Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Biografie Harcerskie

Franciszek Kompała urodził się w Lublińcu - 14 października 1919r. w rodzinie Barnarda i Józefy Kompała. Był harcerzem I MDH im. Tadeusza Kościuszki, z którą w sierpniu 1935r. uczestniczył w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa w Spale.

Po skończonej szkole - pracował w magistracie miejskim jako kasjer. Nadal działał w harcerstwie będąc członkiem IV Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Konstantego Damrota w Lublińcu, która zrzeszała  - pracujących harcerzy.

W kampanii wrześniowej brał udział w walkach o Lwów. Po dostaniu się do niewoli sowieckiej wywieziony w głąb Rosji. Po amnestii jaka nastąpiła w wyniku podpisania układu Sikorski-Majski zgłosił się do tworzących się w ZSRR - Polskich Sił Zbrojnych (Armia Andersa). Został przydzielony do 6 Dywizji Piechoty, która zgodnie z rozkazem z 5 stycznia 1942 została przetransportowana do Shahrisabz w Uzbekistanie. Niestety tam zachorował na dur brzuszny w efekcie czego - zmarł 18 maja 1942r. w szpitalu dywizji. Został pochowany na cmentarzu wojskowym w Gʻuzor.

Guzor Polish War Cemetery 052