ZHP Kalety 1950-1970
Niewiele, na razie, posiadamy informacji na temat Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej działającej w Kaletach. 15 października 1950r. opiekunem drużyny harcerskiej działającej przy szkole został Tadeusz Jersak (nauczyciel). W roku szkolnym 1954/55 Przewodnikiem Organizacji Harcerskiej w Kaletach została Jadwiga Kołsut. W maju 1955r. odbył się zlot harcerski, w którym uczestniczyło ponad 70 harcerzy i harcerek. Przez jakiś czas OH działała bez opiekuna. Dopiero w listopadzie 1955r. na jej opiekuna wyznaczono Łucję Kujanek, która przeszkolono na 5-dniowym kursie przewodników OH.
W grudniu 1956r., po Zjeździe Łódzkim - OHZMP zostaje przemianowana na Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerstwo znów się odradza. Już w styczniu 1957r. druh Konrad Kupilas zakłada dwie nowe drużyny: harcerską i zuchową. W tym samym czasie, z inicjatywy kierownika szkoły, pana Olszówki, Wincentego Chrósta oraz Konrada Kupilasa (pracowników fabryki) wznawia swoją działalność Koło przyjaciół Harcerstwa w Kaletach. Koło zrzeszało rodziców harcerzy, jej sympatyków i przyjaciół,a jego celem było wpieranie odrodzonego harcerstwa.
W maju 1957r. na górze Grojec, odbył się I Zlot Harcerzy Powiatu Lublinieckiego (pierwszy po reaktywacji ZHP) z okazji "Dni Lompy". Oczywiście wzięli w nim udział harcerze z Kalet. Otwarcia Zlotu dokonał kierownik Wydziału Oświaty - pan mgr Bronisław Możdzeń. Harcerze odbyli pieszą wędrówkę do szkoły w Lubszy Śląskiej, w której pracował Józef Lompa.
Harcerstwo w Kaletach rozwijało się bardzo szybko. Ponownie rozpoczął swoje funkcjonowanie Ośrodek Harcerski Kalety. Jego komendantem został druh hm. Robert Dragon.
Druh hm. Robert Dragon ze swoimi skrzypcami
Ośrodek podobnie jak przed i tuż po wojnie, posiadał dużą harcówkę (przy szkole),
W harcówce Ośrodka Harcerksiego w Kaletach
niewielkie zabudowania gospodarcze z nią sąsiadujące, które stanowiły bazę magazynu sprzętu obozowego, oraz nieźle wyposażoną "pracownię politechniczną".
Harcerze i harceki z Kalet przed swoją harcówką
przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kaletach
Latem 1957r. harcerze kaletańscy wyjechali na obóz do miejscowości - Pewel Mała.
W kolejnych latach do Dłogopola (1958r.), Ustronia (1959r.),
Obóz harcerski Ośrodka ZHP Kalety w Ustroniuw 1959r.
i Borowej Wsi (1960r.)
Obóz w Borowej Wsi - harcerzy i harcerek z Kalet
Logistyczne wsparcie obozów zapewniały Kaletańskie Zakłady Celulozowo Papiernicze, a w szczególności ich pracownicy - Wincenty Chróst i Bronisław Kruczek.
Największy wkład w prace programową tworzącego się na nowo harcerstwa włożyli instruktorzy kierujący kierujący drużynami:
- zuchową, druhna Jadwiga Kupilas
- męską drużyną harcerską, druh Konrad Kupilas (8DH im. Tadeusza Kościuszki)
- żeńską drużyna harcerską, druhna Barbara Rogocz-Plaza (5DH im. Marii Konopnickiej)
Harcerki z 5DH im. Marii Konopnickiej przed harcówką
w środku dh Barbara Rogocz-Plaza (lata 50-te)
Oczywiście Ośrodek Harcerski w Kaletach mógł liczyć na pomoc Koła Przyjaciół Harcerstwa do którego należeli między innymi: Anastazja Pietsz, Wincenty Chróst, Bronisław Kruczek, Hilary Krus, Romuald Sosna.
W latach 60-tych do grona starszych instruktorów dołączyli młodzi (w większości członkowie harcerskich rodzin): Leszek i Czesław Chróstowie, Jadwiga Pietsz, Edward i Bronisław Pietsz, Mikołaj Studziński, Edward Ziora, Andrzej Miozga, Roman Tyrała, Henryk Jończyk, Fredek Szmalenberg, Henryk Przybyłek, Ryszard Stupiński.
Harcerze i zuchy Ośrodka ZHP Kalety
na boisku przed szkołą
Przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza, powstał Szczep ZHP im. Powstańców Śląskich, który zrzeszał kilka drużyn harcerskich i zuchowych.
Szczep im. Powstańców Śląskich w Kaletach
podczas capstrzyku z pochodniami
Tak szybki rozwój harcerstwa w Kaletach nie byłby możliwy bez wsparcia grona pedagogicznego. Przede wszystkim pana Zenona Cieśli (późniejszego dyrektora szkoły), Wacławy Rzehak, Janiny Gorgosz, Eugeniusza Górniaka, Haliny Piechurskiej-Brol, Magdaleny Rogowskiej-Praski, Bolesława Praski.
Nauczyciele: druhna Wacława Rzehak, ze swoją drużyną zuchową
oraz dyrektor szkoły, z lewej strony, Zenon Cieśla
przed pomnikiem w Kaletach
Bardzo silną formacją harcerską w Kaletach, w tych latach, był krąg instruktorski skupiający wszystkich instruktorów działających w drużynach, oraz starszych instruktorów, którzy włączali się doraźnie ale bardzo aktywnie we wszystkie akcje i imprezy organizowane przez kaletańskich harcerzy.
Instruktorzy Ośrodka Harcerskiego w Kaletach
idzie od lewej: Roman Turała, Wiesława Kupilas, Ruta Kalinowska,
Jadwiga Kupilas, Wacka Rzehak
Ośrodek Kalety konsekwentnie realizował poszczególne punkty pracy, nie zapominając o szkoleniu młodzieży we wszystkich pionach: zuchowym, harcerskim i starszoharcerskim.
Kurs drużynowych w Międzyrzeczu w 1964r
Jadwiga Mazur, Bolesław Praski, Wacława Rzehak, Henryk Kruczek, ?
Opracowane na podstawie:
Wspomnienia - Janina Krus
Zdjęcia:
Archiwum domowe - Janina Krus