Harcerska Noc Muzeów
19 maja 2017r. Komisja Historyczna Hufca Lubliniec, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego zorganizowała I Harcerską Noc Muzeów. Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu i trwała od 20 aż do 2 w nocy:). Uczestniczyło w niej prawie 50 harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec.
Wzięli oni udział w 7 specjalnie przygotowanych dla nich panelach. Zwiedzili Muzeum Edyty Stein.
Od druha Krzysztofa Zbaczyniaka i druhny Małgorzaty Ożarowskiej dowiedzieli się jak powstawała Harcerska Stanica Turystyczna w Kokotku i jak wyglądało w tym czasie życie harcerskie na obozie.
Dzięki uprzejmości pani Sylwii Kanclerz, zapoznali się z historią 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i mieli możliwość poznania zbiorów Izby Tradycji Pułku.
Druh Angelo Korzekwa zabrał wszystkich uczestników w podróż przez morza i oceany - opowiadając o drugiej swojej życiowej pasji (pierwsza to harcerstwo) jaką jest żeglarstwo,
a druh Bartek Zbaczyniak opowiedział o pamiątkach jakie pozostawili po sobie harcerze naszego Hufca na przestrzeni prawie 100 lat.
Wraz z członkami Kręgu Instruktorskiego, wszyscy biorący udział w "Nocy" - wybrali się na nocny spacer po Lublińcu, ścieżkami przedwojennych harcerzy - co zaowocowało zdobyciem Nocnej Harcerskiej Odznaki Turystycznej.
Wreszcie, dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont i państwa Marty i Michała Dzyzga harcerze i harcerki, zapoznali się z możliwością wykorzystania gier planszowych podczas zbiórek, oraz zagrali w grę, której bohaterami byli kultowi harcerze: Tytus, Romek i Atomek.
Wszystko przeplatała piosenka harcerska, a na głodnych wędrowców czekał - pyszny bigos. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej imprezy - pierwszej takiej w Lublińcu:)
12 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu - odbyła się II Harcerska Noc Muzeów, którą zorganizowała Komisja Historyczna Hufca Lubliniec im. dh Krystyny Rożniewskiej, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego im. dh. Mariana Ożarowskiego. Podczas prawie 3 godzinnego spotkania, uczestnicy Nocy - a było ich prawie 60-ciu, mogli dowiedzieć się jak wyglądała współpraca w latach międzywojennych, pomiędzy 74 GPP a harcerzami Hufca Lubliniec (tą część poprowadził druh Bartek Zbączyniak).
Dzięki uprzejmości pana Adam Kurusa z Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika - harcerze przeglądając zdjęcia żołnierzy 74GPP - poznali historię Pułku tą znaną z książek i opracowań, oraz tą mniej znaną - bardziej prywatną.
Rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego "Reduta Częstochowa" zaprezentowali umundurowanie oraz uzbrojenie żołnierzy stacjonujących od 1922r. w Lublińcu,
a żołnierz z JWK LUBLINIEC - opowiedział o tym jak wygląda niełatwa praca komandosów, oraz pokazał jakim sprzętem, na co dzień się posługują.
Oczywiście nie mogło zabraknąć - tradycyjnego żołniersko-kokotkowego bigosu:)
Na koniec harcerze przemaszerowali na Plac Golasia - by tam pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 74 GPP - oddać im hołd, poprzez zapalenie znicza pamięci oraz złożenie wiązanki kwiatów. Pan Adam Kurus - odczytał Apel Pamięci, zaś druh komendant Mariusz Maciów przypomniał o trwającej akcji "Bohater" i zaprosił wszystkich na 31 sierpnia br. kiedy to, właśnie w tym miejscu, odbędzie się nadanie naszemu Hufcowi - imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.
Wszystkich pożegnała - "Cisza" w wykonaniu pana Tomasza Onyska oraz harcerska iskierka przyjaźni. Dziękujemy za to że byliście z nami i do zobaczenia za rok:)
W roku 2020 - ze względu na Covid-19, impreza się nie odbyła, zaś III Harcerska Noc w Muzeum zorganizowana została 22 maja 2021r. na Ośrodku Harcerskim Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku, w Harcerskiej Izbie Pamięci.
Mimo ograniczeń pandemicznych znaleźli się chętni tego dnia wpaść do Kokotka i zapoznać się między innymi z pamiątkami harcerskimi jakie otrzymaliśmy między innymi od druhen Irenie Kowalik i Barbarze Eligii ze Zwolenia.
a także pamiątki harcerskie po zmarłym druhu Franciszku Janeczku z Koszęcina.
Zwiedzanie izby było możliwe przez cały dzień, aż do godziny 22.
Wieczorem, a właściwie w nocy Izbę odwiedzili reporterzy Radia Żory: Marcin Grabiński i Agnieszk Raj-Kubat, którzy przygotowywali audycję o naszym Hufcu i Izbie Tradycji.
IV Harcerska Noc w Muzeum została zorganizowana 28 maja 2022r. Główną atrakcją imprezy były dioramy - modele pojazdów i czołgów, a także broni z okresu I i II wojny światowej (było ich pond 20).
Gościem specjalnym był młody, utalentowany modelarz - Janek Czarnek z Bytomia, który z chęcią dzielił się swoimi wiadomościami o prezentowanych modelach, a także opowiadał o procesie tworzenia takich modeli.
13 maja 2023r. miała miejsce jubileuszowa bo - V Harcerska Noc w Muzeum w Harcerskiej Izbie Tradycji na terenie Harcerskiego Ośrodka Hufca ZHP w Lublińcu. Głównymi atrakcjami Nocy były grafiki Krzysztofa Korkusa, podarowane Izbie a przedstawiające żołnierzy 74 GPP we wrześniu 1939r.
jak również makieta obozu harcerskiego z elementami naszego Ośrodka autorstwa druha Bogusława Widery.
Podczas tegorocznej Nocy w Muzeum odbyły się także warsztaty dla 7 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty", podczas których zuchy dowiedziały się jak powstawał nasz kokotkowy Ośrodek, kto go budował i jak, a do tego spróbowały odnaleźć miejsca kokotkowe, które dobrze znają na fotografiach sprzed ponad 50 laty.
Nie zabrakło wizyty lublinieckich instruktorów i harcerzy. Nocka była także okazją do wręczenia pierwszych Harcerskich Odznak Turystycznych - śladami siedzib Komendu Hufca Lubliniec.
Jednym z niezwykłych gości, którzy odwiedzili nas w sobotnie popołudnie był pan Fryderyk Zgodzaj. Regionalista, miłośnik historii lokalnej z Tworoga. Opowiedział nam o tym, jak w okresie międzywojennym przez granicę w Kokotku - szmuglowano między innymi alkohol, zaś my zrewanżowaliśmy się mu historią o naszym Ośrodku i spacerem po nim.
Drugim ważnym gościem, który odwiedził Harcerską Izbę Tradycji tego dnia - był pan kapitan Adam Kaleta ze Straży Granicznej. Jego wizyta związana była z muralem, który być może już tego lata pojawi się na wartowi Ośrodkowej, a który będzie poświęcony strażnikom granicznym i żołnierzom 74 Gpp poległym 1 września 1939r. podczas obrony granicy w Pustej Kuźnicy - Kokotku.
Na podstawie:
Komisja Historyczna Hufca ZHP Lubliniec