ZHP Koszęcin 1926-1945
Na jesieni 1926r. nauczyciel Szkoły Powszechnej w Koszęcinie Bronisław Prauza organizuje pierwsze zbiórki o charakterze skautowym. 15 kwietnia 1927r. zostaje zatwierdzona nowa drużyna harcerska w Koszęcinie, która przyjmuje imię Tadeusza Kościuszki, zaś jej drużynowym zostaje Bronisław Prauza. Funkcję tą pełni do roku 1930, kiedy to opuścił Koszęcin.
Bronisław Prauza
Jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że na pierwszym Zlocie Hufca Lubliniec w 1927r., który odbył się w Lublińcu, wzięli udział harcerze z Koszęcina.
Męskie drużyny harcerskie Hufca Lubliniec
podczas Zlotu Hufca w 1927r.
25 i 26 maja 1929r. w Koszęcinie odbył się Zlot Zastępów, przygotowujących się do lipcowego wyjazdu do Poznania. Zlot odbył się na polanie, obok cegielni. Uczestniczyło w nim 70 harcerzy. Głównym jego celem było wypróbowanie sił i sprawności w obozowaniu. Prawdopodobnie w Zlocie wzięli udział harcerze z Koszęcina (jednak kronika koszęcińska o tym wydarzeniu nie wspomina).
W 1930r. funkcję drużynowego MDH w Koszęcinie przejął Alfred Giera wspomagany przez nauczycielkę szkoły Katusównę. Niestety nowy drużynowy nie sprostał zadaniu. Poprzez swoją postawę traci zaufanie swoich harcerzy, zaczynają się problemy organizacyjne. W tym czasie przybocznym drużyny zostaje druh Alojzy Janeczek. Nie godzi się on na sposób prowadzenia drużyny przez Alfreda Giera i zakłada 15 lutego 1931r. nową drużyną złożoną z starszych harcerzy, wśród których znaleźli się: Szczęsny Augustyn, Maj Jan, Odoj Maciej, Kwapis Konrad, Henryk Wieczorek, Ulfik Wojciech, Mazur Aleksander i inni.
Druh Alojzy Janeczek - siedzi w środku
Drużyna działa tylko rok i z powodu braku opracowanych metod pracy - 15 listopada 1932r. zostaje zlikwidowana, a druh Janeczek zostaje mianowany drużynowy Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie.
Pół roku wcześniej na przełomie czerwca i lipca 1932r. druh Janeczek uczestniczy w kursie instruktorskim (29 czerwca-13 lipca) w nowo otwartej Szkole Instruktorskiej na Buczu organizowanym przez Chorągiew Śląską. Tam też pobiera nauki od samego Aleksandra Kamińskiego (twórcy "Kamieni na Szaniec").
Szkoła instruktorska na Buczu
Podczas zajęć
W czasie obiadu
Harcerstwo w Koszęcinie rozwija się prężnie. Zauważa to Komenda Hufca i 29 czerwca 1932r. organizuje właśnie w Koszęcinie - coroczny Zlot Hufca.
Na początku roku szkolnego 1932/1933 nauczycielka Katusówna montuje gromadę zuchową, która jednak po kilkunastu zbiórkach, w lutym 1933r. zamiera. W tym też okresie harcerstwo w Koszęcinie zyskuje sprzymierzeńca i opiekuna jakim jest kierownik szkoły w Koszęcinie - pan Karol Sobota. W Koszęcinie zaczyna swoją działalność Koło Przyjaciół Harcerstwa, jak opisuje w swojej kronice pan Ulfik - "którzy swojemi składkami i dobrowolnemi ofiarami pokrywali ich potrzeby związkowe i obozowe".
Już w połowie lat 30-tych, w Męskiej Drużynie im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie, pojawili się młodzi ludzie ze Strzebinia. Jednymi z pierwszych byli: Jan i Zygmunt Pokojscy. Następnie dołączyli do nich: Jan Maniura, Jerzy Ochman, Walerian Krus, Paweł Smoła, Józef Gatys i Jerzy Korzekwa. Z biegiem czasu utworzono z nich zastęp, działający przy drużynie.
Na przełomiej maja i czerwca 1933r. Hufiec Lubliniec organizuje Jubileuszowy Zlot Hufca, w którym liczny udział bierze reprezentacja harcerzy z Koszęcina, tworząca własny podobóz pod komendą druha Alojzego Janeczka.
6 listopada 1933r. nastąpiło przejęcie przez drużynę harcerską im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie - drużyny piłkarskiej "Concordia" wraz z zawodnikami i majątkiem. Zespół został przemianowany na Harcerski Klub Sportowy Koszęcin i pierwsze mecze piłkarskie rozegrał wiosną 1934r. pod kierownictwem druha Augustyna Ulfika.
Zawodnicy H.K.S Koszęcin
W drużynie w tym czasie grali: Augustyn Ulfik,