Wystawa S.K.O w 1936r.
W styczniu 1935 roku szkolne kasy oszczędności (SKO) zostały oddane pod kuratelę Pocztowej Kasy Oszczędności (dzisiejszego PKO Banku Polskiego). W obejmującym tę datę roku szkolnym do S.K.O przystąpiło ponad 5,5 tys. szkół, a książeczki oszczędnościowe otworzyło prawie 0,5 mln uczniów. Do wybuchu II wojny SKO działało w blisko 14 tysiącach szkół i skupiało ponad milion uczniów.
Skarbonka wzór 1920r.
PKO wspierała działania szkół uczestniczących w S.K.O, m.in. przekazywała materiały dydaktyczne, poradniki dla nauczycieli, czasopisma dla młodzieży ("Młody Obywatel"), a ponadto organizowała konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Prowadzenie SKO było ważnym elementem edukacji społecznej w rodzącej się po latach zaborów państwowości polskiej.
"Młody obywatel" - numer październikowy 1936r
Każdy członek S.K.O - był posiadaczem specjalne książeczki,
Wzór książeczki S.K.O z 1936r.
i bezbłędnie znał słowa hymnu oszczędnościowego:
Wokoło wszędzie praca wre
Miód słodki zbiera pszczoła
I człowiek trudu swego plon
Gromadzi w pocie czoła
W aktywność Szkolnych Kół Oszczędzania - włączali się rzecz jasna i harcerze i zuchy, bo jak mówi 9 punkt prawa harcerskiego - Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
W czerwcu 1936r. w Lublińcu, w gmachu gmachu szkoły rolniczej - odbyła się wystawa oszczędnościowa S.K.O - powiatu Lublinieckiego, w czasie jej trwania od 13 do 20 czerwca odbył się także - tydzień propagandy oszczędności.
Zuchy z klasy 3a ze Szkoły Powszechnej nr 1
w tygodniu propagandy oszczędzania - czerwiec 1936r.
Na otwarcie wystawy w Szkole Rolniczej (dawnej bursie szkolnej), które nastąpiło - 13 czerwca 1936r. przybyło wielu gości w tym: kurator Tadeusz Kupczyński, starosta powiatu Stanisław Olszewski, czy dyrektor udziału PKO w Katowicach - pan dr Mackiewicz. Wśród organizatorów nie zabrakło członków ówczesnej Komendy Hufca ZHP Lubliniec, którą reprezentowali druhowie: Ludwik Klama i Stanisław Wojciechowski. Warto dodać, także że jednym z głównych koordynatorów wydarzenia był nauczyciel i instruktor - Emeryk Cieślar.
Na wystawie znalazły się eksponaty przedstawiające oszczędność we wszystkich przejawach życia ludzkiego, od oszczędzania pieniędzy, poprzez makulaturę, butelki czy - racjonalny podział pracy. Wyróżniono prace ze szkół z Koszęcina, Lubecka i Olszyny.
Wystawa oszczędnościowa S.K.O w Lublińcu w 1936r.
W ciągu tygodnia wystawę zwiedziło ponad 700 uczniów z całego powiatu, a łącznie ponad 13 tyś zwiedzających. Z okazji tygodnia propagandy oszczędności i wystawy - rozdano specjalne nagrody pieniężne - wpłacone na książeczki. V nagrodę otrzymali harcerze Hufca Lubliniec.
Wystawa oszczędnościowa S.K.O w Lublińcu w 1936r.
Na podstawie:
Kronika Szkoły Powszechnej nr 1 w Lublińcu
Dziennik "Polska Zachodnia" - czerwiec 1936r. nr 171
bankomania.pkobp.pl
Zdjęcia:
Kronika Szkoły Powszechnej nr 1 w Lublińcu
bankomania.pkobp.pl
Archiwum Hufca Lubliniec
NAC-online