZHP Lubliniec
Kronika Obozowa - "Kokotek 1973"