Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Biografie Harcerskie

Zbigniew Kryska urodził się 12 października 1921. Jego ojcem był Jan Franciszek Kryska - żołnierz I Brygady Józefa Piłsudskiego, oficer 74 GPP,  zaś matką Delfina Wiktoria z domu Gmaj.

W wieku 6 lat (w 1927r.) mały Zbyszek przeprowadził się wraz ze swoją rodziną do Lublińca. Powodem przeprowadzki był przydział do 74 Pułku Piechoty w Lublińcu jaki otrzymał ojciec, który po przyjeździe do Lublińca pełnił w Pułku funkcję dowódcy kompanii oraz oficera Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego.

Zbigniew najpierw był uczniem Szkoły Powszechnej nr 1 w Lublińcu, a następnie uczęszczał do lublinieckiego Gimnazjum. Tam też działał w I Męskiej Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Zimą 1938r. wraz ze swoimi przyjaciółmi z harcerstwa, wśród których byli: Franciszek Motak, Jerzy Żak, czy Jan Goldberg wystąpił w harcerskich jasełkach. Niestety nie wiemy kogo w tych jasełkach zagrał.

kryskajaselka2019tgtgt2

Najprawdopodobniej wraz z ojcem - latem 1938r. przeniósł się do Warszawy. Znów powodem przeprowadzki była zmiana przydziału ojca - tym razem otrzymał on fukcję - oficera do prac specjalnych w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Warszawie.

W czasie wojny Zbigniew Kryska - (prawdopodobnie podczas łapanki) został aresztowany i osadzony w więzieniu na Pawiaku, 

obwieszenie kryskaaa2

a następnie - 23 grudnia 1943r - wraz z 42 innymi więźniami - rozstrzelany przez Niemców przy ulicy Górczewskiej róg Płockiej. Rodzina po śmierci Zbigniewa przeprowadziła się do Krakowa.

kryska2018uuju

Młodszym bratem Zbigniewa Kryski był Sławomir Kryska (ur. w Lublińcu 8 października 1935r.) polski poeta, prozaik, dziennikarz i scenarzysta, długoletni redaktor miesięcznika „Poezja” i dwutygodnika „Współczesność”. Autor taki powieści jak: "Hełm z papieru", "Romek i czarownice", "Wielki mecz"

Kryskabutenko2kryskabytenko3
Książki Sławomira Kryski ilustrowane przez Bohdana Butenko

czy wydana w ramach serii z Tygrysem "Śmierć na drodze".

"A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach
że widziały dni straszne,
ponure i krwawe.
Niech tylko to jedno
pamiętają o nas,
żeśmy padli za wolność
aby była prawem".

wiersz autorstwa - Sławomira Kryska

Na podstawie:
Marek Cisek - W kącie, czy na froncie. Kęty wokół legendy legionowej. Kęty 2013r.
Władysław Broniewski - Straceni na ulicach miasta. Książka i Wiedza. Warszawa 1970r.
Regina Domańska - Pawiak. Więzienie Gestapo: kronika 1939-1945. Książka i Wiedza. Warszawa 1978r.

Zdjęcia:

Wikipedia
https://polona.pl/
Archiwum Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu