Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Historia Hufca Lubliniec

Alojzy Gajek

Alojzy Gajek urodził się dnia 29 maja 1911r. w Oleśnie Śląskim w wielodzietnej rodzinie szewca Szymona Gajka i Cecylii z domu Czaja (Alojzy miał jeszcze 8 rodzeństwa, 4 braci i 4 siostry). Naukę rozpoczął w 1917r. w oleskiej szkole ludowej. Trzy lata później - 9 letniemu Alojzemu zmarł ojciec. W roku czerwcu 1922r przeprowadził się wraz z mamą i rodzeństwem do Lublińca i od września kontynuował naukę w Szkole Powszechnej w Lublińcu.

 szkolagajek2016rft
Budynek Szkoły Powszechnej w Lublińcu, do której uczęszczał od 1922r. Alojzy Gajek

Rok później wstąpił do harcerstwa, do I MDH im. Tadeusza Kościuszki w Lublińcu. W czerwcu 1924r, jako jeden z pierwszych lublinieckich harcerzy, złożył przyrzeczenie harcerskie na ręce Wandy Jordanówny (ówczesnej komendantki Górnośląskiej Chorągwi Męskiej) na lublinieckim rynku.

Tego samego roku (w lipcu) jako jeden z pięciu harcerzy Hufca Lubliniec wziął udział w koloni harcerskiej w Czarnym Lesie, zorganizowanej przez Chorągiew Śląską, a prowadzonej przez dh Ludwika Wacławka, prawdopodobnie rok później brał udział w kolejnym obozie w Czarnym Lesie - tym razem drużyny katowickiej z Miejskiego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego, a którego komendantem był dh. Roman Koncki.

Gdy w 1925r. przy Szkole Powszechnej w Lublińcu powstała II MDH im. Adama Mickiewicza druh Gajek przeszedł do niej.

W 1925r. skończył szkołę powszechną i rozpoczął pracę jako uczeń biurowy u inspektora szkolnego Konrada Świerczka. Tego samego roku udało mu się zatrudnić w Magistracie, także w charakterze ucznia biurowego. Naukę zaś kontynuował w Szkole Przemysłowej (przez 3 lata). Jesienią 1928r. Gajek został mianowany pomocnikiem biurowym.

Gajek uczestniczy aktywnie w życiu Hufca Lublinieckiego, szczególnie od 1927r. kiedy to komendantem zostaje dh. Ludwik Klama.

mankazdjecia2016
Alojzy Gajek - drużynowy IV MDH, siedzi trzeci od lewej

Uczestniczy w licznych obozach, wycieczkach i wyprawach. Najpierw jako drużynowy II MDH im. Adama Mickiewicza, a następnie IV MDH im. księdza Damrota.

12rowery7
Wycieczka rowerowa do Krakowa (1930r)
druh Alojzy Gajek stoi pierwszy od prawej

12rowery5
Wyprawa rowerowa z Lublińca, przez Poznań do Gdańska (1930r)

druh Alojzy Gajek stoi trzeci od lewej, w pierwszym rzędzie
łącznie harcerze pokonają 1300 km.

Latem 1928r. bierze udział w kursie instruktorskim (od 29 lipca do 22 sierpnia) w Skoczowie. W 1929r. wyjeżdża wraz z reprezentacją Hufca na II Narodowy Zlot Harcerzy w Śródce k. Poznania. Szczególnie aktywnie spędzi lato w roku 1931. Odwiedzi wraz z ze swoimi harcerskimi przyjaciółmi: Jurę, Warszawę, Bucze i Zakopane.


12olsztyn2016rWycieczka krajoznawcza do Olsztyna i na Jurę (1931r)
druh Gajek siedzi drugi od lewej

warszaw119312345678
Wycieczka krajoznawcza do Warszawy (1931r)
druh Alojzy Gajek stoi pierwszy od prawej strony

bucze2016zdj
Poświęcenie Szkoły Instruktorskiej w Górkach Wielkich (1931r)
druh Gajek siedzi w górnym rzędzie,
czwarty od lewej strony

121931.07 Poronin z góralem
Obóz w Poroninie (1931r)
Druh Alojzy Gajek - siedzi drugi od prawej strony

Gdy z członków II i IV MDH zostaje powołana harcerska Drużyna PW (Przysposobienia Wojskowego), podlegająca miejscowej Komendzie PW - nie może w niej zabraknąć Gajka. W ramach tej drużyny uczestniczy w ćwiczeniach i zawodach sportowych, jak np.: w corocznym Święcie PW. Szczególnie dobrze wypada w konkurencjach biegowych.

gajeksport20334
Alojzy Gajek, pierwszy od prawej,
wśród świetnie zapowiadających się biegaczy drużyn PW,

We wrześniu 1931r. wraz z kolegami z drużyny, bierze udział kursie PW w Katowicach, który uprawniał go do skrócenia zasadniczej służby wojskowej o 3 miesiące.

 12pwzawody2016rt
Podczas zawodów PW, druh Gajek stoi pierwszy od lewej

W 1933r. gdy Hufiec otrzymuje Sztandar, Alojzy Gajek, wraz z druhami: Wojciechowskim i Gawronem, odbiera go z rąk Józefa Bielca, przedstawiciela Komendy Chorągwi Śląskiej. Tego roku Gajek zostaje uhonorowany Odznaką X-lecia służby harcerskiej (podobnie zresztą jak Stanisław Gawron).

 trkizdjecia2016rftg5
Poczet sztandarowy, Gajek pierwszy od lewej,
podczas uroczystości 4 czerwca 1933r.

Od kwietnia 1933 do września 1934r. Alojzy Gajek odbywa powszechną służbę wojskową w 74 Górnośląskim Pułku Piechoty w Lublińcu, a następnie zostaje przeniesiony do rezerwy w stopniu kaprala.

klamawegrowiec234567a5axx78
Alojzy Gajek, drugi od prawej
w trakcie odbywania służby wojskowej,

Tuż potem, gdy powstaje w 1934r. Krąg Starszoharcerski, Gajek staje się jego członkiem, oczywiście aktywnie w nim działając.

 12kragstarszoharcerski2
Członkowie Kręgu Starszoharcerskiego,
druh Alojzy Gajek stoi w górnym rzędzie
drugi lewej

12szchy2016rftg

W świetlicy Kręgu, która znajdowała się w byłej bursie,
podczas gry w szachy, Alojzy Gajek po prawej, po lewej Alfons Kapłonek

W 1935r wraz z harcerzami Hufca Lubliniec, uczestniczy w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale.

spala19352

Druh Alojzy Gajek, przed szałasem podczas Zlotu w Spale w 1935r.
Stoi drugi od prawej

W czerwcu 1936r. otrzymuje stopień podharcmistrza. 22 lipca tego samego roku - Alojzy Gajek żeni się w Częstochowie z Jadwigą z domu Żmuda.

gajek2023
Alojzy Gajek

Latem 1937r. Hufiec Knurów i Lubliniec organizują w Nowym Targu wspólny kurs drużynowych i zastępowych - komendę obu powierzono Alojzemu Gajkowi, zaś w listopadzie 1937r. Gajek zostaje mianowany komendantem Hufca ZHP Lubliniec. Funkcję tą pełni przez kolejny rok do października 1938r. a następnie ją przekazuje Stanisławowi Staniszowi (od którego zresztą w 1937r. przejmuje Hufiec).

gajhekmarsz20234
gajhekmarsz20234a
Alojzy Gajek prowadzi lublinieckich harcerzy w czasie defilady

Gajek awansuje nie tylko w Hufcu, od kwietnia 1937r. jest urzędnikiem komunalnym miasta Lublińca w charakterze sekretarza.

12gajekkomendant2016rft

Dzięki jego inicjatywie powstała w 1938r. przy Małym Seminarium Duchownym Ojców Oblatów w Lublińcu - VIII Męska Drużyna Harcerska im. Księdza Skorupki. Drużyną tą, wraz z druhem Henrykiem Gaczkiem, Gajek opiekował się aż do wybuchu wojny, prowadząc szkolenia w zakresie samarytanki. 

wojeciehowski29023as 
Przyrzeczenie harcerskie w Piłce harcerzy VIII MDH im. ks. Skorupki,
w obecności komendant Hufca Alojzego Gajka

W momencie wybuchu II wojny światowej został powołany do wojska i wraz z 74 Górnośląskim Pułkiem Piechoty odbył kompanie wrześniową. Czas okupacji spędził z rodziną w Zawierciu, gdzie pracował w fabryce chemicznej jako kasjer i księgowy, a później w fabryce szkła jako szef zakupu.

Po odzyskaniu niepodległości zamieszkał Kluczborku, gdzie organizował harcerstwo, pełniąc do stycznia 1948r. funkcję Komendanta Hufca Kluczbork.

kluczbork2016rftg

Równocześnie do 1960r. pracował w Kluczborku w rożnych instytucjach spółdzielczych i państwowych na stanowisku głównego księgowego.

12gajek2016rft
Wyjazd z harcerzy z Hufca Kluczbork do Szklarskiej Poręby, latem 1947r.
Alojzy Gajek - stoi trzeci od lewej strony

Na początku lat 60 przeniósł się do Wrocławia gdzie był zatrudniony w charakterze kierownika sekcji finansowo-budżetowej w Zarządzie Wojewódzkim Służby Zdrowia M.S.W. we Wrocławiu, a następnie jako główny księgowy w podległym ośrodku wczasowym w Szklarskiej Porębie.

 gajekbucze67
Po latach, druh Alojzy Gajek odwiedził Bucze

Na początku lat 80-tych z Alojzym Gajkiem, skontaktował się listownie się Michał Mędlewski, druhowie znali się z okresu 1922-1925, kiedy to chodzili wspólnie do szkoły w Lublińcu i byli jednymi z pierwszych członków MDH im. Tadeusza Kościuszki. Wspomnienia druha Gajka  - pomogły Mędlewskiemu w napisaniu powieści "Tajemnica Czarnego Lasu", a Alojzy Gajek - stał się jednym z głównych postaci tej książki.

gajeksport20334f

Kilka lat później z druhem Gajkiem skontaktował się ówczesny przewodniczący Komisji Historycznej Hufca Lubliniec druh Michał Sznapka. To był impuls dla druha Alojza by zacząć gromadzić i spisywać informacje o historii lublinieckiego Hufca. Niestety nigdy nie doczekał się komplementarnego opracowania. Zmarł w szpitalu we Wrocławiu 9 sierpnia 2012r. i został pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Tymczasem materiały zgromadzone przez Alojzego Gajka stały się podstawą pracy licencjackiej "Historia Hufca Lubliniec w latach 1920-1945" opracowanej przez pana Janusza Bulę. Stanowiły także zaczyn do rozpoczęcia pracy nad historią Hufca przeze mnie. Wielkim wsparciem były wspomnienia żony druha Gajka - pani Haliny Gajek i ich syna Marcina. Za co jestem im bardzo wdzięczny.

 

Opracowane na podstawie:
Wspomnienia - Alojzy i Marcin Gajek
Harcerstwo na terenie miasta Lublińca w latach 1920-1949 - Janusz Bula (2000)
Wiadomości Urzędowe. R. 11, 1933, nr 4
Archiwum Państwowe w Lublińcu

Zdjęcia:

Zbiory prywatne - Alojzy i Marcin Gajek
Zbiory prywatne - Eryk Słota
Zbiory prywatne - Ludwik Klama i Grażyna Klama - Morgała
Archiwum Hufca ZHP Lubliniec